Sistem
Hoşgeldiniz...
Strike Suit Zero Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz Strike Suit Zero inceleme yazımıza yorumlarınızı bekleriz arkadaşlar. Freespace, X-Wing, Tie Fighter ve Wing Commander gibi oyunları aklınıza getirip “ah ah, 90’lar ne güzel yıllardı…” diyorsanız siz de benim gibi uzay savaşı oyunları hastasınız demektir. Evet, günümüzde Call of Duty’ler, Battlefied’lar sağ olsun bu tür oyunların sayısı giderek azaldı ve onlara olan rağbet pek de beklenildiği gibi değil ancak yine de bağımsız firmalar tarafından yapılmış olan güzel uzay savaşı oyunlarıyla karşılaşabiliyoruz.

Strike Suit Zero da bu oyunlardan bir tanesi. Born Ready Games tarafından geliştirilen bu oyun ile adeta 90’lı yıllara gidiyorsunuz ve kendinizi bir uzay gemisinin kokpitinde dünyayı kurtarmaya çalışan bir pilot olarak buluyorsunuz. Tabii Strike Suit Zero’nun sakladığı bir sır da var, onu da isterseniz incelememin ilerleyen bölümlerinde açığa çıkarayım.

Strike Suit Zero Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista, Windows 7 (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon X2 7450 2.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4730 serisi ya da NVidia GeForce GTS 250 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Hikayesi:

Strike Suit Zero’nun hikayesi her ne kadar oynanışa pek etki etmese de ve oyunu oynarken hikayeyle pek ilgilenmeseniz de, bu oyunun iyi bir hikayeye sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 2059 yılında insanlık uzaydan gelen bir sinyal keşfeder, bu sinyalin ne zamandan beri yayın yaptığı ve nereden geldiği bilinmemektedir. Uzun yıllar dünya bu sinyali çözmeye çalışır ve sonunda bu sinyalin uzayda yeni koloniler kurabilmek için yeni bir teknoloji olduğunu keşfeder.

Bunun üzerine U.N.E. bayrağı altında dünya uzaya bu sinyalin kaynağını bulabilmek için gemiler gönderir ve koloniler kurar. Ancak bir süre sonra daha iyi araştırma yapabilmek için U.N.E. dünyadan bağımsız ve özgür olmak ister ancak dünya buna izin vermez. Daha sonra ise U.N.E. bu sinyalin kaynağını bulur ve dünyayla anlaşma yapar. Eğer dünya U.N.E.’ye özgürlük vaat ederse U.N.E. dünyaya sinyalin kaynağında araştırma yetkisi verecektir ve dünya bunu kabul eder.

Dünyadan gelen bilim adamları sinyalin kaynağında çok değerli bir şey bulurlar. Bundan korkan U.N.E. ise dünyalı bilim adamlarını öldürür. Bunun karşılığında ise dünya anlaşmayı bozar ve savaş başlar. 2299 yılına gelinmiştir ve artık dünya yok olmanın eşiğindedir, dünyayı kurtarmak ise her zaman olduğu gibi biz oyuncuılara düşer. Oyunun konusu kısaca böyle, konuyu anlattıktan sonra oynanışa gelebiliriz.

Strike Suit Zero Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (64-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon II X4 620 2.6 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5850 2 Gb. ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Strike Suit Zero’nun başları her ne kadar biraz monoton olsa da, Strike Suit’i aldığınız anda oyunun gidişatı birdenbire değişiyor ve aksiyon tavan yapıyor. Strike Suit’in 2 farklı modu bulunuyor;

  • Pursuit Mode
  • Strike Mode

“Pursuit Mode” denen ilk modda Strike Suit normal bir uzay gemisi gibi hareket ediyorken, “Strike Mode”a geçtiğiniz anda gemi adeta bir savaş makinesine (robotu desek daha doğru olur aslında) dönüşüyor. Çok hızlı manevra yapabiliyorsunuz ve aynı anda bir çok roketi düşmanlarınıza kilitleyip gönderebiliyorsunuz.

Tabii her güzel şeyde olduğu gibi “Strike Mode”u kullanmanın da bazı sınırlamaları var. Eğer bu modda daha fazla kalabilmek istiyorsanız düşmanlarınızı çok hızlı bir şekilde yok etmeli ve onlardan düşen “Flux” adlı materyali toplamanız gerekiyor. Sadece Strike Suit bile bu oyunu diğer uzay savaş oyunlarından ayırmaya yetiyor ve oyunu oynattırıyor.

Tüm uzay savaşı oyunu meraklıları buraya!

Yapımcı firmayı buradan tebrik ediyorum, Freespace serisinden bu yana bir uzay savaş oyununda bu kadar eğlenmemiştim. Yeri gelmişken de belirteyim; bu oyunun Starlancer, Freelancer ve X Serisi ile yakından uzaktan alakası yok; Strike Suit Zero saf bir aksiyon oyunu, ticaretle ve gelişmekle uğraşmıyorsunuz. Bölümlerde size verilen görevleri yapıyorsunuz ve bölümleri geçiyorsunuz, sadece bazı ekstra görevleri yaptığınızda geminizi geliştirebilmek için geliştirme puanları veriliyor ve geminiz otomatik olarak geliştiriliyor.

Bir de bölüm başlarında kullanmayı istediğiniz silahları seçebiliyorsunuz o kadar. Ayrıca oyunda seçebileceğiniz 4 adet uzay gemisi olduğunu da belirtmek isterim; bu uzay gemileri oyundaki bölümlere göre otomatik olarak seçiliyor ancak geçtiğiniz bölümleri tekrardan istediğiniz bir uzay gemisi ile oynayabiliyorsunuz.

Strike Suit Zero Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Bölümler:

Oyunda dopdolu 13 adet bölüm bulunuyor. Tüm bölümler galaksinin farklı yerlerinde geçtiği için, her biri birbirinden farklı gözüküyor ve hiçbir zaman sıkılmıyorsunuz. Ayrıca görev çeşitliliği de epeyce fazla. Bir bölümde büyük bir gemiyi korurken, diğer bir bölümde üzerinize gelen yüzlerce gemiyle it dalaşı yapıyorsunuz.

Bölümlerde yaptıklarınıza göre oyunun sonu da değişebiliyor. Düşmanların yapay zekası da çok başarılı, ateşlerinizden kaçmaya ve sürekli olarak arkanıza geçip sizi vurmaya çalışıyorlar. Strike Suit Zero, çok kolay bir oyun değil ve hatalarınızı affetmiyor, o yüzden stratejik olarak oynamalı ve çok fazla hasar almamaya çalışmalısınız.

Demin de belirttiğim gibi oyundaki savaşlar çok eğlenceli geçiyor, büyük gemileri yok etmeye çalıştığınız savaşlarda ise heyecan tavan yapıyor. Aynı uzay filmlerinde olduğu gibi büyük savaş gemilerinin ilk önce saldırı silahlarını yok ediyorsunuz ve onları etkisiz hale getirdikten sonra sıra gemiyi patlatmaya geliyor (yani büyük gemileri kısım kısım parçalıyorsunuz).

Strike Suit Zero’nun oynanışı da son derece rahat; eğer Freespace veya herhangi bir uzay savaş oyunu oynadıysanız kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz. Klavye ve fare ile her ne kadar rahat oynanabilse de iyi bir joystick ile oynamanın tadı bambaşka oluyor. Oyunda bana göre tek eksik uzay gemilerinde kokpitlerin bulunmaması (kokpit kamerası var ama ne yazık ki kokpit yok.

Sadece boş bir ekran var) ve çok oyunculu desteğin olmaması. Böyle bir oyunda çok oyunculu modlar olmalıydı bana göre, gerçekten de Strike Suit sayesinde çok zevkli anlar yaşanabilirdi. Umarım firma indirilebilir içerikle oyuna çok oyunculu modlar ekler veya serinin 2. oyununu hali hazırda çok oyunculu modlar desteği ile piyasaya sürer.

Grafikler:

Aynı oynanışta olduğu gibi teknik açıdan da Strike Suit Zero kendinden bekleneni veriyor. Uzay son derece güzel bir şekilde karşımıza çıkıyor. Uzay gemilerinin ve gezegenlerin modellemeleri çok başarılı, bunların yanında ışık ve gölge efektleri de insanı adeta büyülüyor. Zaten ekran görüntülerinden de anlarsınız oyunun ne kadar güzel gözüktüğünü.

Grafiksel açıdan bana göre tek kusur patlama efektleri oldu. Her nedense gemiler patlayınca öyle ahım şahım patlama efektleri ile karşılaşmıyorsunuz, azıcık bir patlama oluyor o kadar. Büyük gemilerde de aynı durum geçerli ne yazık ki, insan böyle bir oyunda ekranları şenlendirecek bir patlama efekti bekliyor. Oyunun optimizasyonu ise hayli iyi, eski bilgisayarlarda da rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Ses ve Müzikler:

Ses efektleri ve müzikler ise bir şaheser niteliği taşıyorlar. Her ne kadar uzayda ses duyulmadığı bilinse de Strike Suit Zero ses efektleri ile oyuncuları koltuklarına çiviliyor. Müzikleri ise Relic Entertainment’ın başyapıtı Homeworld’ün de müziklerini yapan Paul Ruskay bestelemiş, ayrıca Japonyalı sanatçı Kokia’nın da vokalleri bu müziklere eşlik ediyor.

Müzikler oyunun atmosferiyle uyum sağlıyor ve sizleri gaza getirmeyi başarıyorlar. Oyunun müziklerinin de Steam’de satıldığını hatırlatmak istiyorum, eğer sizler de oyunun müziklerini beğenirseniz destek için müzikleri de almayı ihmal etmeyin.

Sonuç Olarak:

Son yıllarda artık unutulmaya başlamış olan uzay savaşı konulu aksiyon oyunları Strike Suit Zero ile yine adlarından sıkça söz ettirmeye başlayacağa benziyor. Born Ready Games’i buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Strike Suit Zero ile son yıllarda oynadığım en eğlenceli uzay savaşı oyununa imzalarına atmışlar.

Her ne kadar çok oyunculu modlar bulunmasa da sunduğu başarılı senaryo modu ile oynanmayı hak ediyor kesinlikle Strike Suit Zero. Oyunu alın ve dünyayı yok olmaktan kurtarın. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Born Ready Games

Yapımcı

Born Ready Games

Çıkış Tarihi

23 Ocak 2013

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Android, Linux, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, Uzay Savaşı Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.1
Aldığı Puanlar

Eğer sizler de Freespace gibi oyunlarla büyüdüyseniz Strike Suit Zero'ya da bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum...

8.0
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
blank
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments