Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Split/Second Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
4

Split/Second oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini de bulabileceğiniz incelememe yarış oyunlarına dair görüşlerimle başlıyorum. Eskiden beridir yarış oyunlarına mesafeliyim. Oyunlarda salt eğlence adına lüks arabalara atlamak, sokaklarda turlamak, yarışlara katılmak, tatlı hatunların arabaların çevresinde dolanması tarzı şeyler çok çekici gelmiyor bana. En azından her zaman.

PC oyuncuları için çok yaratıcı, insana bir şeyler katan içerikli olan araba yarışı oyunlarına rastlanmıyor. Gerçi bu biraz sizin oyunlardan ne beklediğinizle de paralellik gösteriyor ancak ne bileyim işte, oyunlarda bir yerlere bir dokundurma, bir ince alay görmek, ne tarz olursa olsun kendine hayran bırakabiliyor beni. O, beyninim farklı kıvrımlarına iğne batırılma hissi, standart gibi düşünülen oyunların nasıl da ince ince hesaplanıp bir yerlerden bir yerlere bağlandığını anlamam.

Oyunu oynarken yaşadığım hazdan fazlasını yaşatabiliyor bana. Oyunların içeriğinden çok nasıl sunulduğu ve ayrıntılarda hangi noktaların altlarının kalın çizgilerle çekildiğinin önemli olduğu zamanlardayız. Ve sonuç olarak ve kalın çizgilerin dominant etkisinin fazlasıyla hissedildiği bir oyunla karşı karşıyayız.

Split/Second’ın çeşitli tanıtım videolarında yıkılan köprüler, havaya uçan otobüsler, helikopterlerle bırakılan dev kamyonlar tek bir şeye hizmet ediyordu. Birilerinin kaza yapıp diğerlerinin de bitiş çizgisine sorunsuzca ulaşmalarına. Yapı olarak hayli ilginç geldiği için oyunu da edinip inceleme çıkarmazsam içim rahat etmezdi ki iç rahatlığını pek severim.

Split/Second Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Vista (SP2), Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium D 805 2.67 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1600 ya da NVidia GeForce 7600 veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip Shaders 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 6.5 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Split/Second Minimum Sistem Gereksinimleri

Bölümler:

Split/Second’da yarışlar sezon altındaki “episode”lar olarak nitelendirilmiş ve her episode yani bölümde açık olarak gelen ve gelmeyen yarışlar var ve açık olmayan yarışları siz, diğer yarışlarda elde ettiğiniz derece, kazandığınız krediler ve patlattığınız rakip sayısına göre açabiliyor ya da açamıyorsunuz. Standart araba yarışı mantığı denebilir bunun için, ne kadar ekmek o kadar köfte de akıllara gelen bir başka değerlendirme sözü tabi.

Split/Second oynarken kazandığınız kredilerle oyunda sezon içerisinde bulunan bölümleri Quick Race kısmında oynamak için de açtırmış olabilir, yine belirli bir kredi limitini doldurduktan sonra vaat edilen araçları da elde etmiş olabileceksiniz. Genel işleyiş bu şekilde, bölüm geç, bölüm açtır, araba kazan, bölüm geç bölüm açtır.

Split/Second Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Vista (SP2), Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E7200 2.53 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 6.5 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Sonuç Olarak:

Tekdüze gibi gelebilir ama, oyunun yapılandırması resmen oyuncuya hırs yaptırma temeli üzerine bina edilmiş. Dolayısıyla sıkılma gibi bir duygu, oyunu oynadığınız odanın kapısından dâhi giremeyecek, buna emin olabilirsiniz. Ayrıntıları biraz kendiniz keşfedin diyerek yazımı burada sonlandırayım, herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Disney Interactive Studios

Yapımcı

Black Rock Studio, Sumo Digital

Çıkış Tarihi

21 Mayıs 2010

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Yarış Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.4
Aldığı Puanlar

Split/Second oyununun dinamikleri içerikten tutun da menülere kadar ne kadar farklı olduğunu göstermeye hizmet ediyor. Daha oyunun başında bunun bir TV programı olduğu, bu programın tarzının da reality show kategorisinde olduğunu anlıyorsunuz...

8.5
Editörün Puanı
9.4
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MrSertan39

amd e-450 apu with radeon hd graphics 1.65 ghz
Yüklü bellek ram : 4,00 GB (Kullanılabilir miktar : 3,49 GB)
Sistem türü 32-bit İşletim sistemi
Ekran kartı : Amd Radeon Hd 6320 Graphics
Yonga türü : AMD Radeon Graphics Processor (0x9806)
DAC türü : Internal DAC(400 MHz)
Toplam Kullanılabilir grafik belleği : 1917 MB
Ayrılmış video belleği : 384 MB
Paylaşılan sistem belleği : 1533
Sistem video belleği : 0 MB

Güzel bir şekilde oynatırmı hocam.

MrSertan39
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Teşekkürler hocam önce sistemime bir oyun deneyeceğim olucağını pek sanmıyorum ama ekran kartı ve işlemci sıkıntı olmaz inşallah bahsettiğim oyun Stranded deep umarım olur ondan sonra Split/Second indireceğim teşekkürler.
Bu arada stranded deep benim bilgisayara olurmu bi bakarmısınız lütfen.