Hoşgeldiniz...
Sniper Ghost Warrior 3 PS4 İnceleme
İnceleme

Sniper Ghost Warrior 3 PS4 İnceleme

Yazar: 14 Haziran 2018
Künyesi
Yayımcı

CI Games

Yapımcı

CI Games

Çıkış Tarihi

24 Nisan 2017

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Gizlilik, First Person Tactical Shooter, Sniper/Keskin Nişancı Oyunu

Oyun Motoru

CryEngine

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Oynanış gerçekten güzel olmuş ve oldukça eğlenceli,

Keskin nişancı tüfeğiyle vuruş hissini çok güzel veriyor,

Crafting sistemi için iyi diyebilirim, silah ve mermi çeşitliliğine de önem verilmiş,

Atmosfer ve sesler genel olarak iyi olmuş.

Eksi Yönleri

Yan görevler daha iyi olabilirdi,

Grafikler iyi olmamış maalesef,

Araç sürüş mekanikleri daha iyi yapılabilirdi,

Diğer silahların özelleştirme seçenekleri yetersiz olmuş.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
8.2
Senaryo
9.2
7.2
Grafikler
7.0
6.2
Ses ve Müzikler
9.0
9.7
Aldığı Puanlar

Keskin nişancı oyunu sevenler için arşivde bulundurulması gereken bir oyun Sniper Ghost Warrior 3.

8.6
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız

Kardeşim ile asker olmayı istedik. İkimizde nişancı olacaktık, küçüklüğümüzden bu yana hep bunu istedik. Asker olduğumuzda her şey değişti, son görevimizde kardeşimi kaybettim sandım. Ama bunların hepsi çok karmaşık ve beynimi daraltıyor. Bazen bu günleri görmeseydim diyorum…

Sniper Ghost Warrior 3 oyun inceleme yazıma hoş geldiniz arkadaşlar. Bu inceleme yazısında; Sniper Ghost Warrior 3 oyununa ait senaryo, The Espace Of Lydia DLC (genişletme), silahlar, araç/gereçler vb. ana başlıklar ile bir inceleme yazısı yazıyorum. Rehber yazısı yazacaktım fakat oyunu henüz tamamiyle bitirmediğim için inceleme yazacağım.

Hikayesi:

Sniper Ghost Warrior 3 oyununa ilk başladığınızda yanınızda biri ile göreve çıkıyoruz, yanımızdaki kişi bizim kardeşimiz oluyor. İlk başladığınızda biraz şaşırtıcı şeyler göreceksiniz. Misal saldırgan hayvanlar kurt gibi başka var mı? Bilmiyorum. Şimdi gelelim Sniper Ghost Warrior 3 hikayesinin nasıl başladığına.

Oyun bir sinematik ile başlıyor daha sonra ise sizi oyuna alıyor, oyununuz kolaylaşsın diye bir ipucu vereceğim. İlerlerken karşı dağa geçmek için aramak yerine, göreceğiniz kocaman çürümüş ağaca infilaklı mermiyi seçerek ateş edin ve ağacı devirdiğinizde üstünden ilerleyebileceksiniz. Hikayenin devamı bir tesise sızmak, sonra oradaki füzelere C4 yerleştirip çıkacaksınız. Ordan sonrası spoiler olacağı için söylemeyeceğim.

Senaryo kısmını bende bitiremedim ama bir bölüm kaldı aslında oynamak isteyenler kadar bende merak ediyorum nasıl bir finale sahip diye. Onun dışında senaryo gidişatı güzel de yan görevler beni bozuyor hocam. Bence Sniper Ghost Warrior 3 yan görevleri ana görev için verilmemeli. Başka bir göreve çıkalım o yan görev olsun, ama yan görevler var o yüzden öyle yapmışlar.

Senaryoya not verirsem 10 üzerinden 9.2 veriyorum, çünkü gerçek bir keskin nişancı tüfeği kullanıyor gibi hissettiriyor. Ama keşke CI Games oyunun çıkışına erken tarih vermeseymiş, biliyorsunuz zaten oyun motoru CryEngine.

Zamanında Crysis serisinin grafik motoru idi, hayal edin Crysis oynayanlar 2013 teki çıkan Crysis 3 oyunundaki grafikler şimdiki zamanımızda nasıl olurdu? Eğer Sniper Ghost Warrior 3 erken çıkmasaydı daha güzel olabilirdi. Crysis grafikleri, zamanına göre hala çoğu oyunla yarışıyor.

Sniper Ghost Warrior 3 Menüler

Oynanış :

Sniper Ghost Warrior 3 oyununa başladıktan sonra ilk görevinizde biliyorsunuz size 3 farklı silah veriliyor, ama o görevden sonra silah seçmekte özgürsünüz. Görevlere giderken çoğu Outpostlardan geçerken dikkat edin, çünkü gördükleri anda ateş etmeye başlıyorlar.

Her zaman uzaktan oynayın, ilk önce bir Outpost’a saldıracak iseniz önce drone gönderin ve düşmanları tespit edin. Herkes Bi-Pod’u açıp bir yere pusup ateş etmek ister bilirim, bunu yaparken önce düşmanları rahatça görebileceğiniz yerlere geçin ve Bi-Pod’unuzu açın.

Açık alanda çok fazla gezmeyin 2. ve 3. silahınız da susturucu olsun. Çünkü keskin nişancı tüfekleri tek atışlı olduklarından ve uzun menzildeki düşmanları avlamak üzere tasarlandığından yakın mesafedeki adama neden mermi harcayasın ki.

Oyun açık dünya olduğu için bir araca sahipsiniz ve oyuna Buggy Vehicle adlı bir DLC (İndirilebilir İçerik) gelmiş. Bu DLC size hızlı bir araç sunmakta, Dying Light The Following oynayanlar anlar o aracı.

Sniper Ghost Warrior 3 Araçlar

Yakın mesafede ya normal piyade tüfeği kullanın ya da bana tüfek lazım diyorsan tabancanı al. Tabanca da çok iyi hasar veriyor ama zırhlılara karşı zayıf, onları ancak keskin nişancı tüfeği kolayca durdurabilir.

Sniper Ghost Warrior 3’te kullandığınız keskin nişancı tüfeğinde değişik mermi türleri var. Örnek: Patlayıcıya sahip mermi vb. değişik mermi türleri var. Onları kullanabilirsiniz, oyununuza renk katıyorlar.

Sniper Ghost Warrior 3 kontrolleri rahat ve basit, herkesin oynamasını düşünüyorum. Genel anlamda kontroller çok iyi ve araç kontrolleri basit tasarlanmış, FPS severlerin hoşuna gideceğine inanıyorum.

Aşağıdaki The Espace Of Lydia DLC parağrafına DLC için çektiğim oynanış videosunu ekleyeceğim, onu da izlemeyi unutmayın.

The Espace Of Lydia DLC:

Kısaca Sniper Ghost Warrior 3 The Espace Of Lydia DLC genişleme paketinden de bahsedelim. Lydia bir kadın asker. Sinematiğinde Ruslardan bizi kurtarmaya çalışan 2 asker var. Bunlardan biri kaçışımız sırasında hayatımızı kurtarmak için düşman askerini öldürmeye çalışırken maalesef ki vuruluyor.

Sonra ise düşman askeri bize nişan alıyor ve silahımızı yere atmamızı söylüyor. Sonra ağacın arkasından diğer asker çıkıp düşman askerini indiriyor ve yürüyecek halimiz olmadığı için bizi sırtına alarak mağaraya kadar taşıyor ve daha sonra tek başımıza giriyoruz.

Orası onlar için geçici bir sığınak olarak kullanıyorlar. Sonrasında zaten oyun başlıyor ve o Espace Of Lydia DLC’deki en sevdiğim şey 600 metreden adam vurmak idi. Özellikle nefes alıp verişi, titremesi falan kendimizi gerçek nişancıymış gibi hissetmemizi sağlıyor. The Espace Of Lydia DLC’sine not vermek istersem 10 üzerinden 10 veririm. Çünkü ilk görevden sonrası benim hoşuma gitti.

Silahlar, Araç ve Gereçler:

Sniper Ghost Warrior 3’te silahlarımızı kendi güvenli evimizde bulunan Weapon Cache adlı mağaza türü diyelim buna, oradan alıp orada geliştiriyoruz. Düşman askerlerinin silahını alır isen Weapon Cache de bu sana ücretsiz olarak dönüyor. Weapon Cache’de bulunanlar;

Weapon Cache:
 • Primary Weapon (Keskin Nişancı Tüfeği),
 • Secondary Weapon (Piyade Otomatik Tüfekler, Pompalı Tüfekler ve Yay),
 • Sidearm (Tabanca),
 • Knife (Bıçak),
 • Sağlık, Can eşyaları,
 • Gadget (Susturucu Tamir Eşyası, Gece Görüş Gözlüğü, El Bombası vb.),
 • Armor (Zırh),
 • Drone.

adlı bölümler bulunmakta. Silahlar ve drone modifiye edilebiliyor, yani daha fazla özellik takabilirsiniz. Keskin nişancı tüfeğinde Bi-Pod yok ise takılması mevcutsa Trading Goods adlı para birimi ile takabiliyorsunuz.

Sniper Ghost Warrior 3 Weapon Cache Menü, Armor, Drone Modifiye, Equipment, Gadget, Mermi Çeşitleri, Silah Modifiye, Sidearm Wagram 21

WorkBench:

Burada topladığınız parçalar ile mermi, gadgets eşyaları, ve equipment (sağlık, can) üretebilirsiniz. Kendi topladığınız eşyalar ile burada bunları üretebilirsiniz.

Sniper Ghost Warrior 3 Workbench, Bomba, Mermi, Sağlık Bölümleri

Most Wanted:

Sniper Ghost Warrior 3’teki Most Wanted yani arananlar listesinde en yüksek rütbeli ya da ajan gibi kişiler bulunmakta. Bu askerlerin bazıları büyük bir Outpost’ta iken diğerleri kontrol noktası veya saklanmak için yapılmış binalarda bulunuyorlar. Göreve giderken zaten çoğunu öldürmek isterseniz yerine bakabilir işaretleyebilir ve öldürebilirsiniz.

Most Wanted listemizde Alper Erdal diye bir abimiz var. Fakat Alper’in ülkesi yazmıyor ve Türkiye ile ilgili bir şey söylenmiyor. Çünkü sözde Amerika yapımı ya işte. O da kontrol noktalarının birinde gizleniyor ve sizin onu öldürmenizi bekliyor.

Sniper Ghost Warrior 3 Most Wanted

Skills:

Sniper Ghost Warrior 3’te skiller yani yetenekler oynadıkça ve görevleri bitirince size oyun sonunda verdiği XP ler ile 3 skillden birine points kazanıyorsunuz. Pointsler ile 3 farklı skill geliştirebilirsiniz ama üçüne de özgü skill pointleri var bunu bilin yeterli.

Skiller 3 gruba ayrılıyor, bunlar;

 • Sniper
 • Ghots
 • Warrior

Her yaptığınız hareket her yaptığınız vuruş size Points kazandırır. Ama pointsler o kadar kolay kasılmıyor.

Sniper Ghost Warrior 3 Skiller

Grafik ve Sesler:

Sniper Ghost Warrior 3’ün grafik ve seslerine gelecek olursam grafikten başlarım. Şimdi hak veriyorum o kadarda kötü değil ama grafiklerin biraz kötü olması normal. Çünkü oyunun çıkışına erken tarih verdikleri için grafiği tam anlamıyla yapamadılar ama yağmuru falan yapmışlar 10 numara olmuş onlar yalan yok. İnanıyorum çünkü grafik motoru CryEngine, yapamaması normal, oyun erken çıktı ve yapamadılar.

Sesler için söyleyebileceklerim. Silah sesleri hoş olmuş, diyaloglar telsiz konuşmaları harika ama müzikler böyle tam yerinde ortamına özel girse efsane olur ama hocam siz bunu da yapamamışsınız. Grafik için not verirsem 7 veriyorum, sesler için ise 9, çünkü ortamına özel müzik yok. Çoğunlukla hep aynı şey, menü müziği bile berbat.

Son Sözler:

Her oyuncunun Sniper Ghost Warrior 3 oyunu almasını ve oynamasını öneriyorum. Parasını hak ediyor ama siz grafiğe çok dikkat ediyorsanız pek uğraşmayın derim. Ama hikaye oynamak isteyenler için çk seveceksiniz diyebilirim.

Oynanış videosu çekip kanalımda yayınlayıp bu yazıma da ekleyeceğim. YouTube hesabımı takip etmeyi unutmayın. PC oyuncularından oyunu oynamak isteyenler Sniper Ghost Warrior 3 Sistem Gereksinimleri‘ni bağlantıdan inceleyebilirler.

Yazar Hakkında
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun yada herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Veteran Soldier
Admin

İnceleme için teşekkürler. Sniper Ghost Warrior 3 inceleme yazısına yorumlarınızı bekleriz arkadaşlar…