Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Sniper Elite 5 İnceleme
İnceleme

Sniper Elite 5 İnceleme

Yazar: 19 Haziran 2022
Künyesi
Yayımcı

Rebellion

Yapımcı

Rebellion

Çıkış Tarihi

26 Mayıs 2022

Platformlar

PC (Steam, Epic Games, Windows Store), PlayStation 4|5, Xbox X|S, Xbox Game Pass, Xbox One.

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Gizlilik, 2. Dünya Savaşı, Sniper Oyunu

Oyun Motoru

Açıklanmadı.

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Sniper Elite serisinin iyi özellikleri korunmuş,

Oyun menüleri iyi ve grafikler ve optimizasyon gayet yeterli,

Görevleri tamamlamak için birden fazla seçenek olması güzel,

Gizliliğe yeterince önem verilmiş,

Multiplayer ve Axis Invasion modları oldukça başarılı ve zevkli,

X-RAY geliştirilmiş vuruş hissiyatı gayet güzel olmuş.

Eksi Yönleri

Yapay zeka yetersiz,

Silah çeşitliliği yetersiz,

Singleplayer bölüm sayısı yetersiz,

Animasyonlar sorunlu,

Kontrolcü ile oynamak oldukça çaba gerektiriyor,

Fiyatından bahsetmeye gerek yok sanırım, oldukça yüksek.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.5
9.0
Senaryo
9.0
9.0
Grafikler
8.5
8.5
Ses ve Müzikler
8.5
9.0
Aldığı Puanlar

Oyunun mekanikleri zaten yıllardır başarılı olduğu için uygulanan formül Sniper Elite 5'i de vasat üstü bir oyun olarak karşımıza çıkarıyor.

8.6
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Rebellion tarafından yapımı gerçekleştirilen Sniper Elite serisinin yeni oyunu nihayet karşımızda. Biz de Sniper Elite 5 inceleme yazımızla sizlerin karşınızdayız, umarız beğenirsiniz.

Sniper Elite serisinin başarısı oyun mekaniklerinde büyük değişikliklere gitmemesinde yatıyor. Sniper Elite 5 de serinin önceki oyunlarıyla hemen hemen aynı mekaniklere sahip.

Biraz geliştirilmiş grafikler, daha güzel atış mekanikleri, görev tasarımlarındaki küçük değişikliklerin yanı sıra, Alman askeri olarak oynayabilmek gibi yenilikler var oyunda.

Sniper Elite 5 Hikayesi:

Serinin 5. oyunu bizleri bu sefer Fransa Topraklarına götürüyor. Tek kişilik dev ordu Karl ile bol bol Nazi avlıyor, onların gizli büyük projesine engel olmaya çalışıyorsunuz.

Sniper Elite 5’in hikayesi önceki oyunlarla aşağı yukarı aynı, serinin önceki oyunlarından farklı bir şey vaad etmiyor. Oyunun hikayesi aslında basit, önceki oyunlarla arasında pek bir değişiklik yok yani, bol bol Nazi avlıyorsunuz.

Yeni Bir Sniper Elite Macerası…

Fakat önceki oyunlara kıyasla Sniper Elite 5 bölümleri biraz daha uzun sürüyor gibi. Ana görevlerin yanı sıra yan görevler de var, eşya toplamak vb. Sniper Elite 5’te yan görevler isteğe bağlı ama yaparsanız madalya kazanıyorsunuz.

Oynanış:

Sniper Elite 5’i diğer oyunlara göre kıyaslarsak ciddi anlamda bir akıcılık mevcut. Ana karakterinizin hareket kabiliyeti cover alma animasyonu eğilip çömelmesi ve yere yatıp kalkmasına kadar herşey çok seri ve akıcı.

Sniper Elite 5 silah çeşitliliği de hikayesi oynanışı için yeterli ama multiplayer için yetersiz diye düşünüyorum. İlerde yapılacak güncellemelerle ek silah ve parçalar getirilmeli oyuna. Sniper Elite 4 oyununda belli bir başarım elde ettiğinizde silahlara gold skin açma özelliği kaldırılmış oyunda.

Ayrıca düşmanları işaretlemek için dürbünü açıp sol click ile bir kere tıklamak yeterli oluyordu önceki oyunda. Şimdi ise dürbünü açtıktan sonra hedefin üzerinde bekleterek işaretlemek gerekiyor, gereksiz olmuş bence.

Sniper Elite 5 İnceleme

Axis Invasion:

Sniper Elite 5 inceleme yazımızda oyunda bulunan Axis Invasion modundan da biraz bahsedelim. Axis Invasion, tek kişilik bir mod ve Alman askeri olarak oyuna girip oynuyoruz. Böylece diğer oyuncu oyunun ana kahramanı olarak oynarken biz de onun karşısına Alman olarak çıkıyoruz.

Bir oyuncu eğer invasion seçeneğini oyunun hikayesini başlamadan önce işaretlediyse karşıdaki adamın görevini sabote etmeye gidiyorsunuz. Eğlenceli ve farklı bir tarz katılmış oyuna ve oldukça başarılı bir özellik olmuş.

Survival:

Önceki oyundaki gibi dalga dalga düşmanlar geliyor ve hayatta kalıp kendi bölgenizi korumaya çalışıyorsunuz.

Multiplayer:

Sniper Elite 5 multiplayerda; Squad Match, herkes tek ve takım savaşı gibi oyun tipleri var. Oyun sunucularında Sniper Elite 5’i online olarak oynayabilmek için yeterli seviyede online oyuncu bulabiliyorsunuz.

Sanırım Sniper Elite 5 oyununda cross-platform özelliğinin bulunması da multiplayerde maç bulma konusunda katkı sağlıyor. Ayrıca multiplayer oynadığım süre içerisinde hile yapana denk gelmediğimi de belirteyim.

Gizlilik:

Serinin önceki oyunlarına kıyasla Sniper Elite 5’te gizliliğe daha çok önem verilmiş. Oyun her zamanki gibi sizleri oynanış konusunda serbest bırakıyor.

Gizlilik ya da gözü kara dalmak sizin elinizde ancak haritada yer alan farklı yollar, özellikle ana görevlerin 2-3 farklı şekilde yapılabilmesi oyunu gizlilik ile oynayanları sevindirecek gelişmeler. Zira tüm bu eklentiler oyunu tamamen gizlilik ile oynanmasına, taktik yapılmasına imkan veriyor.

Son Sözler:

Serinin önceki oyunlarındaki bazı sorunlar Sniper Elite 5’te de devam ediyor, yapay zeka bu sorunların başında geliyor. Sniper Elite 4 oyunun başında verilen yan görevler Sniper Elite 5’te yok maalesef.

Görevler sırasında haritada gezerken topladığımız bilgi ve belgeler ile bu yan görevlerden haberdar oluyorsunuz ya da örneğin bir belge bulduğunuzda ordaki bilgi ile görevleriniz güncellenmiş oluyor.

Sniper Elite 5 oyununda grafik olarak önceki oyuna kıyasla fazla bir beklentiye girmeyin ama idare eder. Optimasyonu ise yeterli olmuş denebilir. Sniper Elite 5 Sistem Gereksinimleri bilgilerini bağlantıda bulabilirsiniz. Sniper Oyunları hakkında detaylı bilgileri ise bağlantıdaki kategoriden inceleyebilirsiniz.

Oyunu fiyatı nedeniyle alıp almama konusunda olanlara Sniper Elite 5’in bu fiyata değmeyecek bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, güzel bir indirim yakalarsanız da kaçırmayın.

Ayrıca, Sniper Elite 5 oyununun Gamepass’te olduğunu hatırlatalım, 30 TL. civarındaki aylık abonelikle oynayıp bitirebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments