Sistem
Hoşgeldiniz...
Shadow Tactics: Blades of The Shogun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
2
İnceleme

Shadow Tactics: Blades of The Shogun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 12 Ocak 2019
Künyesi
Yayımcı

Daedalic Entertainment

Yapımcı

Mimimi Productions

Çıkış Tarihi

06 Aralık 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Mac OS, Linux

Oyun Türü

Strateji, Gerçek Zamanlı Taktik (Real-Time Tactics) Oyunu, Bağımsız Yapımcı

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Shadow Tactics: Blades of The Shogun oyununun en zayıf noktası hikayesi.

Biraz fazla klişeye kaçabiliyor ama, oyunun hikayesine takılacağınızı pek sanmıyorum.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz Shadow Tactics: Blades of the Shogun, bizleri Commandos ve Desperados oynarak geçirdiğimiz yıllara götürecek nostaljik ve bir o kadar da yeniliklerle dolu bir oyun.

90’lı yılların sonuydu, ilk kez halamın bilgisayarında görmüştüm o oyunu. Pek anlamamıştım doğal olarak ama, o anda kendine bağlamıştı beni Commandos. Gerek oyun yapısı, gerek geçtiği dönem, muazzam bir oyundu kendisi.

Hatta o zaman kullandığım hile kodları hala hafızamdadır. Ardından gelen bir başka oyun kaptı Commandos’un yerini, Desperados. Aynı yapı, vahşi batı, üstüne eklenen yenilikler… Ama bu türde bir oyun var ki, açık ara en sevdiğimdir, Robin Hood Legend of Sherwood.

Şimdi diyebilirsiniz ki, bu yazı bir incelememe mi, yoksa eskileri mi yâd ediyorsun sayın yazar. Haklısınız ancak, bu efsanelerin ismini anmadan Shadow Tactics incelemesine başlamam pek doğru olmazdı.

Yıllar içerisinde, genel akıma kendilerini kaptırıp 3D’ye geçenler oldu, Commandos ve Desperados gibi. Arada bir de Chicago 1930 vardı, dönem olarak çok ilgi çekici olmasına rağmen, oyun olarak çok da başarılı olduğunu söyleyemem. Kısacası, bu tür pek kâr getirmez oldu ve genel olarak rafa kaldırıldı.

Steam’de karşıma demosu çıktığında dikkatimi çekmişti Shadow Tactics. Oyunu şöyle bir incelediğimde, direk indirmem gerektiğini anlamıştım. Hatta demonun 10. dakikasını henüz aşmıştım ki, oyunu almam gerektiğine anında karar verdim.

Baştan uyarıyorum, sabırsızsanız, çabuk pes ederseniz ve zor karşısında sıkılırsanız, başka oyunlara geçin. Ama strateji, planlama, taktik kurmayı severseniz ve sabırlıysanız, Commandos, Desperados gibi oyunları da sevdiyseniz, Shadow Tactics’i gözünüz kapalı alabilirsiniz.

1600’lü yılların Japonyasındayız. Shogun, ülke genelinde barışı sağlamaya çalışırken, barış karşıtı Kage Sama ortalığı karıştırmaktadır. Bu karışık ortamda ise en önemli iş bize düşmektedir.

Shadow Tactics: Blades of The Shogun Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-2100T 2.50 GHz. ya da AMD Phenom 9950 Quad-Core 2.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7750 ya da NVidia GeForce GT 640 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 13 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Karakterler:

Shadow Tactics: Blades of The Shogun’da ekibimiz beş kişiden oluşuyor. Aralarında bazı benzerlikler olsa da, hepsi tamamen kendine has bir yapıda. Karakterlerimiz, bir adet samuray, 2 farklı klandan ninja, bir adet yetim ve eski bir keskin nişancı.

Shadow Tactics: Blades of The Shogun’da harakterlerin hepsinin güçlü ve zayıf yanları var ve hepsi son derece kullanışlılar. Yazının ilerleyen kısımlarında, bu konudan detaylı olarak bahsedeceğim.

  • Mugen: yani samuray, ekibin lideri ve kas gücü ihtiyacını karşılıyor. Aynı anda birden fazla kişiyi öldürmesine yarayan özelliği, düşmanların dikkatini çeken sakesi ve samurayları, teke tekte alabilen tek karakter kendisi. Aynı zamanda, iki kişiyi de taşıyabilmesi ortamların temizliğini hızlandıran bir özellik.
  • Hayato: İlk ninjamız. Klasik bir ninjada olması gereken tüm özellikler, kendisinde mevcut. Ninja yıldızı atması, asmalara ve kanca atarak yüksek yerlere tırmanması gibi özellikleri sayesinde, tam bir ninja kendisi.
  • Aiko: İkinci ninjamız. Kendisi dikkat dağıtma üzerine uzman. Başka kılıklara girebilmesi ise en önemli özelliği diyebiliriz. Aiko, en az kullandığım karakter oldu çünkü; bazı durumlarda oyunu fazla kolaylaştırıyordu.
  • Yuki: Ekibimizin en genç üyesi ve kurduğu tuzaklar ve dikkatleri üstüne çeken düdük özellikleri çok sık başvuracağınız bir kombo olacak.
  • Takuma: Ekibin en yaşlı üyesi ise, keşkin nişancımız Takuma. Kendisi, yaşından ve engelinden ötürü biraz hareket kısıtlılığına sahip ancak, tüfeği ile bütün bu eksiklerini fazlasıyla gideriyor. Evcil hayvanı da, toplu bir dikkat özelliği olunca, Takuma, en sık başvurduğum karakterlerden birisi oldu.

Shadow Tactics: Blades of The Shogun’da bazı karakterlerin ortak özellikleri mevcut. Mesela, Hayato, Yuki ve Aiko yüzebiliyor, asmalara ve kancalara tırmanabiliyorlar. Mugen ve Hayato etkisiz hale gelen düşmanları, ayağa kalkmış bir şekilde taşırken, Aiko ve Yuki’nin yerde sürüklenme özelliği, yavaş ama neredeyse görünmez bir şekilde ilerlemelerini sağlıyor.

Shadow Tactics: Blades of The Shogun karakterleri, her ne kadar ortak özelliklere sahip olsalar da, haritalardaki işlevleri birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılıyor. Hatta haritalar bu konuda çok başarılı bir şekilde hazırlanmış.

Fiziksel kısıtlamalarına rağmen, yüksek bir yere yerleştirdiğiniz Takuma, tam bir ölüm makinası olabiliyor. Gizli ilerlemeniz mi gerekiyor, salın Hayato’yu gitsin. Ortalık yerde görünmeden geçmeniz mi lazım, size Aiko’yu vereyim.

Shadow Tactics: Blades of The Shogun Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-4150T 3.0 GHz. ya da AMD Athlon II X4 651 Quad-Core 3.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6950 ya da NVidia GeForce GTX 570 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 13 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Düşmanlar:

Gelelim düşmanlara, oyunda üç adet düşman tipi var. Düz askerler, Straw Hat adlı hasır şapkalılar ve samuraylar.

  • Düz Askerler: Halletmesi kolay, çok sıkıntı çıkarmayacak tipte birimler.
  • Straw Hat’ler: Peşinize düşmedikleri sürece, yerlerini terk etmezler. Yani basitçe sabit bir düşman diyebilirim.
  • Samuraylar: Olayın asıl sıkıntılı kısmı ise, samuraylar. Bire birde sadece Mugen tarafından öldürülebilen, zırhları sebebiyle ninja yıldızı, mermi gibi özelliklerin tek başına işe yaramadığı ve Aiko’nun kılık değiştirdiğini fark edebilen samuraylar, başlı başına bir problem kaynağı.

Ama hemen gözünüz korkmasın, bir samurayı öldürmenin üç yolu mevcut. Ya sessizce Mugen’le yaklaşıp temizleyeceksiniz, ya Mugen’in tabancasıyla vuracaksınız (ki kendisi “hand cannon” diye geçiyor) ya da bir başka karakterin bilek tabancasıyla vurup, dikkati dağılınca bir başka karakterle yanına gidip halledeceksiniz.

Haritaların düşman dolu olması, sürekli birbirlerini görmeleri, alakasız bir mesafeden sizi görüp tüm planınızı bozmaları gibi birçok sebep oyunu zorlaştırıyor. Her bir özelliğinizin belli bir miktar gürültü yapması ve bu sesin de belli bir mesafeden duyulabiliyor olması, düşmanların bu seslere anında tepki vermeleri, alarm anında kapalı kapılardan yeni düşmanların çıkması gibi, daha nice “güzellik” var. Aynı zamanda üç adet farklı kayıt alabilme seçeneği, yapabileceğiniz hataların bir nebze de olsa önüne geçmenizi sağlıyor.

Shadow Tactics: Blades of The Shogun oyununun en güzel özelliklerinden birisi ise, haritadaki belli başlı etkileşim seçenekleri. Asılı duran ağır objeleri, düşmanların üstüne düşürüp kaza süsü vermek, karlı haritalarda, ayak izimizin yerimizi belli etmesi ve düşmanın peşimize düşmesi.

Yya da gece haritalarında görüş alanlarının kısalması, ama aynı zamanda, ışık altında anında görülmemiz gibi, her haritada farklı bir durum mevcut. Yani oyun size sürekli olarak yeni bir özelliği tanıtıyor ve sıkılmanızı engelliyor.

Shadow Mod:

Shadow Tactics: Blades of The Shogun oyununun en stratejik noktası ise “Shadow Mod” adı verilen özellik. Bu özellik, aktif ettiğimiz anda karakterlerinize tek tek emir veriyor ve bu emirleri tek bir tuşla gerçekleştirebiliyoruz.

Shadow Mod özelliğini kullanarak, kalabalık grupları saniyeler içinde temizlemek aşırı keyif vericiydi. Haritalar genelde en az iki farklı şekilde oynanabiliyor; A yolundan ya da B yolundan git gibi, farklı yollar bulunması oyunun tekrar oynanabilirliğini arttırıyor. Bunun yanı sıra, bitirdiğiniz bölümlere açılan yan görevler de kesinlikle oyuna tekrar tekrar dönmenizi sağlayacak.

Shadow Tactics: Blades of The Shogun oyununun 13 görevden oluştuğunu ilk duyduğumda biraz üzülmüştüm ama, her bölümün yaklaşık 1 saat sürmesi, farklı yollar ve yan görevlerle tekrar oynanabilmesi gibi etmenleri düşününce, oyunun hatrı sayılır bir oynanış süresine sahip olduğunu fark ettim.

Son Sözler:

Oyunda ufak tefek hatalar mevcut tabi ki, bazı haritaların sizi çileden çıkartması, bölüm başlarındaki yükleme süresinin uzun olması, kuşatma bölümlerinde tepkisiz kalan bilgisayar kontrolündeki karakterler oyunun başlıca hataları.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments