Sistem
Hoşgeldiniz...
Resident Evil Village İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Resident Evil Village İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 11 Mayıs 2021
Künyesi
Yayımcı

Capcom

Yapımcı

Capcom

Çıkış Tarihi

07 Mayıs 2021

Platformlar

PC, PlayStation 5, PlayStation 4, XBox One, XBox X ve S Serisi, Stadia

Oyun Türü

Aksiyon, Hayatta Kalma, Korku Oyunu

Oyun Motoru

RE Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Resident Evil Village oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Sistem Gereksinimleri

Resident Evil Village oyun incelememiz ve minimum/önerilen sistem gereksinimleri hakkındaki yorumlarınızı bekleriz...

Artı Yönleri

Oyun korku ve aksiyonu mükemmel bir şekilde harmanlıyor,

Oynanış akıcı, süresi ise ne uzun ne kısa tam kararında olmuş,

Atmosfer ve mekân tasarımları gayet başarılı,

Grafik ve tasarımlar tatmin edici,

Şahane görsellik ve nefes kesen manzaralar mevcut.

Eksi Yönleri

Nadir de olsa aksiyon sırasında FPS düşüşleri ve kaplama sorunları mevcut,

Korku ögelerinin az olması,

Türkçe dil desteğine sahip olmaması,

Gereksiz uzun boss fighlar,

Bazı bölümler başka oyunlardan "esinlenilmiş" sanki.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

RE Village'in Steam tanıtımındaki 'masterful storytelling' kısmını çıkarırsanız ne vadedilmişse tam olarak onu alıyorsunuz.

Resident Evil Village (RE8) FPS oynanışı inanılmaz bir seviyeye çıkarıyor.

Yer yer pacing ve aşırı aksiyon konusunda sıkıntıları olsa da oyun aşağı yukarı başından sonuna kadar yoğun hissedilen, tatmin edici ve gerici bir aksiyon sunuyor. Hardcore oynuyorsanız bu his çok daha sert vuruyor.

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız

Resident Evil Village inceleme yazımızda oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini de Ray Tracing ON/OFF grafik ayarlarına göre detaylandırılmış olarak bulabilirsiniz.

Resident Evil Serisi‘nin 8. ve Resident Evil 7: Biohazard’ın devamı niteliğinde olan korku oyunu Resident Evil Village’ın hikayesi; Resident Evil 7 Biohazard’daki korkunç olayların birkaç yıl sonrasında cereyan ediyor.

Geçmişteki kabuslarından kurtularak yeni bir yerde huzurlu bir hayat sürdüren Ethan Winters ve eşi Mia birlikte yeni bir hayata başlamak üzereyken bir kez daha üzerlerine trajedi çöküyor diye giriş yaparak oyunun Steam sayfasından derlediğimiz incelemize başlıyoruz.

Resident Evil Village Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-7500 3.40 Ghz. ya da AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 560 ya da NVidia GeForce 1050 Ti veya üzeri en az 4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 50 Gb. boş alan.
DirectX DX 12
Notlar Resident Evil Village minimum sistem gereksinimleri; Ray Tracing OFF, 1080p ekran çözünürlüğü ve 60 FPS değerleri için verilmiştir.

Resident Evil Village Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Hikayesi:

Resident Evil Village senaryosunun kötü olduğunu düşünmüyorum. Aşırı çekici değil, yer yer klişelerle dolu ama 15 saate kadar uzayabilen bir oyunun bu denli içine çekmesi ve oyuncuyu ekran başında tutması çok zor. RE8 bunu başardı ve azınlıkta.

RE7’e göre, Ethan halen diyalogları zayıf ve odun bir karakter olsa da, daha iyi bir anlatım var. Baker ailesinin trajedisini şahsi olarak daha ilgi çekici bulmakla beraber RE8’de her bir lordun backstory’sinin olmasını ve kendileri arasındaki etkileşimleri sevdim. Sığ kalıyor ama hiç olmamasından iyidir.

Tüm lordların güç manyağı olmaması, bazılarının gerçekten abuse edilerek o hallere dönüştürülmesi, köy halkının bir mistik anlatı üzerinden istismar edilmesi vs. güzel detaylar. Bu tarz hoş detaylar olmasına karşın bazı karakterler cidden asap bozucu derecede gerçek dışı hissettirmiyor da değil.

Ethan’ın tepkileri ise zaman zaman çok yersiz kalıyor. Yine de RE8, Evil Within 2 hamlesi çekerek Ethan’ı kızını arayan bir babaya dönüştürüyor. Bu yolda Ethan’ın fedakarlıklar yapması gerekiyor ve takdir edersiniz ki bu empati yapması daha kolay bir hikaye/ana karakter buildi.

Chris ise tüm RE5’den daha fazla karakter gelişimi sergiliyor, yılların yaşlanmışlığı ve bıkmışlığını güzel sergiliyor hem de tek tük gözükmesine rağmen. Oyunun kapak fotoğrafını görünce Chris üzerinden çok tartışma yaşanmıştı kurt adama mı dönüşecek, Villain mi vs. çıkacak diye ama metafor olduğu belliydi.

Chris, BSAA içinde kendi özerk ekibini kurmuş, Ethan ve ailesini monitörleyerek onları koruma altına almaya çalışan ama bunu başaramayan halen stereotipik olmasına rağmen eskisine göre çok daha fazla sevdiğim bir karakter.

RE’de ana karaktersen zaten genelde tanıştığın çoğu kişi ölüyor -ki çoğu da salaklığından ölüyor- o yüzden mental yorgun olmaman imkansız gibi. Mia’nın ölümünü trailerda göstermeleri ise çok yanlış hamle çünkü Chris üzerinden gizem yaratmaya çalışmak hem abes hem de ucuz.

Resident Evil Village Sistem Gereksinimleri
Önerilen

Ray Tracing OFF ON
İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi. Windows 10 Version 2004 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-8700 3.20 Ghz. ya da AMD Ryzen 5 3600 3.6 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 5700 ya da NVidia GeForce GTX 1070 veya üzeri en az 8 Gb. belleğe sahip 256-Bit ekran kartı. AMD Radeon RX 6700 XT (4K/45 FPS)
AMD Radeon RX 6800 (4K/45 FPS)
AMD Radeon RX 6900 XT (4K/60 FPS)
NVIDIA GeForce RTX 2070 (4K/45 FPS)
NVIDIA GeForce RTX 3070 (4K/60 FPS)
DirectX DX 12
Kaç Gb. 50 Gb. boş harddisk alanı.
Ek Açıklamalar Resident Evil Village Ray Tracing OFF önerilen sistem gereksinimleri; 1080p ekran çözünürlüğü ve 60 FPS değerleri için verilmiştir. Resident Evil Village Ray Tracing ON önerilen sistem gereksinimleri; 4K ekran çözünürlüğü ve 45/60 FPS değerleri için verilmiş olup her ekran kartı ayrı ayrı belirtilmiştir.

Oynanış:

Senaryo bir yana, Resident Evil Village (RE8) çok yoğun ve içine çeken çatışma mekaniklerine sahip. Animasyonlar, ses tasarımı, görsel tasarım (tam olarak next gen hissettirmese de) ve düşman modelleri. Hepsi fazlasıyla iyi.

Çemkirebileceğim tek şey çoğu düşmanın özellikle Hardcore’da bullet sponge olması. Yine de RE oyunu için şaşırtıcı değil. Genel olarak handgun ve shotgun ile vakit geçiriyorsunuz. Mermi konusunda çok cömert olmasına karşın oyunun sonlarına doğru mühimmatınız eriyor, bulletsponge düşmanlar sağolsun.

Resident Evil Village; grenade launcher, magnum gibi özel silahlara mermiyi kolay kolay vermiyor. Bu silahları tam ağız tadıyla kullanamasam da genelde bu tarz silahların tadı NG+ da çıkar, özellikle de oyun içinden infinite ammo alırsanız. Kaldı ki oyunu bitirince -difficultylere bağlı olarak da- bir sürü melee weapon, Chris’in silahları, hatta ilk playthroughda elinize dahi geçmeyen assault riflelar açılıyor.

Capcom’a saygı duyuyorum bu tarz eklentiler ile tekrar oynanabilirliği arttırdığı için. RE oyunları bu yüzden genelde platlaması keyifli oyunlar ama steamde pek manası yok tabii achievementların.

Başta eğreti ve sıkıcı dursa da düşmanlardan loot toplamak, treasure aramak ve bunları Duke’a satmak keyifli. Resident Evil Village silah upgradeleri genel olarak matematiksel hesaplamalar olsa da biraz daha güçlendiğinizi hissettiriyor ve bu da oyunun ilerleyişine pozitif etki ediyor.

Genelde Duke’dan recipe ve silah eklentileri alabilmenize karşın halen büyük çoğunluğu oyunda opsiyonel kısımları ararken bulunuyor. Resident Evil Village oyununda senaryo harici keşfedilebilecek birçok kısım var.

Harita yarı açık dünya diyebileceğimiz bir büyüklükte ve köyü keşfetmek keyifli. Köy bir yana PT’den fırlama bir ev ve hatrı sayılır büyüklükte kale/bataklık/fabrika tarzı bölümler de var. Görsel olarak etkilemeleri ayrı, hepsinin şahsına münhasır tasarımları ve düşman tasarımları beni mutlu etti.

Resident Evil Village oyununda çoğu RE oyununa fark atacak kadar iyi bosslar (ki sayıları da fazla) ve farklı düşman tipleri var. Çatışma yorunca köyde loot arama, hayvan avlama, puzzle çözme olanağınızın olması güzel. Bazı puzzlelar aşırı basit ve gereksiz olmasına karşın çoğunluğu iyi.

Resident Evil Village oyununda pacing her zaman eşit olmasa da genel olarak aşırı aksiyon oyunun sonlarına doğru yer alıyor. Oyunun başları keşif/puzzle/aksiyon arasında eşite yakın bir dağılım sergiliyor. Mermi sıkıntısının yaşandığı ve gerilimin yüksek olduğu kısımlar da orası. Kaleden çıktıktan sonra özgüven pompalandı bana.

Çemkirebileceğim sayılı noktalardan birisi Ethan’ın horizontal/vertical (ya da ikisi birden) dodge yapamaması. Korunmanın tek yolu kollarını kaldırarak guard alması.

Açıkçası her zaman istediğim gibi çalışmıyor ve karakteri hantallaştırıyor, çevik bir karakteri, hele çevrem bir düzine lycan tarafından sarılmışsa, tercih ederim. Düşmanları genel olarak koşup geçmeniz de zor çünkü hepsinin aşağı yukarı bir grab mekaniği var.

Harita:

Ufak çaplı geniş bir haritada iyi şekilde doldurulmuş hafif metroidvania haritası sayesinde Resident Evil Village oyunu dolu dolu hissettiriyor ve sıkmıyor da hiç. Bu haritada yapılacak birçok şey var ve keşif hissiyatını fena vermiyor.

Ama o kadar da büyük bir harita değil yine. 4.oyunun haritası yine daha büyük ama zaten 4. oyun daha uzun bir oyun olduğundan normal karşılayabildiğim bir durum.

8 daha ufak ama daha yoğun içerik sunuyor 4’e göre o konuda. Keşif yapmak önemli çünkü upgrade’ler ileride cidden baya pahalı oluyor. Oyunun ilk yarısındaki fiyatlar sizi kandırmasın sakın. Çünkü ilk yarısından son 5 parasız kalmanıza yetecek kadar pahalı olmaya başlıyor.

Grafikler:

Resident Evil Village’da görsellik tam next gen gibi hissettirmese de modeller ve detaylar ilgi çekici. Atmosfer zaten üst seviyede, Resident Evil Village’da 4K 60 fps’i DMC5/RE2 ve RE3’ün aksine yakalamakta zorlandım ama 1080 Ti ile ufak modifikasyon yaparak 4K 60 FPS’i yakalamak halen mümkün.

Bazı noktalarda ve özellikle cutscenelerde FPS düşüşü oluyor. Düşmanlar sizi yakaladığında fps düşüşleri olabiliyor -ki bunu bazı yayınlarda da fark ettim- ama oyunun akıcılığını fazla bozmuyorlar.

2021’in yarısına Capcom’un öyle ya da böyle 4K 60 fps sunacak kadar iyi optimizasyon sunması da ayrı saygınlık verici bir olay. Hayatımda gördüğüm en iyisi diyemem ama yine üst seviye. Konsollarda da sanıyorum ki oldukça iyi çalışıyor.

Resident Evil Village’da ufak tefek buglar ve bazı can sıkıcı buglar da mevcut (itemların görünmediği bir bug var mesela onun yüzünden bir shotgun kaçırıp geri dönmek zorunda kaldım ve birçok yeri tekrar lootlamak zorunda kaldım) ama görmezden geliyorum. Bazı bug sandıklarım ise kasten olabilir, daha detaylı bakmak lazım.

Son Sözler:

Uzun lafın kısası Resident Evil Village hakkında konuşacak daha çok şey var ancak tek kelimeyle parasının hakkını veriyor. 15 saate kadar uzayan içerik, yüksek replayability, ekstra mercenaries modu…

Oyun iyi çalışıyor, içine çekiyor, ekran başında tutabiliyor. Daha ne isteriz ki? ReVerse istemezdim ama onu da bedava veriyorlar.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments