Sistem
Hoşgeldiniz...
Red Faction: Armageddon Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Red Faction: Armageddon Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 17 Aralık 2016
Künyesi
Yayımcı

THQ

Yapımcı

SyFy Games

Çıkış Tarihi

07 Haziran 2011

Platformlar

PC, PS3, XBox 360

Oyun Türü

TPS

Oyun Motoru

Geo-Mod Engine v.2.5

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Red Faction: Armageddon Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win XP veya üzeri işletim sistemi,

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ veya üzeri işlemci,

RAM: 2 Gb. bellek,

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3650 ya da NVidia GeForce 8300 veya üzeri ekran kartı,

Harddisk: 7.5 Gb. boş alan,

DirectX: DX9

Red Faction: Armageddon Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win7 veya üzeri işletim sistemi,

İşlemci: Intel Core 2 Duo E6850 3.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6400+ veya üzeri işlemci,

RAM: 4 Gb. bellek,

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3870 X2 ya da NVidia GeForce 8800 GTS veya üzeri ekran kartı,

Harddisk: 7.5 Gb. boş alan,

DirectX: DX9

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.2
Aldığı Puanlar

Red Faction: Armegeddon, serinin önceki oyunlarına göre olağanüstü başarılı diyemeyiz. Ancak görünen o ki; oyun içi grafikler çok iyi hazırlanmış. Gölgeler, patlamalar, renkler çok canlı ve gerçekçi gözüküyor.

9.0
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Red Faction: Armageddon sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz inceleme yazımıza başlıyoruz. Şehirlerin yerle bir olması denince akla ilk gelen oyunlardan bir tanesi kuşkusuz ki Red Faction oyunu. İlk olarak 2001 yılında oyunseverlerin karşısına çıktı. Daha sonra sırasıyla 2002 ve 2009 yıllarında serinin diğer oyunları piyasaya çıktı. 2009 yılında çıkan Red Faction: Guerilla ile teknolojik bir gelişme yaşayan oyun, yeni fizik motoru ve görsel anlayışıyla başarılı olmuştu.

Oyundaki ufak çaplı eksikliklere rağmen oyun genel olarak beğenilmişti. 2 senelik aradan sonra seri Armegeddon ile oyunseverler ile tekrar buluşuyor. Serinin 2009 yılındaki oyunu Guerrilla, 2020 yılını konu alıyordu. Oyun kahramanımız Alec Mason kardeşi vasıtası ile Mars’a giderek madencilerin direnişine katılıyor. EDF ile yapılan savaşda yer alıyor.

Kızıl Gezegen’e Hoşgeldiniz…

Red Faction: Armegeddon ise bu yıllardan tam olarak 50 sene sonraya gidiyor. Bu sefer Alec bir hayli yaşlanıyor. Onun torunu olan Darius Mason bu oyunda ana karakterimiz oluyor. Armegeddon’da yaratık kavramı ile sık sık karşılaşacaksınız. Bu oyunda onlar ile savaşıyorsunuz.

Red Faction: Armageddon Oynanış:

İlk oyuna başlarken görsel açıdan güzel şeyler sizleri bekliyor. Daha sonrasında ise maceraya başlıyorsunuz. Guerilla’ya göre Armegeddon, oyunu açıklamada ve sunuşta çok daha iyi durumda gözüküyor. Bunu grafiklerden de anlayabilirsiniz.

Bu oyunun can damarı diyebileceğimiz yer, çevrenin yıkılma kısmıdır. Son derece iyi hazırlanan Armegeddon, bunu başarı ile yapmış. Elimizdeki aletler ile duvarları yıkıp, binalara zarar verip, yıkabiliyorsunuz.

Çevre faktörleri ile düşmanlara saldırabiliyor, onlara zarar verebiliyorsunuz. Ancak bu durumun tam tersi de söz konusu olabiliyor. Örneğin düşmanınızın yıktığı bir binadan herhangi bir şey kafanıza gelebilir. Bu da sizin zarar görmenize neden olur.

Red Faction: Armageddon Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Nano Forge:

Red Faction: Armageddon oyununda gerçekten teknoloji konuşuyor. Nano teknoloji sayesinde her taraf yıkıldıktan sonra Nano Forge sayesinde, yıkılan yerler eski haline gelebiliyor. Düşmanlarımız bize saldırı amaçlı olarak geçmemiz gereken köprülü yolu yıktı.

Bizim de o yoldan geçmemiz gerekiyor. Siz hiç dert etmeyin. Çünkü sol üst tetik tuşuna basın ve Nano Forge imdadınıza yetişsin. Köprü yapılsın ve siz yolunuza kaldığınız yerden devam edin.

Oyunun belli kısımlarında tamir etmeniz gereken mekanik aletler olacak. Bunlar için de Nano Forge’yi kullanabilirsiniz. Sadece bu özellikleri mi var? Tabiki hayır. Örneğin; Impact, düşmanları püskürtmenizi, duvarları yıkmanızı sağlıyor.

Shell sayesinde korunabiliyorsunuz. Bu sayede hem korunup, hemde saldırabiliyorsunuz. Berserk kısa süreliğine de olsa çok kuvvetli atışlar yapmanızı sağlıyor. Bunların arasında en etkili olanı ise Shockwave. Düşmanları havaya kaldırıp,bir yıldırım etkisi ile onları yok edebilirsiniz.

Oyun hikayesi yer üstü ve yer altı olarak iki kısımda geçiyor. Mars artık yıpranmış ve yaşanacak bir hali kalmamıştır. İnsanlar yeraltına girmek zorunda kalmışlardır. Oyunda eksik noktalardan biri de yeraltı konu ile ilgili. Yeraltının basıklığından ve havasından uzak basit tasarımlar bu bölümde biraz canınızı sıkabilir. Bu kısımda oyunun kendini tekrarladığını düşünebilirsiniz.

Red Faction: Armageddon Silahlar:

Oyunda ateş, yıkmak gibi şeylerden bahsettik. Ancak silah konusuna hiç girmedik. Armegeddon silah konusunda oyuncuları tatmin edecek bir kapasiteye sahip. Silahlar arasında en beğendim silahlardan bir tanesi “Magnet Gun”. Magnet oldukça güçlü bir etkiye sahip.

Ortalığı bir anda yakıp, toplulukları yok edebilirsiniz. Kullanmakta da pek zorluk çekmezsiniz. Bir objeye ateş edip, sonra hedefe başka yere çevirip oraya ateş ediyorsunuz. İlk ateş ettiğiniz obje diğerine çarpıyor ve ortalık bir anda karışıyor.

Silahın kullanım alanı oldukça geniş. Örnek vermek gerekirse; yaratıklar üstünüze geldiği esnada bir kaya’yı hedef alıp, ateş edin ve daha sonra yaratıklara ateş edin. Böylece kaya parçası düşmanların üstüne gelerek, onları zor durumda bırakıyor.

İstediğiniz takdirde bunu iki düşman arasında da yapabilirsiniz. Oyundaki silahların bir hayli fazla olduğunu söyleyebilir. Bunlardan bir kaçı; Shotgun, Plasma Beam, roket atar, kara delik açan Singularity, tabancalar gibi.

Red Faction: Armageddon Araçlar:

Oyun içinde araba konusunu unutmamak lazım. Armegeddon araçları, keşif ve savaş için tasarlanmışlar ve oldukça iyi yapılmışlar. Inferno GX adı verilen havalanabilen araç ile düşmanları yok edebilirsiniz. Ayrıca yer altı tünellerine girmek imkanına sahip.

Bunun yanında ölüm saçan Marauder Heavy Walker ve Marauder Scout Walker gibi araçlarımız var. Bunlar ile de ortalığı kasıp kavurabilirsiniz. Armageddon’da oyun ile ilgili gelişmeler artmış gözüküyor. Bunlar sayesinde oyunda yok edici konumuna geliyorsunuz.

Ses ve Grafikler:

Red Faction: Armageddon ses bakımından oldukça düzgün. Müzikler son derece düzgün, seslendirmeler de bir o kadar kaliteli olmuş. Seslerin gerçekçiliği de oyuna adepte sürecini hızlandırıyor ve oyunu zevkli bir hale getiriyor. Grafik konusunda ise gölgelendirme, ve yıkımlar son derece etkili. Grafiklerle ilgili sıkı bir çalışma yapıldığı anlaşılıyor.

Genel Değerlendirme:

Oyunda senaryo modu bitince biraz canınız sıkılabilir. Oyun içinde bazı eksikliklere rağmen oyunun içine dalıp gidiyorsunuz. Ortalığı kırıp geçirirken, kendinizi acaip güçlü hissediyorsunuz. Kesinlikle çok eğleneceğiniz ve oynamaktan pişmanlık duymayacağınız bir oyun. Herkese iyi eğlenceler.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments