Editörün Seçimi
8.4

Persona 5 Strikers İnceleme ve Sistem Gereksinimleri

Beğen+1

Sistem gereksinimleri bilgilerini de eklediğimiz Persona 5 Strikers inceleme yazımızla yine karşınızdayız. Orta veya yüksek teknik özelliklere sahip PC’lerde ve PlayStation 4’de oyun oldukça akıcı bir şekilde oynanabiliyor.

Dövüş Oyunu Persona 5 Strikers’ın optimizasyonu oldukça iyi hazırlanmış. Ancak dövüşlerin kalabalık olması ve çok fazla özelliğin aynı anda kullanılması sırasında doğal olarak FPS düşüşleri bariz bir şekilde göze çarpıyor.

60 FPS’de çok rahat oynanabilen Persona 5 Strikers, bahsettiğim durumlar yaşandığında ortalama 15-20 FPS gibi bir kayıp yaşattı. Kalabalık dövüşlerden bahsetmişken bazı dövüşler esnasında hikâye içerikli diyaloglarla karşılaşmak mümkün. Ancak karmaşanın yoğun olduğu ve aksiyonun yüksek olduğu zamanlarda bu diyalogları yüksek ihtimalle kaçıracaksınız.

Son zamanların en popüler J-RYO (Japon Rol Yapma Oyunu) oyunlarından biri olan Persona 5’in hikâyesinin devamını getiren ve 2020 yılında PlayStation 4 ve Nintendo Switch platformlarına çıktıktan tam bir yıl sonra PC’ye gelen (PS4 ve Switch’deki adı Persona 5 Scramble: The Phantom Strikers) Persona 5 Strikers, ne gibi yenilikler ile karşımıza gelmiş bir bakalım.

Persona 5 Strikers Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2300 2.80 GHz. ya da AMD FX-6350 Six-Core 3.9 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 ya da NVidia GeForce GTX 660 ve en az 2 Gb. bellekli veya üzeri ekran kartı.
Kaç Gb. 25 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 11 veya üzeri.
Ek Açıklamalar Persona 5 Strikers oyununu oynayabilmek için 64-Bit destekli işlemci ve işletim sistemi zorunludur.

Persona 5 Strikers Hikayesi:

Persona 5 Strikers hikâyemiz, orijinal Persona 5’in bıraktığı yerin birkaç ay sonrasında başlıyor. Ana karakterimiz Joker‘in, yoldaşı Morgana ile birlikte Cafe Leblanc’a döndüğünü görüyoruz.

Önceki oyundaki tüm ekip arkadaşlarının tekrar buluşmasının ardından yaz tatilini nasıl geçirecekleri üzerine plan yapmaya başlarlar ve araç kiralayarak Japonya’da dolaşmadık yer bırakmamaya karar verirler.

Koca yürekli Sojiro hemen ekip için karavan kiralar, biz de Morgana ve Ryuji ile birlikte gereken malzemeleri toplamak için Shibuya’da dolaşmaya başlarız.

Başka bir tarafta ise Japonya genelinde artan kalp değişme olaylarının arttığını tespit eden polis kuvvetleri olayların sorumlusu olarak The Phantom Thieves of Hearts ekibini sorumlu tutar ve ekibin lideri, ana karakterimizi izlemeye alırlar.

Tüm olanlardan sonra kamp için malzemelerimizi toplamak için Shibuya’ya geldiğimizde, Japonya için klasikleşmiş İdol buluşması etkinliğinin olduğunu öğreniyoruz.

Merakımıza yenik düşüp etkinliğin olduğu alana gidiyoruz. İsmini Alice Hiiragi olduğunu öğrendiğimiz İdolümüz, alanda bulunan hayranlarına EMMA adındaki telefon uygulamasında kendisini arkadaş olarak eklemesi için davet kartı dağıtır ve şansımıza kartlardan biri bize gelir.

Kartta bulunan davet kodunu EMMA uygulamasında kullandıktan sonra tıpkı ilk oyunda olduğu gibi kendimizi farklı bir dünya içinde buluruz. Girdiğimiz dünyanın, Persona 5’ten hatırladığımız Palace’lar gibi (ilerleyen zamanlarda bu bölgelerin adı Jail olarak geçmekte) Metaverse’e bağlı olduğunu anlamamız uzun sürmez.

EMMA uygulamasına giren insanların arzularının zorla alındığını görmemizle beraber etrafımız düşman tarafından sarılır ve ilk aksiyonumuz başlar.

Persona 5 Strikers hikâyesi genel hatlarıyla oldukça akıcı şekilde işlenmiş. Ancak Persona 5 kadar derin konular bulunmadığından genel hikâye süresi daha kısa sürüyor.

İlk oyunun yaklaşık 85-90 saatlik ana hikâye süresi olmasına rağmen Persona 5 Strikers’da bu süre 50-55 saate kadar iniyor. Buna rağmen ilk oyunda bulunan normal yaşam ile Phantom Thieves yaşamı arasında kurmaya çalıştığımız zaman dengesi bu oyunda çok daha rahat hale gelmiş durumda.

İstediğimiz zaman Jail’den çıkıp dışarıdan malzeme toplayabilir, yemek yapabilir, Velvet Room’da zaman geçirebiliriz… Kısacası Jail’i bitirme süremize oyun değil bu sefer biz karar veriyoruz.

İlk oyundan hatırladığımız ‘Phantom Aficionado Website’ sitesinden aldığımız istekler devam ediyor. Direkt olarak telefonumuzdan arkadaşlarımızın bizden istediklerini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Başardığımız görevler sonucunda daha fazla silaha veya zırha erişebiliyor; dükkân indirimi, özel yapım güçlü silahlar, bolca para ve deneyim puanı kazanabiliyoruz.

Hikâye devam oyunu olduğundan dolayı Persona 5 Strikers öncesinde yaşanan tüm olaylar yaşanmış ve oynayan kişinin bunu bildiğini varsayıp hikâye devam ediyor.

Seriye ilk defa başlayan kişiler için bir anda gelen tüm karakterlerin hikâyelerini, öncesinde yaşanan olayları, ilk oyuna yapılan göndermeleri ve geçen isimleri, yaşattığı duyguları vs. hepsinin üzerinden atlanarak direkt olarak Persona 5 Strikers hikâyesine geçiyor.

Hatta Persona 5’te sevip bağrımıza bastığımız karakterlerin büyük çoğunluğu ya hiç yok ya da sadece göndermenin içinde geçiyor. Hatta ve hatta ilk oyunun oldukça önemli karakterlerinden biri bu oyunda sesini ve varlığını hissettirmesine rağmen hiç ama hiç kendisini göremiyoruz.

Bir kötü haber ise sadece Persona 5 Royal oynayanlara. Strikers hikâye olarak sadece Persona 5’ten aldıklarını kullanıyor. Royal sürümde bulunan hikayeler, karakterler vs. bulunmuyor. Bir tek bağlantı, oyun sonunda açılan Persona 5 Royal savaş müziği ‘Take Over’ şarkısı.

Persona 5 Strikers Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-3470 3.20 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7970 ya da NVidia GeForce GTX 680 ve en az 2-3 Gb. bellekli veya üzeri ekran kartı.
Kaç Gb. 25 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 11 veya üzeri.

Oynanış:

Persona 5 Strikers’da ilk göze çarpan özellik, ilk oyunun temel mekaniği olan tur bazlı klasik J-RYO oynanışını bırakıp, aksiyonun ön planda olduğu Hack & Slash türüne geçiş yapması olduğu görülüyor.

Yapımcılardan Koei Tecmo’nun geleneksel Musou oyun tarzı ile klasik Hack & Slash tarzını oldukça güzel harmanlaması sonucunda oldukça akıcı, kolay anlaşılır ve takım arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız sayısız kombolar ile görsel şölenler ortaya çıkıyor.

Persona 5 Strikers Jail haritaları oldukça geniş ve ilk oyundaki Palace’lar gibi kendine özgü temaları, müzikleri ve düşman Persona’ları var. Haritalarda dolaşırken gizlilik yine ön planda tutulmuş.

Savaşa başlama şeklimiz orijinal oyundaki ile aynı. Bazı özel dövüşler (ara boss’lar, görevler vs.) hariç düşmana yaklaşma şekline göre savaşımız başlıyor.

Parti Sistemi:

Persona 5 Strikers’da önceki oyunda bulunan 4 kişilik parti sistemi devam ediyor. Ana karakterimiz Joker’ın sabit, diğer 3 karakteri ise ekibimizde bulunan Futaba haricinde diğer karakterlerden seçerek savaşıyoruz.

Savaş dışı zamanlarda istediğiniz an parti üyelerini değiştirebiliyorsunuz. Her karakterin kendine özgü özelliği ve kullandığı elementsel saldırısı mevcut.

Örneğin Yusuke ve Persona’sı Goemon ile buz elementi kullanarak rakipleri dondurabilir, Makato ve Persona’sı Johanna’nın nükleer bazlı saldırıları ile hasarı arttırabilirsiniz.

Ryuji’nin yüksek hasarları kolaylıkla kaldırabilmesi, Morgana’nın yüksek healer özellikleri vs. ekibimizde bulunan karakterleri geliştirdikçe ve kullandıkça duruma ve düşmana göre karakter rotasyonunuzu oluşturuyorsunuz.

Persona 5 Strikers savaşlarındaki çeşitliliğin bir kısmını da savaş dışında saklanmak için kullanılan çevrede bulunan eklentiler. Bazı eklentileri kullanarak belirli bir alana fiziksel hasar sağlarken, örneğin bir haritada bulunan jeneratör benzeri yapıyı yok ettiğinizde ise elektrik hasarı çıkartırsınız.

Bazı etkileşime geçilebilecek eşyalar (kaykay, snowboard vb.) ise belirli doğrultuda hasar vermekte. Özellikle Boss savaşlarında işinize çok yarayacak bu eklentileri mutlak suretle kullanmak isteyeceksiniz.

Bir diğer konu ise Persona 5 Strikers kayıt sistemi. Önceki oyunda çok dert yanılan bizim istediğimiz zaman değil oyunun istediği zaman kullanılan kayıt sistemi Strikers’da çok daha iyi hale getirilmiş. Öyle ki, Jail içinde dolaştığımız süre haricinde ve tabii ki savaş ortası hariç neredeyse her yerde kayıt yapabiliyoruz.

Mekanikler:

Persona 5’te oldukça önemli yer tutan Ambush, All-out Attack, Baton Pass, Showtime ve 1 More gibi mekanikler Strikers’ın aksiyon bazlı oynanışına çok iyi entegre olmuş. Düşmanın zayıflıklarına göre saldırmak yine kilit noktayı oluşturuyor.

Kontrol ettiğimiz karakterin Persona’sını aktif ettiğimizde zaman kısa bir süreliğine duruyor ve kullanmak istediğimiz özelliği kullanıyoruz. Saldırı özelliği kullanacağımız zamansa karakterin önünde bir alan oluşuyor ve özelliği kullandığında sadece o alana etki edecek şekilde saldırıya geçiliyor.

Değinilmesi gereken son önemli nokta ise Persona 5’te tanıştığımız karakterlerle geliştirdiğimiz ilişkiler sonucunda kazandığımız Confidant mekaniğinin Persona 5 Strikers’da komple kaldırılmış olması.

Bu mekaniğin yerine daha kolay ve daha sade halde tasarlanmış, tüm ekip üyelerimizi aynı anda etkileyen BONDS sistemi eklenmiş. BONDS sistemi, her seviye sonunda kazandığınız puanları listede bulunan etkileri geliştirmek için kullanmaktan geçiyor.

Örneğin; tüm ekibin can değerini arttırma, savaşlar sonunda kazanılan parayı arttırma, başarılı yapılan özel saldırılarda sağlık değerlerini düzeltme, daha yüksek seviyeli sandıkları açma gibi onlarca özelliği geliştirebiliyorsunuz.

Velvet Room:

Persona 5 Strikers’ın Velvet Room kısmına geldiğimizde ise kendi açımdan biraz üzüldüm. İlk oyunda detaylı ve onlarca özelliği olan Velvet Room’un hem özellik sayısı hem de toplam kullanabilen Persona sayısında ciddi azalma var.

Klasik olarak 2 veya daha fazla Persona birleştirerek yeni Persona elde ediyoruz. Geliştirme kısmında ise kullanmadığımız Persona’ları geliştirme puanına çevirip kullanmak istediğimiz Persona’nın değerlerini veya seviyesi geliştirebiliyoruz.

Karakterler:

Bu kısımda Persona 5 Strikers ile beraber gelmiş yeni karakterlerimiz Sophie ve Wolf’tan bahsetmeden geçmeyelim. Özellikle kod adlarını kullanarak bahsettiğim karakterlerimizden Sophie, Güçlü iyileştirme özelliklerinin yanı sıra oldukça iyi ışık elementi hasarı vermekte.

Uygun geliştirme özelliklerini kullandığınız takdirde hatırı sayılır fiziksel hasar çıkartmakta. Wolf ise hem görünüşü hem de yaptıkları ile gönlümü fethetmeyi başardı.

Normal fiziksel saldırıları kullandığında –ki yetenek kullanmadan çok fazla hasar veriyor- düşmanlara hasar verdikçe kendi canını dolduruyor. ‘Fury Mode’ özelliğini kullandığında ise zaten yüksek olan hasar iyice artmakta ancak bunun karşılığında zamanla kendisine de hasar vermekte. İki ucu keskin bir durum ama kesinlikle değiyor.

Ayrıca bu iki karakterin öylesine hikâyeye destek olması için eklenmiş karakterlerden olmaması kesinlikle artı bir durum. Çoğu devam oyunlarında sonradan ekibimize eklenen karakterler az önceki cümlede belirttiğim durumdan dolayı kolayca unutabiliyor veya yetenekleri gözden kaçabiliyor.

Sophie ekibimize oyunun başında katılırken, hikâyesel süreçte sürekli yanımızda olan Wolf ise ekibe oyunun orta kısımlarında katılıyor. İki karakterin de kendi hikâyelerinin yanı sıra ana olay akışında da oldukça önemli rolleri bulunmakta.

Grafikler:

Gelelim pastanın dışındaki kremasına ve süslerine. Grafikler ve karakterlerin animasyonları ilk oyuna göre oldukça gelişmiş. Bu gelişmenin en büyük sebeplerinden biri 2018 yılında PlayStation 4 ve Vita’ya çıkan Persona 5: Dancing in Starlight adındaki dans oyununda kullanılan animasyonları.

Grafiklerin ve animasyonların yanı sıra önceki oyunda kullanılan ve sevilen tasarım tarzı daha etkin bir şekilde Strikers’da kullanılmış. Özellikle menü tasarımları çok daha iyi gözüküyor.

Jail tasarımları, atmosfer, kullanılan müzikler her zamanki gibi birbiriyle uyumlu. Bulunduğunuz Jail’in temasına göre kullanılan tema müziği, yine temaya uygun gelen düşman Persona’lar ve tabii ki atmosfer çok iyi işlenmiş.

Müzikler:

Geldik pastanın üstündeki meyveye; müzikler. Persona 5 Strikers, önceki oyunun sakin, havalı, hafif karanlık tarzdaki müziklerinden sıyrılıp, daha hareketli, daha havalı ve biraz daha renkli müziklere sahip.

‘Last Suprise’, ‘Rivers in the Desert’ gibi şarkıların aksiyona daha uygun halde yeniden yorulmanmış hallerinin yanında, ‘What you wish for’ , ‘Counter Strike’ , ‘Daredevil’ gibi yine Lyn Inaizumi tarafından vokali yapılan yeni müthiş şarkılar mevcut.

Fiyatı:

Maalesef her güzel oyunun eksik yanları mevcut. Persona severlerin takip ettiği ve bildiği üzere oyuncuları en çok üzen kısmı Persona 5 Strikers oyununun fiyatı.

PC’de Steam platformunda Türkiye için 558,70 Türk Lirası üzerinden satışı yapılıyor. Özellikle ülkemizde Persona 5 Strikers satış fiyatının bu kadar fazla olması çoğu oyuncunun Persona 5 Strikers’a ulaşamamasının en büyük nedeni maalesef.

8.4 Toplam Puan
Persona 5 Strikers İnceleme

Sıra tabanlı oynanıştan, aksiyon temelli oynanışa geçen Persona 5 Strikers, devam oyunu olarak hakkını tam teslim etmeyi başarmış. Gerek aksiyonu gerek yaşattıkları ile Persona 5 severleri kesinlikle tatmin edecek bir yapım olmuş. Ancak yerel fiyatlandırmadan dolayı önermek gerçekten çok zor.

Hikayesi
8
Oynanış
9
Grafikler
9
Ses ve Müzikler
10
Fiyatı
6
Artı Yönleri
 • Devam hikayesi oldukça güzel,
 • Persona serisinin hakkını sonuna kadar veriyor,
 • Müzikler ve seslendirme muhteşem!
 • Tasarımlar oldukça iyi,
 • Atmosfer çok iyi oluşturulmuş,
 • Zaman baskısı ortadan kaldırılmış,
 • Kayıt sistemine getirilen yenilikler rahatlatıcı,
 • Jail’lar çok iyi tasarlanmış,
 • Wolf...
Eksi Yönleri
 • Yerel fiyatlandırma,
 • Persona 5 kadar içeriğin olmaması,
 • Savaşlardaki karmaşa ayarının bazen kaçması,
 • Kontrolcüler için kontrol şemasının değişmesi,
 • İlk Jail’larda aynı etkileşimlerin tekrar etmesi.
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Veteran Soldier
Veteran Soldier

Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...

Yorumlarınızı bekleriz...

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo