Sistem
Hoşgeldiniz...
Mad Max Sistem Gereksinimleri ve PS4 İncelemesi
İnceleme

Mad Max Sistem Gereksinimleri ve PS4 İncelemesi

Yazar: 15 Temmuz 2018
Künyesi
Yayımcı

Warner Bros. Interactive Entertainment ve Feral Interactive

Yapımcı

Avalanche Studios, Feral Interactive (Mac ve Linux platformları)

Çıkış Tarihi

01 Eylül 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Mac OS ve Linux

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, TPS (Third-Person Shooter: Üçüncü Şahıs Nişancı)

Oyun Motoru

Avalanche Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.0
9.5
Senaryo
7.5
9.3
Grafikler
9.0
9.7
Ses ve Müzikler
8.0
9.5
Aldığı Puanlar

Mad Max için güzel bir oyun diyebilirim. Oynanışı biraz zor olsa da kesinlikle oynamanızı öneririm.

8.1
Editörün Puanı
9.5
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız

PC için minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini de bulabileceğiniz Mad Max PlayStation 4 inceleme yazıma hoş geldiniz arkadaşlar, ben Sertan. Bu yazımda dediğim gibi Mad Max’ı PlayStation 4’te incelediğim şekilde elde ettiğim gameplay sonuçlarını yazı şeklinde buraya döküyor olacağım.

İnceleme yazımı; senaryo/campaing oynanışı, dövüş sistemi, Mad Max oyunundaki ana karakterimiz Max, araç ve özellikleri, kullanılabilir özellikler, skiller ve harita olmak üzere 8 bölüm halinde ele alacağım. Umarım herkese faydalı bir yazı olur.

Mad Max Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-650 3.20 GHz. ya da AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 ya da NVidia GeForce GTX 660 Ti veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 32 Gb. boş alan.
DirectX DX 11
Notlar PlayStation 4 kontrolör desteği mevcuttur.

Hikayesi:

Nereden baksan dünya hakikaten yok olmuş ama bir yandan yok olmuş değil de sanki Sina çölünde ya da Sahra çölünde gibi oyun. Dünya tamamıyla nedenini bilmediğim şekilde tamamen çöle dönüyor ve sebebini cidden bende bilmiyorum. Belli ki kötü bir şey olmasa gerek. Max isimli abimiz aslında oyunda daha farklı bir şekilde anlatılıyor, Mad Max Fury Road filminde başka anlatılıyor ama yine de oradaki düşmanlar oyunda var, tek göremediğim filmde olmayan bosslar var oyunda.

Benim adım Max… Dünya yok olmadan önce bir polistim, ve adaleti arayan biriydim. Şimdi ise kurtaramadığım insanların kabusları ile yaşıyorum.

Oyun bir ara sahne ile başlıyor, ve ilk önce dünyanın yok olmadan önceki hali ve yok olmuş halini gösteriyor, Max abimiz acaba oyunda da hikayesinde polislik vardı diye düşünmeden edemiyorum. Haliyle senaryoyu düzgün bir şekilde anlatamıyorum, çünkü ortada neredeyse senaryo diye bir şey yok. Max hayatta kalanlardan biri ve kendi arabasıyla tarikat oluşturmuş düşmanlardan kaçıyor ve bir yandan yakalanıyor. Üstündeki her şey alınıyor falan.

Geri kalanı ciddi anlamda spoiler içereceği için anlatmayacağım o yüzden kendiniz oynayıp deneyimleyebilirsiniz.

Tekrar söyleyeceğim neredeyse ortada senaryo diye bir şey yok bence. Çünkü kendini tekrar eden bir oyun olsa da aslında çok eğlenceli bir oyun olduğunu ve araba patlatmayı arabalara araba ile çarpmayı falan seviyorsanız ve arabanızda bir çok özelliğin olmasını seviyorsanız kesinlikle öneririm, çünkü aradıklarınız ile uyuşan bir oyun Mad Max.

Mad Max Hikayesi

Mad Max Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-3770 3.40 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7970 ya da NVidia GeForce GTX 760 veya üzeri en az 3 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 32 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış :

Gelelim Mad Max’ın oynanışına… Playstation 4 üzerinde kontroller biraz daha farklı olmuş. Özellikle FPS oyuncusu iseniz çok değişik gelecektir. Mad Max kontrolör tuşlarından bazıları şöyle; koşma R2, ateş etme yuvarlak tuşu, dorçlama özelliği R1, nişan alma L1, R3 ve L3 fotoğraf moduna almanızı sağlıyor falan filan.

Oynanış çok rahat değil aksine rahatsız edici ama aranızda Witcher 3 Wild Hunt oyuncuları varsa bu oyunun kontrollerine alışırsanız ve Witcher 3’e döndüğünüzde tekrar alışmanız gerekir. Çünkü zor bir kontrollere sahip. Mesela ben bayağıdır Mad Max oynuyorum kontrollere bir alıştım Witcher 3 Wild Hunt oyununda atı R2 ile sürmeye çalıştım o derece yani.

Oynanış hakkında pek söylenecek bir şey yok yalnızca Mad Max araç kontrolleri güzel.

Mad Max Oynanış

Ana Karakterimiz Max:

Mad Max oyununda yönlendirdiğimiz ve bizim canlandırdığımız Max’i geliştirebiliyoruz. Geliştirebildiğimiz özellikler ise şunlar:

 • KnuckLedusters (Muştalar/Yakın Dövüş güçlendirmesi)
 • Jacket (Ceket/Max’in zırhı)
 • Wrist Armor (Bilek/Kol zırhı)
 • Ammo Belt (Cephane Kemeri/ Shotgun, Sniper Rounds, ThunderPoon Caps ve Shivs’lerin taşıma kapasitesini arttırır)
 • Head (Max’in saçını ve sakalını uzatabilir, kısaltabilir, bandana takabilir ve boyayabileceğiniz bölüm)
 • Shotgun (Max’in Shotgun’unu geliştirmeye yarar)
 • Skills (Dövüş Skillerini artıra bileceğiniz bölüm)
 • Tools (Max’in kullandığı eşyalar)

Dövüş Sistemi:

Gene sandınız ki bu oyunda elimize silah alıp adam vuruyoruz, hayır o filmde oyunda değil. Oyunda sadece bir silahımız var o da çift namlulu taşınılabilir saçmalı pompalı tüfek. Bir silah daha var ama onu taşıyamıyorsunuz, onu araçta iken kullanabilirsiniz ve bu konuya sonra geleceğim.

Oyun çoğunlukla dövüşten ibaret ama dövüş dedim de sadece yumruk değil yakın dövüş silahları falan filan onlarda mevcut ve fırlatılabilir patlayan mızrak bile mevcut oyunda o kadar güzel.

Aslında biliyor musunuz? Silah olmaması gayet iyi silah çokluğu oyunu bozuyor ve sadece ateş edip öldürmek oluyor azıcık dövüş.

Dövüşürken sadece Kare tuşunu kullanacaksınız, güçlü vurmak istediğinizde basılı tutup vuracaksınız. Ama dövüş sistemi o kadar sade değil, durun size bir özellikten bahsedeyim.

Mad Max Dövüş Sistemi

Fury Kill:

Mad Max’te Fury dediğimiz bir özellik var. Bu özellik Max’ın çıldırması gibi bir şey yani engel tanımıyor sanki mermiye kafa atarcasına dalmaya başlıyor ve çok güçlü vurmaya başlıyor. Öldürdüğünüz düşmanlardan da canınız doluyor. Ama Fury modunda oyun o kadar zevkli oluyor ki sanki gerçekten birini öldüresiye dövüyorsunuz.

Hatta skillerinizi geliştirdiğinizde Fury modunda infaz etme şekilleri de var, mesela;

Bir düşman sersemledi yere düştü, üstünde yazı çıktı ya boyun kırma gibi olaylar da var ama Fury’de iken düşmanın sersemlemesi lazım aksi takdirde yapamazsınız.

Mad Max Fury Kill

Shiv Kill:

Mad Max’te Shiv dediğimiz bir özellik var, aslında özellik değil bir silah ismi gibi ama bir bıçak. Shiv ile bir düşmanı sersemlediği anda bıçaklayarak öldürebilirsiniz. Ya da bossların belirli can barı düşmeye başlayınca o zaman yapıp yine canını azaltabilirsiniz.

Yakın dövüş silahları düşmanlardan çıkıyor ve sadece bir dövüşlük kullanımları var, misal 10 kere vurduktan sonra elinde kırılıyor ama bayağı hasar veriyor. Yakın dövüş silahları bir avantaj olsa da çabuk kırılıyor o yüzden düşmanınıza vurur iken iyi değerlendirin.

Dövüşürken arkadan ya da yandan biri vurmaya kalktığında ne yapacağınız. Dorçlama gibidir ama düşman size tam vuracak iken üstünde üçgen işareti çıktığı anda basmanız gerekir, basamaz iseniz size vurur ve can boşa gider. O yüzden bir eliniz hep kontrolörün üçgen tuşunda olsun.

Mad Max Shiv Kill

Dorçlamak:

Son olarak dorçlamaktan bahsedeceğim. Mad Max’teki Dorç özelliğini R1 tuşu ile kullanabilirsiniz. Peki bunu ne için yani kimler için kullanabiliriz. Bosslar, kalkanlı düşmanlar ve araçlardan kaçmak için kullanıyorsunuz, çünkü hiç bir şekilde kurtulamayabilirsiniz.

Araç ve Özellikleri :

MAGNUM OPUS ! Sakin olun bu isim en iyi ve Mad Max’teki en güçlü arabaya ait. 4 parça daha bulsam açıcam ama nerede olduklarını bilmiyorum.

Neyse konu o değil. Bir görevde yeni ve geliştirilebilen bir araca sahip olacaksınız.

Mad Max Araç Geliştirme Garaj

Geliştirilebilirler:

Peki bu aracın neleri geliştirilebilir? Şöyle sıralayalım.

 • Ramming Grill (Arabanın ön zırhı ve Saldırmak için yapılmış bariyer türü bir özellik)
 • Armor (Araç zırhı)
 • Engine ( Motor/ V6 ve V8 motorları mevcut)
 • Exhaust (Egzoz)
 • Tires (Tekerlekler/Zırhlı Tekerlekler)
 • Suspension (Süspansiyon)
 • Boost (Nitro)
 • Rims (Zırhlı Jant)
 • Boarder Spikes
Eklenebilirler:

Mad Max aracına eklenebilir özellikler ile bu eklentilerin ne işe yaradığını aşağıya yazdım. Umarım faydası olur ve beğenirsiniz.

 • Sniper Rifle (Keskin Nişancı Tüfeği)
 • Harpoon (Zıpkın, bu özellik zırhlı kapıları açma, nişancı kulelerini düşürme, hava balonlarının iplerini koparma, aracın herhangi bir tarafını tutma ve hatta düşmanı araç içinden bile çıkarabilirsiniz. Bu özellikler Harpoon yani zıpkın ile mevcuttur)
 • ThunderPoon (Araç kullanırken, keskin nişancı kuleleri, korkuluklar, havan topçuları, zırhlı kapılar, arabalar ve benzin tanklarına fırlata bileceğiniz bir roket atar)
 • Side Burners (Aracın iki yanında alev boruları vardır, bunlar yakındaki düşman ya da düşman araçlarını yakmak için tasarlanmıştır)
 • Repair Speed (Aracınız hasar aldığında, Chumbucket adlı abimiz aracı tamir ediyor. Onu hızlandırıyor bu özellik)
 • Car Body (Aracın şeklini değiştirme)
 • Body Color (Araç boyaları)
 • Decals (Aracınızı yanları yada önünde belirli şekiller oluşturmanıza yarar)
 • Hood Ornament (Aracın arka ve ön kısmına buradan süsleme yapabilirsiniz)

Oyun tek bir araçtan oluşmuyor. Yani ”Archangel” isimli bölüm diğer araçları göstermeye ve aldığımız parçaları göstermeye yardımcı oluyor. Ayriyeten tamamlandığında o aracı açabilirsiniz ve geliştirebilirsiniz.

Mad Max Eklenebilir Özellikler; Side Burners, ThunderPoon, Harpoon, Chumbucket, Sniper Rifle

Skiller:

Mad Max’te skiller 2 türe ayrılıyor. Biri Scrap dediğimiz birim ile açılabilenler, bir de her seviye kastığımızda ya da herhangi bir görevden alacağınız puanlardır.

Örnekleri aşağıdaki görsele bakarak öğrenebilirsiniz.

Mad Max Level ile Kazandığınız Puanlarla Açılabilen Skiller

Harita:

Haritanız mevcut, çünkü Mad Max oyunu bir açık dünya oyunu. Ama haritalarda yani kaldığınız bölgelerde güvenli bölgeler tehdit altındadır, tehditler şunlar :

 • Camps (Düşman Kampları)
 • Scarecrows (Korkuluklar)
 • Snipers (Keskin Nişancılar)
 • Convoys (Düşman Konvoyları)
 • MindeFields (Mayın Tarlası)

şeklinde 5 tehdit’e ayrılıyor. Bunların bulunduğu bölgeler 5. seviye oluyor yok etmeye başladığınızda 5’ten 0’a indirebilirsiniz tüm tehditler kalktığında belirli kupalar veriyor.

Mad Max oyunu sırasında yapmanız gerekenler bu 5 tehdidi bulup yok etmek.

Mad Max Harita

Grafik ve Sesler:

Şimdi de Mad Max oyununun grafikleri ile ses ve müziklerini değerlendirmeye geçelim. Oyunun grafikleri aşırı güzel ama çoğunlukla sanırım efektlere önem vermişler. Bir de oyunu filmi ile aynı tarihte çıkarmak için yetiştirmeye çalıştıkları için doğrusu oyunun hikayesine pek önem verilmemiş. Onun dışında grafikler harika, 10 üzerinden 9 veriyorum.

Müzikler pek fazla olmasa da ortamına uygun müzik olsun yeter. Dövüşlerde ya da araçlarla kapışırken o açtığı müzikler açıkçası çok güzel. Müziklere 10 üzerinden 8 veriyorum, çünkü az miktarda müzik var.

Mad Max GrafiklerSon Sözler:

Her oyuncunun arşivinde bulunması gerektiğini düşündüğüm Mad Max gerçekten güzel bir oyun olmuş diyebilirim. Özellikle PS4 üzerinde zor olsa da çok harika bir oyun, kesinlikle oynamanızı öneririm. Bu arada Mad Max ile ilgili videolar izlemek istiyorsanız yeni Mad Max videoları için kanalımı takip etmeyi unutmayın. Saygılarımla…

Yazar Hakkında
Avatar Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun yada herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Veteran Soldier
Admin

Detaylı inceleme için teşekkürler.