Hoşgeldiniz...
Kentucky Route Zero İnceleme
İnceleme

Kentucky Route Zero İnceleme

Yazar: 16 Nisan 2016
Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.0
8.5
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız

Cardboard Computer’ın PC için geliştirdiği ve beş bölümden oluşacak bir Bul-Tıkla türü macera oyunu olan Kentucky Route Zero ve 1. (episode one) bölümüyle sizleri garip hikayesine ortak olmaya çağırıyor. Alışılmadık grafik tekniğiyle sizi etkilemeyi vadeden bu oyunda beklemediğiniz bir anda karakteriniz duvarlar eriyip, değişik bir aleme akarken diğer bir anda ise havası müzikle iyice gerginleştirilmiş bir hortlama sahnesine tanık olabiliyorsunuz.

Hikaye karmaşık olma ve detaysızlık arasındaki çizgiyi ustaca yakalamayı başararak oyuncuyu bir sonraki saniyede ne olacağını merak ettiriyor, biraz daha bakayım şurada ne olacak, şunu da yapsam ne olur derken bir bakmışsınız ki akşam yemeği saati gelmiş. Kentucky Route Zero fazla görsel öğelere abanmadan, iyi bir hikayenin nasıl iyi bir oyuna dönüşebileceğinin açık bir örneği.

Kentucky Route Zero Hikayesi:

Hikaye Conway denen kahramanın gözünden başlıyor. Hiç bir bilgi yok, sadece bir kamyon bir benzinliğe park ediyor ve hop oyunun içindesiniz. Ne yapmanız gerektiğini bulmaya çalışmak dışında nasıl kontrol edeceğinizi de bulmak zorundasınız (kopya veriyorum sadece mouse ile). Bu hikayede ilginç olan şey, sizin kim olduğunuz, ne yaptığınız ya da ne yapmanız gerektiği hakkında hiç birşey bilmemeniz.

Sadece merakınızdan sağı solu kurcalıyor ve bundan dolayı harika diyaloglar eşiliğinde ilerleme kaydediyorsunuz. Oyundaki karakterler size karşı düşmancıl tavırlar içerisine girmiyorlar dolayısı ile nezaketin yarattığı gerginlik neredeyse her diyaloğa işlemiş. Çünkü ortam bunu hissettirecek kadar karanlık ve gizemli tasarlanmış.

Diyaloglarda vereceğiniz cevapları seçme olayı Kentucky Route Zero nun daha kişiselleşmesine sebep oluyor. Biri Conway’ e soru sorduğu zaman veya konuşma sırası ona geldiği zaman, cevabı siz seçiyorsunuz. Bu bir macera oyunu için devrim sayılmayabilir ancak oyuna kendi hikayenizi eklemeniz ve nasıl bir kişi olduğunuzu göstermeniz gayet güzel bir duygu yaşatıyor.

Mesela yanınızda gezdirdiğiniz köpek ile ilgili soruya verdiğiniz cevaba göre köpek erkek, dişi ya da öylesine bir köpek olabiliyor. Bu daha sonra oyunun hikayesine, köpekle ve diğer karakterlerle ilişkinize yön veriyor. Hatta gidişata göre insanlarla sadece gündelik sohbet edebilirken yine hepsiyle gayet yakın ilişkiler kurabiliyorsunuz.

Bu tamamen sizin kafanızdaki Conway’e kalmış. Ben olsam böyle bir oyundaki bütün olasılıkları değerlendirmek adına maksimum detaya inerdim (ve hatta indim, çok çıt kırıldım azcık da tırsak ve olayların hepsini köpeğine anlatan içli ve geveze bir Conway oldum).

Neredeyse girdiğiniz her diyalog, karakter ve yer gelişmekte olan hikayeye de Conway’i bir gerçek dünyaya bir de hayal dünyasına sürükleyip duruyor. Girdiğiniz bir ev birden Conway’i gerçeklikten açıklanamaz bir şekilde koparan ve anlaşılmayan görüntülerin göründüğü bir dünyaya sokabilir. Ya da yolda karşılaştığınız bir restoranda bir gerilim romanındaki gibi hayalet hikayeleri ve sürükleyici aşk hikayelerinin yaşandığı bir mini görevin içinde bulabilirsiniz.

Kentucky Route Zero anlatım bakımından da oyuncuyu beklemediği yerlerden yakalamayı başarıyor çünkü çok sıradışı bir anlatımı var. Ama bu hikayeden ziyade görselliğe ve aksiyona odaklı oyuncuları biraz sıkabilir. Çünkü bazı sahnelerde yazılı metin haricinde hiç bir görsel öğe bulunmuyor. Tabii ki bir de sesler. Başlı başına ayrı bir paragraf konusu.

Kentucky Route Zero Müzikler:

Çok az oyun sesi oyunlarını tamamlamak için bu kadar etkileyici kullanabilir. Neredeyse her mekanda tam zamanında kesilerek yerini ambiyansın seslerine bırakan müzikler oyunun yapımcılarının bir hikaye anlatırken müziğin bunu nasıl etkileyebileceğini bildiğini gösteriyor.

Bir dükkana girdiğiniz zaman (bunu sadece metinler ile hayal ediniz lütfen) küçük elektrik motorlarının vınlamasını uzaktan duyuyor, ama bir bölgeyi yakında incelemek istediğinizde motorların vınlamasının aniden artması, yazıdan başka birşey görmeyen gözlerinizle bile ”kesin canavar çıkacak,kesin beni canlı canlı yiyecekler” moduna sokuyor (ben değil de bizim bi arkadaş korkmuş çok, o dediydi).

Kentucky Route Zero Grafikler:

Eşyaların nasıl göründüğünü hayal etmediğiniz zamanlarda Kentucky Road Zero 3 boyutta bulamadığımız detaylarla 2 boyutlu görselliği ile size görünmeyen tarafını gösteriyor. Detaylarla dolu güzel grafikleri ziyaret ettiğiniz ortamları sadece oyunda bir ilerleme olmanın da ötesine taşıyor.

Buraları insanların yaşadığı, geçmişin canlandığı, trajedilere ve mutluluklara tanıklık etmiş mekanlara ve hareketsiz veya kullanabileceğiniz etkileşime geçebileceğiniz nesnelerle Conway’in aslında nasıl bir insan olduğu hakkında bilgiler edinmenize yardımcı oluyor (duyduğuma göre maden bölümü biraz gericiymiş, yine aynı arkadaş söyledi).

Kentucky Route Zero İnceleme

Kentucky Route Zero görsel olarak sizi etkileyen çekim tekniğiyle oyun keyfini zenginleştiriyor. Çoğu bul-tıkla tarzı oyunda kullanılan sabit kamera tekniğinin aksine, Route Zero kamera olarak yaklaşıyor, eğiyor dönüyor ve size daha geniş bir iki boyutlu oyun alanı sunuyor.

Dikkatinizi önemli olan şeylere çekiyor. Conway bir ortama girdiğinde siz bölüm için önemli olan nesneleri göresiniz diye kamera adeta yaklaşıyor. Tipik macera oyunlarının aksine Kentucky Route Zero da herhangi bir bulmaca bulmak gayet zor ancak bu işe yarıyor. Zira oyundağı çoğu ortam siz karakterlerle ve nesnelerle etkileşime geçip bu şekilde davranmanın sonuçlarını göresiniz diye var.

Son Sözler:

Kentucky Rouse Zero, karakterler, ortam ve kurgu arasındaki bağları iyi ayarlamış. Bu da beni aslında Conway’e ne olduğu gibi bir çok soruyu kafamda düşünmeme sebep oldu. Sonuç olarak Route Zero görsellikten ziyade iyi bir hikaye arayan oyunseverleri ilginç hikayesiyle ve güçlü ses efektleriyle oyunun içine çeken gerçekten iyi bir oyun. Biraz kısa ve metin tabanlı olması bazı aksiyonsever oyuncular ile yabancı dil bilmeyenleri sıkabilir. Fakat yine de göz atmakta fayda var.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments