Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Hover: Revolt of Gamers İnceleme
0

Hover: Revolt of Gamers oyun inceleme yazımızla karşınızdayız. Eğlenceli saatler sunan ve buram buram nostalji kokan Hover: Revolt of Gamers’ı sizler için inceledik.

Dreamcast’ın efsaneleri arasında yer alan Jet Set Radio’yu mutlaka duymuşsunuzdur. Bol bol zıplama ve hareketli müzikler eşliğinde eğlenceli vakit geçirmeye imkan veren yapım, üzerinden yıllar geçse de etkisini yitirmeden kalabilmeyi başarmıştı.

Hatta 2012 yılında konsollara ve mobil cihazlara da çıkışını gerçekleştirmişti. 2014 yılında ise Midgar Studio isimli bağımsız bir stüdyo, Jet Set Radio’nun bir nevi ruhani devam oyunu olan Hover: Revolt of Gamers’ı Kickstarter üzerinden duyurdu.

Proje oldukça popüler hale gelince yapımcıların talep ettiği miktar kısa süre içerisinde toplandı ve oyunun yapım aşamaları ilerlemeye başladı. Uzun sayılabilecek geliştirme ve deneme aşamalarının ardından oyun çıkışını 31 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirerek oyuncuların beğenisine sunuldu.

Hover: Revolt of Gamers tahmin edeceğiniz üzere Jet Set Radio ile fazlasıyla benzerlik taşıyor. Animasyonlar, oynanış mekanikleri ve müzikler eski oyunun mirasını devam ettiriyor.

Tabi Jet Set Radio’ya göre teknolojiye ayak uydurmuş grafikler, daha akıcı kontrol imkanları ön plana çıkıyor. Peki bu kadar benzerliğe ve geliştirilmiş özelliklere sahip olan yapım başarılı bir devam oyunu niteliğinde mi, yoksa eskinin popülaritesine göz dikmiş mirasyediden başka bir şey değil mi?

Hover: Revolt of Gamers Hikayesi:

Hover: Revolt of Gamers oyununun farklı ve ilgi çekici bir hikayesi mevcut. ECP17 ya da diğer adıyla Hover City isimli şehirde “The Great Admin” lakaplı yönetici bir nevi diktatörlük başlatır.

Şehrin tüm iletişim imkanlarını ortadan kaldırır, halkın eğlenmesini sağlayan kaynaklara yasaklar getirir. Bu yasakların ardından eğlence adeta yasadışı bir hal alır.

Bizim de bu yasaklar hükümdarlığı içindeki görevimiz gençlerden oluşan bir ekip toplayıp “halkına kan ağlatan bu zalim diktatörün” hükümdarlığına son vermek.

Hover: Revolt of Gamers Oynanış:

Hover: Revolt of Gamers oyununa ilk girdiğimizde karşımıza karakter oluşturma ekranı çıkıyor. Ancak öyle detaylı bir şey beklemeyin. Sadece oluşturacağınız karakterin modelini, adını ve kıyafet renklerini belirlemek gibi sınırlı imkanlarımız var.

Ayrıca tek karakter oluşturmak zorunda değiliz. Ekip topladığımızı söylemiştik, bu nedenle çok sayıda karakter oluşturma imkanımız var. Tabi bunu yapmak isteyeceğinizi sanmam zira ilk başladığımızda sadece iki farklı karakter modeli seçebiliyoruz.

Kısa bir karakter yaratma faslının ardından oyunumuz başlıyor ve yüksek tempolu müzik beraberinde parkur yapıp oradan oraya zıplamaya başlıyoruz.

Karakterimizi yaratıp alıştırma bölümünü atlattıktan sonra gerçek anlamda oyuna başlamaya hazırız. İlk dakikalarda parkur anlamında karakteri kontrol etmek biraz zor olabiliyor çünkü son derece hareketli bir oynanış var.

Tabi alıştıktan sonra -ki çok uzun bir süreç değil- her hareketi kolaylıkla yapmaya ve bundan zevk almaya başlıyorsunuz. Parkur anlamında oyunun ilham aldığı bir diğer yapımın da Mirror’s Edge olduğunu atlamayalım.

Zaten yapımcı ekip Midgar Studio da bu durumu çeşitli duyurularında belirtmeden geçmemiş. Özellikle birinci şahıs kamerasına geçtiğinizde adeta Mirror’s Edge’in daha renkli bir versiyonunu oynar gibi hissediyorsunuz.

Hover: Revolt of Gamers Exp Kazanma:

Oyunda Exp kazanmak için birkaç farklı yolumuz var ancak en karlı tercih görev yapmak oluyor. Bu görevlerin büyük çoğunluğu NPC karakterler ile yarışmak ve Gameball oynamaktan ibaret.

Diğer çevrim-içi oyuncularla çeşitli görevlere girmeniz de mümkün ancak bunun çok da popüler olmadığını söyleyelim. Özellikle yarışlar ilk başlarda parkur unsurları dolayısıyla eğlenceli görünse de bir süre sonra çok çeşitli görev imkanları da olmadığından son derece sıradanlaşıyor.

Hele bu yarışların birkaç istisna hariç fazlasıyla kolay olması oynanış zevkini iyice baltalıyor. Karakter gelişimine fazla önem vermeseniz bile belli bir noktaya kadar yarışları herhangi bir zorluk yaşamadan kazanmanız mümkün.

Görece daha zevkli olan Gameball da ise amacımız oyun bölgesinde bulunan topu rakibinizin potasına göndermek. Evet, bir nevi basketbol diyebiliriz.

Görevleri ilgi çekici bulmadıysanız ancak hala Exp kazanmak istiyorsanız yapabileceğiniz bir şey daha var: tüm parkur hünerlerinizi sergilemek.

Zıplamak, takla atmak, sörf yapmak gibi hareketleri istediğiniz şekilde bir araya getirdiğinizde kombolar oluşturuyorsunuz ve kombolar hem Exp hem de enerji kazanmanızı sağlıyor. Enerji kazandığınızda ise karakterin hızı ve dolayısıyla zıplama gücü artıyor.

Şahsen ben oyunu oynarken zamanımın büyük bölümünü kendimce zıplayıp takla atmakla geçirdim ve bunun çok daha eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Exp kazanıp seviye yükseldikçe karakterinizin özellikleri gelişmeye ve çeşitli yetenekler açılmaya başlıyor. Bu yeteneklerin belli bir kısmını karakter menüsünden aktif ederek yeteneklerinizi daha da arttırabiliyorsunuz.

Hız, Kayma, Hack, Zıplama, Güç, Enerji temel yeteneklerimiz olarak oyunda yer alıyor ve bunların gelişimini oyunun girişindeki karakter ekranından takip etmeniz de mümkün.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere oyunun başlarındaki kolay yarışlar nedeniyle yeteneklerimiz çok kendini belli edemiyor. Ancak ilerleyen zamanlarda karakter gelişiminin önem taşıdığı görevlerle karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle karakterinizi geliştirmeyi aksatmamanızı tavsiye ederiz.

Grafikler:

Oynanışı irdelediğimize göre grafikler hakkında söyleyeceklerimizi söyleyelim. Cel-shaded tarzıyla hazırlanan grafiklere sahip olan oyun oldukça renkli bir dünyayı sunuyor.

Oyunun görsellerini ilk incelediğimde canlı renklerin ve karmaşık görünen oyun dünyasının gözler için bir süre sonra yorucu olacağını düşünmüştüm. Ancak durum öyle olmadı.

Canlı renkler sandığımın aksine herhangi bir şekilde gözleri rahatsız etmiyor. Aynı zamanda görsellik açısından bir noktaya değinmeden geçmek istemiyorum.

İlk incelendiği zaman grafiksel açıdan oyun dünyası oldukça vaat edici görünüyor. Ancak saatler geçirdikten sonra grafiksel anlamda aklımda pek bir şey kalmadığını söyleyebilirim.

Bunun temel nedeni de oyun haritasının genelinin birbirine benzemesi desem sanırım doğru olacaktır. Tabi yanlış anlaşılmayalım, haritamıza görsel açıdan doyurucu diyebilirim, ancak kendine özgü veya ön plana çıkan bir bölge ile henüz karşılaşmadım.

Müzikler:

Hover: Revolt of Gamers işitsel anlamda başarılı bir yapım. Oyun müzikleri oynanış tarzına uygun olarak oldukça hareketli ve neşeli. Jet Set Radio’nun müziklerini yapan Hideki Naganuma, Hover’ın müziklerinin yapımını üstlenmiş ve iyi de bir iş ortaya çıkarmış.

Çoğunluğu elektronik tarzda melodilerden oluşan oyun müzikleri son derece başarılı. Oynanışa hiçbir şekilde ters düşmeyip oyuncuyu içine çekmeyi başarabilmesi takdiri hak ediyor.

Son Sözler:

Son sözlerimizi söyleyecek olursak Hover: Revolt of Gamers oyunu, çeşitli eksiklerine ve kusurlarına rağmen eğlenceli saatler sunan bir yapım.

Hover: Revolt of Gamers’da; görev sisteminin ve karakter gelişiminin detaysızlığı en büyük eksiklikler olarak göze çarpsa da özenle hazırlanmış müzikler, parkur imkanları ve akıcı kontroller oyuna olumlu yaklaşmamızı sağlıyor.

Künyesi
Yayımcı

Dear Villagers

Yapımcı

Midgar Studio, Fusty Game

Çıkış Tarihi

31 Mayıs 2017

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Linux, Mac O/S, Nintendo Switch

Oyun Türü

Yarış, Macera Oyunu

Oyun Motoru

Unity 5 Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Türkçe Dil Desteği

Hover: Revolt of Gamers oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Eğlenceli parkur unsurları,

Güzel müzikler,

Kontroller son derece akıcı.

Eksi Yönleri

Görev çeşitliliği yeterli değil,

Karakter yaratma daha detaylı olmalı,

Oynanış tekrara düşüyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.2
Aldığı Puanlar

Hover: Revolt of Gamers, çeşitli eksiklerine ve kusurlarına rağmen eğlenceli saatler sunan bir yapım.

Görev sisteminin ve karakter gelişiminin detaysızlığı en büyük eksiklikler olarak göze çarpsa da özenle hazırlanmış müzikler, parkur imkanları ve akıcı kontroller oyuna olumlu yaklaşmamızı sağlıyor.

7.5
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments