Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Ghost Recon Breakpoint İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
2
İnceleme

Ghost Recon Breakpoint İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint inceleme yazıma hoşgeldiniz arkadaşlar. Minimum, önerilen ve ultra sistem gereksinimleri bilgilerini de verdiğim bu yazımda sizlere oyunun hikayesi, oynanışı, görevleri vb. konuları detaylı olarak ele alarak bir inceleme yazısı çıkaracağım.

O zaman Ghost Recon Breakpoint hikayesi ile başlayalım…

Masumları öldürdün Walker, benim askerlerimi öldürdün. –Nomad

Hikayesi:

Ghost Recon Wildlands oyunundan tanıdığınız Nomad ve onun ekibi: Ghost Recon’u tanımıştık. Bolivya’da sayısız Operasyonlarla tanıdığımız ekip bu sefer Auroa adalarına gidiyor. Ancak giderken maalesef hain bir saldırıya uğrarlar ve bulundukları helikopter ile diğer helikopterler dron sürüleri tarafından düşürülür.

Nomad uyanır bir ağaca asılı halde, bağlandığı iplerden kurtulup yere düşer ve etrafına bir bakar. Etrafında ölmüş askerler, patlamış helikopterler ve yangınlar derken Nomad gibi düşünürsem,’’ öldüm de cehenneme geldim sanırım’’ gibi bir tabir oluştu benim kafamda.

Nomad hayatını kaybetmiş bir askerin bel silahını alıp etrafına bir bakar. Telsiz yok, kimseler yok sadece silah ve sen varsın. Az ileride diğer helikopterlerden birisini buluruz kaza yapmış halde. Etrafı az gezdiğimizde bir yere geliyoruz ve gel gör ki Nomad’in en yakın ve eski silah arkadaşı: Cole D. Walker orada Nomad’in ekibinden bir askere silahını doğrultmuş halde görür.

Üzgünüm dostum başka seçeneğim yok…

diyerek tetiğe basıyor ve Nomad’in ekibinden son kişiyi de gözleri önünde öldürüyor. Başta elimdeki tabancayla Walker’in kafasına neden sıkamıyorum diye düşündüm ama sonra tekrar baktığımda her tarafta kendilerine ‘’Wolf’’ diyen askerler ile doluydu.

Silah sıkmak mantıksızdı, o yüzden kendini toparlayıp arkadaşlarının intikamını alması gerekiyordu. Başka bir helikopter kazası daha vardı oraya gidip hayatta kalan birileri diye var mı diye etrafına bakındı fakat nafile, herkes ölmüştü.

Nomad, asker veya dost sandığı bazı kişilerin birer yılandan ibaret olduğunu anlamıştı.

Onun yerine çalışan bir telsiz buluyor Nomad, elimize alıp her türlü kanala beni duyan var mı? Yardıma ihtiyacım var, diye sinyal yollarken, Erewhorn denilen bir bölgeden sinyal gelir. Oraya gelmemizi isterler ve Nomad ne yapıp edip o ölüm bölgesinden çıkmak için elinden geleni ardına koymayıp Erewhorn’a gitmesi gerekiyordu.

Ve Ghost Recon Breakpoint oyununda ihanetin ne kadar acı verdiğini ve intikamın ne olduğunu daha iyi anladım, ilk sahnesi bile beni oyuna çekmeyi başarmıştı.

Alınacak kan ve akacak bir kan var.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Oyuniçi Görüntüler

Ghost Recon Breakpoint Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-4460 3.20 Ghz. ya da AMD Ryzen 3 1200 3.1 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 280X ya da NVidia GeForce GTX 960 veya üzeri en az 2-4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 42 Gb. boş alan.
DirectX DX 11
Notlar Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint minimum sistem gereksinimleri düşük grafik ayarları ve 1080p ekran çözünürlüğü için verilmiştir.

Oynanış:

Ghost Recon Wildlands oyuncuları Ghost Recon Breakpoint oyununa geçtiklerinde az da olsa Wildlands’i hatırlayacaktır. Çünkü Ghost Recon Breakpoint, Wildlands’in geliştirilmiş hali. Silah sesleri neredeyse birbiriyle aynı olan iki oyunda hissiyat değişmiş daha güzel olmuş.

Ghost Recon Breakpoint kontrolleri kolaylaştırılmış ve oyunu gerçekçi yapabilecek katmanlar eklenmiş. Kısacası Ghost Recon Breakpoint bu konularda kendini daha iyi göstermiş diye düşünüyorum.

Değişen şeylerden birisi ise oyunda teksin kimseler yok diyordum ya işte kimseye ihtiyaç duymamak için bazı kullanılabilir içerikler getirilmiş Ghost Recon Breakpoint oyununa. Örneğin Wildlands’da 3 kişiye kadar hedef işaretleyip yanınızdaki askerlere işaretlediğiniz adamları sessizce vurdurtabiliyordunuz. Bunda tek başımızayız diye yok sanıyordum ama varmış.

Sync Shot Drone isimli özellik bu durumu ortadan kaldırmış. Ghost Recon Breakpoint yetenek ağacı kısmından bu eklentiyi açtığınızda, işaretlediğiniz bir düşmana küçük ve sessiz tek bir atışlık drone gönderiyoruz.

Altı kişiye kadar çıkabiliyor bu özellik ama kötü yanı sadece tek kullanımlık yanınıza 6 tane alıyorsunuz ve 6 kişi öldürdüğünüzde hepsi bitiyor gidip ya bir kampta kendiniz yapmanız ya da Erewhorn’a gidip marketten satın almanız gerekiyor.

Gizli olabilmek için çamura falan da bulayabiliyoruz kendimizi ama hareket edersek gizliliğimiz bozuluyor. Yine de gizli olabilmek için çok rahat kullanılacak faktörlerden birisi.

Son bir örnek daha. Hani biz bir bölgeye girerken ya ön kapıdan ya da paraşütle atlayıp giriyorduk ya büyük üslere (hemen görülüp vuruluyorduk tabii) işte onun içinde bir şey geliştirmişler. Çiti kesmek için oyuna Torch isimli bir ekipman getirmişler.

Yüksek ısıyla çalıştığı için teli anında kesiyor ve kendimize geçebileceğimiz şekilde bir delik açıyoruz ve sessiz sedasız giriyoruz. Ne atlayarak ne de ön kapıdan girmek gerekiyor, kendi kapımızı açıyoruz bildiğiniz.

Özetlersek bu yeni gelen çeşitli özellikler Ghost Recon Breakpoint oyununu daha iyi kılmış ve oynanılabilirliği sağlamışlar.

Kontrolörler:

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint oyunun desteklediği oyun kontrolörleri şu şekilde;

 • Playstation 4: Dualshock 4 Controller,
 • XBox One: XBox One Controller,
 • PC Desteklenen Çevre Birimleri: Mouse ve Klavye, XBox One Controller, Dualshock 4 Controller.

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint oyununda çalışan ancak resmi olarak desteklenmeyen oyun kontrolörleri ise şu şekilde;

 • Tobii Eye,
 • Herhangi bir üçüncü taraf XBox-compatible controller,
 • C-SID,
 • XBox Adaptive Controller.

Ghost Recon Breakpoint Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-6700K 4.00 Ghz. ya da AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 480 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri en az 6 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 42 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11
Notlar Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint önerilen sistem gereksinimleri yüksek grafik ayarları ve 1080p ekran çözünürlüğü için verilmiştir.

Görevler:

Klasik Ubisoft yine yapacağını yapmış. Ghost Recon Breakpoint’te çoğu görev bölgeye git araştır, bul, et sonra başka bölgeye git, orada da yap araştırmanı yap sonra başka bölgeye git orada hedefi bul, öldür, ele geçir, konuştur gibi görevler var.

Ubisoft’un değiştirmesi gerek bu görev tarzını, daha akıcı daha sürükleyici daha meraklandırıcı olması gerek bana göre. Ben kendimden örnek verirsem bu görev tarzından çokta fazla şikayetçi değilim. Yine de daha iyisinin yapılabileceğini düşünüyorum, sonuçta Ubisoft bu başarıyı elde edebilir.

Her sene oyun çıkarmak yerine otur masa başına 2-3 sene bir oyun üzerinde çalış adam gibi bir oyun yap sat. Ghost Recon Breakpoint’in Metacritic puanı aşırı düşük geldi bahsettiğim şeyleri yapmadıkları için.

Yine de Ghost Recon Breakpoint görev yapıları güzel. Oyunda görev sıralaması bu arada üçe ayrılıyor.

 • Main Missions
 • Side Missions
 • Faction Missions

Faction Mission ayrı hikaye görevi gibi düşünebiliriz, mesela 2 bölgenin 2 Faction Mission’u var. Benim oynadığım Erewhorn’a ait. Spoilerli olacağı için bu kısmı anlatmayacağım ama tek diyeceğim 6 veya 7 görev içeren yan hikaye gibi düşünebiliriz.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Görevler Menüsü

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Görevler Menüsü

Modlar:

Ghost Regular ve Ghost Experience sizin Ghost Recon Breakpoint oyunundaki oynayışınızı değiştirecek cinsten bir mod, hadi anlatalım.

Ghost Regular:

Ghost Recon Breakpoint’deki Ghost Regular modunda en kolayda oynar iken sınırsız bandaj, hızlı sağlık rejenerasyonu var yani iyileşmesi kolay ve ölmek zor. Bir yandan oyunda her adam öldürdüğünüzde sağda solda kasa açtığınızda Gear Score ismini almış level sınıfı, kasadan çıkan silah veya zırhlara belirli leveller koyar.

Mesela atıyorum ben Ghost Recon Breakpoint’de şu an 172 Gear Score levelindeyim ve kasa açtığımda benim seviyemin 1 ya da 2 altını, aynısını ya da daha üstünü verir. Yani ben 172 seviyeyim. Benim seviyeme yakın ya da 1, 2 seviye üstü silah zırh veriyor. Ayrıca o leveli yüksek ama istemediğiniz zırhları giymek zorunda değilsiniz.

Menüde takılı ama kıyafet özelleştirmede istediğinizi takabilirsiniz ve kullandığınız ekipmanlar değişmez sadece görünüşünüz değişir. Ghost Regular, adam öldürdükçe, görev yaptıkça, çıkan silahları toplayıp en iyisini kullanmak ve zırh olarak ise en iyisini takmanız gerekir.

Ghost Experience:

Ghost Recon Breakpoint’deki Ghost Experience ise yeni gelen ama aynı zamanda silah bulma zorunluluğu olmayan, istediğiniz silahı oyunu bitirene kadar ya da istediğiniz şekilde devam ettirme ve zırh falan takma zorunluluğu olmayan bir moddur.

Gear Score leveli yoktur gerekte duyulmuyor çünkü Gear Levelde en iyisi silahı ve en iyi zırhı kullanmanız gerekiyor. Experience modda ise istediğiniz silahı takıp istediğiniz şekilde oynayabilmenizi sağlar.

İstediğiniz silahın Blueprint’ini bulup Erewhorn’da markette o silahı üretip istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ayrıca aldığınız eklentiler hiç bitmez, istediğiniz silaha takabiliyorsunuz.

Modlarının Arası Döngü:

Ghost Recon Breakpoint’deki bu Regular ve Experience modlarının arasında bir döngü var:

Regular – Immeresive ve Custom.

Ghost Recon Breakpoint’de Immeresive, Experience modun en zor halidir. En sona çekip oynarsanız şunlar olur. Yaralanmak aşırı basit olur, bandaj sadece 4 tane taşıyabilirsiniz, şarjör değiştirdiğinizde silahınızda mesela 30 mermi var iken 2 ya da 3 mermi sıktınız sonra değiştirdiniz, kalan mermiler cephaneye eklenmiyor direk bildiğiniz o şarjörü atıyor ve cephaneniz eksiliyor stamina çabuk bitiyor, bittiği halde koşmaya devam ederseniz canınız azalıyor ve son olarak oyun içinde sağ altta olan mini haritanız olmuyor.

İşte Custom bunu ayarlıyor. Siz Ghost Recon Breakpoint’i Experience modda en zorda oynarken istediğiniz ayarı açıp kapatabilirsiniz mesela hani Mini harita yok ya. İşte onu açabiliyorsunuz en zorda.

Ben Ghost Recon Breakpoint’e başlarken Experience Mod’da başladım o yüzden oradan biliyorum, bu arada modları değiştirebiliyorsunuz, Ghost Regular’da iseniz Experience’ye geçebiliyorsunuz ya da Experience moddan Ghost Regulara geçebiliyorsunuz.

Bana göre silah, zırh bulmak istemeyenler için direk istediğiniz silahla oynamak istiyorsanız Experience modu öneririm. Ama gelişmek istiyorum falan derseniz Reguları tercih edebilirsiniz.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint İstatistikler

Ghost Recon Breakpoint Sistem Gereksinimleri
Ultra

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-6700K 4.00 Ghz. ya da AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 5700 XT ya da NVidia GeForce GTX 1080 veya üzeri en az 8 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 42 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 12
Notlar Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint ultra sistem gereksinimleri ultra grafik ayarları ve 1080p ekran çözünürlüğü için verilmiştir.

Ghost War (PvP) ve Raid (PvE):

Ghost Recon Breakpoint Ghost War modu, 4VS4 kişilik karşılaşma modu. Ölürseniz geri doğamazsınız raundun bitmesini beklersiniz, kazanmak için ya rakibi tamamen öldürün ya da bombayı kurup korumanız gerek. Rakip takım bombayı imha ederse rakip takım kazanıyor. Ghost Recon Breakpoint 4VS4 kişilik eğlenceli bir mod.

Ghost Recon Breakpoint Raid modu ise bu bildiğin Boss Fight modu olmuş, Golem Island yani Golem adasına 4 kişi gidiyorsunuz fakat gitmeden önce Raid görevini görevli askerden almanız gerekiyor, Golem adasına gittiğinizde orada 4 kişi Boss Fight atıyorsunuz.

Kazanabilirseniz çok çok iyi itemler düşüyor Regular modda oynayan oyuncular için. Ghost Recon Breakpoint Experience modda oynayanlara ne düşüyor bilmiyorum ama Regular oyuncular çok fazla yararlanıyor onu biliyorum.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Ghost WAR

Araçlar ve Mekanikler:

Wildlands’te olduğu gibi Ghost Recon Breakpoint oyununda da, araba, uçak, motor, zırhlı araçlar, BTR’ler ve çeşitli helikopterler mevcut. Breakpoint oyununda Araçlar çeşitlenmiş ve ortaya daha güzel şeyler çıkmış. Oyunda spor arabası ve motoru var o kadar yani.

Araç mekaniği motor ve helikopterler hariç diğerlerinde bana göre düzeltilmiş ve zorlaştırılmış. Motorlar ise biraz daha gerçekçiliğe yakın olmuş. Bahsettiğim spor motorları arazide drift ata ata gidiyor ve bu size dezavantaj olarak geri dönüyor.

Sağa sola vura vura gidiyorsunuz ama asfaltta bu durum söz konusu değil. Gayet güzel gidiyor motorumuz. Yani araziye göre motor seçmemiz gerek.

Bu arada, araba, helikopter vb. araçları satın alabilirsiniz. Almak için ise Erewhorn kampındaki Maria’nın dükkanından credits ile satın alabilirsiniz.

Ghost Recon Breakpoint Sistem Gereksinimleri
Ultra 2K

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-6700K 4.00 Ghz. ya da AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 5700 XT ya da NVidia GeForce GTX 1080 Ti veya üzeri en az 8 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 42 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 12
Notlar Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint ultra 2K sistem gereksinimleri ultra grafik ayarları ve 2K ekran çözünürlüğü için verilmiştir.

Silahlar ve Eklentileri:

Ghost Recon Breakpoint oyununu oyun yapan kısma geldik sonunda. Yukarıda Ghost Recon Breakpoint’deki iki tane moddan bahsetmiştim arkadaşlar, Gear Level ve Experience mod. Önce eklentilerden başlayayım sonra silahlara gelelim.

Eklentiler:

Ghost Recon Breakpoint’de eklentiler hem Maria’nın dükkanından hem de sağda solda, kamplarda, büyük bölgelerde kasaların içinde bulunuyorlar. Bunların çoğunu Maria’nın dükkanından satın alabilirsiniz ama Maria’nın dükkanında tüm eklentiler bulunmuyor maalesef.

Çoğu eklenti dışarıda bir yerlerde. Bulmak için etrafta gördüğünüz ünlem işaretlerinden silah eklentilerin yerini sorgulatın ya da bilen kişiler çıkıyor onlara sorun ki haritanızda belli oluyor neyin nerede olduğu.

Ama tabii istediğiniz eklentiler çıkmayabiliyor, o bölgede hangi eklenti varsa onu bulabilirsiniz. Çok istediğiniz eklenti varsa YouTube’dan aratın hemen çıkıyor ve rahatlıkla bulabilirsiniz istediğiniz eklentiyi.

Silahlar:

Şimdi Ghost Recon Breakpoint silahlarına gelelim. Gear levelde bulduğunuz Blueprintli silahlar işe yaramaz. Sağda solda rastgele çıkan silahları kullanmanız ya da varsa Maria’nın dükkanından aldığınız silahları kullanmalısınız ama seviyenize göre.

Sürekli seviyenize göre silah düşer bazen de 1, 2 tık daha iyisi düşer. Bazen daha kötüsü de düşüyor. Yani Şimdi Ghost Recon Breakpoint Gear Level’de Blueprintli silahlar işe yaramaz. Silah bulmanız gerekiyor seviyenize göre.

Şimdi Ghost Recon Breakpoint Experience modda ise bir tane silah buldunuz mesela, M4A1. Oyunun sonuna kadar kullanabiliyorsunuz ve başka silah istiyorsanız da onun Blueprint’ini bulabilirsiniz.

Tabancadan, taarruz tüfeğine, hafif makinalısından, pompalı ve nişancısına kadar silah sınıfı var. Çeşitlilikte oldukça iyi. Benim silah seçimim genelde,

 1. Sırada – M4A1 ya da G36C
 2. Sırada – Tac 50 ya da g28
 3. Tabanca olarak ta genelde USP ya da M1911 kullanırım.

İsterseniz bir de siz deneyin gayet güzel seçim bunlar ama herkes kendi zevkine göre kullanıyor silahlarını.

Erewhorn:

Ghost Recon Breakpoint oyunundaki Erewhorn bizim ve hayatta kalmaya çalışan insanların kaldığı bir kamptır. Kamp doğru tabir olur mu? bilmiyorum fakat, Erewhorn bölgesi aslında bir mağaranın içinde geçiyor.

Co-op:

Burada Co-op masası yani başka kişileri görebildiğiniz ve şimdi Ghost Recon Breakpoint co-op’a davet edebileceğiniz yer, Maria’nın dükkanı, Raid’e girme görevini veren görevli kişi bulunuyor. İşte bizde oyunun başında buraya sığınıyoruz burası bir yandan bizim evimiz gibi düşünebiliriz.

Ghost Recon Breakpoint Sistem Gereksinimleri
Ultra 4K

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-7700K 4.20 Ghz. ya da AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon VII ya da NVidia GeForce RTX 2080 veya üzeri en az 8-16 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 42 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 12
Notlar Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint ultra 4K sistem gereksinimleri ultra grafik ayarları ve 4K ekran çözünürlüğü için verilmiştir.

Sınıflar:

Ghost Recon Breakpoint oyununda kendi seçtiğimiz 6 sınıf mevcut. Bunlardan Engineer ve Echelon sınıfları yeni gelen güncelleme ile gelmişti, 4 tane de orjinal sınıf var oyunda.

 • Assault
 • Field Medic
 • Panther
 • Sharpshooter
 • Engineer
 • Echelon

Ben aralarından şimdilik Assault kullanıyorum diğerlerinin özelliklerini bilmiyorum ama işe yarar özellikleri var. Ghost Recon Breakpoint Assault özelliğini açtığınızda belirli bir süre Taarruz Tüfeğine ve LMG silahlarına hasar artışı ve silah sekmesine karşı artış sağlar.

Bunun yanında son olarak can değeriniz yükselir. Hangisi size uygunsa onu seçin, ben yakında Sharpshooter’a geçeceğim. Sniper Rifle silahlarına etkisi olduğu için.

Yetenekler:

Ghost Recon Breakpoint oyununu oyun yapan bölümlerden birisi ise yetenekler olmuş gelin biraz bahsedelim. Oyunda iki seviye sistemi var birisi anlattığım Gear Score bir de oynadıkça artan normal oyun seviyesi var. Bu oyun seviyesi arttıkça size verdiği skill point ile ya da bulursanız ki kolay bulunuyor sağda solda kasa içinde de skill point olarak düşüyor.

Genelde işareti mavidir mini haritada öyle gözükür. Ghost Recon Breakpoint oyununda 50’ye yakın belki fazla da olabilir skill var. Ama bunların çoğu perk olarak geçiyor ve her perki kullanamıyoruz maalesef. O yüzden perkleri seçerken Ghost Recon Breakpoint’i oynayış tarzımıza ve oynadığınız zorluğa göre seçmenizi öneririm.

Ben istediğim kıyafetleri düşürmek istediğim için Ghost Recon Breakpoint’i kolayda oynuyorum o yüzden şu anlık bende Credits arttırıcı var 2 tane. Yani bunun anlamı adam öldürdükçe üstünden düşen Credits artıyor.

Ghost Recon Breakpoint oyununda bunun yanında açtığı Gadget’lar yani kullanılabilir tehçizat olarak söyleyebiliriz. Roket Launcher veya Torch’u yani çit kesme makinesi açmak için skill point kullanarak açmak gerekiyor. Buna perkler dahil.

Perk dışında açtığınız her şey üstünüzde aktif olarak kalıyor ama fakat Perk sayısı 3’e kadar çıkıyor. Dediğim gibi oyunun zorluğuna ve oynayış biçiminize göre seçin Perk’leri, oyunun seyrini değiştiriyorlar.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Skiller

Kıyafet Özelleştirme:

İşte her oyunda bulamadığımız ve aşırı güzel kıyafetleri olan oyun Ghost Recon Breakpoint bu konuda bana göre 10 numara 5 yıldız. İster asker yapın ister sivil, hatta Türk askerini dahi yapabilirsiniz. Ben JÖAK operatörü yapmıştım öyle kullanıyordum.

Ama görevlerim genelde karlı taraflarda olunca kıyafet değiştirip ortama göre kamuflaj seçiyorum. Etkisi var mı? Yok fakat karakterinizin güzel görünmesini isterseniz Kıyafetlerden özelleştirebilirsiniz. Ayrıca Nomad, Fury gibi karakterleri Maria’nın dükkanından açabilirsiniz.

Walker’in Setini, Sam Fisherin setini istiyorsanız Walker’in görevlerini, Sam Fisher’in görevlerini tamamlamanız gerekiyor. Bu arada Sam Fisher Episode 2 ile geldi onuda anlatacağım yazının devamında.

Yani hem karakter seçebiliyoruz hem de kıyafetimizi özelleştirme yapabiliyoruz ki her oyunda olmayan bir şey hatta oldukça fazla seçenek var Ghost Recon Breakpoint oyununda.

Son olarak Ghost Recon Breakpoint oyununda cinsiyet seçme bölümü de var. Nomad’i kız yapabilirsiniz ki ben de oyunun başından beri öyle kullanıyorum. Sebebi ise hem güzel hem de sesini çok beğeniyorum.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Kıyafet Özelleştirme, Silah ve Zırh Seçimi

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Walker Seti

Episode 2 ve Yenilikler:

Ghost Recon Breakpoint Episode 2, Year Pass 1 ile alınabiliyor, ben Ghost Recon Breakpoint Gold Edition aldığım için oyunla beraber geldi. Peki bu Year Pass 1 ve öncesinde ne gibi yenilikler geldi?

Yeni gelen bir hikaye ve bu hikayede çoğunluk Sam Fisher ile takılıyoruz, Auroa adalarında karşılaşıyoruz tekrardan. Daha önce Bolivya da Wildlands oyununda görüyorduk birbirimizi ve tek bir görevde bitiriyorduk Sam Fisher ile olan görevi.

Fakat bunda öyle değil gibi ben daha bitirmedim ama çoğunluk Sam Fisher ile takılıyoruz orası besbelli. Vee ben Ghost Recon Breakpoint hikaye kısmında anlattığım bir bölümde size yalan söylemiş olabilirim Spoiler olmaması için. Ghost Recon Breakpoint Episode 2’de bir kişiyi daha göreceksiniz.

Ayrıca bunun yanında Experience mod dedik ve Wildlands’e zamanında Predator gelmişti, bu oyuna ise Terminatör yani T-800 getirilmiş. Predator görevinden daha heyecanlıydı orası kesin hatta T-800’ü alt etmek için size özel silah bile veriliyor.

Güzel bir yenilikti umarım Wildlands’e getirdikleri Rainbow Operatörlerini bu oyunda da görebiliriz.

Grafikler ve Sesler:

Geldik Ghost Recon Breakpoint’deki son konu başlığımıza. Özür diledikleri oyuna göre aslında grafiği güzeldi, kurşun attığımızda düşmanımızın üzerinde beliriyordu fakat CQC yani özel öldürmelerde yakın dövüş öldürmelerinde de keşke detaylara dikkat etselermiş diyerek grafiği kapatıyorum çünkü ortada fevkalade bir şey yok.

Sesler ise hayal kırıklığıydı, ben silahlarda daha çok çeşitlilik gelir sanmıştım fakat neredeyse Wildlands ile aynı silah sesleri, yerine göre çoğunluk aynı müzik. Açık dünyada gezerken öyle sessiz sessiz atmosferi dinliyorduk fakat Wildlands bunu konuyu daha iyi işlemişti.

Bolivya’da boş boş gezerken en azından arkada güzel bir müzik çalıyordu ve o atmosferi dinliyordun. Breakpoint’in atmosferi de bayağı güzel olmuş fakat boş bırakılmış yani bana puan ver derseniz 10 üzerinden 5 veriyorum.

Genel toplam ise 10 üzerinden 7 veriyorum Wildlands 6 idi ama zevk konusunu açarsak çok zevk aldığım oyundur ikisi de. Sıralama ise:

Future Soldier > Breakpoint > Wildlands

Bu arada en iyi Ghost Recon oyunu bana göre Future Soldier oyunudur.

Son Sözler:

Ghost Recon Breakpoint oyununa toplamda şu ana kadar 56 saat gömdüm ve hala da oynamaya devam edeceğim. Çünkü açılacak ve yapılacak görevler, Ghost Recon Breakpoint Episode 2’nin hikaye görevleri, Raid gibi daha seçeneklerim çok. İşte bu Wildlands’te yoktu mesela.

Kısaca özetlersek, gizlilik oyunu seviyorsanız ve kasılmayı sevmiyorsanız çekin oyunu Experience mod’a sonra Difficulty Tactical modunu da en sona çekin öyle oynayın aşırı zevk veriyor. Oynanılabilir bir oyun bana göre, gereğinden fazla gömülmüş sadece o kadar.

Daha önce yazmış olduğum yazılara Sertan Engin bağlantısından erişebilirsiniz. Ayrıca Youtube Kanalım‘a abone olursanız memnun olurum. Herhangi bir sorunuz ya da oyun hakkında düşünceleriniz olursa yorum kısmından yazınız. Okuduğunuz için teşekkür ederim, darısı yeni inceleme veya rehber yazılarına…

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft, Ubisoft Paris

Çıkış Tarihi

PC, PlayStation 4 ve XBox One için: 04 Ekim 2019

Stadia için: 18 Aralık 2019

Platformlar

PC, PlayStation 4 ve XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Gizlilik, Taktik Nişancı, Açık Dünya Oyunu

Oyun Motoru

‎AnvilNext 2.0 Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Sistem Gereksinimleri

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oyununa ait minimum, önerilen, ultra, ultra 2K ve ultra 4K sistem gereksinimlerini detaylı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
8.1
Aldığı Puanlar

‘’Masumları öldürdün Walker, benim askerlerimi öldürdün.’’ – Nomad

7.0
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Veteran Soldier
Admin

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint incelemesi hakkındaki yorumlarınızı bekleriz arkadaşlar…