Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Football Manager 2016 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Football Manager 2016 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Künyesi
Yayımcı

SEGA

Yapımcı

Sports Interactive

Çıkış Tarihi

13 Kasım 2015

Platformlar

PC, Linux, Mac OS

Oyun Türü

Futbol Menajerlik Oyunu

Oyun Motoru

2D Match Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Türkçe Dil Desteği

Football Manager 2016’nın Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
9.1
Aldığı Puanlar

Maalesef Türkiye Ligleri Resmi Logo ve Tasarımları bu sene de Football Manager 2016 oyununda yer almıyor.

Seriyi İngiltere’den sonra en çok oynayan ülkelerden biri olarak bu izinlerin alınmasını beklemek en doğal hakkımız oluyor.

7.5
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız

Football Manager 2016 minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz rehber niteliğindeki detaylı inceleme yazımıza başlıyoruz, umarız faydalı olur.

Her ne kadar ülkemizde LoL ve CS: GO oyun hayranı kitle kendini öne çıkarsa da; her sene yeni menajerlik oyununu bekleyen, gecelerini sabahlarına katmış, sessiz ama kalabalık bir oyuncu kitlesi vardır.

Kimisi Championship Manager’dan beri yıllarını en iyi genç yetenekleri bulmaya adamıştır, kimileri de Football Manager serisi ile uykusuz gecelere adım atmıştır…

Menajerlik oyunlarının çökmeden kalabilen tek kalesi olan Football Manager Serisi‘nin her sene olduğu gibi bu sene de yeni oyunu Football Manager 2016 ile piyasada yerini alıyor. Her sene üstüne koyarak gelişmeye devam eden serinin yeni oyunu Football Manager 2016’yı deneme şansına eriştik.

Biz de gördüklerimizi bir ön inceleme yazısında sizlerle paylaşalım dedik. Hazırsanız ilk uykusuz gecemi geçirdiğim Football Manager 2016’yı masaya yatırıyorum.

Menajer Olunmaz, Menajer Doğulur

Son senelerde olduğu gibi Football Manager 2016’nın da sunduğu Türkçe desteği ile oyuna daldım. Herkes gibi benim de ilk olarak dikkatimi menajer oluşturma ekranında karşıma çıkan RPG-vari karakter yaratma ekranı çekti.

Aha, dedim gitti 1 saat (malum karakter yaratma sancılı bir süreç) derken çok da uzun sürmeyen bir süre sonra menajerimi tasarladım. Sonradan kafama dank etti ki bu menajeri tasarlıyorsak kulübede de yer alacak demektir. Ki düşündüğüm gibi de oldu… Artık kulübede sizi temsil eden bir menajer var.

Football Manager 2016 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 3.40 Ghz. ya da AMD Athlon XP 3200+ 2.2 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2-4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2400 Pro ya da Intel HD 3000/4000 ya da NVidia GeForce 7300 GT veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip Open GL 2.0 uyumlu ekran kartı.
Kaç Gb. 3 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 9

Arayüz:

Oyunda ilk kariyerimi oluşturduğum an hayal kırıklığına uğradım. Çünkü menü dizaynı neredeyse tıpa tıp Football Manager 2015 gibi görünüyordu (hatta Alt+Tab yapıp yanlış oyuna girip girmediğime baktım).

Sonra kendi kendime; ısıtıp vermişler, markalar arası rekabet yok, tekel oldular rahatladılar derken menülerin içine girdiğimde farkı fark ettim.

Daha Az Tık, Daha Çok Bilgi Odaklı Arayüz…

Küçük ama önemli değişiklikler bana göz kırpıyordu. Yani anlayacağınız ana dizayn sabit kalmış olsa da transfer ve gözlem kategorisindeki bilgilere daha efektif ulaşmamızı sağlayan, az tık çok bilgi felsefesinin hakim olduğu dokunuşlar yapılmış.

Football Manager 2016 Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Detaylar:

İlk kariyerimde sezon başlangıcına yaklaştıkça oyunun taktik ekranın geliştiğini, oyuncuların pozisyonlarına uyumluluklarının daha detaylı bir şekilde gösterildiğini fark ettim. Sonra bu gelişmelere transfer ekranında da rastladım.

Daha önceki oyunlardaki detaylı arama özellikleri kolay bir sistem ile biz oyuncuları rahatlatmış. Daha sonra oyuncular ile pazarlık evresinde gelindiğinde bu ekranda da iyileştirmeler olduğunu gördüm. En sonunda Sports Interactive’in her yere ufak rötuşlar ile dokunduğunu anladım.

Football Manager 2016 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.00 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X1900 GT ya da NVidia GeForce GT 340 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Kaç Gb. 3 Gb. boş disk alanı miktarı.
DirectX DX 9

Animasyonlar:

Sinemanın iki boyuttan, üç boyuta geçişinden daha sancılı bir üçüncü boyuta geçiş dönemi yaşayan FM serisi bu yıl da kendini yenilemeye devam etmiş. Bu sene de animasyonlardaki geliştirmeler ve eklenen yeni animasyonlar kendini hissettiriyor. Bizleri daha bir havaya sokuyor.

Üç Boyutlu Tek Animasyon Devri Bitti…

Animasyonların yanı sıra beni sinir eden korner ve benzeri duran toplarda topun absürt bir yere gidince onun alınıp geri gelinmesini bekleme dönemi de sona ermiş. Daha akıcı, seyir keyfi yüksek, son dakikaları daha da heyecanlı olan bir FM olmuş diyebilirim.

Yenilikler:

Oyunda bir süre vakit geçirdikten sonra fark ettiğim en ufak ama etkili değişiklik sakatlıklar ile ilgili oldu. Daha önce Sports Interactive, FM 2016’nın yapımında fizyoterapistler ile çalışıldığını ve sakatlıklar ile ilgili oyunda büyük yenilikler olacağını açıklamıştı.

Küçük Ama Etkili Yenilikler…

Ben de dediklerine sakatlıkların daha detaylı ve yerinde olduğunu görünce hak verdim. Artık ağır kondisyon sonucu zedelenen kasların tedavisi yıllar almıyor ya da kırıklar mucizevi bir şekilde iyileşmiyor.

Küçük yenilikler kendini istatistiklerde de gösteriyor. Maç sonrası istatistik ekranı, duran top organizasyonu gibi ekranlar önceki oyunlara göre daha da detaylandırılmış.

Football Manager 2016 İncelemesi

Son Sözler:

Yazımızda sona gelirken oyuna kulüp yaratma ekranın da eklendiğini belirtelim. Henüz tam anlamıyla deneyemediğim bu yenilik istediğimiz bir ligte kendi yarattığımız takım ile yer almamızı sağlıyor.

Bitmeyen 90+4

Son olarak (eee bitmeyen 90+4 diye boşuna demedik) Football Manager 2016’nın mobil cihazlar ile cross-platform (kayıtlı oyunumuza ister PC’den ister mobilden erişip, oynayabilmek) olduğunu da söyleyelim. Her ne kadar daha deneyimlememiş olsak da, gecelerimize sahip olmakla yetinmeyen FM 2016 her boş anımıza göz dikmiş gibi görünüyor.

Sonuçta Football Manager 2016’yı değerlendirecek olursak, oyun her sene olduğu gibi, bu sene de üzerine bir şey koymamış gibi yaparken bizlere yaptığı küçüklü büyüklü sürprizler ile geliştiğini ve gelişmeye devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments