Sistem
Hoşgeldiniz...
Football Manager 2015 Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Football Manager 2015 minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz inceleme yazımıza hemen hemen herkesin ağzında olduğu gibi ben de bir soruyla başlamak istiyorum. Eğer milli takımımızın teknik direktörü olmak olsaydınız siz hangi kadroyla maça çıkar ve hangi taktiği seçerdiniz? Gerçek dünyada milli takımın teknik direktörü olmak tabii ki çoğu kişi için hayalden ibaret ancak sanal dünyada milli takım teknik direktörü olmak ise bir o kadar kolay.

Tek yapmanız gereken Football Manager 2015’i satın almaktan ibaret. Sports Interactive ve Sega’nın amiral gemisi Football Manager bu yıl da pek çok yenilikle karşımıza çıktı peki tüm bu yenilikler oyunu iyi bir yönde mi etkilemiş birlikte bakalım.

Football Manager 2015 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP, Vista, Windows 7 üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 1.6 GHz. ya da AMD Athlon XP 2000+ 1.7 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 9800 Pro ya da NVidia GeForce FX 5900 Ultra veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Football Manager 2015 Minimum Sistem Gereksinimleri

Özellikler:

Football Manager 2015’te dediğim gibi Sports Interactive pek çok yeniliğe imza atmış. Dilerseniz bunlardan bahsederek oyunu anlatmaya başlayayım. Oyunu açtığınızda göreceğiniz ilk yenilik Sports Interactive’in yeni diyerekten lanse ettiği yeni kullanıcı arayüzü. Evet, arayüz yeni ancak Championship Manager serilerini oynayanlar için bu arayüz pek yeni sayılmaz.

Zira Sports Interactive’in FM 2010 ile kaldırdığı sol dikey menü bu oyunda yeniden geri gelmiş. Evet, üst yatay menüye göre bu menü daha kullanışlı ancak ana başlıklar altındaki kısayollar gerçekten de çok saçma olarak yerleştirilmişler. Örneğin; finans ile 18 yaş altı takım aynı ana başlık altında yer alıyor, oldukça akıllıca değil mi?

Tracksuit Manager:

Bunun dışında Sports Interactive’in “Tracksuit Manager” adı altında lanse ettiği bir yeni özellik sayesinde FM15 oyununa biraz olsun RPG oyunları havası katılmış. Artık yeni menajer puanlarını kullanarak kendi özelliklerinizi geliştirebiliyorsunuz. İsterseniz iyi bir koç olabiliyorsunuz, ya da iyi bir scout, ya da yeni yıldızları daha kolay keşfedebilen iyi hoca. Tabii hepsine puanları da paylaştırabiliyorsunuz.

Scout:

Football Manager 2015’in yenilikleri bunlarla da sınırlı değil, “scout” sistemi de tamamiyle yenilenmiş. Artık çok rahat arama yapabiliyor ve tam olarak istediğiniz oyuncuları kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Geleceğin yıldızlarını veya almak istediğiniz ana takım oyuncularını rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Bunların dışında artık oyuncuların kişilikleri de oyunda daha çok ön plana çıkıyor. Sizin medyaya sesleniş tarzınıza göre mutlu veya mutsuz olabiliyorlar, onlara ceza verdiğinizde takımdan soğuyabiliyorlar ya da diğer oyuncuları da gaza getirip takımda bir isyan çıkarabiliyorlar ve bunun gibi daha bir çok şey oyunda bulunuyor.

Medya Sistemi:

Medya demişken FM15’reki medya sistemi daha da geliştirilmiş, artık sahaya çıkarken ve maç sonunda da medyanın sorularını yanıtlayabiliyorsunuz. Ayrıca medyayı iyi kullanıp rakiplerinizin morallerini bozmak da işin güzel kısımlarından bir tanesi Football Manager 2015’te.

Klasik Mod:

Tabii oyunun içine bu kadar çok şey girmesinden mutsuz olan oyuncuların tek uğrak noktası olan klasik mod da Football Manager 2015’te bulunuyor. Eski Championship Manager serilerinde olduğu gibi pek çok şeyle uğraşmadan sadece takımınızla ilgilenerek hızlıca oyununuzu da oynayabiliyorsunuz. Football Manager 2015’te Twitch TV desteği de bulunuyor, artık şampiyonluklarınızı dünyada bulunan pek çok kişiyle gerçek zamanlı olarak paylaşabiliyorsunuz. Oyunda 50’den fazla ülkenin liginin ve Türkçe desteğinin de bulunduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum.

Online Mod:

Steamworks desteği ile gelen Football Manager 2015 online modları ile de ilgi çekiyor. Arkadaşlarınızla veya tanımadığınız kişilerle oyunu internet üzerinden rahatlıkla oynayabiliyorsunuz ve menajerlik dehanızı konuşturabiliyorsunuz. Oyunu oynayanların sayısının oldukça çok olmasından dolayı rahatlıkla oyun bulabiliyor ve kolayca oyununuzla pek çok insanla oynayabiliyorsunuz. Football Manager 2015 sıratabanlı olarak ilerlediği için lag da yaşanmıyor.

Football Manager 2015’in sunduğu yenilikler gerçekten de güzel ve oyunu daha eğlenceli hale getiriyor ancak oyunda pek çok hata da bulunuyor. Keşke bu hatalar giderilip de oyun piyasaya sürülseymiş. Oyunu oynarken saçma skorlarla, 3 boyutlu maç sisteminde saçma animasyonlarla ve zaman zaman çökmelerle karşılaştım. Bunlar küçük şeyler olabilir ancak yine de sinek de çok küçük ama mide bulandırıyor öyle değil mi?

Football Manager 2015 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Windows 7 üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X1900 GT ya da NVidia GeForce GT 340 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Grafik ve Sesler:

Football Manager oyunlarının grafiksel açıdan iyi olup olmaması pek çok FM oyuncusu için önemli olmayabilir ancak Sports Interactive bu açıdan da oyunu geliştirmek için her yıl çok çalışıyor. Bunun meyvelerini de Football Manager 2015’te almış gibi görünüyorlar. Çünkü Football Manager 2015’in 3 boyutlu maç motoru eski oyunlara göre gerçekten de çok iyi. Oyuncu animasyonları ve stad atmosferi bu oyunda gerçekten de iyi.

Özellikle topun fiziği de yine çok geliştirilmiş, yapay zeka da geliştirilenler arasında tabii halen daha FIFA veya PES oyunlarındaki gibi gerçekçi grafiklere sahip değil. Football Manager 2015 yine de dediğim gibi grafikleri güzel. Zaman zaman animasyonlarda ve topun fiziğinde saçmalıklar olabiliyor ama bunlar yamalarla giderilecektir. Oyun optimizasyon konusunda da gerçekten iyi, eski PC’leri olanlar FM 2015’i rahatlıkla oynayabilirler.

Ses efektleri konusunda da konuşulacak pek bir şey bulunmuyor. Football Manager 2015’te de eski oyunlarda bulunan pek çok ses efekti aynen bulunuyor. Bir kaç yeni ses efekti duyabiliyorsunuz o kadar. Umarım Sports Interactive grafiksel açıdan oyunu ileriye götürmeye çalıştığı kadar ses efektleri konusunda da çalışmalara başlar. Şöyle iyi bir spikerden maç anlatımı gayet güzel olurdu diye düşünüyorum.

Son Sözler:

Sports Interactive bu yıl incelemeden de anlayacağınız üzere büyük riskler alıp oyunda büyük değişiklikler yaptı ve Football Manager 2015’e yeni bir çok özellik ekledi. Bu değişikliklerin ve oyuna eklenen özelliklerin çoğunun oyunu daha gerçekçi ve eğlenceli bir hale getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz ancak sanırım yapımcının her yıl oyun çıkartma zorunluluğu olduğu için bunlar tam olarak test edilememiş zira oyunda önceden de belirttiğim gibi şu anda pek çok hata bulunuyor.

Tabii bunlar zamanla giderilecektir ve sorunsuz bir FM 2015’e kavuşacağız ancak bu ne zaman olur pek bilemiyorum. Ama ne olursa olsun Football Manager 2015 şu anda piyasada bulabileceğiniz en iyi futbol menajerliği oyunu, eğer değerli saatlerinizi FM başında harcamak istiyorsanız FM 2015 çok iyi bir seçim olacaktır. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Sports Interactive

Çıkış Tarihi

07 Kasım 2014

Platformlar

PC, Mac O/S, iOS, Linux, PlayStation Vita, Android

Oyun Türü

Futbol, Futbol Manajerlik Oyunu

Oyun Motoru

3D Match Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Artı Yönleri

Daha gelişmiş 3 boyutlu maç motoru ve bir çok yenilikle yeni bir Football Manager oyunu ile karşı karşıyayız.

3 boyutlu maç motoru ve kullanıcı arayüzü bu yıl gerçekten de güzel gözüküyor.

Oyunun oynanabilirliği her yıl artıyor, bu yıl da Sports Interactive serinin yeni oyuncuları için oyuna bir çok yardım unsuru eklemiş.

Eksi Yönleri

Ses efektleri konusunda pek bir gelişme yok, yine aynı tezahüratlar ve ses efektleri kullanılmış.

Tam olarak test edilmemiş olmasını her yıl oyun çıkartma baskısına bağlıyoruz.

Menü ana başlıkları altında bulunan kısayollar hiç özen gösterilmeden yerleştirilmişler.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.9
Aldığı Puanlar

Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmak için veya Dünya Kupası'nı kaldırmak için saatlerce ve günlerce Football Manager 2015 oynayacaksınız. Eğer iyi bir futbol hastasıysanız tüm yılı FM 2015 ile geçirebilirsiniz.

8.0
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments