Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Far Cry: New Dawn İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0

Far Cry New Dawn inceleme yazımızın devamında oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de bulabilirsiniz. Bazen sadece oynar ve geçersiniz. Şuursuzca oynarsınız, zamanı öldürmek istersiniz sadece, bir boşluk vardır ve geçmesi gerekiyordur.

Böyle anlarda sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen bir oyun vardır her daim. İşte Far Cry: New Dawn da ne yazık ki bu oyunlardan bir tanesi. Far Cry 5’i gerçekten beğenmiştim. Bu geçen süre zarfı içerisinde bize yeni bir Far Cry oyunu daha sunan Ubisoft’un büyük bir yanlış içerisinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ana oyuna bağlı olacak şekilde çıkması gereken bir ek paketi, stand-alone expansion yani ana oyun gerektirmeyen bir ayrı oyun olarak sunmak belki ticari olarak doğru bir karar olabilir ama zaten intibası kötü olan firmanın, oyuncu nezdinde daha da dibe gömülmesini ne yapacak?

Neyse, biraz da Far Cry: New Dawn oyununun sistem gereksinimlerinine değinelim.

Ubisoft tarafından yapımı gerçekleştirilen Far Cry: New Dawn’ı orta grafik ayarlarında oynayabilmek için; i5-2400 seviyelerinde bir işlemci, 8 Gb. ram ve en az 2 Gb. belleğe sahip GTX 670 teknik özelliklerinde bir ekran kartına sahip olamanız gerekiyor. Far Cry: New Dawn’ın kurulumu için gerekli boş harddisk alanı ise 30 Gb. civarında.

Yani yer olarak da çok az alan kaplıyor. Far Cry 5, 50 Gb. iken Far Cry New Dawn 30 Gb., hatta daha az yer istiyor. Buradan oyunun muhtevasını da tahmin edebiliyorsunuz.

Far Cry New Dawn Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2400 3.10 Ghz. ya da AMD FX-6350 Six-Core 3.9 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 270X ya da NVidia GeForce GTX 670 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Kaç Gb. 30 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Far Cry: New Dawn Hikayesi:

Far Cry 5’in devamı niteliğindeki Far Cry: New Dawn’ın hikayesi, özetle; küresel nükleer felaketten 17 yıl sonra, zor durumdaki kasabanın son kaynaklarını da ele geçirmeye çalışan The Twins’in liderliğindeki Highwaymen adındaki haydut grubuna karşı diğer kasaba sakinleri ile birlikte verilen mücadeleyi konu ediniyor.

Far Cry 5’in sonundaki vakadan sonra 17 yıl geçmiş, habitat o zorlu süreci atlatmış. İnsanlar? Onlar da sığınak, şu bu derken yeniden doğa gibi hayatlarını idame ettirmeye, bireysellikten çıkıp yeniden topluluk, toplum olma sürecine girmiş.

Doğa durumuna dönen insanlık şüphesiz güçlünün, kuralların olmadığı o evrede, elinde oyuncak olmuştur. Highwaymen adında bir çete yaralarını sarmaya çalışan saf ve temiz, sadece hayatta kalmaya çalışan insanlara musallat olur.

Bu grubu da iki siyahi kardeş, oyundaki lakapları ile İkizler yönetmektedir. Bu canavar ruhlu kızlara ve onların cani topluluğuna, Thomas Rush ve onu takip edenler dur demek için Hope County dolaylarına gelmektedir. İşte bizim hikayemiz de tam burada başlıyor diyebiliriz.

Grafikler:

Ubisoft’un oyunlar patlasa da her daim başarılı olduğu bir yanı var. Önceden belirtip bombalamaya geçeceğim. Grafikler, atmosfer, tasarımlar kesinlikle çok başarılı.

Ben bu adamların bu cephelerde oyunlarında başarısız işler çıkardığını hiç görmedim. Oyunu bırakın doğa gezisine çıkın. Öyle güzel sahnelere, görüntülere denk geliyorsunuz ki anlatılmaz görülür.

Ve bu sözleri HD kaplama paketi kurmadan söylüyorum. Hazır yine yeri gelmişken oyunun stabil çalıştığını da belirteyim. Performans konusunda da hiçbir sıkıntı yok.

Far Cry New Dawn Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4790 3.60 Ghz. ya da AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290X ya da NVidia GeForce GTX 970 veya üzeri en az 4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Oyun kesinlikle normal bir Far Cry oyununa göre çok kısa. Yan görevler, keşif görevlerini ve gözlem noktalarının hepsini 3. seviye yapmama rağmen Far Cry New Dawn oynanışı 20 saat falan sürdü. Bunun nedeni yine Ubisoft.

Aceleye gelen ve yanlış stratejinin kurbanı olanlar listesine yeni bir ismi daha yazıyoruz, Far Cry New Dawn!

Aslında Far Cry 5’de olması gereken bazı dinamikleri (silah/araç seviyesi, destek karakterlerin size katkıları vs.) New Dawn’a koyup iyi bir dizayn yapamayışı oyunun bazı silahları ve araçları elde edince çok kolaylaşması sonucu işte son portre böyle. Tüm görevleri rahatça yapıyoruz, yapay zeka ise en kötüsü.

Far Cry: New Dawn Co-op:

Oyunu baştan sona co-op oynayabiliyorsunuz. Oyunu co-op oynamasam sanırım burada daha ağır bir dille konuşuyor olurdum, eğlendik yalan yok. Arkadaşınız yok ise Far Cry 5’teki gibi yanınızda takılabilecek karakterleri oyunda toparlayarak yine tek takılmadan mücadelenize bir yoldaşınız ile devam edebiliyorsunuz.

Şahsen ben her karakterle alakalı en az 3-4 görev alırız diye hayal ediyordum ama kendilerini düştükleri darlıklardan kurtarmamız yeterli oldu. Sonra hiç suratlarına bakmadım.

Far Cry 5’i oynayanların hatırlayacağı bir mekanda yeni bir üs kurulmuş durumda, burada toparlanıyor iyi insanlar, biz de bu mekanı şereflendirecek yeni iyi karakterleri üssümüze çekiyoruz.

Bu taktik hem topluluğumuzu hem bizi güçlü kılıyor. Perk’ler ve var olan yetilerin seviye atlaması oyunu her geçen saat daha kolaylaştırıyor.

Haritalar:

Beni şaşırtan Expeditions haritalarının sayısı oldu. Kendi kendime eğer 6-7 tane yaptılarsa kesin öveceğim yazıda demişti öyle de oldu. Hope County dışında Amerika’nın farklı bölgelerine gidiyorsunuz. Bağımsız bu haritalar Highywayman’lerin üsleri aslında.

Çeşitli baskınlarla buralardan kaynaklar elde edip üssünüzü geliştiriyorsunuz. Her baskında biraz daha seviye atlıyor, aynı gözlem noktaları gibi. İşte ilk baskında umarım 1-2 bölge tasarlayıp kakalamamışlardır umarım diye temenni ederken öyle olmadığını görmek sevindirdi, bu konuda haklarını yemeyeyim.

Far Cry 5 ile bağıntılı anılar, hatta direkt kalıntılar hoş olsa da tatmin etmedi. İkizlerle de pek vakit geçiremedim. Ne yaptık nasıl bitti. Aklımda kalan gereksiz ve şuursuzca gözlem noktalarına seviye atlatmamız.

Son Sözler:

Almak için kesinlikle acele edilecek bir oyun değil. İndirimde düşünülebilir zira Far Cry Serisi konseptini sevmeyen yoktur sanırım. Rastgele olaylar, gözlere bayram ettiren doğa görüntüleri, arkadaşla yardımlaşarak aşılan zorluklar, girilen çatışmalar… Tükenen bir oyundan bir diğerine geçme hissi…

İşte bu sefer kendinizi dizginleyin, acele etmeyin. Hadi ettiniz varsayalım, bence stealth oynayın, gizli gizli ilerleyin, susturuculu silahlar ya da ok-yay kombinasyonu yapın.

Bizim gibi pata küte, vura kıra ilerlerseniz oynanış süresi 20 saatten fazla olmaz hatta daha kısa sürebilir. Kesinlikle aceleye gelmiş bir geçiş oyunu Far Cry New Dawn.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft Montreal

Çıkış Tarihi

14 Şubat 2019

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, FPS, Macera Oyunu

Oyun Motoru

Dunia 2 Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Far Cry New Dawn oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Expeditions harita sayısının tahminimden fazla olması,

Göz kamaştıran doğa,

Hikayeyi ve atmosferi tamamlamaya çalışan notlar.

Eksi Yönleri

Kısa olmuş,

Oyun zorlukları olamış, zoru dahi kolay,

Aceleye gelen iyi tasarlanamamış seviye sistemi,

Yapay zekası sorunlu.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.8
Aldığı Puanlar

Ubisoft gibi Assassin's Creed Origins: The Curse of the Pharaohs gibi bir eseri yapmış dev bir stüdyo için kesinlikle aceleye gelmiş bir geçiş oyunu Far Cry New Dawn.

7.5
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments