Sistem
Hoşgeldiniz...
Far Cry İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Far Cry İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 13 Mayıs 2020
Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Crytek Studios

Çıkış Tarihi

23 Mart 2004

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, FPS

Oyun Motoru

CryEngine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Far Cry oyununun resmi olarak Türkçe desteği bulunmamaktadır.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.3
Aldığı Puanlar

Far Cry'ı Tozlu Raflar‘dan çıkartın, tozunu şöyle bir silin ve oynamaya başlayın!

7.5
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Far Cry Serileri‘nde en son çıkan Far Cry 5 oyunu insanlarda heyecan yaratmıştı. Kimi sevdi, kimi sevmedi ama heyecan yaratmayı başarmıştı. Peki bu 5 oyunluk efsane nasıl başladı? Bu hafta sizlere seneler önce çıkan, severek oynadığımız Far Cry serisinin ilk oyunu anlatacağız ve Far Cry (1) sistem gereksinimleri ile ilgili bilgileri sunacağız.

Far Cry (1) Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 2-3.00 Ghz. ya da AMD Athlon 2-3.00 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 9500-9800 XT ya da NVidia GeForce FX 5950 veya üzeri en az 128 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0b
Notlar Günümüz şartlarında hemen hemen tüm sistemler Far Cry (1) oyununu oynatacak seviyededir.

Hikayesi:

2004 yılında hayatımıza giren Far Cry, heyecanı yüksek kimi yerlerinde gerilimi yüksek, başarılı bir FPS oyunu. Hala bile oynarken keyif aldığımız oyun hikaye olarak da gayet başarılı. Oyunda Jack Carver adlı eski bir özel kuvvetler askerini yönlendiriyoruz.

Jack:

Far Cry’da özel kuvvetlerin gizemli ve acı dolu günlerinden bıkan Jack kendini toplumdan soyutlayıp sakin bir yaşam sürüyor. Ta ki bir gazeteci olan Valerie Constantine tarafından işe alınana kadar. Bundan sonra Jack’in başına özel kuvvetlerdeki günlerini dahi özletecek olaylar geliyor.

Valerie:

Valerie, Güney Pasifik’te bulunan bir adaya, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma kalıntılarla ilgili araştırmalar yapmak için gidiyor. Bu görevde yanına da Jack’i alıyor. Adaya geldiklerinde Valerie, jet-ski’ye atlayıp sahile giderken, Jack demir atmak için teknede kalıyor.

Valerie sahile vardığı anda tekneye bir füze isabet ediyor. Jack kurtulmayı başarıyor fakat artık ıssız bir adada. Ayrıca tanıdığı tek insan da ormanın derinliklerine kaçırıldı. Jack bir yolunu bulup Valerie’yi kurtarıp, eve geri götürmeli. İşte maceramız böyle başlıyor.

Patlamadan sağ kurtulan Jack gözlerini eski bir hisarda açıyor. Başlıyor çevresini araştırmaya, bu hakkında bilgi sahibi olmadığı adada neler döndüğünü bulmaya. Kısa zamanda bölgedeki tüm adaların paralı askerlerle dolu olduğunu fark ediyor. Bir de PDA adında telefon benzeri bir cihaz buluyor. Bu cihaz sayesinde Doyle ile iletişim kuruyor.

Doyle:

Doyle, oyun boyunca Jack’e birçok konuda yardım eden bir bilim insanı. Otoritesini kaybedene kadar adalardaki baş bilim insanı Doyle imiş, fakat adaya adım attığımızdan beri bizim de baş düşmanımız olan Krieger adlı bilim adamı yüzünden saklanmak zorunda kalmış.

Jack’e adalardaki askerlerin Krieger’e hizmet ettiğini, onun gizli saklı deneylerini örtbas ettiklerini açıklıyor. Adalardaki zaman ilerleyince Jack deneylerin temel amacını öğrenmeyi başarıyor. Zeka, güç ve dayanıklılık olarak insandan daha üstün bir ırk yaratmak.

Oynanış:

Şimdiye kadar ada ada gezip askerleri avladığımız, üslerini bastığımız Far Cry oyunu, bu deneylerden sonra boyut atlıyor. Askerdir, insandır, ne olduğu bellidir diye daha rahat oynarken karşımıza ne idiği belirsiz tipleri olan oradan oraya zıplayan ürkütücü varlıklar çıkıyor. Far Cry’ı ilk kez oynadığımda 12-13 yaşlarındaydım ve bu Trigen denen varlıklar beni cidden korkutuyordu.

Tabi şimdi oynadığımda o zamanları gülerek anıyorum. Jack’in Val ile birlikte adalardan kurtulmak için verdiği mücadele devam ederken ortalık gitgide karışıyor. Trigenler insanlara da saldırmaya başlıyor, silahlı halleri ortaya çıkıyor. Tabi korkusuz kahramanımız Jack hepsinin üstesinden gelmeyi başarıyor.

Jack sonunda Val’i bulmayı başarıyor fakat tekrar kaybediyor, sonra yine buluyor yine kaybediyor derken hikaye daha da merak uyandıran bir hal alıyor. Far Cry’ın sonlarına yaklaştıkça hem aksiyon artıyor hem de ilerlemek gitgide zor bir hal alıyor. Fakat Jack’in yetenekleri de azımsanacak gibi değil. Far Cry’daki görevlerini bir bir yerine getirip sona geldikten sonra son derece vurucu bir finalle bu güzel macera sona eriyor.

Grafikler:

Far Cry zamanına göre oldukça başarılı grafikler ve oynanış sunuyordu. Grafikler konusunda bugün bile göze hoş geliyor ama oynanış bana biraz garip geldi açıkçası. Ama oynadıkça alışılıyor yine de.

Far Cry; silah çeşitliliği olarak da bol, güzel seçenekler mevcut. Yapay zeka da zamanının biraz ötesinde yapılmış. Ormanlarla kaplı olan adalarda bize pusu kuruyorlar, köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar.

Son Sözler:

Tüm bunlar göz önüne alındığında üstüne 4 oyun daha çıksa da Far Cry ilk günkü deneyimini sunmaya hazır bir şekilde sizleri bekliyor. FPS dinamiklerinin yanına eklenen güzel hikayesiyle mutlaka oynanması gereken bir yapım.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments