Sistem
Hoşgeldiniz...
DOOM 2016 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
1
İnceleme

DOOM 2016 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 30 Haziran 2016
Künyesi
Yayımcı

Bethesda Softworks

Yapımcı

id Software

Çıkış Tarihi

13 Mayıs 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch

Oyun Türü

Aksiyon

Oyun Motoru

id Tech 6

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
9.3
Aldığı Puanlar

Oyun yine bize o atmosferi dibine kadar yaşatıyor. Oyundaki amacımız iblisleri avlamak ve gerçekten bu av bizleri içine çekip rüyalarımıza girecek derecede yaratıkları ile ünlü

8.0
Editörün Puanı
9.3
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız

FPS tarzı aksiyon oyunlarının piri DOOM 4. oyunu ile yeniden doğdu. İşte inceleme yazımız ve DOOM 2016’ya ait minimum ve önerilen sistem gereksinimleri. Serinin ilk oyununun çıktığı 10 Aralık 1993’ten bu yana geçen yaklaşık 23 yılın ardından 13 Mayıs 2016 tarihinde DOOM yeniden yayımlandı. Peki neden DOOM 4 adıyla değil?

Sorunun cevabı ise şöyle; DOOM serisinin 4. oyunu olmakla beraber Doom 4 olarak adlandırılmamasının nedeni serinin ilk oyunu ile aynı hikaye konsepti ile yapılması olup en önemli farkı yeni nesil id Tech 6 oyun motorunun kullanılmasıdır, bu nedenle DOOM 2016‘ya DOOM Remastered dememizde bir sakınca yok bana göre.

Aslında temelde o kadar güçlü bir insanız ki bu yaratıklar ile kafa tutabiliyoruz. Peki yıllar sonra Doom 2016 ile bizlere ne sundu dersek, çok farklı bir şey sunmadı. Yine iblisler ile savaşıyoruz. Böyle bir eleştiriyi bu oyuna getiriyoruz fakat şunu da söylemeden geçmeyeceğim, Doom oynarken insanı sıkmayan bir yapıya sahip. Doom 3 oyunu ile aslında bir önceki oyunlarını tadını veremeyen seri yeni oyun ile o atmosferi yeni teknoloji grafikler ve oynanışı ile bizlere sunabildi mi? Sorumuzun cevabı kesinlikle evet.

Oyun yine bize o atmosferi dibine kadar yaşatıyor. Oyundaki amacımız iblisleri avlamak ve gerçekten bu av bizleri içine çekip rüyalarımıza girecek derecede yaratıkları ile ünlü. Zaten sunulmaya çalışılan da bu olduğuna göre üzerine pek fazla söz söylemenin de anlamı yok. Amaç belli, sonuç belli. Burada ki en önemli mevzu şu Doom 2016 oyunu ile özündeki o heyecanı ve atmosferi bize verebildi mi?

Bilgisayar, PlayStation 4 ve XBox One oyun platformları için Bethesda tarafından yapılan DOOM 2016’nın oynaması oldukça uzun süren bir hikaye modunun yanısıra multiplayer modu da bulunuyor. DOOM 2016 multiplayerda Team Deathmatch, Domination, Freeze Tag, Warpath, Clan Arena ve Soul Harwest olmak üzere 6 tane oyun tipi/modu mevcut.

DOOM 2016 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (64-Bit) ya da üzeri işletim sistemleri.
İşlemci Intel Core i5-2400 3.1 GHz. ya da AMD FX-8320 veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 2 Gb. ya da NVidia GeForce GTX 670 2 Gb. veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 55 Gb. boş alan.
DirectX DirectX 11 veya üzeri.

Oynanabilirlik:

Doom 4 diye de adlandırılan 2016 DOOM oyunu bir çok eleştiri aldı. Bu eleştirilerin geneli bazı oyuncular tarafından aslında ne senaryo ile ilgili nede oyunun oynanabilirliği ile. Yapılan onlarca eleştiri oyunun menüsünde fazla beklediklerini iddia eden oyunculardan ibaret. Hemen bunlara kendi cevabımızı vermekten çekinmiyorum.

Oyuna girişini yapar yapmaz ikiye ayrılmış bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Beklediğimiz süre ise 15 saniye. Yani 15 saniye beklemekten aciz bir oyuncuların oyunu sadece bu yönü ile eleştirmesini çok anlamsız bulduğumuzu kesinlikle söyleyelim.

Peki menü eleştirilen diğer kısım ne oyunun iki farklı versiyon olarak açılması. Yani oyunun multiplayer modunu oynamak istediğinizde ?Multiplayer? butonuna tıklayınca tekrardan bir bekleme ekranı geliyor ve burada da beklediğimiz süre 15 saniye.

Maksimum beklediğimiz süreleri söylüyorum aslında size çünkü her bilgisayarda sürelerin değiştiğini var sayarsak düşük bir sisteme sahip bilgisayarda bekleme süreniz elbette artacaktır. Bu sadece bu oyunla değil tüm oyunlar için geçerli bir şey. Demek ki yapılan her eleştiriyi kesin bir sonuç alınmış gibi varsaymamak gerekiyor.

Atmosfer:

Genel bilgilerimize geçecek olursak Doom 2016 oyunu ile bizlere müthiş bir atmosfer sunuyor. Hatta son zamanların cehennem atmosferini bu denli yaşatan başka bir oyun yok. Oyuna başlar başlamaz Marsta bulunan koloniyi bir sebepten dolayı şeytanlar basmış durumda. Zaten sebepsiz yere basmalarında da bir sakın görmüyorum ben onların işleri bu diye düşünmeliyiz ve biz bu olayın sorumlusunu bulup onun peşinden koşuyoruz.

Bunlara ek olarak giydiğimiz güçlendirilmiş bir kıyafet söz konusu. Biz zaten insanlar arasında muhtemel en güçlülerden biriyiz ve bu kıyafet ile birlikte artık inanılmaz bir güce sahip oluyoruz. Böylesine bir gücümüz olmasa zaten nasıl savaşırız o iblislerin tümü ile.

DOOM 2016 Sistem Gereksinimleri


Hikayesi:

Kısır bir hikaye söz konusu olunca bu hikayeyi bir şeylerin şahlandırması gerekiyor değil mi? Peki bu oyunda ne sunuyorlar da bu oyun böylesine güzel olabiliyor. Sunulan şey çok basit. Bu bir FPS oyunu olduğuna göre karakter geliştirmelerinin biraz Power-Up güçlendirmelerinin olması, birde zaten oyunun geçmişinden gelen kan ve vahşeti dibine kadar hissetmeniz bu oyunun sürükleyiciliğini de heyecanını da gayet iyi bir seviyede tutuyor.

Üstelik sürekli yeni bir takım özellikler ve bonus bölümlerle hiç sıkmamayı başarabilmiş. Oyunda genel olarak karşılaştığımız düşman çeşitlerini yüzlerce binlerce demeyeceğiz çünkü öyle bir durum söz konusu değil. Farklı düşmanlar mevcut çeşitleri de var fakat bununda bir sınırı var.

Sürekli farklı şeytanların karşımıza çıkması ve kalabalık sürüler halinde gelmeleri beni çok zorladı. Birde bunun üzerine oyunu benim gibi en zor seviyede oynamaya çalışan hardcore oyuncular için cephaneliğimizi düşünmemiz gerekli olduğunu unutmayalım.

Zaten sonsuz bir mermiye sahip olmaktansa oyun içerisinde zor seviyelerde oynayan oyuncularının tamamının düşündüğü gibi, bazılarını ben ellerimle geberteyim ki gelecek diğer bir dalga iblise sıkacak mermimiz kalsın düşüncesi benimde aynı şekilde oyun boyunca düşündüğüm bir şeydi.

Kişiselleştirme:

Oyun içerisinde gizli eşya bulmak ve bu gizli eşyaların biraz da mizah yapısı ile bizlere sunulması oyunda iblis öldürerek ilerlerken bazen de gülümseyerek şunun sevimliliğine bak dediğim de oldu. Oyunun eğlence unsurunu artıran ve sizi oyuna bağlayan en önemli unsurlardan biriside ?Kişiselleştirmeler? tabiki oyunda karakterimizi geliştirip özelleştirebiliyor olmamız, her bölümde arayıp bulduğumuz ufak robotlar sayesinde silahlarımızın yeni modlarını açabiliyoruz.

Silahlar arasında inanılmaz çeşitli silahlar diyemeyiz. Çünkü bu oyunun yapısında öyle bir durumda yok. Bu oyunda silah dediğiniz iblisi ikiye bölecek pompalı tüfekten, yaratıkları ortadan ikiye ayıracak dehşet saçacak motorlu testereye kadar kısıtlı çeşit bulunuyor. Zaten tutup bu oyunda silahların çeşitliliği çok az tüm ülkelerden silahlar olsaydı diye bekleyecek halimizde yok.

DOOM 2016 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (64-Bit) ya da üzeri işletim sistemleri.
İşlemci Intel Core i7 3770 3.4 GHz. ya da AMD FX-8350 veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290 4 Gb. ya da NVidia GeForce GTX 970 4 Gb. veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 55 Gb. boş alan.
DirectX DirectX 11 veya üzeri.

Silahlar:

Verilen silahlar gayet başarılı, yapılan modlamalar ile birlikte silahın farklı özelliklerinin açılması da yeterli seviyede başarılı. Her silahın iki farklı modu var ve bu modlar arasında dürbün, bomba atar ya da kilitlenmeyi sağlayan kit mevcut. Ayrıca bu modlara topladığımız kişiselleştirme puanları sayesinde ekleyebileceğimiz 3 adey özellik bulunuyor.

Buna ek olarak bir silahın modunda yer alan 3 özelliği de geliştirdiğimiz takdirde uzmanlık kısmı açılıyor ve uzmanlık görevini tamamladığımızda uzmanlık bonusunu da kucaklamış oluyoruz. Kişiselleştirmeler sadece silahlarla da sınırlı olmadığı için yelpaze gayette başarılı bir şekilde genişlemiş oluyor. ?Rün Uzmanlıkları? bir başka geliştirme çeşitinden de bahsedecek olursak bunlara bölüm içinde bulduğumuz gizli yazıtlar sayesinde ulaşabiliyoruz. Bu da bize pasif özelliklerden yararlanmayı sağlıyor.

Bu pasif özellikleri aktif edebilmek için bahsettiğimiz bonus bölüm görevini başarıyla tamamlamamız gerekiyor. Örneğin bir pasif özellik için pompalı tüfek ile 10 saniyede 30 düşman öldürmek gerekiyor. Tabi sadece böyle basit görevler değil bazen biraz daha zorları ile de karşılaşabiliyoruz. Daha sonrasında bu rünleri daha üst seviyeye çıkartmak için oyun içinde bu rünü ilgilendiren özelliği belli bir sayıda kullanmamız gerekiyor.

Mesela malzemeleri toplamak için gerekli mesafemizi artırmak için verilen rünü geliştirmek, 250 adet teçhizat toplarsanız aktif oluyor. Zırh geliştirmeleri 5 farklı çeşitliliğe sahipken karakter gelişimi için ise 3 farklı çeşit mevcut.

Oynanış:

İşte oyunu satın alma veya almama konusunda en önemli unsurlardan bir tanesi bu. Atmosfer mükemmel, özelleştirmeler, silahlar, zırhlar, kişiselleştirmeler, geliştirmeler falan derken pek oyunun oynanışı nasıl? Sorumuzun cevabını aslında en basit şekilde oyunda en güzel özellik olarak söyleyebileceğim ?Glory Kill? size cevabı veriyor.

Bu öldürme şekli bizi Doom’a bağlayan, hatta nefes kesen bir özellik. Tabi ki sınırlı hareketler mevcut yani sonsuz bir seçenek sunmuyor. Fakat oynanışı şahlandıran tek şey bu. Bazı verdiği avantajlar dışında, yani oyunda sağlık, bonus vs. gibi verilen özelliklerin dışında o iblislerin kafasını duvarda parçalamak, çenelerini ikiye ayırmak, belini kırıp kafasını ezmek, üstüne çıkıp beynini yer ile birleştirmek gibi çılgın fantaziler yaparak iblisleri öldürmek oyunu en zevkli hale getiren şey.

Zaten yukarda söylediğim gibi oyunun eski tadını yeni grafikler ve akıcı bir oynanış ile oynamak, birde böyle dehşet özellikler oyunun alınmasındaki en büyük etken. ?Codex? bölümü de oynanışa ve oyunu her detayını öğrenmek isteyenlere gayet fazla seçenekler sunduğu için, oyunu da bir ileri seviyeye daha taşımış oluyor.

Çünkü bazen bir nefes alıp bir şeylere bakmak istediğinizde bu özellik imdadımıza yetişiyor. Akıcı oynanışı, yakın dövüş öldürmede çok çeşitli seçeneğin yer alması, silah hissiyatının elimizdeki silaha göre oyuncuya yansıtılması, bazı anlarda aklınızdan geçeni oyunda yapabiliyor olmak, buna örnek vermeden geçmeyeceğim, şu iblisin kafasından tutup pervanelerin içine sokayım diye düşünürken oyun içinde de tamda onu yapabilmek çok ilgi çekiciydi.

Grafikler:

Bölüm tasarımlarına değinmek gerekirse, genelde kapalı mekanlarda geçiyor oyunumuz ancak karanlık atmosferi, yalnızlığı ve tek karşılaşabileceğiniz şeyin iblis ve cehennem yaratıklarından başka bir şey olmadığı iyi yansıtılmış.

Mars yüzeyinde geçen bölümlere değinecek olursak, boşuna bahsetmedim atmosfer acayip etkileyici. Sonuçta kullanılan oyun motoru id Tech 6 ve oyunu yapan ekipte bu oyun motoru ile neler yapabileceklerini resmen show?a çevirmişler. Bunların dışında kaplamalar ve detaylar oldukça üzerinde çalışılmış bir durumda.

Kan ve vahşetin en çok döndüğü oyunlardan biri olmasının da etkisi ile efektlerinde çok iyi yapılmış olması gerekiyordu ki bunu gayet açık ve net görebilirsiniz. Kan efektleri, parçalanma efektleri aşırı derecede hem dengeli halde çok uğraşılmış.

Ses ve Müzikler:

Yapımcı şirket bu oyunda gerçekten atmosferi iliklere kadar işleyebilmek için ses ve müzik konusunda da oldukça derin çalışmalar yapmış. Özellikle sesler konusunda sadece efektlerin, silahların, atmosferin değil yaratıkların çıkardıkları seslerde etkileyici. Onların homurdanışlarınızı duyduğunuzda gerçekten tipinin hakkını sesi ile de veriyor diyeceksiniz.

Bunların dışında oyundaki müzikler sizi oyunda farklı bir oynayış tarzına bile sokabiliyor. Öyle anlar oldu ki oyundaki müziklerden dolayı bir anda bütün iblislere en zor seviyede oynamama rağmen kafa atmaya, kollarını bacaklarını parçalamak için üstlerine atlamaya başladığım oldu.

Tabi daha sonrasında seviyenin verdiği etki ile çokça ölmüşte oluyorum ancak o hissiyat çok iyi oluyor. Yani oyunun müzikleri bizleri gerçekten oyunun içine sokabiliyorsa başarılı demektir. Sesler ve müzikler atmosferin ve bölümün hatta anın durumuna göre çeşitlilik gösteriyor ve sizleri gerçekten o ana sokabiliyor. Bu yüzden tek bir kelime ile başarılı.

Multiplayer:

Çoklu oyuncu moduna geçtiğinizde klasik multiplayer moduna sahip her oyunda olduğu gibi Team Deathmatch en çok oynanan mod arasında. Fakat oyunda bir çok mod bulunuyor. Hatta yapımcı şirket bunları oyuncuların gözüne gözüne sokabilmek için oyun çıkmadan önce onlarca video yayınladı fakat yine de şöyle bir durum söz konusu ki diğer modlarda oyun bulmak zor.

Oyuncular genelde Team Deathmatch oynuyorlar. Biraz bekleyip diğer modlara da tabi girebiliyorsunuz. Fakat beklemeniz gerekli, yazının başında da söylediğim gibi menüde beklediğiniz gibi o eleştirilen 15 saniye değil burada 5 dakika bile beklediğiniz olacaktır.

Multiplayer modlarından da bahsedecek olursak, rakip takımın ruhlarını topladığınız Soul Harvest, klasik bölge ele geçirme olan Domination ve hareketli bölgeleri ele geçirmeye çalıştığımız Warpath olmak üzere diğer oyunlara benzer 4 oyun modu bulunuyor.

Bunların dışında son kalanın kazandığı Clan Arena ve son donanın kazandığı Freeze Tag olmak üzere tur tabanlı 2 farklı mod daha oyunda yer alıyor. Multiplayer içinde karakter özelleştirmelerimiz mevcut, renklendirme, farklı zırhlar giyebilme vs. gibi özelliklerin bir çoğu burada da yer alıyor. Zaten en önemlisi de Doom dünyasında hiçbir zaman şeytan yada iblis biz olamıyorduk ama bu oyunda onları da olabiliyoruz. Zaten Multiplayer kısmında en ilgi çekici olan kısımda burası. Yani tanınmış şeytanlardan birisi olup diğer oyuncuları paramparça etmekte ayrı bir zevk.

Sonuç Olarak:

Doom 4, 2016 yılında yıllar sonra tekrardan karşımıza çıkmış hali ile alınması gereken bir oyun. Alınıp aylarca sıkılmadan multiplayer da oynayabilirsiniz ancak yazının başında söylediğim gibi kısıtlı bir senaryo yapısı var ve her zamanda böyle oldu.

Unutulmaz bir senaryoya sahip oyun diyenlerin tamamının ağzına vurun, çünkü öyle bir senaryo yok bu oyunda. Hatta senaryodan ziyade keyif ve zevk var. Bunların dışında yeterli modlara sahip multiplayer, oyunun kesinlikle optimizasyon sorununun olmaması, yeni özellikler ile bizi oyuna bağlayabilmesi, sesleri ve müzikleri ile o atmosferin içine bizi sokabilmesi bu oyunu satın alınır bir duruma getiriyor.

Zaten kan ve vahşet üzerine kurulu bir geçmişten bu güne de o yapısı ile geldi, eski tarzını da yeni nesilde yansıtabildi ve bu yüzden başarılı bir yapım. Tabi ki alıp aylarca oynayacaksınız demiyorum ancak bu tecrübeyi, bu atmosferi kaçırmamanızı en azından bir çok moda sahip multiplayer modundan da aynı zevki bir hardcore gamer olarak almanızı isterim. Bol oyunlu günler diliyorum.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments