Hoşgeldiniz...
Disciples III: Renaissance İnceleme
İnceleme

Disciples III: Renaissance İnceleme

Yazar: 10 Şubat 2016
Künyesi
Yayımcı

Kalypso Media

Yapımcı

Akella, .dat

Çıkış Tarihi

13 Temmuz 2010

Platformlar

PC

Oyun Türü

Strateji, RPG, Fantasy

Oyun Motoru

Virtual Dream Game Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Disciples III: Renaissance oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.1
Aldığı Puanlar

Disciples III: Renaissance'ın Turn Base Strateji severler için kesinlikle alınıp görülmesi gereken bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

9.0
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız

Uzunca bir süre bekledikten sonra nihayet Disciples III: Renaissance çıktı ve onca özlemin ardından oynayıp bitirdik. Oyunun birçok eksik ve güzel yanları mevcut, bunları sizlerle paylaşamak istiyorum arkadaşlar. Öncelikle Disciples III: Renaissance’daki özelliklere bir göz atalım. Disciples III: Renaissance‘da 5 ırk mevcut.

Bunlar The Empire, Legions Of The Dammed, The Elven Alliance. Oyunun içinde Undead Hordes ve Mountion Clans ırkları da var ama bu iki ırk daha sonra oynanabilecek. 3D sisteminde Heroes’in son oyunu gibi aynı zamanda oyunda gece gündüz olayı mevcut. İlk olarak oyuna The Emperor yani Humanlarla başlıyoruz, ardından Demonlara geçiyoruz ve sonra da Elflerle oyunu bitiriyoruz.

Disciples III: Renaissance Karakterler:

Oyunda dört karakter bulunuyor, bunlar;

  • Peşinde koşturduğunuz oyun sonuna kadar devamlı koruyup kolladığımız her bölümde yollarına düştüğümüz Lady Inoel. Lady Inoel insan ırkından bir Lady’miz. Özelliği healerlık ve ilk bölümüyle önem kazanan son bölümündede karakterin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte göreceğimiz kişi.
  • İkinci olarak Emperorün kahramanı olan ve Emperorlerle oynadığımız sürece kullanacağımız karakter Lambert. Lambert savaşçı bir karakter, Melee’dir, cesurdur, kahramandır.
  • Üçüncü karakter Demonlara geçtiğimizde Haarhus. Bu karakter ile oynayıp Demonları bitiriyoruz. Haarhus da savaşçı bir karakter.
  • Dördüncü ve son kahramanımız da Erion’dur. Elflerin genç savaşçısı Elflerle oynadığımız sürece bu genç savaşçıyı kontrol ediyoruz.

Disciples III: Renaissance Oynanış:

Aşağı yukarı karakterler bunlardan ibaret. Oyuna geldiğimiz zaman ilk olarak Emperor ırkını seçiyoruz, oyuna başlarken Emperorlerde oyun zorluğunu istediğimiz seviyeye getirebiliriz, oyun 4 seviyeden oluşuyor. İlk seviyesi Easy olarak oyuna başlıyabilirsiniz ve oyuna başlamadan önce oyunda üç ayrı özellik var kahramanınızın özelliği olarak;

  • Warlords: Bu özelliği seçerseniz her turn %15 Heal regen olmanızı sağlıyor.
  • Guild Master : Bu özelliklede %30 daha fazla maden kaynaklarından yararlanıyorsunuz.
  • Archmage: Normalde oyunda her turn 1 büyü yapma şansına sahipsiniz fakat archmage sayesinde her turn 2 büyü yapma şansına sahipsiniz.

Ben oynadığım oyun boyunca her ırkta Warlords’u tercih ettim Her turn %15 heal regen olması güzeldi. Fakat 2. olan Guild Master özelliği sizi çok rahatlatacağını söyleyebilirim. 1. veya 2. özellikten birini almanızı tavsiye ederim, kesinlikle Archmage’e gerek bile olmadığını söyliyebilirim. Bunu da seçtikten sonra ”start” yapıp oyuna giriş yapıyoruz.

Disciples III: Renaissance İnceleme

Disciples III: Renaissance Hikaye:

Oyuna girişte hikayeyi dinleyip motive olup başlıyoruz. Lambert gözlerimizin önüne geldiği zaman ilk görevimiz dünyanın kaderi Inoel adlı priestin ellerinde olduğunu öğrenince onu bulmaya ve korumaya and içmek oldu. Lady Inoel’i bulduğumuzda hafızasını kaybetmiş bir şekilde demonların içinde halsiz ve takatsiz bir şekilde yıpranmış buluyoruz.

Onu o halden kurtarıp ekibimizin içine alıyoruz ve humanlarla oynadığımız oyun boyunca Lady Inoel bizimle beraber savaşlarda ve Lady Inoel’in kutsal görevini tamamlaması için ona yardımcı olup hayatımızın son damlasına kadar onun için savaşmaya ve dünyayı kurtarmaya and içiyoruz. Her bölümde Lady Inoel için hazırlanmış tuzaklardan, zorluklardan koruyup, onun hedefe bir adım daha ileri gitmesini sağlıyoruz.

Disciples III’de yaptıkları en güzel özelliklerden biri de oyun sırasında Questleri verirken verilen görevlerin yerlerini de sizi etrafta sağda solda koşturmanıza gerek kalmadan göstermesi olmuş. Böylelikle hedefe daha çabuk ilerleme şansına sahip oluyorsunuz, fakat ben oynadığım sürece tüm haritayı açıp tüm yaratıkları keserek gitmeyi tercih ettim. Her bölümde karakteriniz belli bir level cap’ini çıkıyor o cap’e kadar ulaşmadan yeni bölüme geçmenizi tavsiye etmem.

Aynı zamanda harita üzerinde Potion satan özel marketler bulacaksınız. Bu marketlerde ”Static” özellikli olan tüm potionları almanızı tavsiye ederim. çünkü ”Static” özellikli şuruplar sizin üzerinizde sabit olarak kalıyor ve herhangi bir geçiciliği yok.

Disciples III: Renaissance Stats:

Level atladığınızda karakterinize Stats ve Talent olarak iki şekilde güçlendirmek için puanlar veriyoruz. Statlarımızı her class için Str ve Endurance olarak iki stat üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim, şahsen ben öyle oynadım ve gayette güzeldi.

Talentte izlemeniz gereken yol ise öncelikle Leadership özelliklerini açmanız gerektiği. En kısa zamanda 4 tane Leadership skill’inizi açıp yanınıza 7 asker alma şansına sahip olabilirsiniz. Onun dışında aktif olarak kullanacağınız çok fazla skill olmayacaktır talentlarda +1 armor +Endurance +Tacts Map +Move gibi özelliklere yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Ana questler dışında yapacağınız yan questler sayesinde çeşitli özel eşyalar kazanma şansına sahip olabilirsiniz ve bu sayede karakterinizi daha da güçlü yapabilirsiniz.

Disciples III: Renaissance Bölümler:

Disciples III: Renaissance humanlarda toparlayabileceğiniz en iyi group ilk 4 bölüm için şudur;

1x Inoel (Healer), 4x White Wizard, 2x Inquesterlar. Bunun sebebi ise Inoel zaten tüm grubunuzu heal ediyor ve ilk 4 bölüm için Inoel’in heali gayet yeterli oluyor. White wizardlar en yüksek damage sahip ve herkesi vurma özelliğinden en fazla White Wizardlardan yanımıza alıyoruz.

Inquesterlardan almamızın sebebi ise Inq.’lar çok çılgın bir Ressist düşürme özelliğine sahip, tam da White Wizardların kullandığı Air ressiti düşürmesi Wizardlarınızın çook çook daha iyi dps yapmalarını sağlıyor.

Fakat 5. ve 6. bölümlerde ekip biraz değişiyor.

1x Inoel (Healer), 1x. Group Healer, 3x White Wizard, 2x Guardian Of Faith. Bu ekip ile gönül rahatlığıyla otomatik savaşa bırakabilir ve hızlı bir şekilde sorunsuz hiç kayıp vermeden tüm orduları yok edebilirsiniz. Zaten bu ekibe ulaştıktan sonra oyun bitiyor ve Demonlara geçiş yapıyoruz.

Humanların son bölümünde Inoel boyut kapısında yapması gereken büyüyü yapacakken Demonların Haarhus liderleri tarafından yönetilen bir ekip ile bulunan yer basılıp Lamberti etksiz hale getirip Inoel’i kaçırmasıyla Demonları yönetmeye başlıyoruz.

Inoeli kendi esiri haline hetiren Haarhus onu kendi lideri Betherszhen’e götürmek üzere yola koyulur. Fakat bu sıra zarfınca Inoel Demonlarla vakit geçirdiği sürede iyice zayıflar ve hasta düşer. Haarhus onu canlı olarak liderine götürmek istemektedir. Bu sebeple kuvvetli bir şifacı aramaktadır.

Bu sırada bir çok ırk ile savaşlar yapmak bir çok kan dökmek zorunda kalır, Inoelin kutsal gücü sayesinde Haarhus kendi zaafını görür ve Inoelin etkisinde kalır. Inoel onu karanlığın yapmış olduğu kötülükleri, hatırlatır ve Haarhusun gerçekleri görmesini sağlar.

Haarhus sonunda tüm gerçekleri görür ve Demonlara ihanet edip Inoel’i Betherzhan’e götürmekken vazgeçip dünyayı kurtarması için Inoel’e yardımcı olmaya çalışır. Bu ikili oynaması sonucunda Betherzhen gerçeği öğrenir ve Haarhus’u öldürmenin planlarını yapar. Haarhus gün geçtikçe güçlenir ve Demonların içinde kendine ait bir ordu ve şehir geliştirmeye çalışırken bir yandan da Inoel’e yardımcı olur.

Haarhus ile oynarken Demonların en iyi ekibi ve en rahat oynayacağız group şu şekilde olmaktadır. Haarhus ile oynarken Inoel’i hiç bir zaman yönetmeyeceğiz (son bölüm hariç ). O yüzden 3xIncubus – 4xInfernal Knight ile grubunuzu en mükemmel ordulara karşı bile ölümsüzleştirebilirsiniz.

Disciples III: Renaissance Demonlar:

En buglu ırklardan birisi bana kalırsa Demonlar. Çok fazla abartılı, güçlü bir ırk olmuş nedenini sorarsanız Incubus denilen büyücülerinin bir özelliği olan ”Petrify” sayesinde karşınızdaki düşman taş kesiliyor ve en az 3 turn boyunca hareket edemiyor ve bu yaptığı büyü area effecti olan en az etrafındaki 3–4 kişiyi tesiri altına alacak güçte.

3 tane Incubus ile tüm düşmanlarınızı taşa çevirip Infernal Knightlar sayesinde de biçer döver gibi düşmanlarınız hareket edemeden öldürebiliyorsunuz (özelliklerine baktığınızda Infernal Knightların hepsinin düşük, Attack power’ının da düşük olduğunu göreceksiniz).

Fakat Knightların hepsinin bir önemi yok, büyücüleriniz sayesinde zaten hepsi taş durumunda size bir kere bile vuramıyorlar. Attack power kısmına gelince bu Infernal Knightlarında ilginç bir özelliği çok fazla critical vurma şansları ve çift attack yapma olaylarından dolayı çok çılgın hasarlar verebiliyorlar. Bu da size benden tiyo olsun.

Aynı zamanda karakterinize çok fazla defance yüklemeyin, +110 üstüne çıktıktan sonra defance’nız ana karakterinizi bırakıp etraftaki diğer askerlerinize saldırmaya başlıyorlar. Defance’ınız +100 veya +105 en ideali, hem böylelikle en yüksek armorlu siz oluyorsunuz hem de düşman kuvvetleri ilk hedefi haline geliyorsunuz. Bu sayede en az hasarı siz alıp en fazla hp’ye de sahip olduğunuzdan bir çok savaşı zaferle sonuçlandırabilirsiniz.

Hikayeye Devam:

Her neyse hikayemize geri döndüğümüzde Inoel için yaptıkları fedakarlıklar her ırk için saymakla bitmez. Inoel’i gitmesi gerken yere kadar götürdüğünde bu sefer Betherszhenin Avatar’ı ile karşılaşıyoruz ve savaşıyoruz.

Onu öldürüyoruz, tam öldürdüğümüz sırada Emperor ırkının Assasinlerinden Furger kahramanımızı arkadan hançerleyip öldürüyor. Böylelikle Inoel tekrar esir hayatına geri dönüyor, çünkü Emperor’de kendi içinde ikiye bölünmüş bir güce sahip.

O dönemde Elflerin genç savaşçısı Eiron ile Eflerin dünyasından olayları görmeye başlıyoruz , Elfler kendi içlerinde kendilerine saygılı ve başka ırklara asla güvenmeyen kişilerdir, özellikle de insanlara. Bu yüzden dolayı Elfler kendi toprakları içinde başka hiç bir hükümdarlık bulundurmaktan haz etmezler ve o dönemler Emperorün hızlı gelişimi sayesinde Elf sınırlarına dayanan emperorler ile savaş haline girerler.

Ardından Eiron kendisini Elflerin korumalığına adıyan bir Guildin üyesi olur. Fakat Eiron açık görüşlü birisi olup savaş yerine uzlaşmak için insanlar ile çok fazla görüşmeler yapar. Fakat hiçbirinden sonuç alamaz ve o sırada öğrendiği gelişmeler sonucunda dünyanın gidişatını görür ve Lambert ile karşılaşıp onunla dost olur.

Lambert ile beraber Inoel’i arayıp bulurlar ve ikisi beraber güçlerini birleştirip olayın son noktasını artık ellerinden kaçırmayarak tüm düşmanları alt ederler. Inoeli gitmesi gereken yere götürürler ve görevi başarıyla tamamladıklarına inanırlar, fakat sonucu Inoelin kendini feda etmesi ile gerçekleşir.

Oynanış Devamı:

Disciples III: Renaissance’da Elflerde oynarken 3x Okçu 2x Healer ( Area heal eden 75 ) 2x Mage (herkese en yüksek vuran) böyle bir ekip ile çok rahat bir şekilde her bölümde oynayabileceğinizi söyleyebilirim. Her ırk 6 bölümden oluşuyor ve her bölüm bir haylı uzun tüm haritayı gezip dolaşmaya kalktığınız zaman.

Emperor Irkı ile başlıyor hikaye ve Demon ile devam ediyor, Elfler ile bitiyor. Emperor ve Demon 6 bölümden ibaret Elfler 7 bölümden oluşuyor. Oyun turn base yani satranç gibi sırayla oynanıyor (heroes tarzında). Her hamlenizi yaptıktan sonra el geçirerek karşı tarafın hamlesini görüp oyuna göre taktiğinizi geliştiriyorsunuz. Aynı zamanda oyunun genel özelliklerinden, güzelliklerinden, problemlerinden bahsedecek olursak.

Hiçbir şeyi olmasa dahi Disciples III: Renaissance herkesin arşivinde olup oynadığını söylemesi gereken bir Turn Base strateji oyunu.

Son Sözler:

Oyunda çok fazla bug olduğunu söylemem gerek. Kimi zaman oyun içerisinde köprüler yarım olarak gözüküyor, kimi zaman kendi şehrinize girmeye çalıştığınızda düşmanların ana kalesine sokması gibi kendi kalenize gire bilmeniz için ana karakterinizi kendiniz kaleye götürmeniz gerekiyor veya böyle bir sorunla karşılaştınızda oyunu kayıt edip oyundan çıkıp tekrar girdiğinizde düzeliyor.

Aynı zamanda kimi zaman şehrin içine girdiğizde şehir ekranı oyun ekranı ile karışıyor ve bu gibi durumda yine oyunu kayıt edip çıkıp girerseniz düzeliyor. Disciples III: Renaissance’da classlar arasında dengesizlik mevcut. Kimi, class çok güçlü aynı zamanda oyun belli bir süre sonra kilitlenebiliyor. Oyunu kapatıp tekrar açarsanız düzelir, hata verdiğinde oyuna girmekken başka çareniz yok, bunun gibi ufak tefek bir çok sorunu mevcut o buglarını görmezden gelirsek oyun fevkalade güzel bir oyundur.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments