Hoşgeldiniz...
Devil May Cry: Vergil’s Downfall [DLC] İnceleme
İnceleme

Devil May Cry: Vergil’s Downfall [DLC] İnceleme

Yazar: 14 Nisan 2016
Künyesi
Yayımcı

Capcom

Yapımcı

Ninja Theory

Çıkış Tarihi

06 Mart 2013

Platformlar

PC, PlayStation 3, PlayStation 4, XBox 360 ve Xbox One

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.3
Aldığı Puanlar

Vergil'ın olaylarını onun bakış açısından oynamak ve yaşamak güzel deneyim kazandırıyor. Farklı dövüş sistemi, yeni yerler ve yeni düşmanlar DLC'yi güzel yapıyor. Tek sorunu ise kısa olması, onun dışında her şey iyi duruyor.

8.0
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Devil May Cry için çıkarılan Vergil’s Downfall [DLC] oyun incelemesini yapmaya çalışacağım arkadaşlar. Oyun hakkında bilgi edinmek ya da DLC’yi satın almadan önce incelemek isteyenler için umarım faydalı olur. Vergil ile oynamaya ne dersiniz? Sonunda Devil May Cry için adam akıllı DLC çıktı. Reboot olan oyun, hayranları tarafından pek sevilmemişti. Yeni Dante, oyunun farklı atmosferi ve oynanış şekli hayranları üzmüştü.

Oyun sağlam dövüş sistemine layık olduğu halde oyun 1 milyon satış rakamını zor geçmişti ve Capcom, Ninja Theory ile ilişkilerini bir nevi koparmıştı. Ninja Theory başta satış rakamlarını yaklaşık 5 milyon, sonra hedefi 2 milyona düşürerek, ulaşacağını söylemişti. Oyun ilk çıktığında weapon skin pack ile costume pack zımbırtı gibi duran DLC’ler çıkarmıştı. Ve Bir kaç ay sonra da Vergil’ın konusunu anlatan bir DLC çıktı.

Devil May Cry: Vergil’s Downfall Senaryo:

Devil May Cry: Vergil’s Downfall, DmC’nin son görevinden sonraki olayları anlatıyor; Vergil, Dante ile yaptığı düelloyu kaybedince ağır yaralı şekilde Paradise, yani evine gidip annesinin mezarına sarılıp yaptığı hatalarla kendisini avutuyor. Bu esnada Vergil cehenneme düşer ve fark ederki annesinin veridiği kolye eksik. Annesi yaptığı hataları duyar ve yeniden iflah edebileceğini söyler fakat yüzleştiği iblisler Vergil’ı yenerek, cehennemin derinliklerine düşer.

Bu olaydan sonra hemen kendisinin sahte kişiliği ile tanışır yani Hollow Vergil ile tanışır. Hollow Vergil ise Vergil’ın kalbinde 3 delik olduğunu gösterir ve hatalarını düzeltirse, kalbini kazanıp yeniden dirilme imkanı olacağını söyler. Konu şahsen oyunun hikayesi ile iyi bağlanmış. Eski Devil May Cry oyunlarında Vergil’a ne olduğunu hiç söylenmemişti. Oyunu oynadığınızda konu güzel ilerliyor ve gerçekten sürprizler içeriyor.

Maalesef oyunun ara sahneleri çizgi roman sayfaları ile sunuluyor. Oyun içi grafikleri ile ara sahneler olsaydı konuyu daha keyifli takip edebilirdik. İş ucuza kaçsın animasyonlu 2B çizgi romanlar kullanılmış. Konu ilerledikçe Vergil ne kadar gaddar ve acımasız olduğunu öğreniyorsunuz ve sonunda oyunun devamı geleceği için bir nevi ipucu veriyor.

Karakterler ve Özellikleri:

Devil May Cry: Vergil’s Downfall DLC karakteri Vergil ile oynamak gerçekten çok farklı. En büyük sorun ise Dante kadar hızlı ve geniş çaplı vurmuyor. Onun yerine durgunama bir o kadarda sert vuran karakteri oynuyorsunuz. Oyun başta elde olan temel combolarla pek keyifli geçmiyor. Hep aynı hareketler ve combolar. Hatta silah ve mermi yerine çağrılmış kılıçlar atıyorsunuz.

Bu kılıçlar ciddi zarar verip uçan yaratıkları hareket etmesini engelliyor. Dante gibi yine düşmanları kendinize çekme yada onlarla doğru kendinizi çekme mevcut fakat kancalı zincir yerine spektral kanca atıyorsunuz. Dante tehlikeden kaçmak için bir noktaya doğru yuvarlanıyorsa, Vergil ise kısa menzilli ışınlanma ile kaçıyor. İlerledikçe Yamato kılıcınız yeni kuvvetler kazanıyor.

Dante gibi yeni silahlara sahip olmuyor onun yerine Yamato, Angel ve Demon formuna sahip oluyor. Angel, tıpkı Dante’nin Angel silahları gibi, geniş çaplı, hızlı ve combo dolu hareketler çekiyor. Angel formunu aldığınız an oyun resmen canlanıyor. Normal hareket çekerken arada Angel formunu alıp daha uzun ve faydalı combo çekebiliyorsunuz.

Demon form ise ağır, kuvvetli ve tek kişiye hedefleniyor. Başta pek işe yaramasa, ilerde satın aldığınız combolarla felaket yaratabiliyorsunuz. Onun için sürekli normal, Angel ve Demon formu ile Vergil durdurulmaz hale geliyor. Ayrıca çağırabilir kılıçları geliştirip bir hedefe aynı anda 5 tane kılıç atabiliyorsunuz yada etrafınızda 8 tane kılıçlar yörünge halinde ilerleyip size yaklaşan düşmanlara fena zarar verebiliyor.

Vergil’in şeytan özelliği ise kötü ikizini çıkarmak. Siz ne yaparsanız, ikiziniz taklit ediyor ve böylece çift darbe veriyorsunuz. Temel olarak Vergil Dante’den baya farklı ve yapılan combolar çok farklı. Vergil ile oynamak gerçekten farklı deneyim sunuyor.

Devil May Cry: Vergil’s Downfall İnceleme

Devil May Cry: Vergil’s Downfall Oynanış:

Devil May Cry: Vergil’s Downfall’ın oyun uzunluğuna gelince; ne yazık sadece 6 görev içermektedir. Konu pek uzun olmadığı oyun sadece 6 görev ile tamamlanıyor. Cehennemde oynadığınız için ıssız ve boşluk alanda geçiyor. Dante kırmızı rengi temsil ettiği için oyun kırmızı tonunu kullanıyordu. Vergil mavi olduğu için çevre sürekli mavi renk tonunu kullanıyor.

Dante nasıl limbo’da havada asılı kalan gerçeküstü platformlarda geziyorsa, Vergil’da bu tarz çevrede dolaşıyor. Yatay yönde akan şelaleler, kırık köprüler, çatlak kiliseler, havada asılı bahçeler. Böyle çevre tarzı sizi sıkabilir çünkü sürekli havada gezdiğinizi hissedersiniz fakat bu tasarım sizi bir nevi arafta olduğunuzu hissettiriyor.

Görevlerde gizli platformlar ve alanlar mevcut. Buralardan kendinize Cross Fragment (4 tane toplayın ve hayat metreniz büyüsün) ve Full Cross (secret missions olmadığı için bunları topladığınız zaman hemen hayat metreniz bir çubuk ile büyüyor). Yine Lost Souls arayıp yok etme var.

Bunları bulmak bazen zor oluyor ve bulsanız bile nasıl ulaşacağınızı araştırıyorsunuz. Devil May Cry: Vergil’s Downfall DLC ayrıca iki adet yeni düşman sunuyor, wisp ile imprisoner. İkiside çok farklı düşman ve kapışmak oldukça zor.

Diğer bütün düşmanlar bu DLC’de mevcut ve yeni düşmanlarla resmen iblis ordusuyla savaşacaksınız. Oyunu bitirince yeni zorluk seviyesi ile yeniden oynayıp kendinizi ne kadar yetenekli olduğunuzu test edin.

Sonuç Olarak:

Vergil’s Downfall Devil May Cry için çok uygun DLC. Fiyatı pek pahallı olmasa da oyun en azından 10 görev barındırabilirdi. Ayrıca Vergil’ı Bloody Palace’da oynayamıyorsunuz. Bu çok büyük bir eksi. Hem DLC sadece bir boss barındırıyor. Bu eksiklikleri umursamıyorsanız o zaman satın alın.

Konusu güzel olabilir ama oyun kısa olduğu için hikayenin neticesi biraz vasat kalabiliyor. DLC’nin en önemli güzelliği ise Vergil, Dante’den çok farklı oynanıyor. Sizin için güzel tecrübe kazandırabilir.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments