Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Darkest Dungeon Rehberi, İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
1

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz Darkest Dungeon rehber yazımın inceleme niteliği taşıması için biraz uzun tuttum, umarım beğenirsiniz arkadaşlar.

Her ne kadar oyun duyurulduktan itibaren oynamak için sabırsızlıkla beklesem de almak biraz tembelliğime gelmiş olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor benim için.

Bu zamana kadar almamış olmam da beni biraz fazla üzdü açıkçası. Evet belki de o gördüğünüz şahane grafiklerin bulunduğu oyunlara benzemeyebilir ama kesinlikle tavsiye edebileceğim oyunlardan birisidir Darkest Dungeon.

Darkest Dungeon Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 1.80 GHz. ya da AMD Athlon XP 1700+ 1.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X600 serisi ya da NVidia GeForce 210 veya üzeri Open GL 3.2+ uyumlu ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

Darkest Dungeon’da hikayemiz, en soylu ailelerden birinin mektubunu elimize aldığımızda başlıyor. Mektupta şölenlerinin, kadınların ve paranın en bol ve en umursamazca kullanıldığı zamanlarda, bu aileden bir birey kendi soyu hakkında yaptığı araştırma sonucu malikanesinin altında bir takım gizemli şeyler olduğunu düşünerek kazı çalışmalarına başlıyor.

Kazı sonucu bu dünyadan olmadığına inanabileceği bir kapı keşfettikten sonra, merakına yenik düşerek tüm dünyayı karanlığa hapsedecek bir gücü serbest bıraktığını anlattığı adamlarımız ile birlikte bu beyefendiye yardım etmek ve dünyayı kurtarmak için yola çıkıyoruz.

Öncelikle oyunun genelinden bahsedelim. Lanetli kasabaya benzer arazi, bizim zindanlara atılmadan önce hazırlık yapacağımız kapsamlı bir şehir ve buraya ” Hamlet ” ismi verilmiş. Oyunun ilk haftalarında belli başlı şeyler açık olsa da haftalar geçtikçe diğer binaları açıp kullanabiliyoruz.

Stage Coach:

Darkest Dungeon’da bulunan yapıların en önemlilerinden birisi de ”Stage Coach” dır. Buradaki yetkili beyefendi zindanlardaki maceramızda bize eşlik edecek cesur yürekli savaşçıları arabasında toplar ve diğer yapılar gibi geliştirilebilir özelliğe sahiptir.

Geliştirme ile birlikte görünüş, kapasite veya sağladığı etki artabilir (biraz sonra detaylı şekilde anlatacağım).

Karakterler:

Hadi gelin hep beraber Darkest Dungeon maceramızda kullanabileceğimiz karakterlere göz atalım.

Abomination:

Bu Darkest Dungeon karakteri insan formunda kısıtlı yetenekler kullanabildiği gibi kendisini korkunç bir canavara dönüştürür. Yaratık formu ile rakiplerinize güçlü hasar verebildiğiniz gibi, etrafınıza korku salarken takım arkadaşlarınızın stresini arttırıyor.

Abomination; ”İşkence görmüş ve yapayalnız, bu adam gördüğünden daha tehlikeli…”

İnsan formunda ise kendi can ve stres puanlarını denge altında tutabildiği gibi bu da kendi sınıfını çok özel kılar. Yakın dövüş uygun olduğundan ön safhalarda bulundurmayı tercih edebilirsiniz.

İşin kötü kısmı ise ilahi gücün eşiğinde olan Vestal gibi karakterler, Abomination’ı dine aykırı gördüğü için aynı takımda olmayı reddediyorlar.

Arbalest:

Fiends & Frenzy yaması ile gelen iki yeni Darkest Dungeon karakterinden biri olan Arbalest ‘yaylı tüfek’ olarak adlandırılan ve hepimizin bildiği crossbow ile savaş alanında bulunmayı seven bir bayan arkadaşımız.

Arbalest; ”Ateş et, iyileştir ve yağmala. İşte savaş dansının adımları.”

Küçüklüğünde ailesi ile yaşadığı kulübe yabancılar tarafından basılıyor ve babası eline silah verip ormana kaçmasını söylüyor. O zamandan beri tek amacı arkadaşlarına zarar veren herkesi öldürmek…

Rakipleri işaretledikten sonra bonus hasar sağlayabilen ve takım arkadaşlarının arkasında olsa bile silahı sayesinde rastgele veya seçilen hedeflere yüksek hasar sağlayabilen Arbalest, takım arkadaşlarını iyileştirme özelliğine sahip. Bu yetenek ile bir şifacı takımınız için harika bir avantaj olabilir.

Bounty Hunter:

Kalabalık gruplar karşısında sahip olduğu balta ve çeşitli eşyaları ile tam anlamıyla ava çıkabileceğimiz yeteneklere sahip özel bir avcı. Tam bir tank olarak görev görmese de, kendisi için rakibin nerede olduğu fark etmiyor, sonuçta ayaklarının dibinde olacak.

Bounty Hunter; ”Av heyecanı…Kefaret vaadi…”

Arka safhada çok işlev gören rakip, sizi rahatsız ediyorsa kancanızı ona batırıp takım arkadaşlarınız ile onu ölüme gönderebiliyorsunuz (oynamaktan en keyif aldığım karakterlerden biridir).

Bununla birlikte rakibi işaretleyerek veya zayıf düşürerek (sersemletme veya kanama benzeri hastalık) takımınızdaki ‘Plague Doctor’ ile kusursuz bir iş çıkarabilirsiniz.

Bununla ek olarak ara bosslarda rakibi damgalayarak beklediğinizden daha çok hasar çıkarabilirsiniz . Bu karakter ile oynarken takım arkadaşlarınız ile iş birliği yapmaktan kaçınmayın.

Crusader:

Darkest Dungeon oyununa başladığınız takdirde uzun süre yanınızda bulunduracağınız karakterlerden biridir. Her ne kadar savunması diğer karakterlere göre yüksek olsa da, rakibine beklediğinizden daha fazla hasar verebilme yeteneğine de sahip.

Crusader; ”Güçlü bir kılıç… Kutsal bir amaç için işlenmiş… Ne kadar azimli bir savaşçı.

Çoklu rakibe vurabildiği gibi takımını rahatsız eden düşmanı sersemletebilir ve saf dışı edebilir. En iyi seçim ise bu arkadaşı ön safhada tutmak. Fakat arka safhalara düşse bile kılıcı kaldırıp rakibe saplayabildiği için kendisini tekrar ön safhada görebilmeniz mümkün.

Darkest Dungeon oyun başlangıcında ise ”Reynauld” ismi ile sizi korumaya can atacaktır. Her ne kadar yeri bir çok oyuncu için Bounty Hunter ve Leper ile doldurulsa bile yüksek bir seviyeye kasacağınız ilk karakterlerden biri olabilir.

Grave Robber:

Thief/hırsız sınıflarında gördüğüm en geniş kapsamlı Darkest Dungeon karakteridir herhalde, zaten oyunda çok da fazla yok. Geliştirme öncesi ön safhalarda zayıf düşen bu karakter ilerleyen zamanlarda istediğin pozisyonu kendine çok rahat yaratabiliyor.

Grave Robber; ”Keskin gözü olanlara. altın bir hançer gibi ışıldar.”

Zaten bir bayanın kendisini koruyabilmesi, takımınız için de bir kurtuluş sayılabilir. Hançerler ve fırlattığı bıçaklar sayesinde pozisyon fark etmeden Robber, rakibi zehirleyerek ve kendisine bonus etkiler kazandırarak çeşitli kazançlar sağlayabilmekte ustalaşmış.

Hellion:

Ön safha dışında yer kabul etmeyen bu güzellik, korkularını feda ederek rakip nerede olursa olsun katletmeye hazır olarak emriniz altında bekliyor. Sahip olduğu teber sayesinde rakibe yüksek hasar verebildiği gibi, kendisine güçlendirme sağlayarak rakibe bela olabilir.

Hellion; ”Barbarın öfkesi ve acımasız bir vahşet, işte beklediğimiz yoldaş.”

Uzaklarda sizi rahatsız eden düşmanı kendinize çekin, onu yaralayın ve nasıl öldüğünü izleyin. Çok tercih edilen bir karakter olmasıyla birlikte bölümleri hızlı hızlı geçmek isteyen arkadaşlarımız ön tarafta savaşacak 2 Hellion’u seçiyorlar, bu da kendisinin ne kadar güçlü olduğunu gösterecek başka bir durum.

Highwayman:

Hırsız sınıfından olan bir başka Darkest Dungeon karakteri ise Highwayman. Her ne kadar Grave Robber’ın aksine oynamayı daha çok tercih ettiğim karakter olmasına karşın, kendisini biraz zor buluyorum. En umutsuz zamanlarınızda tabancası ile aynı Robber gibi yer gözetmeden sizi rahatlığa kavuşturabiliyor.

Highwayman; ”İnatçı, sinsi ve güvenilmez. Bir haydut için ne kadar hak tanır özellikler.”

Yakın safhada Arbalest gibi silah kullanamamasına rağmen, hançeri her zaman ki gibi imdadına koşuyor ve kolayca rakibi alt edebiliyorsunuz. Çoklu hedefleri vurabilmesi ise benim en sevdiğim özelliklerinden biri. Oyun başlangıcında ”Dismas” isimli bu beyefendi takımınızda olmaktan onur duyacaktır.

Houndmaster:

Klasik bir yakın dövüş karakterine göre daha fazla destekleyici ögelere sahip. Takım arkadaşlarını koruyarak ve rakibe yara açarak saldırılarını gerçekleştirse de, mini bosslar ve normal bosslar için oluşturulmuş bir karakter olarak ön görülüyor.

Houndmaster; ”Bir kanun adamı ve onun sadık canavarı. Savaş ve kan yolunda güçlü bir bağ.”

Güzel denilecek bir hasara sahip olduğu gibi takım arkadaşlarını koruması için sadık dostunu gönderebilir ve savunmasını arttırıp stres barını azaltabilme yeteneğine de sahip minik bir takım.

Jester:

Jester olarak gördüğünüz bu karakter Darkest Dungeon oyunundaki en saçma karakter aslında. Her pozisyonda yarım ay bıçağı ve hançeri ile savaşın ortasına atlıyor ve yüksek kanama etkisi ile çoklu hedefleri ölüme terkedebiliyor.

Bahsetmem gereken eksi bir konu ise Crusader gibi dövüş mesafesi kısa olan ve ön pozisyonda olan karakterler ile çok fazla uyum sağlayamıyor.

Jester; ”Son anda bile… hala gülüyor olacak.”

Sebebi ise Jester aniden öne atılıp daha sonra -Final- yeteneğini kullanarak yüksek kritik şansı ile hasar vererek (muhtemel) rakibi katleder ve takımın en arkasına kadar geçer.

Başlarda az az vurup sonrasında gösteriye hazırlandığı için garibinize gitmesin. Jester’ın sahip olduğu 2 yetenek takım arkadaşlarına yardımcı olacak en iyi donanıma sahip.

Taşıdığı uttan takımına bir melodi çalarak takım arkadaşlarına hız, atışlarında fazladan isabet oranı ve kritik hasar şansı tanır. Darkest Dungeon oyununda bela olan ve karakterlerden sonra anlatacağım stres meselesini de iyi bir şekilde çözebiliyor.

Havaya kattığı melodiler seçilen takım arkadaşının stres puanını 12 azaltır (çoğu kısmı). Bu da delirmek üzere olan takım arkadaşını rahatlatmış olur. Soytarının melodileri tabii ki de rakibi zayıflatarak düşmanı kolay bir yem haline getirir. ” Sonunda… dünyanın en iyi şakasıydı…”

Leper:

Rahip gibi görünen bu arkadaş aslında dışlanan birisi olmasına rağmen halkı tarafından çok büyük bir göreve gönderilmiş. Hepsi arkasından dua etmiş ve çocuklar ise onu kahraman olarak tanımıştır her zaman.

Leper; ”Bu adam varlığın ve olumsuzluğun, tek ve aynı olduğunu iyi biliyor.”

İşin gerçeğine gelmemiz gerekirse Crusader kadar güçlü fakat biraz cimri biri duruyor karşınızda. Kendisi takımda olduğu takdirde çok sıkıntı çekmeyeceğiniz aşikar çünkü; acımasızca hasar çıkarabildiği gibi kendisini kutsamak konusunda baya bir gelişmiş.

Orta pozisyonda oynanması kendisini etkisiz duruma getirebildiği gibi, kendisine yüksek hasar ve can gibi etkiler de verebiliyor. Hellion ile ön safhada savaşırsa hızlıca bölüm atlayabileceğinizi söyleyebilirim.

Man-At-Arms:

Öncelerde Darkest Dungeon’da çok çok cimri olduğum zamanlarda kullandığım bir karakterdi kendisi. Sebebi ise üzerine çok titrediğim bir karakteri koruması içindir fakat şimdi elimden geldiği kadar takımıma dahil etmeye çalışıyorum.

Man-At-Arms; ”Gençliği gücünü yıpratmış olabilir ama gözleri binlerce kişinin sırrını tutmuştur.”

Karakter aslında bir bakıma dövüşçü olsa da genel yetenekleri korumak ve rakip takımı güçsüz düşürmek çünkü; yeteneklerin çoğu takımına bonus isabet şansı, hasar ve hız kazandırmak, rakip için ise sıyrılma yeteneklerini ve hızını düşürmek gibi.

Darkest Dungeon oyunundaki en yüksek buff etkisine sahip, yüksek hasarı savurarak takım arkadaşlarını çok iyi koruyabiliyor. Defansif oynayacağınız zamanlarda işinize çok çok yarayacaktır eminim.

Occultist:

Ben genelde abidik gubidik (bu kelime grubunu duyduğunuzu düşünüyorum) karakterler oynamayı çok severim. Zor tercihler yaptırtan, gücünün keşfedilmesini bekleyen…

Occultist ise oynamayı çok sevdiğim Darkest Dungeon karakterleri arasında. Arkadaşımız bir eli hançerinde diğer eli ise lanetlemeye hazır durumda olan, arka safhada savaşan bir beyefendi.

Occultist; ”Birilerinin bilmesi gerekiyordu… Cehennem ile nasıl savaşacağını…”

Kendisi destek sınıfından ve takım arkadaşlarını iyileştirirken yüksek kritik hasar şansı sağlayabildiği gibi, rakibe güçlü derecede zayıflatma etkisi bırakabilen değişik bir karakter.

Yüksek iyileştirme becerisi ile kanamaya sebep olması ise kötü bir yan gibi düşünülse de, önüne geçecek kadar plan yaptıysanız oynaması zevkli olabiliyor. Diğer yandan rakibe sersemletme ve düşmanı işaretlemesi ile yüksek hasar sağlayabilme özelliklerine de sahip.

Hançeri ile olan hasarı diğer güçlendirme ve zayıflatma etkilerine oranla düşük olsa da; çoğu saldırısını şansa bağlı yaptığından dolayı üzerine takacağınız eşya ve kendisine yapacağı güçlendirmeler ile yüksek derecede hasar çıkarabilme kapasitesine de sahip.

Plague Doctor:

Alchemist tarzı ve AC serisinden hatırlayacağınız görünüşte bir Darkest Dungeon karakteri Plague Doctor. Benim de oynamayı sevdiğim değişik karakter arasında kendisi… Bir kılıçtan veya bir tüfekten daha tehlikelidir hastalık, acı çektirir, ölmek için yalvartır, işte bu Plague Doctor’un savaş tarzı.

Plague Doctor; ”Kanlı savaş alanından daha iyi bir laboratuvar olamaz.”

Destek sınıfından olan bu karakter destek sınıfını aşan bir hasar kapasitesine sahip. Peş peşe uygulayacağınız zehirler ve kanamalar rakibe düşündüğünüzden daha yüksek hasar çıkarabilir ve ulaşamadığınız hedefleri ortadan kaldırabilir.

Takım arkadaşlarına sağladığı güçlendirmeleri aslında rakip ile ilgilenirken unutabilirsiniz ama yine de hatırlatmakta fayda var ki hastalanan takım arkadaşlarınıza yardımcı olacak ve bu hastalıklara karşı direncinizi arttıracaktır (bu etkilere ihtiyacınız olacak çok fazla yer var emin olun).

Vestal:

Bu kan dolu diyarlardan bizi cennete yönlendirecek bir rahibe lazımdır herhalde her Darkest Dungeon takımına. İşte karşınızda destek sınıfının kraliçesi ayaklı ambulans 🙂 . Geliştirildiği takdirde böyle olduğunu varsayarsak yine de fikrinizin değişmeyeceğini temin ederim.

Vestal; ”Savaşın kızı… Dindar ve amansız…”

Vestal çok yönlü ve Darkest Dungeon oyununun en önemli karakterlerinden biri. Ön safhalarda savaşmak zorunda bırakılsa bile kendini koruyabilen ve orta seviyede hasar kapasitesine sahip.

Sersemletebilir ve her vuruşundan kendine can katabilir. Bununla birlikte tekli seçim ile iyileştirme kullanabildiği takımının en zor zamanında yardımına koşup hepsini ayağa kaldırabilecek bir kraliçe 🙂 .

Darkest Dungeon İncelemesi, Rehberi, Karakterler ve Sistem Gereksinimleri

Darkest Dungeon Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.00 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.2 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X1900 GT ya da NVidia GeForce GT 340 veya üzeri Open GL 3.2+ uyumlu ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Kişiselleştirme:

Arabamızdan karakterlerimizi seçtikten sonra aslında yapacak çok az şey kalıyor. Tahminleriniz üzere savaşa hazırlayacak ekipmanların alınması veya iyileştirilmesi seçenekleri gibi.

Aslında bahsedilecek çok fazla detay yok çünkü genellikle hepinizin bildiği şeyleri içeriyor fakat ben sizin için kısaca anlatmak istiyorum. Guild olarak isimlendirilen bu bölümde Darkest Dungeon karakterlerimizin kullandığı yetenekleri geliştirebiliyor veya yetenek öğrenmesini sağlayabiliyoruz.

Tıpkı diğer bölümlerde olabileceği gibi çıktığımız maceralardan kazandığımız aile hatırası olarak sayılan parşömen, tablo ve heykel benzeri (daha sonra göstereceğim zaten) ganimetlerle kendimizi geliştirebildiğimiz gibi bu geliştirmeyi sağlayan yapıyı da yüksek seviyelere getirdiğimiz zaman bizim için elbette daha da yararlı oluyor.

Blacksmith:

Darkest Dungeon oyununda Blacksmith nedir ne değildir hepiniz az çok biliyorsunuzdur zaten. Blacksmith, karakterlerin kullanacağı eşyaları geliştirmeye yarıyor.

Seviye 2′ den itibaren kullanabileceğimiz Blacksmith her ne kadar geliştirilmesi pahalıya patlasa da sevdiğiniz ve sürekli oynadığınız karakterleri kaybetmemek için izleyeceğiniz yollardan birinini kapısını açıyor.

Karakterlerimizi aldık, silahlarımızı geliştirdik, eğitimimizi tamamladık artık grubumuz ile birlikte maceraya atılma vakti geldi.

Oynanış:

Şimdi parti oluşturabileceğiniz ve kendi seviyenize uygun bölümlere giriş yapabiliriz. Kahramanlarımızı orta bölüme yerleştirdikten sonra Darkest Dungeon oyunu içinden oluşturulmuş bir kaç grubun ismi yazabilir. Örnek olarak ;

Bir çok troll takım olsa da bazı gruplar oyun içinde avantaj sağlayabiliyor. Örneğin Grave Robber bulunan bir takımda rakibe Bleed Resist debuffı uygulayıp Jester ile saldırırsanız Bleed Resistance (kanamaya karşı direnç) değeri düşer ve kanama etkisi uygulanır.

Kazanç getirecek bir macera istiyorsanız, bu etkenlere dikkat etmeniz gerekir. Bu seçimden sonra aslında macera sırasında söylemek istediğim nokta ise bölümlerden kazandığımız ziynetlerdir.

Ziynet ve Eşyalar:

Darkest Dungeon’daki ziynetler görevlerde ve tamamlanan görev ödüllerinde bulunabilir. Eğer işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız Nomad Wagon adlı bayan arkadaşımızdan (şahsen ben çok fazla geliştirmedim) çoğunuzun almayı isteyeceği ziynetler alabilirsiniz.

Darkest Dungeon oyununda bir çok eşya bulunmakta, bu da oyunun ne kadar geniş çaplı olduğunu gösteriyor. Çeşitli etkiler kazandıran bu eşyaları kullanarak favori karakterinizi yenilmez yapabilirsiniz 🙂 (tabii öyle bir şey varsa)

Artık hazırlanma kısmını geçtiğimize göre sıra, takımımızın duruma uygun bölümlerden birini seçmeye geldi.

Her ne kadar az gibi gözükse de mekanların bir çok farklı zorlukları olduğundan, bunların azlığını pek fazla anlamıyor gibi olabilirsiniz ama oyunun eksi bir yönü olarak da sayabiliriz bunları. Her zindanın short-medium-long olarak maceraya atıldığımız uzunlukları var.

Zorluk Seviyeleri:

Darkest Dungeon oyununda dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise zindan zorluğu. Apprentice lvl-1 , Veteran lvl-3 ve Champion lvl-5 olmak üzere her zindanın 3 çeşit zorluk seviyesi var. Oyun içi süre de sürekli değişiyorlar.Tabii zorluklara göre verilen ödüller de farklı farklı. 3.000 altın veya daha fazla altın almak da var tabii.

Darkest Dungeon’dak, karakerlerimizin seviyesi düşük ise yüksek seviyeli bir zindana girmeye ”korktuğu için” bu eylemi yapmak imkansız. Aklınızdan yüksek seviyede bir grubu daha kolay olsun diye seviyesi 1 olan herhangi bir zindana koymayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 3 veya 4 seviye olan karakterler egolarından dolayı düşük seviyeli zindanlara girmek istemiyorlar.

Klasik görevlerde gösterilen mağaza dışı eşyalar bulunmuyor. Yemek, meşale, panzehir gibi klasik eşyalar var. Özel görevlerde daha farklı eşyalar size hediye ediliyor ve bunları maceranızda kullanmanız gerekiyor.

Yukarıda yazdığım Darkest Dungeon’da bulunan yaratıklarından sadece bir kaçı. Emin olun maceranızın tıkırında gittiğini düşündüğünüz bir zamanda, siz istemeseniz bile ne yazık ki onlar sizi görmek için sabırsızlanıyorlar.

Darkest Dungeon’da her zindan için farklı türde yaratıklar bulunuyor. Cove’da Eldritch bulunması veya Darkest Dungeon’ın kozmik canavarlar barındırması gibi. Her türün ise farklı farklı bağışıklıkları var.

Örnek olarak Undead yaratıklar kanama etkisine maruz kalmıyorlar fakat zehirlenebiliyorlar, kanama etkisi uygulamak için çok çok yüksek derecede kanama etkisine karşı bağışıklıklarını azaltmanız gerekebilir.

İşin gıcık tarafı dümdüz atak yapsalar hoş olurdu, fakat hepsinin kendine göre özellikleri var. Kimisinin sizin karakterlerinizi korkutup çıldırmasına sebep olabilir. Kimi kazanına karakterlerinizden birini atar falan filan…

Oyuna ilk başladığınız andan itibaren Darkest Dungeon’ın sizi ne kadar zorlayacağını anlıyorsunuz. Size biraz ara yüzden bahsetmeme izin verin.

Bu arkadaşlarımız görevimizi ve eğer zindan bize zor gelirse teslim olup evimize dönmemizi sağlıyor. Şu an ki görevimiz zindanın %90’ını talan etmek. Görevi tamamladığımız zaman bize 2 seçenek sunuluyor.

İster Hamlet’e geri dönebilir, istersek de maceraya devam edebiliriz. Darkest Dungeon oyununda zindanın çıkış kapısı olmadığından bu kısma tıklayıp görevi tamamladıysak eve dönebiliriz. Eğer tamamlamadıysak ve teslim olmak istiyorsak sadece çantamıza aldığımız eşyalar bizimle geliyor. Görev ödüllerini alamıyoruz.

Meşale Seviyesi:

Torch yani meşale seviyesini gösteren kısım. Buraya hakim olmak gerçekten çok önemli bir nokta. O yüzden ”Yok param eksilmesin 2-3 tane daha az meşale alsam ne olur ki ya?” hatasına düşmeyin.

Darkest Dungeon’da meşale seviyesi yüksek olduğu zaman Darkest Dungeon karakterlerimizin görüş açısı yüksek olacağından savaştaki performansları da yüksek olacaktır. Bunun yanı sıra zindanda bulunan tuzakları iyi şekilde görmemize de yardımcı olur. Hiçbirimizin bu tarz tuzaklara yem olmasını istemem.

Tuzakların çoğu sizin görüş kaliteniz yüksek ise önceden fark edilip zararsız hale getirilebiliyor. Bu etkiyi yükseltmek için eşyalar bulunuyor tabii ki, fakat karakterlerin bazıları bu konuda diğerlerine göre daha profesyonel bunu da belirtmek lazım. Tuzaklar etkisiz hale getirildiği zaman akıl sağlığımızı tazeliyorlar.

Karakter Paneli:

Darkest Dungeon karakter paneli çok fazla karışık değil aslında. Zaten çoğu zindan öncesi yapıldığından dolayı iş sadece karakterlerinize göz kulak olmakla kalıyor.

Her Darkest Dungeon karakterinin kendisine özel ve değiştirilip, geliştirilebilen 4 yeteneği olmakla birlikte 5. yetenekleri ise sadece takım kompozisyonlarındaki yerini değiştirmek oluyor.

Buna ek olarak Darkest Dungeon karakterimizin profilinde can ve akıl sağlığı değeri, seviyesi ve seçeceğiniz eşyalarla (örnek olarak resimde gördüğünüz zırh ve 2 ziynet) yükseltilebilen statları duruyor.

Maceramızda (e tabii ki zorluk farkı olduğundan) farklı farklı eşyalar düşebiliyor. Sikkeler, para olarak kullanacağımız değerli taşlar, şansımıza yardımcı olabilecek meşale, sargı ve benzeri diğer gereçler ile ailemizden kalan portre, heykel tarzı ürünler de bulabiliyoruz. Bunlar zaten Hamlet’teki binaların yükseltilmesinde kullanılıyor. Buna ek olarak bize görev için verilen diğer eşyalarda bulunmakta…

Savaş Tarzı:

Darkest Dungeon oyununun kendisine özel savaş tarzı var. Kullandığımız yetenekler (1-2 veya rakibin tamamına etki edebilen yeteneklerde olmakla birlikte) bizi daha da heyecanlandırması için farklı pozlar kullanılmış.

Örnek olarak Siren’ın şekil değiştirip, karakterlerimden birini büyüleyip, kendi tarafına çekerken gösterilen açı, gerçekten oyunda en sevdiğim özelliklerden sadece bir kaçı.

Özellikle Darkest Dungeon oyununun başlarında rakiplerin sayısı belli ve çok da fazla dikkat çekici olmadığından sıkıcı gelebilir. İşin kötü tarafı karakterlerimin seviyesi düşükken Siren görevine girdim ve kıl payı kurtardım diyebilirim. Etraftaki bazı nesneler (özellikle Altar) sizi kozmik evrendeki diğer yaratıklara götürdüğünden dikkatli olmakta fayda var.

Darkest Dungeon’ı Darkest Dungeon yapan noktaya geldik şimdi de, biz buna ”Korku” diyoruz ama siz ne olarak isimlendirirsiniz bilemem. Eminim ki oynarken tek bir rakipten bile kılınız kıpırdamadığı, size sinir bozucu gelebilecek noktalar var. Fakat kendimizi onların yerine koyduğumuzda işin çok mantıklı olduğu gerçeği ile karşılaşıyorsunuz istemeden.

Sizin nasıl kanama, zehir gibi etkileriniz varsa rakiplerinizin çoğunda da karakterlerinizi korkutacak hamleler var. Rakibiniz kritik vurduğunda, yetenek kullandığında veya görüş açınız çok da kaliteli olmadığında savaşa girdiğiniz an karakterlerinizin delirmeye başladığını söyleyebilirim.

Darkest Dungeon İncelemesi, Rehberi, Karakterler ve Sistem Gereksinimleri

Savunma:

Hepsinin akıl sağlığı tehdit edildiğinde ve bir bakıma Darkest Dungeon simgesi ile özdeşleşen bir amblem karakterlerinizin kafasında belirmeye başladığı an kendinizi savunmaya alın.

Bu sayısal değerler 100’e ulaştığı zaman rastgele bir hastalıkla karşılaşıyorsunuz. Paranoya, umutsuzluk, karakterlerinizi söz ile taciz etme bunlardan sadece bir kaçı.

En nefret edeceğiniz hususlardan biri olduğu için dikkatli olmanızda fayda var. Darkest Dungeon karakteriniz delirdikten sonra (200 can sağlığı 100’e ulaştığı zaman) takım arkadaşlarına sataşarak onların da akıl sağlığını bozabiliyor.

Vuruşları bazen isabetli bazen de yeterli olmamakla birlikte sizden eşya çalıp ganimetleri kendisine ayırabiliyor. Bu durumda Jester gibi akıl sağlığını tazeleyen yeteneklere sahip karakter ve yeteneklerle oynamamız şart oluyor.

Değer 100 üzerine çıkıp, 200 yani maximum akıl sağlığı değerine ulaştığı zaman Darkest Dungeon karakteriniz kalp krizi geçirerek ölüyor (bazen gerçekten de ona ihtiyacınız olduğu zamanda). Bu etkilerden korunmak için bol bol meşale, iyi bir takım ve boyunuzu aşmayacak zindanlar yeterli olacaktır.

E tamam, Darkest Dungeon zırhımızı geliştirdik, güzel eşyalar donandık, meşalemiz de var ama bu karakterler delirme seviyesine tekrar geldi. Emin olun ki her karanlığı aydınlatan bir ışık vardır.

Siz cesur oyuncularımız kadar yetenekli ve korkusuz savaşçılarımız da bazen gaza geliyor ve bu delirmenin iyi etkileri oluyor. Hasarı ve şansı artabiliyor, gelen saldırıları daha iyi savuşturabiliyor ve size mükemmel bir sonuç çıkarabiliyorlar. Âdeta gurur duyuyorsunuz.

Dövüş konusunda söylemem gereken bir kaç şey daha var ki; her zaman istediğiniz sonucu çıkaramayacaksınız, bu sebeple karakterlerinizin morallerini yüksek tutmaya bakın. Etrafınızdaki tuzaklar ve yararlı nesneler sizin karakterlerinizin moralini alt üst de edebilir, çok mutlu da edebilir.

Kamp Ateşi:

Zorlandığımız zamanlarda, zindanımız uzun bir yola sahip ise Darkest Dungeon’da bir kamp ateşi yakarak can ve akıl sağlığımızı tazeleyebilir ve dövüş zamanı yararlı olacak güçlendirmeler elde edebiliriz.

Fakat tekrar tekrar dikkat etmemiz gereken bir nokta burada, pusuya düşebiliriz. Pusuya düştüğümüz zaman ışık kaynağımız olmadığı için normal dövüşlerden daha zor bir dövüş ile karşı karşıya olacağız.

Zindanı talan edip görevimizi bitirdiğimiz zaman iyi/kötü şekilde ödüllendirileceğiz. Ölen karakterlerimiz ne yazık ki tekrar dünyaya geri dönemiyor ve ölü olan eski dostlarımıza Hamlet’teki mezarlıktan göz atabiliyoruz.

Ödüllerimizi aldıktan sonra karakterlerimiz tecrübe kazandığından dolayı bazıları daha fazla cana veya statlarının düşmesine maruz kalabiliyor. Bunların hepsinin farklı farklı isimleri var.

Bunlardan kurtulmanın en önemli yolu ise, yazının başlarında gösterdiğimiz meyhane ve benzeri noktalarda karakterlerimizi tekrar savaşa hazırlamak olacaktır.

Son Sözler:

Eminim ki çoğu insan bu tarz oyunları sevmeyebilir. Fakat Darkest Dungeon benim için gerçekten kaliteli ve üzerinde gerçekten de çok büyük emekler barındıran bir oyun.

Gerek atmosferi olsun, gerek ışık azaldığı zaman yükselen çığlıklar olsun, Dark Souls eşliğinde oynandığı zaman oyunların ”zor” yüzünü görmüş oluyoruz.

Bu durum bazen çıldırtıyor, bazen de böyle bir oyunu iyi oynayabildiğimiz gerçeği ile mutlu edebiliyor. Farklı oyunlar arayan her oyuncunun Darkest Dungeon’ı denemesini tavsiye ederim.

Umarım Darkest Dungeon rehberi yazımızı beğenmişsinizdir, lütfen sosyal mecralarınızda paylaşınız. İyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Merge Games

Yapımcı

Red Hook Games

Çıkış Tarihi

19 Ocak 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch, iOS, PlayStation Vita, Linux, Mac O/S

Oyun Türü

Bağımsız Yapımcı, Sıra Tabanlı Strateji, RYO (Rol Yapma Oyunu)

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Türkçe Dil Desteği

Darkest Dungeon oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Oyunun zorluğundan alacağınız zafer sizi normalden daha da fazla mutlu ediyor,

Grafikler kendine has olduğundan enfes bir yapıya sahip,

Anlatıcılar ve atmosferin sahip olduğu ses muazzam,

Renk düzeni olsun, karakterlerin kişiselleştirilmesi olsun oyunda sizi strese sokmak için her şey düşünülmüş.

Eksi Yönleri

Oyundaki zorluk bazen bize dengesiz gelip bizi hayal kırıklılığına uğratabiliyor,

Karakterlerinize aşıksanız onlara şimdiden elveda diyin,

Zorluk siz oynadıkça yükseldiğinden bazen ''bu ne ya?'' diyip rage quit atabiliyorsunuz.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.0
8.5
Senaryo
8.5
9.0
Grafikler
8.5
8.0
Ses ve Müzikler
9.0
9.5
Aldığı Puanlar

Hiçbir oyunu veya hiçbir yapımcıyı küçümsemeden bu oyuna başladıysanız sizi uçsuz bucaksız bir macera ve stres bekliyor demektir.

Bazen zor bazen gururlandırıcı bu macera eski tarz oyun severlerin baş tacı olacak derecede.

Göründüğünü kadar kolay olmadığından parmaklarınızın ucuna bile dikkat etmeniz gerekecek Darkest Dungeon benden iyi not almış durumda.

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments