Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Castlevania: Lords of Shadow İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Castlevania: Lords of Shadow İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Künyesi
Yayımcı

Konami

Yapımcı

MercurySteam, Kojima Productions

Çıkış Tarihi

05 Ekim 2010

Platformlar

PC, PS3, XBox 360

Oyun Türü

Action-Adventure

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Castlevania: Lords of Shadow Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win XP (SP3) 32-Bit veya üzeri

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800+ veya üzeri

RAM: 1 Gb. bellek miktarı

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3600 series ya da NVidia GeForce GT 330 veya üzeri

Harddisk: 15 Gb. boş alan

DirectX: DX 9.0c

Castlevania: Lords of Shadow Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win XP (SP3) 32-Bit veya üzeri

İşlemci: Intel Core 2 Quad Q8200 2.33 GHz. ya da AMD Athlon II X4 620 veya üzeri

RAM: 2 Gb. bellek miktarı

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 6670 ya da NVidia GeForce GTS 250 veya üzeri

Harddisk: 15 Gb. boş alan

DirectX: DX 9.0c

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.0
8.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Minimum ve önerilen sistem bilgilerini de bulabileceğiniz detaylı Castlevania: Lords of Shadow oyun incelememize başlamadan önce isterseniz Castlevania oyun serisi hakkında biraz bilgi vererek başlayalım. Yapım ilk olarak 26 Eylül 1986’da Akumajo Dracula adıyla oyun dünyasına merhaba dedi. Sadece Japonya’da satışa sunulan bu yapımın ardından, bu kez Castlevania adıyla Avrupa ve Amerika’da satışa sunuldu ve tabiri caizse efsane başladı.

Efsane diyoruz çünkü video oyunları arasında mazisi bu kadar eskiye dayanan çok fazla oyun bulunmuyor. Eee hal böyle olunca doğal olarak Castlevania hayranları son oyunun çıkmasını dört gözle bekliyorlardı ve büyük gün geldi çattı artık.

Efsane raflarda.

Castlevania hayranlarının zaten çok iyi bildikleri bir şey vardır ki o da yapımın en önemli değişimi 2D’den 3D’ye geçiş olacak. Madem böle büyük bir değişime gidilmiş bizde hemen bu değişimin ilk tepkilerine değinelim. Her şeyden önce, 2D’nin oyuncuyu içine alan, kendisine hapseden ve büyük bir gerçeklik hissi yaratan yapısının 3D ile bozulduğunu söylemeliyiz. Şimdi oyunu oynamamış olanlar olur mu öle şey yahu 3D varken kim 2D’yi savunur diyebilir ama yapımın hayranları ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır.

Ama gerçeklik hissinin azalmış olması hiç olmadığı anlamına gelmiyor, sadece eskisine nazaran azalan bu özelliğin yerini kaliteli ekran görüntüleri ve efektler almış. Tabi ki oyunda ki tek değişim bununla sınırlı değil, konusu da serinin bu oyunuyla yeniden benlik kazanma yoluna gitmiş. Önceki olay örgüsüne ve oynanışa alışanlar başta zorluk çekecek olsalar da ilerleyen bölümlerde yine ustalaşabileceklerdir.

Castlevania: Lords of Shadow Oynanış:

Oyuna başladım birkaç bölüm sonra ve bence çok erken gelen boss’lar beni bir an çok şaşırttı. Çünkü daha oyuna alışmaya çalışırken ve henüz bunu becerememişken birden karşımda devasa boyutta ve çirkinlikte bir o kadar da sempatik boss’ların çıktığını görünce tırstım. Ama tırsmamın sebebi inanılmaz ses ve görüntü efektleri değil henüz tam anlamıyla gerekli olduğunu düşündüğüm seviyede açamadığım skillerim, geliştiremediğim silahım ve kombolarımdı.

Evet yeri gelmişken bunu da söylemiş olalım, son iki üç senedir hemen bütün RPG, TPS ve Macera oyunlarında karşılaştığımız gibi bunda da yine bir tür “skill ağacı” mevcut ve buradaki yetenekleri açmak yine bizim işimiz. Bunu seviye geliştirerek, canavar öldürerek, bilmeceleri çözerek açabildiğimiz gibi gizli görevler ve yan görevleri yaparakta sağlayabiliyoruz. Aynı zamanda çevreden topladığımız bonuslar da bu konuda bize yardımcı olabiliyor.

Konumuza dönersek ne diyorduk? Heh erken gelen boss’lar. Bu tarz oyunları yakından takip eden arkadaşlarıma bir sorum olacak, başlığı gördüğünüzde ilk aklınıza gelen oyun hangisi? Cevabınızı duyar gibiyim: Shadow of the Colossus. Evet kesinlikle bir benzetme çabası imasında bulunmuyoruz ama Castlevania yapımcılarının daha önceden bu oyunu oynadıklarını sandığımızı söylersek, zannediyorum ki doğru bir tahmin yapmış oluruz.

Castlevania: Lords of Shadow Bölümler:

Özellikle oyunun üç bölümünde oldukça zorlanırsanız bilin ki sorun sizden kaynaklanmıyordur. Çünkü bu üç bölüm birkaç açıdan herkesi zorlayacak gibi duruyor. Birincisi her oyunda yaşanılan bir alışma süreci içerisinde olmanız ki tecrübeli oyun severler bu durumu birkaç dakika içinde çözeceklerdir.

İkincisi ise yine demin bahsettiğim konuyla alakalı: Erkenci Boss’lar. Muhtemelen bir çok arkadaşım bu bölümlerde henüz oyunu tam kavrayamadıkları için yetenek ağacını istedikleri gibi açamamış olacaklar, bu yüzden de hem kombo hemde güç açısından yeterli seviyeye gelemeyeceklerdir.

İşte burada size bir tavsiyemiz olacak. God of War’da olduğu gibi mantıktan ziyade hızlı yapılacak kombinasyonlar burada işinizi zora sokacaktır. Yani rastgele basılan tuşlar sizleri boss karşısında güçsüz duruma düşürecektir ve her defasında kuvvetle muhtemel kendinizi yerde bulacaksınız.

Bunun yerine mantıklı ve olağan kombolar yapmanız ve ne yaptığınızı bilmeniz sizin için hayati bir önem taşıyor. Bu şekilde hareket ettiğinizde vuruşlarınızın ve skilleriniz çok daha büyük etkiler yarattığını göreceksiniz.

Castlevania: Lords of Shadow Silah Sistemi:

Castlevania: Lords of Shadow oyununun devam niteliğinde olduğunu yazımızın başında söylemiştik. Oyun içinde ki bir çok özellikte zaten bunu bizlere hissettiriyor. Örneğin önceki oyunlarda en büyük yardımcımız durumunda olan yan silahlarımız bu oyunda da bize büyük kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.

Bunların başında fırlatılabilen bıçaklar, karanlık kristaller ve periler geliyor. Ama bir özellik daha var ki bu da yine bize ister istemez bir oyunu anımsatıyor. Bildiğimiz gibi Light and Shadow oyununda ikili büyü seçenek sistemi vardı. Bu özelliği Castlevania: Lords of Shadow oyununda da görüyoruz.

Castlevania: Lords of Shadow İnceleme

Şöyle ki belirlediğimiz iki büyümüz var, bunlardan birisini kullanırken diğeri kendiliğinden doluyor. Biz diğerine geçtiğimiz zaman bu sefer diğeri doluma geçiyor bu sayede ikisini de aktif olarak kullanabiliyoruz. Madem benzerliklerden bahsediyoruz bir iki çarpıcı benzerlikten daha bahsedelim. Bunlardan birincisi nesnelerin dövüşünde God of War’a olan inanılmaz benzerlik.

Bunun en somut örneği her iki oyunda da olan ayılara (ya da onun gibi bişey) karşı olan dövüş sahnelerinin inanılmaz benzerliği. Bu görüşümüze tahmin dersek God of War yapımcılarına yanlış yapmış oluruz. Yine oyunun bazı dövüş sahnelerinde kullanılan kamera açıları aklımıza hemen Uncharted’ı getiriyor.

Oyundaki bilmeceler son derece kurnazca ve kaliteli olmuş.

Bilmeceler:

Her ne kadar oyundaki bazı etkileşimlerin God of War’ı, ve bazı sahnelerde kullanılan kamera açılarının Uncharted’ı anımsattığını söylesekte, Castlevania: Lords of Shadow oyunun kopya bir oyun gibi anlaşılmasını istemeyiz. Oyun bazı yönlerden son derece özgün ve kendisine has bir yapısı var. İlk olarak oyundaki bilmeceler son derece kurnazca ve kaliteli olmuş. Çözmek için oldukça uğraşmak, kafamızı ve ellerimizi kullanmak zorundayız.

Bunun yanında özellikle Boss savaşlarındaki agresif görüntülerin Kratos’a da Nathan Drake’ye fark attığını söyleyebiliriz. Bir de yan görevler ile gizli görevlerin yapılması halinde oyunun neredeyse iki katı kadar bir sürede uzadığını belirtelim. Bu da oyuna çeşitlilik ve tekrar tekrar oynanma özelliği katıyor.

Ses ve grafiklerinin yeterince iyi olmaması ve oyuncuları korku atmosferine yeterince sokamaması bir eksi olarak görülse de ekran görüntü kalitesinin kalburüstü olmasının bu eksikliği kapatabilecek nitelikte olduğu düşüncesindeyiz.

Sözün Bittiği Yer

Eğer, yıllar yılı Mario’nun sevgilisini kurtarmak için uğraşmış olan oyun severler için Gabriel’in ölmüş karısını geri getirme uğraşı sorun yaratmayacaksa, bence oynanması gereken bir oyun olmuş diyebilirim. Dövüş sahneleri, grafikleri ve oyunda ki sürekliliği açısından Castlevania: Lords of Shadow oyunu sizi kesinlikle sıkmayacak bir oyun olmuş diyebilirim.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments