Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Call of Duty Advanced Warfare İnceleme
14

Herkese merhabalar, ben Kaniş Game’den İlbey Özgüler. Bugünkü inceleme konumuz Call of Duty Advanced Warfare. Tam olarak bundan bir yıl önce duyurulmuştu CoDAW. Duyurulunca düşündüğüm ”Geç bile kaldılar” oldu. Evet kural oldu artık her sene bir Call of Duty çıkarmak.

Bir de Assasin’s Creed. Oyun inceleme editörleri tarafından en çok eleştirilen bu iki seri oyuncular tarafından ise beğeniliyor. Hatta fanlar tarafından göklere yüceltiliyorlar. Ben ise bu konuda Call of Duty Serisi’ni ayrı bir konuma oturtmam lazım. Her sene en azından ortalama bir deneyim imkanı sunuyor, Assasin’s Creed’in ise sağı solu belli olmuyor.

Bu arada kanalımızdan da bahsedeyim. Kanalımızda çeşitli oyun serileri ve Call of Duty Ghosts ve benzeri başka incelemeler de mevcut, yeni videolarımız ise yolda. Ayrıca incelemelerimiz ilk bölümü oyna yorum yap şeklinde değil konuştuğun konu üzerinden video koy tarzındadır. YouTube Kanalımız‘a abone olur ve videolarımız ile forumdaki bu konu başlığına yorumlarınızla katkıda bulunursanız çok memnun oluruz. Neyse, konuyu uzatmadan aşağıdaki videoda sesli anlatımı da bulunan Call of Duty Advanced Warfare incelemesine geçelim.

Call of Duty Advanced Warfare Senaryo:

Call of Duty Advanced Warfare bizi 2054 yılına davet ediyor. Activision bizi ikinci dünya savaşına, oradan Vietnam’a son olarak da modern savaşlara sürükledi. Şimdi ise sıra gelecekte. Daha önce Infinity Ward ve Treyarch arasında dönen döngüye Sledgehammer Games de katılıyor. Daha önce MW3’ün yapımına yardım eden firma bu sefer kendi başına işleri devralıyor.

Call of Duty Advanced Warfare oyuncuları geleceğe götürmekle kalmayıp kendi de gidiyor. Bu sefer karşımızda gerçekten yeni nesil bir Call of Duty var. Oyun bu kez karşımıza muhteşem kaplamalar, ışıklandırmalar, gölgelendirmeler ve hatırı sayılır bir biçimdeki karakter kaplamaları ile gönlünüzü almaya geliyor. Alıyor mu? Daha iyi olma potansiyeli vardı. İncelememizi fazla dağıtmadan Call of Duty Advanced Warfare senaryosuna devam edelim.

Call of Duty Advanced Warfare İnceleme

Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye saldırması üzerine Amerika Güney Kore’ye yardım kuvveti gönderir. Ana karakterimiz ise Jack Mitchell ve en yakın arkadaşı Will Irons da bu orduda yer alır ve oyun burada başlar. Will Irons ve Mitchell kalkmakta olan bir Kore gemisine bomba koymaya çalışırken Will’in kolu sıkışır ve arkadaşını uzaklaştırmak için Mitchell’ı aşağı iter. Patlamanın etkisiyle düşen bir parça Mitchell’ın kolunu koparırken Will ise hayatını kaybeder.

Bu sahne bana Kaptan Amerika ve Bucky’nin ölümünü hatırlattı ama filmdeki değil çizgi romandaki. Neyse kolunun kopmasıyla ordudan ihraç edilen Mitchell, cenazede Will’in babası John Irons ile tanışır. Irons, günümüzden 20 yıl ötede teknolojik bir ordusu bulunan Atlas Corparation’ın sahibidir. Mitchell’a ikinci bir şans vermeyi teklif eder.

Mitchell Atlas’ta işe girer ve protez bir kol edinir, Star Wars’daki gibi. Sonrasında ise Hades adlı bir teröristin liderliğinde KVA adlı terör grubu ortaya çıkar ve dünyanın çeşitli yerlerine saldırılar düzenler. Her ne kadar başta amacımız Hades’i yakalamak olsa da zamanla işler değişmeye başlar neyse oynadığınızda görürsünüz.

Call of Duty Advanced Warfare Karakterler:

Buradan hemen karakterlere değinmek istiyorum. Ana karakterimiz yine boş biri olsa da bi yüzü ve sesi var o da ara sahnelerde çıkıyor. Ana karakterimiz ise Troy Baker tarafından seslendiriliyor. Kendisi oyun dünyasının populer isimlerinden oldu artık. Cormack de boş bir karakter. Ilona ve Giedon ise sıradanın biraz üstündeler son karakterimiz Irons’ı ise kurtaran tek şey Kevin Spacey. Karakterler çok sıradan Irons da dahil. Şu son iki Call of Duty oyununda böyle, inşallah seneye olmaz.

Şimdi ise oyundaki en büyük yeniliğe geçelim. Call of Duty Advanced Warfare bizi sadece geleceğe götürmüyor kendi de geliyor. Sonunda Call of Duty’den beklenen o grafiksel sıçrama gelmiş. Bu kez oyun bizi inanılmaz derece güzel gözüken karakter modellemeleri, aynı güzellikteki ışıklandırma, gölgelendirme ve kaplama kalitesiyle karşılıyor. Ama bu güzel grafiklerin yanında göze batan bazı noktalar da var. Bu arada söylemeden geçmeyeyim, oyun ara sahnelerde cgi videolar kullanmış. Ben susuyum video konuşsun.

Call of Duty Advanced Warfare Oynanış:

Gelelim Call of Duty Advanced Warfare’ın oynanışına. O kısımda da büyük yenilikler var ama aslında yok gibi. Aynı Call of Duty Modern Warfare’dan beri hemen hemen aynı. Aralarında 6 oyun var ama çok az bir değişim olmuş. Belki size büyük yenilik olarak bahsebileceğim Exo Suit gelmiş oyuna. O da sizin kontrolünüzde değil oyunun kontrolünde. Bölüm başlarında belirtilen özellikleri bile oyunun öngördüğü sahnelerde kullanabiliyorsunuz. Yorum sizin. Son dönem oyunlarda bir Crysislaşma görüyorum.

Call of Duty Advanced Warfare İnceleme

Belki bu Crysis’ın gelecek temasını en önce denemiş olmasındandır. Ama örnek alacaksanız Crysis 1’i örnek alın ikiyi değil ki Crysis 2 bile CoDAW’dan daha özgürdü. CoDAW ise özgürlüklerimizi kısıtlayan bir oyun. Geçmekte zorlandığım bir bölümü zar zor geçtikten sonra mermi bulmak için geldiğim yoldan geriye devam ettim ve oyun beni alandan çıkma gerekçesiyle checkpoint noktasına döndürdü. Eğer böyle yapacaksanız bari gitmemize izin vermeyin veya görünmez duvar felan koyun.

Call of Duty Advanced Warfare Silah Sistemi:

Oyuna çeşitli bombalar eklenmiş. L1 ve R1 tuşlarına üç farklı bomba seçeneği koyulmuş. L1 için flash, EMP, düşmanın yerini işaretleyen yeni bir şey. R1 içinse düşmanı takip eden bomba, attığın anda patlayan bomba ve klasik bombamız atınca patlamasını beklediğin bomba. Exo ile bazı görevlerde kullanabildiğimiz çok kullanışlı bulduğum kalkanımız var. Ama oyun sağolsun her bölüm izin vermiyor. Bunun dışında her oyun farklı isimlerle karşımıza çıkan AK-47 oyunda duruyor.

Call of Duty Advanced Warfare Silah Sistemi

Dikkatimi çeken bir nokta yıl 2054 de bile AK-47 (oyundaki adı AK-12) terörist silahı durumunda. Oyunda silahların mermisini ve bombalarını gösteren gösterge artık silahımızın arkasında duruyor. Buyrun videoda da görebilirsiniz. Ve ayrıca sonunda şu vuruş hislerini düzeltmişler. Hatta çok da güzel olmuş. Oyunun Crysis’a benzemeye çalıştığını söylemiştim.

Ama asıl kopyalaması gereken şeyi hala almamış. Silah aparatlarını değiştirme. Crysis’ın en sevdiğim yanlarından biri buydu. Call of Duty Advanced Warfare’a da gelse çok iyi bir oyun olabilirmiş, çünkü oyunda çok güzel silah aparatları var ama bunları oyun içinde iken değiştirebilmek mümkün değil, ancak silah değiştirebilirsiniz.

Bunun dışında oyunda yine olması gereken ama olmayan siper sistemi. Oyuna göre siper almak sadece eğilmekten ibaret. Bu konuda Killzone 3’e baksalar doğru örneği görecekler. Killzone’da sipere eğildikten sonra başınızı hafif bir şekilde yukarı kaldırabiliyorsunuz ki bu sayede düşmanın sizi vurmasını zorlaştırabilirsiniz.

Neyse seneye kısmet. Oyunda çeşitli görevler var ama Ghosts kadar yok. Bunların başını çekenler uçak, motor, gemi, araba ve AST kullandığımız bölümler. Araç sürmek çok zevksiz iken AST kullanmak gerçekten eğlenceli. AST bir çeşit zırhlı kıyafet, Iron Man gibi.

Call of Duty Advanced Warfare Multiplayer:

Daha önceki incelememde multiplayer oyunları sevmediğimi söylemiştim. Ama Call of Duty Advanced Warfare’ın multisi gerçekten müthiş olmuş. Bunun en büyük sebebi ise senaryo modunda olmayan özgür EXO kullanımının oluşu. Her ne kadar grafikler online oynanışta düşse de size güzel anlar yaşatacak. Ayrıca multiplayer çeşitli modlar da içeriyor.

Oyunun multiplayer’ı Battlefield’daki taktik anlayışından daha ziyade kim kimi önce görürse o vurura dayanıyor. Bu yüzden bir dakika içinde ölüp iki kere öldürebilirsiniz, haritalar ise genelde küçük. Bunun yanı sıra geniş bir özelleştirme menüsü var ama artık şu level olayı kalksa. Benim gibi arada sırada girenler her gün oynayanlar karşında maskot oluyor.

Call of Duty Advanced Warfare İnceleme Sonuçları

Bunun dışında oyunda EXO Survival adlı gereksiz bir mod var, hoşuma gitmedi. Black Ops 2’nin o muhteşem zombisinden sonra kesmiyor. Diye düşünüyordum ki Exo Zombies modu duyuruldu 27 Ocak’ta çıkacak. Kaniş Game olarak ona da video çekeceğiz. Ama şüphelerim var çıkacak moddan. Call of Duty Advanced Warfare iyi bir oyun olmasına rağmen o kadar da güzel değil. CoDGhosts’taki kadar aksiyon olmasa da bu açığını daha iyi oynanışıyla kapatıyor ve bizden 79/100 puan alıyor.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Sledgehammer Games

Çıkış Tarihi

04 Kasım 2014

Platformlar

PC, XBox One, XBox 360, PS4 ve PS3

Oyun Türü

FPS

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.0
8.2
Senaryo
7.5
8.2
Grafikler
8.5
8.4
Ses ve Müzikler
7.5
8.0
7.9
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
10 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar İlbey Özgüler
İlbey Özgüler
Kaniş Game YT kanal sahibi. Oyun incelemeleri, gameplay, kutu açılım videoları ve daha fazlası...
Abonelik
Bildir
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet

Amd A8-7410 2.5 GHZ(Turbo 2.8) 4Gb RAM Amd Radeon R5 M430 Ekran Kartı Hocam Very Lowda (800×600) Oynamama Rağmen Çok Kötü Kasıyor Önerebileceğiniz Kesin Bir Çözüm Varmı? bide bi video izledim adam 4 gb ram, i5 işlemci ve r5 330 ile cod awı lowda oynuyor acaba ben bir yerde hatamı yaptım?

Veteran Soldier
Yanıtlandı  Mehmet

CoDAW, bu güne kadar çıkan CoD serisi oyunlar arasında tenik bakımdan oldukça sorunlu bir oyun oldu. Bunu da bağlantıdaki forum kategorisindeki hata/çözüm paylaşımların çokluğundan görebiliriz. Benim de sistemim fazlasıyla karşılamasına rağmen aşırı kasmalara neden olunca bir miktar grafik ayarlarını düşürmek zorunda kalmıştım. Bağlantıdaki başlıkları incelerseniz çözüm önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Call of Duty Advanced Warfare Sistem Gereksinimleri

Furkan
Furkan

* WİNDOWS 7 64-BİT
* Q8300 İŞLEMCİ
* R7 250 2GB EKRAN KARTI
* 6GB RAM COD advanced warfare açar mı açarsa hangi ayarlarda oynarım ?
Veteran Soldier kardeşim sen bilirsin yardımcı olur musun bana

Veteran Soldier
Yanıtlandı  Furkan

Win7 64-bit işletim sistemi, Intel Core2 Quad Q8300 2.50 GHz. işlemci, 6 Gb. ram ve AMD Radeon R7 250 2 Gb. 128-Bit DirectX 12.0 ekran kartından oluşan sisteminizin Call of Duty Advanced Warfare‘ı sorunsuz açması gerekir, normal ayarlar civarında oynayabileceğinizi tahmin ediyorum.

Furkan
Furkan
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Kardeşim ekran kartımın directx sürümü 11.2 sıkıntı olmaz inşallah ben işlemciden tereddüt etmiştim sadece inşallah sorunsuz oynarım

Veteran Soldier
Yanıtlandı  Furkan

Hayır, sıkıntı olmaz. Call of Duty Advanced Warfare’ı oynayabilmek için ekran kartının DirectX11 destekli olması yeterli.

Furkan
Furkan
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Battlefield 4 aldım medium da hafif kasmalar var 1400×900 çözünürlükde yani advanced warfarede kasmalar olur mu

Veteran Soldier
Yanıtlandı  Furkan

Call of Duty Advanced Warfare minimum sistem gereksinimleri Battlefield 4 minimum sistem gereksinimlerine nazaran daha fazla donanım ihtiyacı gerektiriyor. İlaveten oyunda optimizasyon sorunları da mevcut.

Verdiğiniz bilgiye göre değerlendirecek olursam; bu durumda CoDAW’ın Battlefield 4’teki kasmalardan biraz daha fazla kasma yapacağını tahmin ediyorum. Gereksiz tüm proğramları kapatmak vb. işlemleri yaparak sisteminizdeki kaynak tüketimini azaltırsanız bir nebze de olsa fayda sağlayacaktır.

Furkan
Furkan
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Crysis 3 ü de high de oynuyorum 1080p de anlamadım açıkçası çok kararsız kaldım codaw ı almak konusunda

Veteran Soldier
Yanıtlandı  Furkan

CoDAW biraz sorunlu oyun (Bkz. ilgili forum kategorimiz). Multiplayer oynamayı da amaçlıyorsanız oyunu bir şekilde önceden singleplayer’da denemekte fayda var, kasma nedeniyle çok oynayamayan oyuncu mevcut.

Gerçi oynatan sistemlere sahip olanlar da bağlantı sorunları nedeniyle multi’ye bağlanmakta ve lokasyon eşleştirme/oyuncu azlığı nedenleriyle de oynayan oyuncu/lobi bulmakta zorluk çekiyorlar. Fiyatı da yüksek, eğer almayı düşünürseniz yılbaşında yapılan indirim gibi bir indirimi denk getirirseniz alınabilir.

Furkan
Furkan
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Codaw hikaye modu çok hoşuma gittiği için almak istemiştim multiplayer oynamayı düşünmüyorum ama eğer kasma konusunda sıkıntılı bir oyunsa benim işlemci eski olduğu için oyun zehir olur bu yüzden vazgeçtim gta 5 alsam iyi olur mu?

Grand Theft Auto 5 (GTA 5) Sistem Gereksinimleri

Veteran Soldier
Admin

Kaniş Game’den İlbey ÖZGÜLER’in yapmış olduğu Call of Duty Advanced Warfare incelemesi için kendisine teşekkür ederiz.

Mehmet
Mehmet

İntel Core İ5 661 3.33 Ghz (Turbo 3.60) Ghz 8 GB Ram Asus R7 240 OC 4 GB 128 Bit Ekran Kartı Cod Aw’ı Hangi Ayarlarda Oynarım Saygılar.

Veteran Soldier
Yanıtlandı  Mehmet

Intel Core i5-661 3.33 GHz. Turbo Speed: 3.6 GHz. işlemci, 8 Gb. ram ve Asus R7 240 OC 4 Gb. 128-Bit DirectX 12.0 ekran kartından oluşan sisteminiz bağlantıdaki Call of Duty Advanced Warfare Minimum Sistem Gereksinimleri‘ne yakın değerlerde.

CoDAW’ı normal ayarlara yakın oynayabileceğinizi düşünüyorum. Tek sorun olarak R7 240 ekran kartı memory bandwidth değerinin biraz düşük olması, arasıra kasma/takılma yapabilir.