Sistem
Hoşgeldiniz...
Batman Arkham City Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Batman Arkham City Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 6 Şubat 2016
Künyesi
Yayımcı

Warner Bros.

Yapımcı

Rocksteady Studios

Çıkış Tarihi

18 Ekim 2011

Platformlar

PC, PlayStation 3, PlayStation 4, XBox 360, XBox One, Wii U, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, Macera

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

Batman: Arkham City oyununu, oynayın oynattırın, oynamayanları uyarın.

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Batman: Arkham City oyun incelememizden önce filmlerine değinelim biraz. Batman filmlerini çoğunuz izlemiştir. 2005 yılında Christopher Nolan Batman Begins filmiyle süper kahraman filmlerine yepyeni bir soluk getirmişti. O filmden sonra çıkan süper kahraman filmleri pek iç açıcı olmasa da Christopher Nolan sinema dünyasına ismini altın haflerle yazdırmıştı.

Dark Knight filminde ise Batman adeta bir fenomene dönüştü. Joker karakterine can veren Heath Ledger muhteşem oyunculuğuyla adeta oyunculuk nasıl yapılır dersi vermiştir. İki filmi kısaca yorumladıktan sonra biz Batman Arkham City incelememize başlayalım.

İlk oyunda akıl hastanesinde geçen oyunumuz, bir çok iyi tarafıyla güzel izler bırakmıştı. Genelde film oyunları vasatı aşmayan, aceleye getirilmiş, yığınla hatayla karşılaştığımız sadece oyun olsun diye yapılırdı ya da yapımcılar böyle düşünmüyordu. Bu durum Batman Arkham Aslyum’la tamamen yıkıldı, oldukça kaliteli üzerine kafa yorulmuş, dövüş sistemi oldukça iyi, grafikleriyle de baya sağlam bir oyun olmuştu.

Bu oyunu bitirip güzelce rafa kaldırdıktan sonra 2. oyunun duyurulması fazla gecikmedi. 2. oyunda bu sefer kapalı mekanlardan çıkıp kendimizi şehrin kollarına bırakıyoruz. Oyunu ilk açtığımızda her tarafta kaosun kol gezdiğini, şehrin çığırından çıkmış bir halde olduğunu görüyoruz. Her köşe başında suç işleniyor, Batman’in düşmanları şehri yakıp yıkıyor.

Batman: Arkham City Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800+ 2.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3850 Serisi ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 18 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Batman Arkham City İnceleme

Grafikler:

Oyun ilk başına oturduğumuzda gözüme çarpan ilk şey grafikler oluyor. O şehrin karanlık hissi oyuncuya tamamen hissetirir nitelikte. Batman ise baya iyi tasarlanmış durumda. Kostümü, pelerini her aldığı darbe kostümde iz bırakıyor. Batman Arkham City karakterleri ise oldukça detaylı. Mimikleri, yüzleri oldukça iyi tasarlanmış.

Şehrin genel yapısı etrafımızda gördüğümüz binalar, dokular üstünde baya uğraşılmış. Grafiklere genelde koyu renkler hakim, bu durum şehrin suçlularla dolup taştığı izlenimini güçlendiriyor. Oyun DirectX 11 modunda açınca çok daha güzel bir hale geliyor ancak DirectX 11 modunda yayınlanan yamayı yapmazsanız kendinizi bir anda masaüstünde bulabilir ve performans kayıpları baya canınızı sıkabilir.

DirectX 11 açarak oynarım diyorsanız iyi bir ekran kartınızın olması gerekiyor. DirectX 11 oynamam zaten fazla birşey getirmiyor diye düşünüyosanız yine de tatminkar grafiklerle ve iyi optimize edilmiş bir oyun olan Batman Arkham City sizleri bekliyor.

Kapalı mekanlarda ise durum farklı değil, oldukça tatminkar grafiklere sahip. Bir anda kendinizi 15-20 düşmanın arasında buluyorsunuz ve hepsi de baştan savma yapılmamış, gerçekten uğraşılarak yapıldıklarını görüyorsunuz.

Oyunda çevreyle bir hayli etkileşime geçiyoruz. Bazı duvaları patlatarak yolumuza devam ediyoruz, bazı düşmanları camın arkasında ise camı kırarak etkisiz hale getiriyoruz. Physx desteğide üstüne kaymak gibi olmuş ancak ATI kullanıcıları bu durumdan yararlanamıyor maalesef ama çokta şey kaçırmıyorsunuz.

Batman: Arkham City Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E8190 2.66 GHz. ya da AMD Athlon II X4 6400e 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6790 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 18 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Batman Arkham City oyununun ana hikayesinde ise Batman’in hemen hemen bütün düşmanlarıyla karşılaşıyoruz. Tabi ki en büyük düşmanımız olan Joker’le kıyasıya bir mücadele içine giriyoruz. Joker’e ulaşmak için baya bir kötü adamı alt etmeniz gerekiyor.

Oyunun en güzel taraflarından birisi de hikayedeki sürprizler. Penguin, Two-Face, Riddler, Mr.Freeze, Ra’s Al Ghul’de baş etmemiz gereken diğer düşmanlarımız. Mesela bir düşmanımızı yok etmek için diğer düşmanımızı kullanabiliyoruz, tabi kullandığımız kötü adamımıza yardım bile etsek, karşılık olarak yine de bize karşı savaşmayı tercih ediyorlar.

Bunların dışında pataklayıp geçtiğimiz küçük Boss’lar da bulunuyor tabi. Bu Boss dövüşleri kimi zaman oldukça sinirlenmenize neden olacak, çünkü öyle bir hale geliyorsunuz ki bazen saçınızı başınızı yolmak geliyor. Oldukça zorlayıcı ama kazandıktan sonraki mutlulukta anlatılamaz yaşanır tabi.

Oyunun ana hikayesini bitirdiğinizde oyunun üçte birini bitirmiş oluyorsunuz. Geriye bir sürü keşfedilmemiş yan görev kalıyor. Oyun oynanış süresi oldukça uzun ve yan görevlerle birlikte oldukça uzun zaman kendini oynatmayı başarıyor.

Oyunda Batman’in dışında Kedi kadını kontrol ediyoruz. Hem oyunun hikayesinde hem de ilerleyişinde oyunu daha güzel bir hale getirmiş. Sırf bu özelliği koyalım oynasınlar mantığıyla Kedi kadını kontrol etmiyoruz. Batman’in zor durumda kaldığı bir anda, kadının burada ki rolünü çok iyi yapmışlar. Güzelde bir sürpriz hazırlamışlar tabi.

Silahlar:

Batman’in oldukça geniş yelpazeye sahip silahları var. Oyunda ilerledikçe bu yelpaze sürekli genişliyor. Bu silahlara sık sık başvumak zorunda kalıyoruz. Batman Arkham City dövüş sistemi ise oyunun en iyi olduğu kısmı bence. Seri hareketler yaparak bir çok düşmanımızı alt ediyoruz.

Düşman tam bize saldırırken kafasının üstünde bir bir baloncuk yanıyor ve bu yandığı sırada fare sağ tık yaparsanız Batman gelen darbeyi hemen savuşturup ölümcül darbeyi indiriyor. Oyunda tabi bir de oldukça sessiz olmamız gereken bir sürü bölüm var. Bu bölümlerde sessiz bir şekilde düşmanlarımızı etkisiz hale getirmemiz gerekiyor, yoksa Batman bile olsanız sonuç kaçınılmaz oluyor.

Son Sözler:

Oyun hakkında genel bir özet geçtikten sonra, gelelim yazımızın sonuna. Batman Arkham City bu yılın favori oyunlarından biri, sinemada fırtına gibi estikten sonra konsol ve bilgisayarlarımızda da oldukça doyurucu, grafikleriyle verdiği karanlık ve kaos havasıyla, sesleriyle her açıdan mükemmel bir oyun olmuş.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments