Bildirimler
Tümünü temizle

League of Legends Bilinmeyen Bir DirectX Hatası Nasıl Çözülür?

1 Yazılar
2 Üyeler
1 Beğeniler
596 Ziyaretler
1
Konu Sahibi

Bu yazımızda bilinmeyen bir DirectX hatasından ötürü League of Legends (LoL) başlayamıyor, lütfen ekran kartının üreticiden gelen en yeni sürücüleri kullandığından emin ol şekinde karşılaşılam hatanın çözümüne dair önerilerimizi bulabilirsiniz.

LoL oyunu herkesin bildiği gibi online, yani çok oyunculu bir yapıya sahiptir. Oyundan çıkmanız, yalnızca size değil; takımınızda yer alan 4 kişiye de zarar verecektir.

Bu gibi sorunların başında ise; League of Legends oyununun tam ortasında karşınıza çıkan ‘’Bilinmeyen Bir DirectX Hatasından Ötürü’’ şeklinde başlayan ibare karşısında oyundan atılmanız gelmektedir. AFK (Away From Keyboard) konumuna geçeceğiniz bu hata, can sıkıcı bir hal aldı.

LoL DirectX hatası çözümü hakkında bilgi vereceğiz ancak; oyunda yaşanan bu hatanın temeli, genel bir problemdir. Şimdi dilerseniz, çözümlere geçelim.

İlk olarak çözümün ana sebebi olarak görülen DirectX’i güncellemeyle başlayalım. Başlat > dxdiag adımlarını takip ederek, DirectX sürümünüzü öğrenebilirsiniz. Piyasadaki son sürüm ise; problem yok demektir. Ancak değil ise; aşağıdaki bağlantıdan DirectX'i güncellemenizde fayda var.

Lol DirectX hata çözümü için gerekli olabilecek ikinci adım ise; ekran kartınızın güncellenmesidir. Tüm donanımlarda olduğu gibi; ekran kartlarında da driver güncellemeleri mevcuttur. Eğer ekran kartınızı güncellemediyseniz, böyle bir problemle karşılaşmanız olasıdır.

Ekran kartınızın marka ve modelini arama motoruna yazarak ya da aşağıdaki bağlantılardan son sürümünü indirip kurabilirsiniz.

Son öneri olarak halen daha devam eden bu problem için, LoL Client’ini açıktan sonra sağ üst tarafta bulunan soru işareti (?) imgesine tıklayarak, açılan sayfadaki ‘’Onar’’ bölümüne basın. Tüm adımları eksiksiz yaptıktan sonra, problemin çözüleceğinden emin olabilirsiniz.

Hala League of Legends bilinmeyen bir DirectX hatası sorununuz devam ediyorsa aşağıdaki videoda anlatımı yapılan game.cfg ayarlarını uygulayınız.

Videoda anlatılan bu ayarları yapmak için oyun yolundaki ./League of Legends/Config/ klasörü içerisinde bulunan game.cfg dosyasını açınız.

WindowMode=0 ayarını; WindowMode=1 (Pencere modu) ya da WindowMode=2 (Tam ekran modu) şeklinde oynama tercihinize göre ayarlayınız. Kolay gelsin, iyi oyunlar.

C:/League Of Legends/Config/game.cfg

League of Legends Bilinmeyen Bir DirectX Hatası

Konu Etiketleri
1 Yanıt
0

Bilinmeyen bir DirectX hatasını, League of Legends oyununda değil de başka bir oyunda almıştım. DirectX'i yeniden kurup ekran kartı driver güncellemesi yaptığımda sorun çözülmüştü. Paylaşım için teşekkürler.