FIFA 17 Rehberi: Ye...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

FIFA 17 Rehberi: Yenilikler, Mekanikler ve İpuçları

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeniler
72 Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2884
General Admin
Konu Sahibi
 

Sizler için özenle hazırladığımız FIFA 17 rehberimizde; oyundaki yenilikleri, kontrol tuşları ve mekanikler ile oyunu iyi oynayabilmeniz için oyunla alakalı hemen hemen bütün detayları, verdiğimiz çeşitli ipuçlarını bulabilirsiniz.

Her sene olduğu gibi, bu sene de oyunda bariz değişiklikler var ve oyuna başlayan oyuncular alışamadıklarından şikayetçilerdi. FIFA 17’deki değişiklikler neler diye genel bir bakış atacak olursak, öncelikle oyun modlarındaki yeniliklerden bahsedelim.

Yenilikler:

The Journey (Yolculuk): Bu sene ilk kez karşımıza çıkan FIFA 17’nin hikaye modu bizlere, Alex Hunter’ın kariyerini oynama fırsatı sağlıyor.

Eskiden “Be a Pro” adı altında gelişen modla çok benzer olmasına rağmen, ara sahneler ve diyaloglar bu moda biraz farklılık katmış.

FUT Champions Modu: İddialı oyuncuların çok seveceği Ultimate Team modunda düzenlenecek ve gerçek hayata dair ödüller dağıtılacak olan FUT Champions turnuvaları gerçekten sevilen bir özellik olacağa benziyor. Hafta sonu oynanan maçlarda başarılı olarak, aylık listede yükselebilirsiniz.

Eğer başarınız burada da devam edecek olursa, Regional Monthly Leaderboards (Aylık Bölgesel Lider Tablosu) ve FIFA Interactive World Cup gibi turnuvalarda boy gösterme şansına sahip olabilirsiniz.

Antrenör Görselleri: Bu sene FIFA serisinde ilk kez gördüğümüz bir başka özellik; antrenörlerin oyun içinde yer alması. 20 adet İngiltere Premier League antenörünü sezon başlangıcında görebiliyoruz.

Bu da, ufak ama güzel bir detay olarak göze çarpıyor. Ayrıca Kariyer Modu için de bu menajerlerden birini “avatar” olarak seçebilirsiniz.

Mekanikler:

FIFA 17 oyun mekaniklerindeki yeniliklere geçecek olursak; Oyun motoru olarak bu sene Frostbite kullanıldığı için, zaten önemli farklılıklar oluşması bekleniyordu.

Bunlar arasında en önemlilerinden biri, fizik motoruyla ilgili olan değişiklikler. Bu değişim, oyuncuların FIFA 17'deki top kontrolünü daha iyi seviyeye çıkartacak şekilde olmuş.

Yani top çalma işi biraz zorlaşmış diyebiliriz. Top oyuncuya yaklaşırken, LT/L2 tuşlarına basarak oyuncunun topu havalandırmaya hazırlandığını görüyoruz. Bu da pozisyonun devamı için farklı oluşumlara fırsat veriyor.

FIFA 17 oyununda değişiklik yapılan bir diğer mekanik ise, son vuruşlar olmuş. Yerden, sert ve köşeyi hedef alan bu şutlara getirilen yeniliklerle, bu tür vuruşlar yapmak daha kolay ve daha isabetli hale getirilmiş.

Şut tuşuna iki kere basarak yapabileceğiniz bu vuruş gücü, güç barındaki 3 bölmeyi dolduracak şekilde ayarlanması başarı yüzdenizi artıracaktır.

Pas mekaniğinde yapılan bir değişiklikle de, arkaya sarkan oyuncularınızın önüne atacağınız pasların, daha kolay şekilde aradan geçmesi sağlanmış gibi duruyor.

Fifa 17 Yenilikler Mekanikler Ipuclari

RB/R1 tuşuna basılı tutarak atacağınız paslarla (Y veya Üçgen tuşuna) koşu yapan oyuncuların güzel pozisyonlara girmesini sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de, Beşiktaş’lı Quaresma ile ünlenen Trivela, yani ayak dışıyla yapılan vuruşlar duran toplara da uygulanabilir hale gelmiş.

Duran toplarda yapılan değişikliklerden en göze çarpanı, köşe vuruşlarında belli noktayı hedefleyerek açabildiğiniz ortalar oldu. Bunun dışında, FIFA 17’de duran topların tamamı elden geçirilmiş.

Açılan ortalardan bahsetmişken, yeni oyunda alçaktan açılan ortalardaki bir yenilik de, üç kere orta açma tuşuna basarak alçak ve sertçe açtığınız ortalar, FIFA 17’de yerde sekerek ilerliyor.

Uzun boylu hücum oyuncularına sahip değilseniz, bu tür ortalar size büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca topun yerde sekme hareketiyle birlikte hız kazanıyor olması, rakip savunmayı da yanıltabilir.

Şutlara getirilen değişiklerin yanı sıra, kalecilerde yapılan değişiklikler de FIFA 17 oynanışında farklılık yaratıyor. Top kalecinizin ellerindeyken RB/R1 tuşuna basarsanız, takımın hızla hücuma doğru yöneldiğini ve sahaya yayıldığını göreceksiniz. Bu sayede, rakip takıma karşı kaleden başlatacağınız karşı ataklar, daha isabetli ve başarılı olabilir.

FIFA 17 İpuçları:

FIFA 17’de paslarda yapılan bu değişikliğe uyum sağlayabilmeniz için, sahadaki boş alan yönetimini iyi yapmaya çalışmalısınız. Bu anlamda da, paslaşarak rakibinizi bir tarafa doğru üstünüze çekip, sahanın diğer tarafında boşluk oluşturmak ve bu boşlukları iyi değerlendirmek önemli.

Daha yüksek zorluklarda veya baskılı oynayan takımlara karşı oynarken, bu taktiği başarıyla uygulamanız daha önemli bir hale geliyor. Paslarınızda farklılık oluşturmak için önemli olan bir diğer konu da, yenilenen pas sistemlerini (RB/R1 + Pas ve RB/R1 + Ara Pas) etkili bir şekilde kullanmak. Bu sayede, sahada istediğiniz boş alanları oluşturmanız daha kolay bir hale gelecektir.

Özel hareketleri kullanmaya özen gösterin. FIFA 17’de özel hareketleri yapmak ve uygun yerlere denk getirmek emek isteyen bir iş olsa da, verdiğiniz emeğin karşılığını alacağına emin olun.

Başlangıç olarak, özellikle sahte şut hareketini (şut tuşuna bastıktan hemen sonra pas tuşuna basarak yapabilirsiniz) kullanmak, önünüzü açmak için faydalı bir harekettir.

Önceki FIFA oyunlarında çevrimiçi oynayan oyuncuların en çok şikayetçi olduğu konu; hız kabiliyeti yüksek olan futbolcuların, aslında iyi oynamayan oyuncuların bile rakiplerin maç kazanmasını sağlıyor olmasıydı.

Özellikle FIFA 15’de şikayetçi olunan bu konu, FIFA 16’ya kıyasla FIFA 17’de biraz geri gelmişe benziyor. Kanatlarda teke tek kalacağınız yerlerde iyi konum almada dikkat olmanızı tavsiye ederiz.

Bu aşırı hızlı oyunculara karşı işe yarayan taktiklerden biri, kayarak müdahalelerdi. Ancak FIFA 17’de bu kayarak müdahaleler tamamen etkisizleştirilmiş diyebiliriz. Kayarak müdahaleyi başarılı bir şekilde yapsanız bile, top sizin avantajınıza sekmiyor.

Bu değişiklik oyunu daha gerçekçi bir hale getirirken, aynı zamanda hızlı oyuncuların da önünü açmış oluyor. Yani yine iyi pozisyon almaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Önceki oyunda çok etkili olan direklerin yakınına hedeflenerek çekilen şutlar, FIFA 17 oyununda başarılması daha zor bir hale getirilmiş. Artık kanatlardan açılan ortalar çok daha tehlikeli bir hâl almış. FIFA 15’te de yine benzer bir durum söz konusuydu.

Önceki maddede de belirttiğimiz gibi, bu sene açılan ortaların kafa vuruşlarıyla tamamlanması çok daha etkili bir hale gelmiş.

Ancak yere doğru yapılan kafa vuruşlarının fazlasıyla etkili olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Hiç olmadık ortaların golle sonuçlanmasına şaşırmamak gerekiyor. Bu yüzden kanat oyuncularına yakın markaj yapmanızı tavsiye ederiz.

FIFA 17 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi yazımızı inceleyebilir, FIFA 17 ile ilgili diğer yazılarımıza bağlantıdan erişebilirsiniz.

 
Gönderildi : 6 Eylül 2021 22:37
Konu Etiketleri