Bildirimler
Tümünü temizle

Battlefield 1 Araç Sınıfları ve Elit Sınıflar Rehberi; Pilot, Tank Sürücüsü, Süvari, Tank Avcısı, Nöbetçi ve Alev Makinesi

  Yorumlar  
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Battlefield 1 araç kullanıcı ve elit sınıfları rehberimizde; pilot, tankçı ve süvari sınıflarının özellikleri ve stratejilerinin yanı sıra nöbetçi, tank avcısı ve alev makinesi kullanıcısı elit oyuncu sınıflarından da bahsedeceğiz.

Birinci Dünya Savaşı’nda geçmesinden dolayı, Battlefield 1’in çoklu oyuncu modunda gerçekten birçok şeyi değiştirebilme şansına sahip oluyoruz.

Geliştirici DICE bunu o kadar güzel kullanmış ki Battlefield 1 diğer nişancı oyunlarına oldukça benzerken bazı yönleriyle onlardan çok güzel ayrılıyor.

Bir aracın içinde mi doğdunuz? Aracınız patladığında yaşayacaklarınıza kendinizi hazırlayın.

Battlefield 1’e getirilen en büyük değişiklik her vasıtanın kendine ait bir sınıfa sahip olması. Yeniden doğup bir araca atlamaktansa araca özel bir sınıf olarak doğmak oyuna gerçekten farklılık katıyor.

Böylece keskin nişancıların uçağı alarak iyi bir noktaya kamp kurması gibi durumlar pek söz konusu olmuyor. Eğer hazırsanız uçaklar, tanklar ve atlarla ilgili bilmeniz gerekenlere geçelim.

Battlefield 1 Vasita Kullanici Siniflari Rehberi

Battlefield 1 Araç Kullanıcı Sınıfları:

Pilot:

Battlefield 1’de bir uçağın içinde doğmayı seçerseniz pilot sınıfına dönüşüyorsunuz. Güçlendirilmiş bir tabanca ile başladığınız pilot sınıfında bu tabancanın farklı modellerine erişebiliyorsunuz. Ayrıca pilot sınıfının en güçlü silahlarından olan özel bir pompalı tüfek de kullanabiliyorsunuz.

Battlefield 1 pilot sınıfı ikincil bir silaha sahip olarak başlamıyor, ancak isterseniz daha sonradan açabiliyorsunuz. P08 adlı bu tabanca, orta ve kısa menzilde iyi iş yapıyor. Pilotlar ayrıca yakın dövüşte kullanabilecekleri bir bıçağa ve patlayıcı bombaya sahipler.

Battlefield 1’deki pilotlar toplamda iki donanıma sahipler; spot tipinde bir işaret tabancası ve tamir aleti.

Spot tipindeki işaret tabancaları belli bir bölgedeki düşmanları haritada görmenizi sağlıyor.

Tamir aleti ise uçağınızı veya herhangi bir aracı tamir etmek için kullanabileceğiniz donanımınız. Ayrıca düşman araçlarını sabote etmek için de kullanabiliyorsunuz. Tamir aleti ile araçları onarmanın, aracın içinden onarmaktan daha hızlı olduğunu da belirtelim.

Battlefield 1 pilot sınıfının ve diğer bütün araç sınıflarının gerçek silahı, açık konuşmak gerekirse aracın kendisi. Eğer aracınız yoksa savaş alanındaki diğer sınıflara karşı tutunmanız oldukça zor.

Tank Sürücüsü:

Battlefield 1’de tankların içinde doğduğunuzda tank sürücüsü sınıfına dönüşüyorsunuz. Bu tank kullanıcı sınıfı ana silah olarak güçlendirilmiş tabancaları ana silah olarak kullanıyor.

Ancak eğer tankınız olmadan bir savaşa dahil olursanız, ateş gücünüzün oldukça düşük olduğunu anlayacaksınız, o yüzden dikkatli olun. Battlefield 1 tank sürücüsü sınıfı da pilot sınıfı gibi özel bir pompalı tüfeğe erişim sağlayabiliyor.

Battlefield 1 tankçı sınıfı ikincil bir silaha sahip olarak başlamıyor, ancak isterseniz daha sonradan açabiliyorsunuz. P08 adlı bu tabanca, orta ve kısa menzilde iyi iş yapıyor. Tank sürücüleri ayrıca yakın dövüşte kullanabilecekleri bir bıçağa ve patlayıcı bombaya sahipler.

Battlefield 1 tankçı sınıfı donanım olarak bir tamir aleti ile geliyor. Ancak burada daha kullanışlı olduğunu söylemek gerek, çünkü bir tankı tamir etmek, bir uçağı tamir etmekten çok daha kolay. Tamir aleti ile araçları onarmanın, aracın içinden onarmaktan daha hızlı olduğunu unutmayın.

Bir başka tank, tankınızı havaya uçurursa ve bundan kurtulursanız, tanksavar bombalarına erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu donanım taarruz sınıfından ödünç alınmış güçlü bir patlayıcıdır ve tankları bunlarla kolayca patlatabilirsiniz.

Battlefield 1 tank sürücüsünün ana gücü tankın kendisinden geldiği için, tankınız patladığı andan itibaren savaş alanındaki diğer sınıflarla başa çıkmakta zorluk yaşayacağınızı unutmayın.

Süvari:

Battlefield 1’de at üstünde doğarsanız süvari sınıfına geçiş yapıyorsunuz. Savaş alanında atınız ölürse, at üstünde savaşmak için özelleşmiş olan silahlarınızla ortada kalabilirsiniz. Bu nedenle, dikkatli olmanız da fayda var.

Battlefield 1 süvari sınıfının bir ana silahı ve bir ikincil silahı mevcut. Ana silahınız uzun menzilli bir tüfek, ancak yeniden doldurma süresi hasarına göre nispeten iyi sayılır.

At sırtındayken kullandığınız ana silahınız da bu. Battlefield 1 süvari sınıfında ikincil silahınız olarak tabancanız mevcut, bunların dışında bir takım az hasar veren tanksavar bombasına sahipsiniz.

Battlefield 1 taarruz sınıfının sahip olduğu tanksavar bombalarından daha az hasar verseler de etkili sayılabilirler. Ancak askerler üzerinde kullanmak pek işe yaramıyor.

Battlefield 1 süvari sınıfının donanımları arasında bir bandaj paketi (bandage pouch) ve bir cephane paketi (ammo pouch) yer alıyor. Bu nedenle bir nevi Takviye sınıfının özelliklerini taşıdığınız söylenebilir. Hele atınız hayattaysa, takım arkadaşlarınıza yardıma koşmak oldukça güzel olabiliyor.

Battlefield 1 süvari sınıfının son silahı ise ''Süvari Kılıcı'' denen ve düşmanı tek vuruşta öldüren silah. At sırtında kullanmak her ne kadar zor olsa da gerçekten eğlenceli.

Tavsiyeler:

Battlefield 1'de süvari olarak atları kullanma konusundaki tavsiyelerimiz ise şunlar;

  • At üstünde doğmayı seçerseniz, otomatik olarak süvari sınıfına geçiş yaparsınız ve bu sınıfın silahları ile doğarsınız.
  • Süvari sınıfındayken, orta ve uzun menzildeki düşmanlar için tüfeğinizi kullanın. Yakın mesafede ise kılıcınıza davranın.
  • Atınızı hep dört nala koşturmak zorunda değilsiniz. Kılıcınız ile hedef almak yavaş giderken bile yeterince zor. Ayrıca dört nala giderken, tüfeğinizi dolduramayacağınızı da unutmayın.
  • Süvari sınıfının sahip olduğu cephane ve sağlık paketleri ile takım arkadaşlarınıza yardımcı olmayı unutmayın, at sırtında hızlı hareket edebilme özelliğinizi takımını desteklemek için kullanın.
  • Atınızla nereden zıplayabileceğiniz ve zıplayamayacağınız konusunda alıştırma yapın.
  • Atlar büyük bir hedeftir, düşmanlar kafa kafaya çatışmaktansa, atlarınızın büyüklüğünü kullanın.
  • Atların can puanları fazlasıyla yüksektir, bir ata karşı savaşıyorsanız yolundan çekilin ve binicisini vurmak için fırsat kollayın.

Battlefield 1 Elit Sınıfları:

Battlefield 1 oyunundaki en önemli eklenti şüphesiz elit sınıflar. Elit sınıflarını oyun başlangıcında seçemiyorsunuz, savaş alanındaki belli noktalardan alabiliyorsunuz.

Bu sınıflar olağanüstü güçlüler ve tek başlarına bile bir çok sınıfı devirebiliyorlar. Battlefield 1 elit sınıflarını gördüğünüz anda uzaklaşmanız ve bir strateji kurmanız gerekiyor.

Tank Avcısı:

Battlefield 1 tank avcısı elit sınıfı, inanılmaz güçlü olan Tankgewehr M1918 adlı silahı taşıyor. İnsanları öldürmek için dizayn edilmemiş olan bu tüfek, yavaş olmasına rağmen hafif zırhlı araçları tek vuruşla paramparça edebiliyor. Hatta güçlü zırha sahip olan araçlar bile bir iki atıştan sonra dayanamıyor.

Bu büyük silah, maalesef ki kurulmadan ateşlenemiyor. Bu nedenle silahınızı yeterli yükseklikteki bir siperin üstüne koymalı veya yere yatmalısınız. Bundan sonra ise yapmanız gereken gayet açık, tetiğe basın ve şöleni izleyin.

Battlefield 1 tank avcısı sınıfı, bir bıçak ve üç çeşit el bombasından seçtiğiniz birini kullanabiliyor. Daha sonra açabileceğiniz donanımlar arasında; ikincil silah olarak kullanabileceğiniz bir pompalı tüfek, siper periskobu ve tanksavar bombaları bulunuyor.

Nöbetçi:

Battlefield 1 nöbetçi elit sınıfı, MG 08/15 adında devasa bir makineli tüfek taşıyor. Bu koca adam inanılmaz bir hızla ölüm saçabiliyor. Özellikle askerlerin yakın mesafede hayatta kalmaları pek mümkün değil.

Nöbetçinin, gaz maskesi takamaması ve uzak menzilleri vuracak şekilde hedef alamaması en büyük zayıflıklarıdır. Ancak buna rağmen üzerindeki kalın zırh, onu öldürebilmek için takım oyununu zorunlu kılıyor.

Battlefield 1 nöbetçi sınıfı, bir bıçak ve üç çeşit el bombasından seçtiğiniz birini kullanabiliyor. Daha sonra açabileceğiniz donanımlar arasında; ikincil silah olarak kullanabileceğiniz bir pompalı tüfek, siper periskobu ve tanksavar bombaları bulunuyor.

Alev Makinesi:

Battlefield 1 elit sınıflarından alev makinesi kullanıcısı, Wex adında oldukça güçlü bir alev silahı ile donatılmış durumda. Bu silah ile yakın mesafede askerleri öldürmek oldukça kolay olmasına rağmen alev makinesi sınıfı dikkatli olmak zorunda.

Çünkü sırtında, birkaç güzel atış ile hemen patlayabilecek bir yakıt tankı taşıyor. Sürekli gaz maskesi takan bu alev makinesi sınıfı, görüşünün daralması nedeniyle biraz sıkıntıya girebiliyor.

Battlefield 1 alev makinesi sınıfını indirmenin en kolay yolu, uzaktan ateş ederek hasar vermek veya yanıcı olan el bombalarından taşımak. Böylece bu sınıfa çok fazla yaklaşmanıza bile gerek kalmayacak.

Battlefield 1 alev makinesi sınıfı, bir bıçak ve üç çeşit el bombasından seçtiğiniz birini kullanabiliyor. Daha sonra açabileceğiniz donanımlar arasında; ikincil silah olarak kullanabileceğiniz bir pompalı tüfek, siper periskobu ve tanksavar bombaları bulunuyor.

Battlefield 1 Sınıf Rehberi: Taarruz, Takviye, Sıhhiyeci ve Gözcü yazımız ile Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri'ne bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Forumda Battlefield başlığıyla etiketlenmiş konuları bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Ayrıca site yazarlarımızdan Sertan Engin'in yazmış olduğu Battlefield 1 Rehberi: Singleplayer, Multiplayer, Modlar, Silahlar, Sınıflar ve Savaş Tahvilleri yazısına da bağlantıdan erişebilirsiniz.

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 3 Ekim 2021 02:20
Konu Etiketleri