Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Call of Duty Advanced Warfare Performans Sorunları

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Beğeniler
4,355 Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@nurettin)
Gönderiler: 1
Er
Konu Sahibi
 

Merhaba hocam. Call of Duty Advanced Warfare AMD için performans iyileştirmeleri yapacak mı yoksa hala bu düzen gidecek mi? Hala performans sorunları yaşıyorum.

Oyunda lag ve performans sorunu mevcut, bir de bazen karakter kendi kendine ilerliyor ve ateş etmeyi bıraktığımda hala ateş ediyor neden yapıyor sizce? Bu sorun sadece bende mi var yoksa AMD sistemi olan genelde mi acaba?

https://www.oyun.news/forum/advanced-warfare/call-of-duty-advanced-warfare-lag-kasma-sorunu-cozum-onerileri/#comment-2185150688
Anlasildi hocam. Sizin actiginiz https://www.oyun.news/forum/advanced-warfare/call-of-duty-advanced-warfare-service-is-not-available-at-this-time-error-hatasi/ konu sayfasina bir sorunumu dile getirmistim galiba yayinlanmadi. Hocam arada takilmalar son guncellemeden sonra duzeldi, lakin sistemim AMD oldugundan performans sorunu hala yasiyorum. Avatarim bazen ileri giderken klavyeden elimi cektigimde hala gitmeye devam ediyor, ve ates edip elimi mausdan cektigimde hala ates ediyor,  bazen de sarjoru degistirmeye bastigimda sarjoru 2 kere degistiriyor AMD sistemindeki optimizasyon sorunu hala devam ediyormu? iyilestirme yapilacakmi yoksa bu sorunlar sadece bende mi var?

Codaw Optimizasyon Sorunlari 1

 
Gönderildi : 8 Ağustos 2015 21:40
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2884
General Admin
 

AMD sitesinde Call of Duty Advanced Warfare için yapılan güncelleştirmelerini incelediğimde aşağıya alıntıladığım AMD Catalyst™ 14.11.2 Beta Driver ve AMD Catalyst Omega olmak üzere iki ana driver güncelleştirmesi yapıldığı bilgisi mevcut. Ekran kartı driver güncellemesi yolu ile CoDAW oyun optimizasyonu yapılmasının tamamlandığını ve sonlandığını düşünüyorum.

AMD Catalyst 14.11.2 Beta Driver for Windows Release Notes:

Resolved Issues:
[409235]: Small chance of intermittent screen tearing or corruption in Call of Duty®: Advanced Warfare on high settings 4K resolution in AMD CrossFire™ mode.
[407338]: XDMA Quad CrossFire™ configurations in portrait Eyefinity modes sometimes display tearing or stuttering.

Known Issues:
[408706]: Call of Duty: Advanced Warfare intermittent black screen when loading game in Quad AMD Crossfire™ configurations.
...

AMD Catalyst Omega Windows Release Notes:

Performance Optimizations versus AMD Catalyst™ 14.9 WHQL
Call of Duty Advanced Warfare performance optimizations:
Up to 30% performance increases with FXAA and lower game resolutions
Optimized AMD CrossFire™ Profile update for improved performance
...

Oyun yapımcısı tarafından bugüne kadar yapılan tüm Call of Duty Advanced Warfare optimizasyon geliştirmeleri ve diğer updatelere ilişkin bilgileri ise aşağıdaki alıntıda ve bağlantısında bulabilirsiniz. Aslında bir oyunun sürekli update yolu ile geliştirilmesi ve hatalarının düzeltilmesi iyi bir durum gibi düşünülebilir ama diğer yandan çıkmasının üzerinden 8-9 ay geçmesine rağmen hala update gelmesi oyunun doğumunun biraz sakat olduğunu da gösteriyor. Call of Duty Advanced Warfare kategorisini incelediğimizde hatalarla ilgili konu başlıklarının çok fazla olduğunu görebiliyoruz. CoDAW'da bir çok hata ve optimizasyon sorunu bulunmasını; oyun yapım sürecinin 1 yıl gibi kısa bir zamana sığdırılmasından ve bir kaç ay sonra çıkacak Call of Duty Black Ops 3'te bu ay sonuna doğru başlayacak multiplayer beta uygulamasının CoDAW'da uygulanmayışı vb. nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Artık kabak tadı veren her yıl oyun çıkarmak yerine iki yılda bir oyun çıkarılmasının ve bu yapım sürecinde tüm optimizasyon ve hata giderilme işlemlerinin public singleplayer demo ve public multiplayer betalarla tamamlanmasının Call of Duty Serisi'ne büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Sizin lag/kasma sorununuza gelecek olursam; ister orjinal oyuna sahip olup son yapılan resmi optimizasyon güncellemelerinden yararlanılsın ister orjinal olmayan oyun ile güncel optimizasyon updatelerine sahip olmadan oynanılsın belirtiğiniz yani neredeyse Call of Duty Advanced Warfare'ı oynayamayacak derecede lag/kasma sorunu yaşamanızın ve oyun oynarken klavyeden elinizi çektiğinizde oyun karakterinin hala gitmeye devam etmesi, ateş edip elinizi fareden çektiğinizde ateş etmeye devam etmesi, bazen de sarjör değiştirmeye bastığınızda şarjoru 2 kere değiştirmesi hatalarının oyun kaynaklı değil donanım ve/veya ısınma kaynaklı olduğunu tahmin ediyorum. Mümkünse bilgisayarınızın donanım ve oyun sırasındaki sıcaklık bilgilerini Speccy Free vb. bir yazılımla bakarak detaylı olarak verebilirseniz değerlendirmeye çalışalım.

Codaw Optimizasyon Sorunlari 1

Merhaba hocam. Call of Duty Advanced Warfare AMD için performans iyileştirmeleri yapacak mı yoksa hala bu düzen gidecek mi? Hala performans sorunları yaşıyorum. Oyunda lag ve performans sorunu mevcut, bir de bazen karakter kendi kendine ilerliyor ve ateş etmeyi bıraktığımda hala ateş ediyor neden yapıyor sizce? Bu sorun sadece bende mi var yoksa AMD sistemi olan genelde mi acaba?

https://www.oyun.news/forum/advanced-warfare/call-of-duty-advanced-warfare-lag-kasma-sorunu-cozum-onerileri/#comment-2185150688
Anlasildi hocam. Sizin actiginiz https://www.oyun.news/forum/advanced-warfare/call-of-duty-advanced-warfare-service-is-not-available-at-this-time-error-hatasi/ konu sayfasina bir sorunumu dile getirmistim galiba yayinlanmadi. Hocam arada takilmalar son guncellemeden sonra duzeldi, lakin sistemim AMD oldugundan performans sorunu hala yasiyorum. Avatarim bazen ileri giderken klavyeden elimi cektigimde hala gitmeye devam ediyor, ve ates edip elimi mausdan cektigimde hala ates ediyor,  bazen de sarjoru degistirmeye bastigimda sarjoru 2 kere degistiriyor AMD sistemindeki optimizasyon sorunu hala devam ediyormu? iyilestirme yapilacakmi yoksa bu sorunlar sadece bende mi var?

Call of Duty Advanced Warfare Updates
Game Update: 7/9/15

Game Update: Xbox One, Xbox 360, PlayStation 4, PlayStation 3, PC

In-Game Updates:

        Connectivity optimizations.
        Matchmaking improvements.
        Fixed a rare frame rate drop issue that occurred in multiplayer.
        Fixed a rare issue where the underwater HUD would not display after a host migration occurs.
        Fixed an issue where some Scorestreak and medals were not being tallied when leaving in the middle of a match.
        Fixed a rare issue where the player could use the Exo Hover ability for longer than intended.

Weapon Updates:

        Fixed some missing geometry on the gun barrel of some of the M1 Irons variants.
        PDW - increased damage, max damage range increased.
        MP443 Grach - Increased damage, max damage range increased.
        Atlas 45 - increased damage, max damage range increased.
        MORS - increased damage modifier on upper arm hitbox.
        Crossbow - decreased reload time, increased projectile speed.

UI Updates:

        [PS4] Fixed an issue where players were not able to access the DLC content after purchasing until they restarted the game.
        Fixed an issue where players were able to accept an invite to join a DLC playlist when they didn’t own the DLC, resulting in the player not joining a match.
        Fixed an issue where a large number of previously unlocked or owned items could show under the "New Items" menu after signing in.
        [PC] Fixed an issue where players were not able to select items in the "New Items" menu if they were not in the center selection.
        [PC] Fixed some minor UI issues with the menu when reporting a player.
        [PC] Fixed some minor UI issues with the Clan menu when selecting a new Clan leader.
        Fixed an issue where the player would return to the multiplayer menu after selecting a secondary weapon through the Armory.
        [Xbox One/PlayStation 4] Fixed a rare issue where Player One would spawn with Player Two's loadout after equipping an item directly from a Supply Drop in the Firing Range.
        [Xbox 360/PlayStation 3] Fixed a placeholder image that was showing on the SHG cap.
        [PlayStation 3] Fixed an issue where emblems would not show on the M1 Irons.

Scorestreak Updates:

        Fixed a rare issue with the Missile Strike scorestreak where the fog settings would remain on screen until the player respawns.
        Fixed a rare crash issue with the Goliath.
        Fixed an issue where the player wouldn't receive an "Out of Bounds" message when using the XS 1 Vulcan outside of the playable map on Compound.
        Fixed Aerial Assault Drone and Recon Drone out of world exploits on the Parliament map.

Game Mode Specific Updates:

        Kill Confirmed / Grapple Moshpit - Fixed an issue where players were able to use the grape grapple on dog tags in Kill Confirmed.
        Grapple Playlist - Fixed an issue where players were able to fire a grapple while climbing a ladder but stay in a first person viewpoint.
        Gun Game - Fixed an issue where the player would not be able to progress in gun rank when getting a kill from the grave after being setback by a melee.
        [Xbox 360] Uplink - Fixed an area on Kremlin where players are able to throw the Satellite Drone without it being immediately reset while playing Uplink.
        Search and Destroy - Fixed an issue where the player could get stuck on the Search and Destroy bomb site.
        [Xbox 360] Uplink -  Fixed an area on Parliament where players are able to throw the Satellite Drone without it being immediately reset while playing Uplink.

Map Specific Updates:

        Fixed various out of map exploits across different multiplayer maps.
        Kremlin - Fixed an issue where the player could get stuck on the Search and Destroy bomb site.
        [Xbox 360] Skyrise - Fixed an area where players could get stuck.
        [Xbox 360] - Kremlin - Fixed an area on Kremlin where players are able to throw the Satellite Drone without it being immediately reset while playing Uplink.
        Compound - Fixed an issue where the player wouldn't receive an "Out of Bounds" message when using the XS 1 Vulcan outside of the playable map on Compound.
        [Xbox 360] - Parliament- Fixed an area on Big Ben where players are able to throw the Satellite Drone without it being immediately reset while playing Uplink.
        Parliament - Fixed Aerial Assault Drone and Recon Drone out of world exploits on the Parliament map.

Exo Zombies Updates:

        Fixed various out of map exploits where players could remain in place and not be attacked by zombies.
        Fixed an issue where players were not able to crawl off a ledge while downed in Exo Zombies.
        Fixed a rare issue where called in Sentinel Reinforcements wouldn't revive the player in a solo match.
        Fixed an issue where a solo player would not be able to use the Exo Medic upgrade while the Sentinel Reinforcements were spawned.
        Fixed an issue where players were able to pick up and throw back a Contact Grenade after it's been used.
        Fixed an issue where the player could keep a scorestreak item forever.
        Fixed a rare issue where a player could fall to their death with Exo Revive, and be forced into spectator mode.

Game Update: 6/2/15

Game Update: Xbox One, PlayStation 4, PC

DLC 3 / Supremacy Content [Xbox One / Xbox 360]

        New Maps Added for Multiplayer: Skyrise, Parliament, Kremlin, and Compound
        New Playlist Added for DLC 3 Maps:
        Supremacy TDM; Supremacy Grapple; Supremacy Moshpit
        Supremacy maps added to Hardcore Mosh Pit
        Part Three of the Exo Zombies Saga: Carrier

.......

Codaw Optimizasyon Sorunlari 2

 
Gönderildi : 12 Ağustos 2015 20:57