Bildirimler
Tümünü temizle

Call of Duty World at War Neden Türkiye Lokasyonlu Multiplayer Server Açılmıyor

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Beğeniler
6,341 Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@onurinho)
Gönderiler: 1
Er
Konu Sahibi
 

Arkadaşlar herkese merhaba. 21 yaşındayım. COD'un bütün serilerini bitirdim fakat yaklaşık 4 seneden beri online Call of Duty World at War oynuyorum fakat xfire'de Türkiye servere yok.

Neden Türk serverleri açılmıyor bunu merak ediyorum?

Cod5 Multiplayer Tr Server

 
Gönderildi : 14 Ekim 2013 02:05
Konu Etiketleri
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2884
General Admin
 

Call of Duty 5 World at War ile ilgili olan ve bir kısmını aşağıya alıntıladığım incelememde ele aldığım hususlar arasında oyunun hakettiği yerde olmayışından da bahsetmiştim. CoD5 multiplayer serverlerin globalde az oluşu, Türkiye'de ise tarihte 1-2 serveri geçmemesi ve halihazırda TR lokasyonlu server olmayışı üzüntü verici bir durum aslında.

Ana başlıklarıyla sorunun kaynakları şunlar:

* Online profil/key kontrolü,

* CoDWaW'ın çıktığı dönemde ve aslında zamanımızda da legal oyun edinim isteksizliği ya da maddi imkansızlıklar,

* CoD5'in çıktığı 2008 yılında çoğu oyun platformlarının oyunu kaldırmaması ve potansiyel CoD'cuların oyundan uzaklaşması ve zamanla CoD5 oyuncularının başka CoD serilerine yönelmeleri,

* Yeni oyuncuların WWII senaryolu oyunlardan daha ziyade Modern Warfare senaryolu oyunlara yönelmesi,

* Tüm bu sorunlara rağmen Call of Duty 5 World at War multiplayer server açma ve devam ettirme iradesini gösterebilecek CoD5 sevdalılarının olmayışı 🙂

Günümüzde ise Türkiye'de oldukça çok sayıda orjinal CoD5 oyununa ve CoD5 oyununu oynatabilecek platforma sahip oyuncu olduğunu düşünüyorum. Çözüm olabilir mi? Elbette olabilir, CoD5'e kendini adayacak, açtığı multiplayer serveri yıllarca devam ettirebilecek yani bu işe gönül verebilecek ve finanse edebilecek gönüllü çıkarsa neden olmasın.

Call of Duty 5 World at War dedicated public oyun sunucusu özelliği taşıyan son Call of Duty oyunudur ancak CoDWaW ile birlikte ilk defa online key kontrolü ile oyun sunucularına bağlanma özelliği getirilmiştir. Günümüzde GameTracker game monitor sisteminden bakıldığında 400 kadar CoD5 oyun sunucusunun aktif olduğu görünse de online key kontrol sistemi nedeniyle çoğu ülkede oyun yeterince ilgi görememiş ve hatta Activision’un hedeflerini tutturamamasına neden olmuştur. CoD5'ten yıllar önce çıkmasına rağmen Call of Duty 2 oyununun halihazırda 1400 civarında oyun sunucusu ve çok sayıda oyuncusu olduğunu düşünürsek Call of Duty 5 World at War projesi her ne kadar satış miktarları bakımından yüksek olsa da beklentilere cevap verememiştir. Bunun sebeplerinden biri de CoD5'in çıktığı tarihte mevcut oyun platformlarının çoğunun oyunu kaldırmaması yani Call of Duty 5 World at War sistem gereksinimlerinin donanım upgrade gerektirmesidir. Halbuki CoDWaW’dan sonra çıkan MW2 daha az sistem gereksinimine sahipti ve CoD5'i oynatmayan oyun platformları CoD6‘yı oynatabilmişti. Günümüzde çoğu oyun platformunun Call of Duty 5 World at War sistem gereksinimleri minimum system requirements yeterliliği bakımından üst düzeyde olması nedeniyle oyunun oynanabilmesinde sorun yaşayabileceğinizi düşünmüyoruz. Bu yüzden oldukça kaliteli bir oyun olan CoD5'i oynamanızı tavsiye ediyoruz.

 
Gönderildi : 14 Ekim 2013 21:13