Bildirimler
Tümünü temizle

Resident Evil 7: Biohazard Kasma, Çökme, Siyah Ekran, Save Hata Çözümleri

1 Yazılar
2 Üyeler
2 Beğeniler
980 Ziyaretler
2
Konu Sahibi

Bu yazımızda Resident Evil 7: Biohazard'da yaşanan kasma, çökme, siyah ekran, save/kaydetme, çalışmayı durdurdu hatalarına ilişkin çözüm önerilerine yer vermeye çalıştık arkadaşlar. Serinin bu yeni oyununu ilk oynayan kişiler, oyunun her saniyesinden keyif aldıklarını söylüyor. Ancak yeni olması yüzünden oyunda bazı teknik sıkıntılar yok değil.

Örneğin oyuncular, hız yüzünden ekranda dalgalanmalar ve teklemeler olduğunu, ancak genelde oyunun atmosferinin iyi olduğunu ve sorunsuz çalıştığını söylüyorlar.

Eleştirmenler oyunun fantastik olduğunu ve 10 üzerinden 8-9 arasında puan aldığını söylüyor ama Resident Evil 7: Biohazard oynarken karşılaşılan bir takım sıkıntılar yok değil. Genelde şikayetler şu noktalarda yoğunlaşmaktadır:

 • Performans sorunları, düşük kare hızı (fps), teklemeler ve çökmeler,
 • Oyun hep aynı noktada çöküyor, oyunda tutarsızlıklar oluyor,
 • Düşük ekran hızı yüzünden ekranda teklemeler oluyor,
 • Ekranda oyun kaydedilirken sorun çıkıyor.

Bu problemler Resident Evil 7: Biohazard'da en fazla dile getirilen hatalardır. Ancak endişelenmeye gerek yok. Aşağıda Resident Evil 7: Biohazard'da yaşanan bu sorunların çözümüne yönelik açıklamalar yer almaktadır.

Öncelikle sisteminizin oyunun Resident Evil 7: Biohazard Sistem Gereksinimleri'ni karşılaması gerekiyor. Oyunda karşılaşılan düşük kare hızı (fps) problemi genelde bu yüzdendir.

Resident Evil 7: Biohazard Hata Çözümleri:

Burada, yukarıda sözü edilen Resident Evil 7: Biohazard hatalarından herbirinin nasıl çözüleceğine yönelik çözümler bulunmaktadır. Bu geçici çözümler oldukça basittir. Ancak başlamadan önce şu konularda emin olmak gerekiyor:

 • Sisteminin, oyun için gerekli en düşük sistem gereksinimlerini karşılaması gerekiyor.
 • Sistemde bulunan Anti-Virus programının kontrol edilmesi gerekiyor. Bazı Anti-Virus programları, virus gibi algılayıp bazı dosyaların çalışmasını engelleyebilir.
 • Anti-Virus programı devre dışı bırakılarak oyun yeniden denenmelidir. Oyun devam ediyorsa sorun Anti-Virus programı demektir ve oynarken istisna olarak kapamak gerekir.
 • Oyunda playback ile ilgili sorunlar yaşanıyorsa, sistemde oyun için gereken bir codec bileşeni eksik olabilir. Windows Media Player’ın uygun sürümü kurulu olmalıdır.
 • Verify Game Cache (önbellek doğrulama) fonksiyonunu kullanarak oyun dosyalarının sağlam olduğu kontrol edilmelidir.

Resident Evil 7: Biohazard Tekleme, Kasma Hatası:

En fazla karşılaşılan ve oyuncuların en fazla şikayet ettikleri hata, oyun teklemeleridir. Güçlü bir bilgisayarınız olsa da bu problemle karşılaşan ve kötü bir performans yaşayan oyuncular var.

Ancak endişelenmeye gerek yok. İşte bu sorunu aşmanın birkaç yolu;

 • Sistemde şu uygulamaları kapatın: Vsync, Dynamic Shadows and Shadow Cache,
 • Ambient occlusion özelliğini SSAO yapın ve HBAO + kullanmayın,
 • Grafik kartının sürücüsünü güncelleyin.

Resident Evil 7: Biohazard Çökme Hatası:

Çökme Hatası Oyunun her zaman aynı yerde çökmesi ve oyuncuların oyuna devam edememeleri garip bir durumdur. Genelde oyunun bodrum bölümünde merdivenlerden inerken bu hata ile karşılaşılıyor.

Oyuncular, “re7.exe Çalışma durduruldu” mesajı alıyor ve oyuna devam edemiyorlar. Görünüşe göre bu hata AMD Phenom işlemciler tarafından üretiliyor. Çünkü yalnızca bu işlemciyi kullanan oyuncular bu sorunu yaşıyor.

Resident Evil 7: Biohazard Siyah Ekran Hatası:

Bazı oyuncular Resident Evil 7: Biohazard oyununa başlarkan siyah bir ekran sorunu ile karşılaşıyor. Bu surumda hiçbirşey yapılamıyor, çünkü ekran yok. Geçici bir çözüm olarak NVidia GeForce Experience uygulamasına girin.

Bu uygulama sürücü güncellemelerini otomatik olarak bildiren ve oyun performansını optimize eden bir uygulamadır. Arkasından oyun listesini güncelleyin. Ekranda RE7 göreceksiniz. Oyunda “Details, ayrıntılar”ı tıklayın ve Resident Evil 7: Biohazard oyununu en iyi duruma getirmek için “Full screen, tam ekran” seçeneğini “Windowed, pencereli” olarak değiştirin.

Resident Evil 7: Biohazard Oyun Kaydetme Sorunu:

Resident Evil 7: Biohazard oyununu bir aşamasında kaydetmek istediğinizde bazen ekranda evet seçeneği kullanılamıyor ya da ekrana herhangi bir şey girilemiyor. Bu sorunu çözmek için şu geçici çözüm yolları kullanılabilir;

 • Controller ve klavye fişlerini bilgisayardan çekin ve Resident Evil 7: Biohazard oyununu kaydettikten sonra yeniden takın,
 • Alt+Tab tuşlarına birlikte basın ve Resident Evil 7: Biohazard oyununu kaydedin, daha sonra yeniden Alt+Tab tuşlarına basarak oyun ekranına dönün.

Resident Evil 7: Biohazard Hatalarını Gideren Patch’ler:

Resident Evil 7: Biohazard oyunundan hoşlanıyorsunuz ama bu ani duraksamalardan rahatsızlık duyuyorsanız, bu sorunları gideren ve oyunu kesintisiz oynayarak keyif almanızı sağlayan uygulamalar var (patch).

Kısa bir web aramasından sonra ulaşabileceğiniz bu uygulama bilgisayarın grafik işleme ünitesini (GPU) optimize etmekte ve performans sorunlarını gidermektedir.

Bilgisayarın ayarlarını değiştirmekte ve ilgili düzeltmeleri tespit etmekte ve çökmeleri önlemektedir. Esas olarak bu uygulama sadece çökme, takılma ve oyunu kaydetme problemlerini gidermektedir. Herkese iyi oyunlar dileriz.

Resident Evil 7: Biohazard Kasma, Çökme, Çalışmayı Durdurdu, Siyah Ekran Hataları

Konu Etiketleri
1 Yanıt
0

Resident Evil 7: Biohazard oyununda save sorunu yaşıyordum, detaylı anlatım için teşekkürler.