Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Ne Olacak Bu CoD'un Hali ?

21 Gönderi
8 Üye
6 Beğeni
6,962 Ziyaret
94a474e798c41b228ff86ff49e8d6aa3?s=110&d=monsterid&r=g
(@umut-can-uslu)
Gönderiler: 8
Onbaşı
Konu Sahibi
 

Merhaba arkadaşlar. Sizlere Infinity Ward'ın CoD'a verdiği zarardan bahsetmek istiyorum ve bunun sonu ne olacak fikirlerinizi bekliyorum. Sizlerde CoD'u doya doya oynadıysanız, 4-5-6-8 ve de belki 9. oyunu hepinizin aklının bir köşesindedir, iyi bir CoD Oyuncusu iseniz bunlar sizin favori oyunlarınızdır.

Biliyorum ki sağlam bir CoD oyuncusu gençlik/ergenlik döneminin bir kısmını Call of Duty 4 ve MP'ına ardından MW2 ve MP'ına vermiştir. Gerçekten güzel günlerdi ilk çıktığında oyun dünyasında bir devrim olmuştu ne kadar PC oyuncusu varsa korsan orjinal alıyordu, indiriyordu. Ve Xfire - PunkBuster - TeknoMw2-Mw3 ile sorunsuz oynuyorduk. Serverlar dolup taşardı, o zaman ki Xfire, şimdi ki Steam'den daha aktif daha güzel bir sistemdi. CoD4'ün MP'ını oynarken o kadar zevk alırdık ki, çoğu kişinin en az bir 200-300 saat oynamışlığı eminim ki vardır. Maplarin güzelliği, oyuncu bolluğu, takımların (Marines,Spetsnaz vs.) abartılmadan güzelliği hepimize yetiyordu.

Bunun yanında oyuna doymaz birde Facebook'daki Call of Duty sayfalarında tartışırdık, karakterleri konuşurduk, inceleme yapardık, her karakteri analiz ederdik, o sayfalardan klan-takım kurardık.

Bunları yapardık ta ki ne zamana kadar ? CALL OF DUTY AÇGÖZLÜLÜĞE BAŞLAYIP HER YIL OYUN ÇIKARMAYA BAŞLAYARAK...

*) İlk olarak sen Call of Duty 4 ile bir devrim yapmışsın 15 milyon üzeri satıp oyuncuya ulaşmışsın, Xbox 360'ın çok iddalı olduğu rekorlar kırdığı Halo Reach'i geçmişsin ve Modern Savaş oyunlarında örnek olmuşsun. Bunlar elinde iken bu kitleyi oyuna daha da bağlamak veya oyuna yenilik getirmek yerine neden 1 sene sonra Call of Duty World at War'ı çıkarırsın?

*)World At War'da çok güzel bir oyun buna itirazı olan yoktur heralde? MP'ı da çok güzel hatta Reznov'un Berlin bölümü bayağı gündem olmuştur en küçük örneğinden. Yani Call of Duty 4'ün elinde böyle bir kitle varken 1 sene sonra Waw'ı çıkarıp kitleyi resmen 2'ye bölmüştür. OYUNCU HANGİ OYUNLA İLGİLENİYİM DERKEN BİR ARADA KALMIŞTIR...

*)WAW'ın ardından o efsane oyun MW2 çıkmıştır... Bu oyun MP'i ile Singleplayer'ı, Spec Ops'u, senaryosu ile zaten yepyeni bir oyun çıkarmıştır. OYUNCU TAM DAHA COD4'ÜN, WAW'IN TADINA VARAMADAN YENİ BİR TAD İLE KARŞILAŞACAKTIR...

Bu düzen MW3'le de Black Ops ile de böyle devam etmiştir. COD OYUNLARINI GELİŞTİRMEK YERİNE HER SENE OYUN ÇIKARIP KÖŞEYİ DÖNMEYİ DÜŞÜNMÜŞTÜR

Battlefield 4 Pc Game

En yakın Örnek: Battlefield 3 ile EA Games aynı bir CoD4 gibi oyun dünyasında bir devrim yapmıştır. Geniş kapsamlı BF2'den bu yana aşırı derecede gelişmiş bir oyunla karşımıza çıktı ve muazzamdı. Peki bu güzel performansdan sonra EA Games ne yaptı ? Hemen 1 yıl ardından oyun çıkarmak yerine 2 sene durdu. Oyunu tekrar kendi içinde geliştirdi, serverları düzeltti, oyuncuları oyuna bağlamak için elinden geleni yaptı...

Ve ardından BF4 çıktı insanlar artık BF3'e doymuş ve yeni şeyler arayarak BF4'e yavaş yavaş geçiş yapmıştır.

Battelfield 4 ilk başlarda bazı buglar haricinde Grafik olarak, Oyun Olarak, Silah olarak bir nebze de hikaye olarak kendini muazzam derecede geliştirerek geldi. '' OYUNCULAR ARTIK BF3 MİSYONUNU TAMAMLAYIP, TAMAMLADIĞINI DÜŞÜNÜP BF4'E GEÇİŞ YAPTI. Artık planları tamamen BF4 üzerine ve önlerinde 2 yıl var; bu 2 yılda silahlarını geliştirebilirler, takım kurabilirler, e-sports'a katılabilirler, yeni packleri yüklerler vs...

CoD da ise basit olarak BO2 MP'ında son seviyeye gelmeden Ghost çıktı onu bitirmeden AW çıktı öyle devam ediyor... Yanı sıra efsaneler yarattığı CoD 4 - 5 - 6 -  sade multiplayer düzenlerinden çıkıp daha karmaşık, daha çeşitli ve gereksiz eklemeli bir düzene geçiyor. Ne yaptığını bende anlamadım...

Ve son olarak ben yıllardır CoD oyuncusu olarak Advanced Warfare'i bitirmedim muhtemelen BO3'le de öyle haşır neşir olmam belki de bitirmem. Bu 2 CoD'dan ayrı oyunu oynayacağınıza ona benzeyen Crysis'i oynayın bence daha iyi olur :)...

VE UMARIM COD ŞU SAÇMALIĞA SON VERİR VE O ESKİ MODERN WARFARE HAVASINA DÖNERİZ...

(Sizde Fikirlerinizi yazın arkadaşlar)

 
Gönderildi : 9 Ekim 2015 01:09
Veteran Soldier tarafından oylandı
8a04c3fef6dbbf489696785873e69f25?s=110&d=monsterid&r=g
(@administrator)
Gönderiler: 2930
General Admin
 

Evet, bahsettiğiniz gibi CoD serisinde diğer oyunlara nazaran bir çöküş mevcut, bunu multiplayer sunucularındaki online oyuncu sayısından da net olarak görebiliyoruz.

Bakın bağlantıdaki online oyuncu istatistik sayıları'nı incelediğimizde bazı FPS tarzı oyunlarda yüksek sayılarda oyuncu mevcutken CoDSerisi'nin BO2, CoDGhosts, CoDAW vb. son oyunlarında bile dünya genelindeki online oyuncu sayısı bir kaç bini geçemiyor, bu sayı ise sürekli ve yüksek sayıda oyuncu ile diğer oyunlarda olduğu gibi zevkli oynamayı mümkün kılmıyor maalesef.

FPS türü bir oyunu genel olarak değerlendirirken multiplayer oyuncu sayısına bakmak gerektiğini de not olarak düşmek gerekir sanırım. Online oyuncu sayısı istatistiklerine bakarak değerlendirme yapmamın nedeni olarak, singleplayer oynanış süresi bir kaç kez bitirilmiş olsa dahi en fazla 30-40 oynama saati iken multiplayerın ise bir oyuncu tarafından yıllarca oynandığını kıstas alıyorum.

Call of Duty serisindeki geriye gidişi tespit ettiğimize göre bunun nedenlerini irdeleyecek olursak sizin de dediğiniz gibi her yıl yeni bir oyun çıkarmak sorunun kaynağı bence de.

Diğer nedenleri ise oyunları daha önceki serilerde olduğu gibi singleplayer ve multiplayer public betaya açmamak, çıkan oyunların dedicated server özelliğine sahip olmaması vb. nedenler. Her ne kadar bu yıl içerisinde ilk defa Black Ops 3 multiplayer beta açılsa da sadece ön sipariş verenlere ve BO2 ve üzeri oyunlara sahip olanlara açılması eksiklikti bence.

Call of Duty 5 World At War hakkındaki görüşlerinize de katılıyorum. Müthiş bir oyuncu kitlesi olan CoD4'ün kısmen de olsa gücünü kırdı sayılır, gerçi CoDGhosts'ta olduğu gibi dünya genelindeki PC donanım ortalamalarının oldukça üzerinde sistem gereksinimi istemesi ve çoğu oyuncunun CoD5'i çıktığı yıl oynayamaması durumunu da belirtmek gerek.

Ardından çıkan MW2 ise zaten tüm eski seriyi sildi geçti, ama ardından çıkan BO ve MW3 ise az da olsa onun da sonunu hazırladı. Fakat günümüzde hala en fazla oyuncu kitlesine sahip oyunun Modern Warfare 2 olduğunu söyleyebilirim. Her yıl yeni bir oyun çıkarmak ise şunlara da neden oluyor kanaatimce;

- Her ne kadar iki yıldan bu yana üç firma tarafından üç yılda bir çıkarılıyor gibi görünse de oyun geliştiricileri için oyunu senaryo, grafik, oyun motoru ve çeşitli bakımlardan geliştirmek ve optimize etmek için yeterli süre bırakmıyor. Bu ise özellikle Call of Duty Advanced Warfare'da çokça yaşanan multiplayer ve diğer oyun hatalarına neden oluyor maalesef.

Bu hata/eksiklikler; oyun motorlarının kendini tekrarlaması, en yüksek konfigirasyona sahip PC'lerde bile kasmalar yapması, konsollarda da karşılaşılan multiplayer bağlantı sorunlarıyla kendini gösteriyor.

- Yine sizin de bahsettiğiniz üzere oyuncuların daha oyuna alışamadan ya da yeterince oynayamadan yeni oyunun çıkmasıyla birlikte ona yönelmeleri ve önceki oyunun yalnızlaşması. Ayrıca ekonomik nedenlerle oyunu o yıl içerisinde alamayanların sonraki yıl/yıllarda almaları için de bir gerekçe kalmamış oluyor.

- Diğer bir neden ise satın al, singleplayer oyna, belki multi oyna, sonra ben bu oyunu oynadım abi deyip kullan at dediğimiz popüler kültürün bir parçası haline geliyor oyunlar, halbuki oyunun sonraki serileri Battlefield serisinde olduğu gibi 2 hatta 3 yılda bir çıksa kemikleşmiş bir oyuncu kitlesi oluşacak.

Hem oyuncuların hem de oyun platformlarının yeni oyunlara geçiş yapmaları daha mümkün hale gelecek, bir tarafta eski oyunlar oynanırken yeni oyuncular onlara katılacak, yeni çıkan oyunlar ise hem eski oyunculardan oyuncu kaynağı olarak yararlanırken hem de ilk defa oyuncu olacakları kitlesine katacaklar.

Evet CoD serisi gerçekten kendi sonunu hazırlıyor, forumdaki değişik konu, mesaj ya da Disqus yorumlarımda zaman zaman bu hususlara değiniyorum. Her sene bir oyunun çıkarılması, 3-4 sene önceki oyunların ise çöpe atılması, BO3 fiyatının daha oyun çıkmadan artırılması örneğinde olduğu gibi paragözlü davranılması kendi sonunu getirecek.

Yukarıda da değindiğim gibi dünya genelindeki anlık CoDGhost ve CoDAW multi oyuncu sayısını incelediğimizde çok az oyuncu görünüyor ve bağlantı sorunları da eklenince host/sunucular boş neredeyse. Daha eski oyun olmasına rağmen Treyarch yapımı BO2 için durumun biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Diğer yandan CoD oyuncularını bir arada tutan ve potansiyel yeni seri oyuncularının oynadığı CoD2 ve CoD4 başta olmak üzere punkbuster desteğinin kesilmesi ki bu hususa CoD4 PB Sorunu başlığında değinmiştim kasden eski seriyi bitirmek için yapıldı ve ilaveten geçtiğimiz aylarda da XFire'ın server listeleme desteğini kesmesiyle birlikte zaten can çekişen bu oyunlar da artık tamamıyle bitecek gibi görünüyor.

Bf Vs Cod

Battlefield ise bir kaç yılda bir oyun çıkarmakla en iyisini yapıyor, oyuncuların hoplayıp zıpladığı oyunlar değil gerçekçi oyunlara imza atıyor. Bu da yetmiyor sınırsız sayıda BF3 free oyun vererek multiplayer oyuncu sayısını maksimize ederek oyuncu potansiyelini devamlı artırıyor. CoD'da ise bu güne kadar free oyun verildiğine hiç şahit olmadık ne yazık ki.

Battlefield serisinden söz açılmışken Battlefield 3 Free Key konusundan detaylıca bahsedeyim. Hatırlarsanız Battlefield 4'ün çıkmasından bir süre sonra Battlefield 3 free key kampanyası kapsamında geçtiğimiz yıl başvuranların tamamına key dağıtılmıştı. Biz yani CoD'cular olarak bugüne kadar hiç free key görmedik maalesef. Peki BF3 free key neden dağıtıldı arkadaşlar sizce?

Burada oyunun dağıtımcısı EA büyük bir strateji uyguladı. Daha Battlefield 4 yeni çıkmışken Battlefield 3 key hem de milyonlarca key dağıtmak akıl işi değilmiş gibi görünse de asıl maksat oyuncu kitlesi oluşturarak hem Battlefield 3 multiplayer sunucularını (ki daha bugün 4-5 saat full serverlerde BF3 oynadık) boş bırakmamak ve bu kitleyi önümüzdeki yıllarda potansiyel Battlefield 4 oyuncusu yapmak. Müthiş bir stratejiydi bence ve sonuçlarını hem BF3 hem de BF4 sunucularının doluluğundan anlayabiliyoruz.

Seride özellikle MW2 ve BO2 en çok sevdiğim oyunlar arasında olsa da şahsen 2. Dünya Savaşı (WWII) konseptini daha çok seviyorum. Sırasıyla en çok sevdiğim oyunları sayacak olursam CoDUO, CoD2, CoD5, MW2 ve BO2 önde geliyor.

Şu an ise en çok istediğim şey yapımcı firma tarafından grafik, hile önleme sistemi vb. yönlerden yeniden ele alınarak Call of Duty 2'nin yeniden piyasaya sürülmesi, bu gerçekleşirse CoD serisinin yeniden doğuşunun başlangıcı olacaktır diye düşünüyorum. Fakat her şeye rağmen önümüzdeki ay başında çıkacak Black Ops 3'ten ümitli olduğumu da belirtmek isterim.

Cod Vs Bf

 
Gönderildi : 9 Ekim 2015 05:07
D785d7e793ac85f3fc20a2503be72395?s=110&d=monsterid&r=g
 Era
(@era)
Gönderiler: 1
Er
 

CoD 2'den hiç bahsetmemişsin 🙂 asıl efsane o dur. Sürekli yeni seri çıkartmalarında haklısın ama hepsi nerdeyse birbirinin aynısı. Oyuncuları düşünselerdi benzer serinin arasında CoD2 tarzı WW2 türüde çıkartırlardı.

Belki Türkiye'de kalmadı ama dünyada binlerce sunucuda oynanıyor CoD2. Merakla bekliyorum acaba ne zaman bu birbirinin aynısı serilere ARA verip WW2 tarzı CoD oyunu çıkartacaklar 🙂

 
Gönderildi : 11 Ekim 2015 02:43
94a474e798c41b228ff86ff49e8d6aa3?s=110&d=monsterid&r=g
(@umut-can-uslu)
Gönderiler: 8
Onbaşı
Konu Sahibi
 

 Dediğin gibi CoD2'de efsanedir hala çok sayıda hastaları ve dolu serverları var. FPS oyunlarının ilk gözdelerindendir AMA CoD4 kadar hiçbir seri oyuncu toplayamadı, MW kadar hiçbir seri sevilmedi.

Ve CoD'a gelecek olursak kendini düzelteceğini sanmıyorum. Yolu bulmuşlar hızlı ve çeşitli MP ve eskisine göre daha iyi grafikler. Her sene ne satarsak kardır kafasıyla gidiyor. İlk düşüşü Ghosts ile yaptı ardından AW ile ayrı düştü umarım BO3 yok denecek kadar satar da akılları başına gelir.

 
Gönderildi : 11 Ekim 2015 17:10
Fb76a14ad5445cc9cbb1e20838bf0bff?s=110&d=monsterid&r=g
(@ceyco)
Gönderiler: 52
Uzman Çavuş
 

Çıkan her yeni serisi beni daha eskiye itti desem yeri var çoğunu oynamadım site sayesinde oyun incelemeleri yapanları okuyup seyretti o nasıl silahlar adamlar tavşanlar gibi evlerin üstünden zıplıyor ne bileyim bana göre değil belki de benim yaşımdaki bir insan için fazla hızlı 🙂

Bir oyunu üretmek bukadar kolay olmamalı bence okadar hızlı çıkarıyorlarki birini alamadan öteki çıkıyor, biri bunlara söylesin çocuk bile 9 ayda oluyo bukadar askeri nerden bulcaz 🙂

Bence yanlış yol izliyorlar bekle çalış öyle bir oyun çıkar ki satılsın satış rekoru kırsın en azından iz bıraksın, cod 4 dörtten sonra çıkan oyunları bo3 kadar insanlar belkide hatırlamak bile istemiyorlardır.

Kurtuluş savaşını konu alsınlar bütün ülkeler savaştı hemen hemen çocuklarda tarih öğrenir oynar iken 🙂

 
Gönderildi : 12 Ekim 2015 03:19
94a474e798c41b228ff86ff49e8d6aa3?s=110&d=monsterid&r=g
(@umut-can-uslu)
Gönderiler: 8
Onbaşı
Konu Sahibi
 

Zıplama olayına gelince oyun Crysis i geçti bir şey yapalım derken işi iyice batırdılar. İyi tamam siz böyle bir yenilik getirdiniz ama o zaman baştan bize Mw serisini diğer oyunları sunmayacaktanız o oyunlarla bunların arasında hiçbir benzerlik yok BO3 ü almayın aldırtmayın belki düşüş yakar akıllanırlar

 
Gönderildi : 12 Ekim 2015 03:39
Bb979ba40be023dbc408050a4b2e759f?s=110&d=monsterid&r=g
(@lucasyekatarina)
Gönderiler: 6
Onbaşı
 

CoD2 yanlış hatırlamıyorsam 2005 de çıkmış bir oyun 10 yıldır var ve ben hala keyifle oynuyorum. Bu zamana kadar CoD serisinde Black Ops 2'ye kadar hepsini tek tek oynadım singleplayer olarak.

CoD2 ve CoD4'ün multiplayeri vazgeçilmezdir. CoD2'de temiz bi 2000 saatim vardır ki bu son 1-2 yılda derslerden fırsat buldukça girebildigim rakamdır ( öncesinde internet ya da pc sıkıntısı çekiyodum 😀 )

Hangi oyunları en çok sevdin derseniz sırasıyla ; cod2 - cod4 - cod mw2.  Cod serisi sonunu mu hazırlıyor ? Bence evet, ben black ops 2'den sonra geri kalanını oynamadım kaç tane çıkmış onu da bilmiyorum ama 2 tane falan daha geldi herhalde. inanılmaz bi şey eklemediler.

He yine tabiki klasik cod havası olduğu için 2-3 map öylelemesine oynadım net kafede. ama eski tadı tuzu yok. hikaye klasikleşti ve teknoloji odaklı olmaya başladı. Farklı konulara yönelmesi ya da eski bir konuyu resterasyon yapmasını dilerim. Özellikle Cod2'nin bugün günümüz şartları altındaki teknolojiyle iyileştirilmiş bir şekilde yeniden sunulması ayrı bir tad katacaktır (Grafik, oyun içi yapay zeka gibi güncellemeler)

Bana kalırsa Assassins's Creed serisi gibi Cod serisi de tükendi son demlerini yaşıyor. Eskiden hayranlıkla oynadığımız oyun artık sıradan bir şeymiş gibi geliyor. Ben mw2'nin ilk trailerini gördüğümde ulan nasıl beklicez 1 yıl hemen çıksa bari der gün sayardım artık her gün yenisi gelirmiş gibi çıkartıyorlar. Eğer Cod serisinin yaptığı hataları yapmayan ve benzer oyun anlayışına sahip bir firma çıkarda güzel bi oyun yaparsa Cod biter.

He tabiki biz yine Cod2 serverlarında elimizden geldiğince oynamaya çalışırız da Xfire örneğinde çok haklısınız. oynamayalım diye zorluyolar ben teknolojik savaş istemiyorum kardeşim zaten yeterince teknoloji bombardımanındayız yeter gayri.

Güzel bir konu olmuş.

 
Gönderildi : 27 Ekim 2015 04:58
8a04c3fef6dbbf489696785873e69f25?s=110&d=monsterid&r=g
(@administrator)
Gönderiler: 2930
General Admin
 

Alıntısını aşağıya da yaptığım Disqus üzerindeki değerli yorumu için MrSertan39 nickli kullanıcımıza teşekkür ederiz.

@sertanengin

2015 te paylaşılmış ama yetişebilseydim keşke cevap verirdim.
CoD Devri artık sadece Robotlardan oluşmakta, bakarsam BO3 ve İW aynı oyun İW, BO3'ün DLC(Genişletme) gibi bir şey oldu. Hadi tamam oyunlar iyi güzel yapılmış hocam sen ardı arkası kesilmeyen şekilde niye oyun çıkarıyorsun ? Şimdi CoD BO4 çıkıyor BO3'ten farksız olacak bir şekilde.

Eski Modern Warfare oyunlarını oynayan bir çok insan var MW2'nin devri bitse de MW1 ve MW3 hala oynanıyor.
En son çıkan oyuna CoD WW2 ye bakarsak çok fazla oyuncusu yok veya olmuştu ama oyuncu kaybetmişti. WW2 çok geç çıktı aslında World at War ilk çıktığında 2. oyunu çıkmalıydı, ama sen 2017 de WW2 çıkartırsan kimse oynamaz. Çünkü insanlar World at War havasını unuttu artık 1. veya 2. Dünya savaşları onlar için geride kaldı çoğusu böyle gelişmiş oyunlar gelsin derken çoğusu eski oyun havası gitti diye CoD serisini bırakan çok insan oldu.

Evet bende oynuyorum BO3 ve İW ama FPS oyun sever olduğum için hoşuma gidiyor. sene 2018 ve PS4 platformuna özel 11 temmuza kadar BO3 alma şansımız var bedavaya bende kaçırmadım ama gayet güzel. Güzel olsa da unutturduğu tek şey zombi modu. CoD BO1 deki zombi modu kadar eşsiz bir mod görmedim. Çoğu oyun özenip bunu yaptı ve oyuncu kitlesi topladı kendine. İW de biraz fazla değiştirmişler her ne kadar zombi gelse de boss fight eklemişler. Onlarda zaten aşırı zor oynanmıyor.

CoD'un hali şuan sürünmek. Treyarch ve Activision akıllarını başlarına toplasa BO4'ü öyle çıkarmak yerine BO'1 yada 2. oyun devamını çıkarabilirlerdi.
Ama nafile artık CoD devri, Robot devri.

 
Gönderildi : 13 Haziran 2018 18:44
78223a0e3254aca120870463455c9018?s=110&d=monsterid&r=g
(@sertanengin)
Gönderiler: 14
Onbaşı
 

Merhabalar CoDTürkiye ailesi. Bugün geçmişten günümüze yapılmış CoD oyunlarının ve değişen şeylerden bahsedeceğim. Evet forumda bir yazı okuduktan sonra aklıma geldi dedim ki ben yazayım bunu da. Şimdi 2003 yılında Call of Duty'in ilk oyunu çıktı, beğenilmişti ve 2. oyun çıktı.

Sonra 3. oyun çıktı ama PS3'e özel çıkarılmıştı, PC oyuncuları için çok kötü olmuştu. Sonra ise World at War çıktı. Şimdi burada duralım, nereden baksan 1. ve 2. Dünya Savaşlarını anlatan oyunlar çıkmış değil mi? Evet tarihi anlatan CoD oyunları çıktı fakat Activision artık oyuncuların sıkılacağı için değişiklik yapmaya karar verdiğini çok iyi biliyoruz.

Peki ne oldu? Call of Duty Modern Warfare adlı serinin ilk oyunu çıktı. Günümüzde hala oynanan ve geçmişte Activision'a bayağı para kazandıran oyunu hakkında konuşalım. Modern savaş tüm dünyadaki CoD oyuncularını kasıp kavurdu ve CoD'cu olmayanları CoD'cu yapan CoD oyunlar listesine eklemek gerek.

O kadar çok sevildi ki Activision Blizzard şirketini satın aldı. Yanlış biliyorsam siz düzeltin ama öyle hatırlıyorum. Sonra 2. oyun  çıkarıldı, 2. oyun ilk oyunun devamı idi. Oda çok sevildi ama günümüzde artık oynanmayan CoD oyunları listesine girmiş bulunmakta. Nereden baksan en az 500 en fazla 1000 oyuncusu olan bir oyuna döndü. Hikaye devamı için 3.Oyun çıkarıldı.

3. Oyun serinin en güzel oyunu oldu. Ve öyle bir son yapmasalardı şuan Activision devam edecekti ve şimdiki günümüzde oyuncu kaybetmeyecekti. Modern Warfare serisi bitince. Modern Warfare 2 oyunundan sonra Black Ops çıkarılmıştı. Bu oyun geçmişe dayalı bir seri haline gelecekti fakat 2. oyunu çıkınca değişti bir askerin hayat hikayesini anlatan bir oyundu, gerisini bende bilmiyorum ama hikayeden koparılacak bir oyun çıkardılar.

O oyuna gelmeden önce seriden kopan ve alakasız bir oyuna dönen CoD Ghost oyunu. CoD Ghost'u çıkardın ama neden devam etmedi ? Neden Black Ops 2 devamı gelmedi? Neden alakasız bir oyun çıkardınız? (Advanced Warfare)

Tamam anlıyorum değişiklik gerek ama sen tek bir oyun çıkartıp oyunun devamı gelmeyeceği takdirde ve her yıl oyun çıkarırsan cep yakarsın 2. si oyuncu kaybedersin. İnsan oyundan zevkini tam alamadan yeni oyun çıkarıyorlar ve parası kalmayan düşünüyor alsam değer mi ? Diye.

Ghost'tan sonra Advanced Warfare çıktı. Bu oyun 2050 yılları ve üstünde geçiyordu. Hadi bunun hikayesi iyi güzel hocam da sen oyun hikayesini devam ettirmek yerine neden gittin 2015 yılında CoD Black Ops 3 oyununu çıkardın?

Hadi çıkardın herkes merak ediyordu hikayesinden. Ama sen 2050 yılı üzerinde oyun çıkarırsan 2. si Oyunları her sene çıkarırsan kimse senin oyunundan bir şey anlamaz !

BO3 robot devri olarak çıktı zaten spoilersiz açıklamasında robotlar devri falan yazıyordu. Hadi bunu geçtim, hocam sen ne yaptın ya ? CoD İW 2016 yılında BO3 ten sonra çıkarıldı. Çıkarıldıktan sonra ise fragmanı ilk fragmanı yani trailer'i dünyanın en çok dislike (beğenilmeyen) videolar listesinde 3.sırayı aldı.

Haketti zaten neden çıkardın ki ? Hadi senide geçtim, biliyoruz ki 2008 yılında World at War oyunu çıktı ama 2. oyun hangi yoldan geldi ? 2017 yılında çıkarılan CoD WW2 hem beğenildi hem satın alındı hemde oyuncu kaybetti.

Neden bunlardan bahsediyorum ve açıklama yapmıyorum çünkü şimdi bomba patlatacağım CoD hakkında.

Başlayalım...

Şimdi 2003 ten itibaren 3 tane oyun çıkarıldı, seriden kopmayacak şekilde beğenildi. Sonra CoD MW serisi çıktı. Seriden kopmadı hikaye harikaydı. CoD BO serisi çıktı. 1. Oyun harikaydı, 2. Oyun geçmişi ve geleceği anlatıyor iken 3. oyun yerine CoD Ghost çıkarıldı. Peki hadi çıkardın devamı niye gelmedi ? Ya da geldi ama neden BO3 ten önce geldi ? BO3 ten sonra neden gelmedi ?

Advanced Warfare neye dayalı daha doğrusu hangi CoD oyununa dayalı çıkarıldı ? Neden Activison her yıl oyun çıkarmaya başladı ? CoD BO3 neden geç çıktı ve neden hikayeden ve CoD konseptinden ayrıldı ? Ve en mantıksızı neden kopyala yapıştır ile CoD İW oyununu çıkardınız ? Bir oyundan zevk alamadan 2. oyun geliyor ondan zevk alamadın 3 geliyor hocam.

World at War devamı çok geç geldi 2008 den 2017'ye ne kadar fark var ?

Hadi World War 2 den sonra neler oluyor ? Bakıyoruz 2018 Ekim ayında piyasaya çıkartılacak CoD BO4 oyununa hoş geldiniz. CoD BO4 seriden alakasız hikaye modunun olmayacağı ve BO3'ün Multiplayer'inden devam edilecek ve esinlenecek. Daha çok mod gelecek ve CoD konseptini ortadan kaldırmak için ideal ilk ve son oyunu olmayacak. Çünkü CoD serisi Ghost'tan sonra çöküşe uğradı.

Anlatmak istediğim:

Oyunların devamı gelmiyor, gelse de konseptinden ayrılıyor, oyunlar uzun süre tutulmuyor DLC ler ile oyunu uzatmak yerine sadece harita ve silah çıkarılıyor, zombi modları daha fazla olmadığının, hikayesinin kısa olduğu'nu açıklamak istedim.

Activision artık bir dur demeli kendine, nasıl mı ?

Her yıl oyun çıkarmak yerine DLC'ler ile modlar gelmeli yanında da haritalar. Sadece zombi modu değil daha güzel Co-op modları gelmeli (MW3 ten örnek alınmalı) Serilerin devamları gelmeli ve ayrı bir şekilde çıkarılmamalı.

Şu 3 şeyi yapsalar eski haline döner CoD ve yine parayı kırar ama akılsız Activison yeni yeni teknolojik oyun yapacakları için hem para hem de oyuncu kaybediyor.

Siz bu geçmişten günümüze oluşan olaylar için ne düşünüyorsunuz ? Gelin tartışalım.

 
Gönderildi : 28 Haziran 2018 01:45
78223a0e3254aca120870463455c9018?s=110&d=monsterid&r=g
(@sertanengin)
Gönderiler: 14
Onbaşı
 

Selam arkadaşlar. Biliyoruz ki MW serisi çok sevilen (ben dahil) seven oyuncular MW4'ün gelmesini çok istediler. Ama Activision MW3'te final ile doğru karar alsa da yeni yapılan bir oyunun devamını getirmemek insanı mahvediyor.

Yalan söylemeyeceğim direk şöyle anlatayım. Ekim 2017 Tarihinde PS4 satın aldım ve onu alana kadar CoD serisinin Ghost'a kadar olduğunu biliyordum diğer yeni çıkan AW,BO3,MWR,İW gibi oyunların olduğunu bilmiyordum.

Ama sonradan indirimlerde CoD İW+ CoD MWR gördüm ve o zaman 120 TL idi. Düşünmeden satın aldım ve oynadım.

Gerçekten eski serilerin devam etmemesi aslında daha iyi ama madem oyun çıkartıyorsun devamını getir. CoD Ghost 2, CoD Advanced Warfare 2, CoD İnfinite Warfare 2 ; gibi oyunlar çıkabilirmiş.

Ama eminim ki bu sene BO4 fena devrim yaratacak. Kim neyi seviyorsa onu sevsin, kim neyi sevmiyorsa onu sevmesin ama ben her zaman, herdaim CoD serisinin hep yanındayım.

Peki neden CoD tarafındanım, neden BF tarafında değilim gibisinden bir yanıt yazayım.

Evet zevkler ve renkler tartışılmaz ama olay şu, sen aksiyonu hayatında ilk CoD ile başladın ya, işte o aksiyonu bir daha ve bir daha tatmak istiyorsun ama CoD'un tatlısı da yenmez çünkü çok tatlıdır ve bir daha bulamazsın 😀 CoD oyunlarının hep senaryosunu çok sevmişimdir doğrudur, Multiplayer'ide çok hoşuma gider ve gerçekten Arcade bir oyun olması çok iyi.

Simülasyon ben neredeyse hiç sevmem ama BF Simülasyon olarak başarılı bir yapım. Multiplayer'i gerçekten savaştaymış gibi hissettirse de CoD benim gözümde daha iyi, daha aksiyonlu (daha hızlı), zevki ayrı olan bir oyun oldu benim için.

Yani kastım ben hep CoD oyuncusu olmak istemişimdir. Kastım Profesyonel bir oyuncu, ama olamıyoruz 😀

CoD benim için çok ayrı bir yerde 🙂 Gerçekten yeni yeni başlamak isteyen arkadaşlarımıza MW serisi ve Advanced Warfare oynatılmalı. Çünkü bu oyunlar oynanması gereken oyunlar.

Haaa unutmadan CoD 1 ve 2 oyunlarına da Remastered gelse fena olmaz 😀

 
Gönderildi : 31 Temmuz 2018 02:25
8a04c3fef6dbbf489696785873e69f25?s=110&d=monsterid&r=g
(@administrator)
Gönderiler: 2930
General Admin
 

Oyun çıkmadan önce ''BO4 fena devrim yaratacak.'' öngörünüz tutmuş görünüyor, son dönemlerde çıkan serinin hatta çoğu oyunun önüne geçti istatistikler bakımından. Ben de beta sürecindeki deneyimlerime göre Black Ops 4'ü oldukça beğendim; çeşitli çevrelerden, videolardan vs. edindiğim izlenimler de bu yönde.

Yazınızın sonunda değindiğiniz CoD 1 ve CoD 2 oyunlarına da Remastered gelmesi konusu da gerçekten isabetli, CoD'u CoD yapan oyunlar bu oyunlar çünkü. Remastered edip fiyatlarını da uygun tutarlarsa on milyonlarca satacağını ve CoD'da yeni bir dönemin başlayacağını düşünüyorum.

Selam arkadaşlar. Biliyoruz ki MW serisi çok sevilen (ben dahil) seven oyuncular MW4'ün gelmesini çok istediler...

 
Gönderildi : 20 Aralık 2018 14:30
69baa3d1c146e3dd73b0301ac39caabb?s=110&d=monsterid&r=g
(@erens)
Gönderiler: 1
Er
 

cod mw4 bende bekliyorum ya bi çıkmadı saçma sapan black ops çıkarıyolar oyun yakında uzay çagına döner zaten ...

 
Gönderildi : 23 Aralık 2018 19:21
78223a0e3254aca120870463455c9018?s=110&d=monsterid&r=g
(@sertanengin)
Gönderiler: 14
Onbaşı
 

Selamlar. Evet düşündüğüm doğru çıktı çünkü sebepleri şunlar. CoD BO3 günümüzde dahi CoD'cuların en sevdiği Multiplayer modu BO3'e aitti. BO4'te biraz daha geliştirip oynanışı aynı bırakıp bir oyun yaptı ve ekstradan Blackout(Battle Royale) modunu çıkardı.

Battle Royale modu BO4 ten önce çok sevildiği ve Çıkacağı duyurulunca herkesin merakla beklediği bir mod oldu ve çok ta güzel yapıldı. Yapım aşamasındayken bunun olacağını biliyordum fakat şunu hiç düşünmedim.

CoD çıkışını 1 hafta çok iyi geçirdi ama sonrasında ününü kaybetti. Çünkü hep aynı şeyler battle royale bir yerden sonra sıkıyor (Betayı oynarken fark ettim) Multiplayer zaten aynı sadece karakterlerin özellikleri az çok değişmiş. Bu nedenle CoD ününü çabuk kaybetti ama hala oynanan bir oyun.

Tavsiye eder miyim? Zombi ve Multisi için Blackout'a önermem sıkılırsınız. Devrim demek ki 1 hafta sürüyormuş 😀

Oyun çıkmadan önce ''BO4 fena devrim yaratacak.'' öngörünüz tutmuş görünüyor, son dönemlerde çıkan serinin hatta çoğu oyunun önüne geçti istatistikler bakımından. Ben de beta sürecindeki deneyimlerime göre Black Ops 4'ü oldukça beğendim; çeşitli çevrelerden, videolardan vs. edindiğim izlenimler de bu yönde.

Yazınızın sonunda değindiğiniz CoD 1 ve CoD 2 oyunlarına da Remastered gelmesi konusu da gerçekten isabetli, CoD'u CoD yapan oyunlar bu oyunlar çünkü. Remastered edip fiyatlarını da uygun tutarlarsa on milyonlarca satacağını ve CoD'da yeni bir dönemin başlayacağını düşünüyorum.

 
Gönderildi : 27 Aralık 2018 00:24
78223a0e3254aca120870463455c9018?s=110&d=monsterid&r=g
(@sertanengin)
Gönderiler: 14
Onbaşı
 

Selamlar. Dostum 2019 senesinde yeni CoD oyununu yapacak geliştiriciler İnfinity Ward oldu. 2019 senesinde ya MW4 göreceğiz ya da MW2R göreceğiz.

Ama büyük ihtimal MW4 gelecektir çünkü uzun süredir tüm CoD MW oynayan herkes merak ediyordu ne oldu? ne olacak? Price sonra ne yaptı? Gibi yorumları göze alarak güzel bir oyun çıkarabilirler ama tahminen MW4 diyorum ben:D

cod mw4 bende bekliyorum ya bi çıkmadı saçma sapan black ops çıkarıyolar oyun yakında uzay çagına döner zaten ...

 
Gönderildi : 27 Aralık 2018 00:26
78223a0e3254aca120870463455c9018?s=110&d=monsterid&r=g
(@sertanengin)
Gönderiler: 14
Onbaşı
 

cod mw4 ben de bekliyorum ya bi çıkmadı saçma sapan black ops çıkarıyolar oyun yakında uzay çagına döner zaten...

DEDİĞİM GİBİ MW4 gelecek ama ismi Modern Warfare 4 değil Modern Warfare olacak.

 
Gönderildi : 24 Haziran 2019 13:39
Sayfa 1 / 2
Oyun.News
Logo