Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Call of Duty 2 Tam Çözüm ve Genel Bilgiler

Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Call of Duty 2 oyunu hakkında genel bilgileri ve tam çözümünü yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yazımıza yorum yapmanızdan ve sosyal medyada paylaşmanızdan memnunuyet duyarız, teşekkürler.

Genel Bilgiler: Call of Duty 2, yapımı Infinity Ward, dağıtımı Activision tarafından gerçekleştirilen FPS tarzında bir aksiyon oyunudur. II. Dünya Savaşını konu alır. Gerçeğe yakın efektleri ve oynanabilirliği ile dikkat çeker.

  • Daha Geniş Mekanlar:Call of Duty 2'deki mekanlar ilk oyundaki mekanlardan %50 - %200 daha geniştir.
  • Geliştirilmiş Yapay Zeka: Artık düşmanlar el bombalarından kaçabiliyor, siper alabiliyor, sizi ve takımınızı yan taraftan vurup gafil avlayabiliyor. Tabii bunlar sadece düşmanlar için geçerli değil, takım arkadaşlarınız da bu özelliklere sahip.
  • Savaş Konuşmaları: Artık savaş alanında ne olup bittiğini takım arkadaşlarınızdan öğrenebiliyorsunuz. Köşelerde saklanan düşmanlar olduğunu, düşman birliklerinin yaklaştığını ve daha bir çok gerekli bilgiyi takım arkadaşlarınızdan alabiliyorsunuz. Bu özellik için Infinity Ward oyuna tam 20.000 satırlık konuşma ekledi.
  • Geliştirilmiş Grafikler: DirectX 9'un bütün özelliklerini kullanan oyunda, parçacık efektleri için özel bir çaba harcanmış; mesela toz bulutları, top ateşiyle ortaya çıkan kör edici siyah dumanlar ve bunun gibi parçacık efektleri son derece etkileyici görünüyor.

Hikâye Modu (Singleplayer): Tekoyuncu modu silah eğitimiyle başlar. Adınız Vasili'dir. Oyunun en başında 1941 yılında Moskova'yı Almanlar'a karşı savunan Rus ordusundan sıradan bir er olarak, basit piyade silahları eğitimi aldıktan sonra göreve başlarsınız. 1943 yılında diğer bir rus kenti Stalingrad'ın kurtarılmasıyla Rus cephesi görevleri biter.

Bundan sonra da Kuzey Afrika'da Almanları geri püskürtmekle görevli 8. İngiliz ordusundan bir çavuş olarak İngiliz görevlerine başlarsınız. İngiliz görevlerinde sadece piyade değilsiniz. Bu görevler arasında iki haritada tank kullanma görevi vardır ve Alman panzerlerini kendi tankınız ve takımınızdaki diğer tanklarla alt etmek zorundasınız. İngiliz görevlerine daha sonra tekrar piyade olarak kuzey Doğu Fransa'da devam edersiniz.

Call Of Duty 2 Genel Bilgi

Son bölümler ise Amerikan görevleridir ve D Bölüğü'nden Amerikalı bir onbaşı olarak batı Normandiya kıyısından başlayıp Ren nehrinin Almanya tarafına kadar olan bölgeyi Almanlardan temizlemek zorundasınız. Oyunda amaç size verilen görevleri yerine getirmektir. Oyunda kullanılan silahların tamamı o dönem adı geçen ülkelerin ordularında kullanılmış ve görünüm, atış hızı, etkili menzili, hatta seslerinin gerçeğine benzerliği ile 2005 yılına kadar mümkün olan en gerçekçi 2.Dünya Savaşı simülasyonu olma özelliği taşır. Oyunda öldürdüğünüz Alman askerlerinin de silahlarını kullanabilirsiniz.

Çoklu Oyun Modu (Multiplayer): En fazla 64 kişilik olan internet üzerinden oynanan serverlara bağlanılarak giriş yapılan oyun modudur. Çoklu Oyun toplam 13 değişik haritada oynanılır.Oyunda dört ülkenin askerleri birbiriyle savaşmaktadır.(Amerikan Askerleri, Alman Askerleri, Rus Askerleri, İngiliz Askerleri)

  • DM (Deathmatch): Adında anlaşıldığı üzere önünüze geleni öldürdüğünüz moddur.
  • TDM (Team Deathmatch): Haritasına göre Alman veya ABD askerlerinden 2 takım oluşturuluyor. Almanlar her haritada oluyor fakat haritasına göre İngiliz veya Rus askeri de olunabiliyor. Bu iki takım belirlenen süre veya skora erişene kadar çarpışmaya devam ediyor. En çok düşmanı öldüren takım kazanıyor.
  • SD (Search and Destroy): Düşmanın bölgesinde bulunan ve daha önceden belirlenen, pusulada yıldız işareti ile görünen araca bomba yerleştirmeye veya bulunulan takıma göre yerleştirmeye çalışarak zamana karşı yarışılıyor. Müttefik oyuncular, gerekli sürede Almanları temizleyemez veya araçları imha edememezse o round'u kaybederler.Almanların görevi ise ölmeden araçları savunmaktır.
  • CTF (Capture The Flag): Düşmanın bölgesinde olan bayrağı kaparak kendi bayrağınızın yanına getirmelisiniz aynı şekilde düşmanda sizin bayrağınızı kapmışsa düşmandan bayrağınızı geri alana kadar sayı yapma imkanınız yoktur.
  • HQ (HeadQuarters): Yapı itibarı ile Search and Destroy'a benzeyen bu mod da amaç haritaya rasgele olarak koyulan radyoyu bulup onu ele geçirmektir. Herhangi bir taraf radyo'yu ele geçirdiğinde pusulada o takımın bayrağı gözükür ve karşı tarafta buna göre harekete geçer.

Call of Duty 2 Tam Çözüm: İlk oyun 2003 yılında hiç beklemediğimiz bir anda gelmiş ve bomba etkisi yaratmıştı. Yapımcı Infinity Ward, gayet tecrübeli elemanlardan oluşuyordu. Zaten kendilerini Medal of Honor gibi bir seriyle kanıtlamışlardı, ancak yaptıkları yeni oyun MOHAA'yı bile geride bırakmıştı. Call of Duty'de dikkatimizi çeken ilk şey savaş atmosferinin bire bir olarak oyuna yansıtılmış olmasıydı. Başımızın üstüden geçen kurşunların çıkardığı sinir bozucu sesler, yanımızda teker teker düşen arkadaşlarımız ve biraz ilerimizde patlayan bombanın kulaklarımızda duyulan uğultusu.

Bu kadar iyi ve sevilen bir oyuna elbette bir ek paket gelecekti ki, zaten kısa bir süre sonra COD'a ek paket; United Offensive geldi. İyileştirilen grafikler, yeni bölümler, sıcak ve kapsamlı çatışmaları ile büyük bir zevkle oynatmıştı kendini bize. Herkes serinin devamı gelecek mi diye birbirine sorarken, Activision ikinci oyunun yapımına başlandığı haberini verdi. Tabi buna en çok sevinenler serinin yakın takipçileriydi. Beklediğimiz an geldi, çok uzun sürmeyen bir bekleyişin ardından Call of Duty 2 piyasaya çıktı.

Incoming !

Call of Duty 2'ye ilk oyunda olduğu gibi ufak bir alıştırma bölümü ile başlıyoruz. Karşımıza konulmuş nesneleri vurup biraz ilerledikten sonra, el bombası almak üzere elimizi kasaya atıyoruz, ancak kasalardan el bombası yerine patatesler çıkıyor. Bizimle birlikte olan silah arkadaşlarımız da buna şaşırıyor ama komutanımız savaş zamanında tedbirli olup, boşa malzeme harcamamak gerekli diyor ve biz de diğer göreve geçiyoruz. Oyunda görevlerimizin yerini yine sol alt köşedeki pusulamızın yardımı ile buluyoruz. Görevler genellikle sıra tabanlı ilerliyor ancak, ana görev içinde aldığımız yan görevlerin hangisini ilk önce yapacağımız bize kalmış, bu da bir nevi serbestlik yaratmış oyunda.

Call Of Duty 2'de oyun boyunca bize diğer asker arkadaşlarımız eşlik ediyor, fakat aksiyonun başlaması için bizim hareket etmemiz gerekli, oyunda önceden hazırlanan sahnelerde bu kendini iyice belli ediyor. Örneğin bir bölümde yoğun ateş altında kalıyoruz, takım arkadaşlarımız dahil herkes bombalardan ve kurşunlardan korunmak için kafalarını deve kuşu misali toprağa sokmuş durumda. Tabi biz böyle boş durmuyor ve hemen ilerlemeye başlıyoruz, üzerimize isabet eden kurşunlarla biraz hasar alıyoruz, tam üstümüzdeki baskı iyice arttığı anda, bir tank tam yanımızda duran duvarı kırıp içeri dalıyor ve etrafı düşmanlardan temizleye başlıyor. Ancak yukarıda dediğim gibi; biz hiç ilerlemesek, o tankın geleceği ve bizimde oradan kurtulacağımız yok.

World War II

1941 ve 1945 zaman aralığını konu alan oyunda Rus, İngiliz ve Amerikan kuvvetleri ile Rusya, Mısır, Libya, Tunus ve Fransa'da çarpışıyoruz. Oyundaki çatışmalar genellikle ağır geçiyor, bizden ya bir yeri savunmamız ya da bir bölgeyi ele geçirmemiz isteniyor ki, bunlarda çok basit görevler değil. Düşmanlarımız oldukça dinamik hareket ediyor, belirledikleri stratejiye göre dizilip savunma ya da duruma göre atağa geçebiliyor. Hatta sizin attığınız bombayı aynı hızla size geri fırlatabiliyor, bombayı geri atamayacağını anlayınca ise bulundukları yerden hızla uzaklaşabiliyorlar, tabi bu da onların yapay zeka bakımından yeterince iyi olduğunu gösteriyor.

Düşmanlarımızın önlerinde bulunan her şeyi siper olarak kullanıp, bize hasar vermelerinde üstlerine yok. Hele ki ağır makineli tüfekleri ellerine aldıklarında demeyin keyiflerine! Sakın yanılmayın, yapay zeka sadece elinde silah olduğunda değil elinde silah olmadığında da çok iyi iş çıkarıyor. Düşman, tabancasının dipçiği ile iki üç darbede bizi gafil avlayabiliyor. Bu durumu özellikle yakın çatışmalarda görebilirsiniz.

Sağlık Paketi Koymayı Unutmuşlar

Oyunda dikkatimi bir husus çekti. İlk oyunun aksine COD2'de sağlığımız azaldığında (COD 2'de sağlık durumumuzu gösteren bir bar yok!) etrafta ilk yardım paketleri aramıyoruz. Düşman tarafından büyük hasara uğratılmışsak, ilk olarak kalp atışlarımız hızlanıyor ve gözlerimiz kanlanıyor. Buna rağmen çatışmaya devam edersek, sonumuz pek hayırlı olmuyor, ancak sağlığımızın azaldığı anda, bulunduğumuz yerde çok az bir süre beklediğimizde, kalp atışlarımız ve nefes alış verişimiz eski haline dönüyor ve aksiyona devam edebiliyoruz. Bu olayı daha önce Brothers In Arms'ta görmüştük. COD 2'de de olması gayet iyi olmuş. Kurşunlar başımızın üstünden teğet geçerken, kalkıp etrafta sağlık paketi aramak çok iyi olmasa gerek.

Ben ve Silah Arkadaşlarım

Yazının başında oyun boyunca bize takım arkadaşlarımızın eşlik ettiğini söylemiştim ancak bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. İlk oyunun aksine COD 2'de takım arkadaşlarımız çok daha aktif ve bize çok daha fazla yararları var. Bir bölgeyi ele geçirmek istediğimizde çok güzel bir şekilde baskı ateşi açabiliyor, kurşunumuz bittiği anda yanımızda belirip, düşmanlarımızı yere serebiliyorlar. Düşman yapay zekası ne kadar iyiyse, takım arkadaşlarımız da o kadar iyi. Yani ortada dişe diş, kana kan bir mücadele var ki, bu da oyunu çok zevkli bir hale getiriyor.

Oyunda, içinde bulunduğunuz aksiyon nedeni ile gaza gelip takım arkadaşlarınızı vurmak sizi çok üzebilir, çünkü bu noktada oyun sona erip en son save'den başlıyor. Bunun biraz sinir bozucu olduğunu söylemek gerek ancak Friendly Fire'ın açık olması oyundaki gerçekçiliği arttıran bir etmen. Yapımda kullandığımız silahlardan en beğendiğim Sniper oldu. Sniper'ı elimize aldığımızda, Shift tuşuna basıp nefesimizi tutuyor ve düşmanımızı çok güzel bir şekilde öldürüyoruz! Bu arada oyundaki save sistemi de değişmiş. ilk oyunda ve ek pakette olduğu gibi istediğimiz yerde save alamıyoruz. Onun yerine Checkpoint sistemi getirilmiş, bir bölümü tamamlandığınızda ister Resume Game diyebilir, isterseniz de Mission Select bölümünden oynamak istediğiniz yeri seçebilirsiniz.

Alarm Alarm!

Biraz da oyunun atmosferinden bahsedelim. Yazıda ara ara belirttiğim gibi aksiyon dur durak bilmiyor, sürekli bir çatışma halindesiniz ancak bu sizi hiç sıkmayacak şekilde hazırlanmış. Oyunun en zevkli bölümlerinden biri olan D-Day'i oynadığınızda ise ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Askerleri taşıyan deniz aracının içinde sahile doğru yol alıyorsunuz. Bir yandan komutanınız size sahile vardığınızda neler yapmanız gerektiğini anlatırken, bir yandan da sağınıza ve solunuza düşen topları görüyorsunuz ancak bunu fazla önemsemiyorsunuz.

Sahile yaklaştığınız anda silah sesleri başlıyor ve daha aracın kapağı açılmadan yanınızda ve önünüzde bulunan askerler teker teker ölmeye başlıyor. Acele etmemiz gerektiğini anlıyor ve hemen dışarı çıkıyoruz ancak tam o anda yanımıza düşen bir top sayesinde olduğumuz yere yığılıyoruz ve yerde yatarken etrafımızda olan biteni izliyoruz (gerçekten dramatik bir sahne yaratmış Infinity Ward). Tam öldüğümüzü düşündüğümüz anda başka bir er gelip bizi omzuna alıyor ve güvenli bir bölgeye taşıyor. Daha sonra elimize aldığımız Sniper ile ağır makinelilerdeki düşmanları temizleyip, yukarı doğru tırmanmaya başlıyoruz.

Yapımın atmosferine en önemli katkıyı sağlayan etkenlerden biri ise tabi ki sesler. Siz çatışmadayken fondan çok hafifte olsa, ara ara müzik geliyor, tabi ki bunlarda insanı gaza getirecek, cinsten olunca siz de daha heyecanlı daha zevkli oynuyorsunuz COD 2'yi. Takım arkadaşlarımız ve düşmanlarımızın sesleri de oldukça etkileyici olmuş. Savaş sırasında bulunduğunuz duruma göre bağırıp çağırabiliyor, yara aldıklarında ise oldukça gerçekçi sesler çıkartabiliyorlar.

Oyundaki grafiklere değinmek gerekirse, size Infinity Ward'ın yine çok iyi bir iş çıkardığını çekinmeden söyleyebilirim. Karakterlerin yüz kaplamalarından tutun da, soğuk havada ağızlarından çıkan nefeslerine kadar her şey büyük özen gösterilerek yapılmış. Mekan tasarımlarına ise diyecek hiçbir sözüm yok, binaların dış kaplamaları yanı sıra içersindeki objeler de gayet iyi tasarlanmış. Nedense binaların içerisine girince Half-Life 2 aklıma geldi, kendimi o atmosferin içinde buldum sanki.

Ancak bir nesneye ateş ettiğimde (şişe ve vazolar hariç) partikül efekti dışında bir tepki alamamam beni üzdü. Call of Duty 2'de de Source motorunun marifetlerini görmek istiyor insan. Karakterlerin aldıklara hasara göre tepki vermeleri de ayrı bir güzellik tabii ki. Örneğin düşmanız boğazına isabet eden bir kurşun, sonunda hemen elerini boğazına koyup yere düşüyor. Vücudun diğer bölgelerinde de aynı şekilde. Bu arada oyuna; sistemim yeter mi yetmez mi? diye kafanızı yormayın. Minimum sistem özelliklerinde bile rahatça oynayabilirsiniz.

Peki ya Sonuç?

Aslında uzun uzun düşünmeye gerek yok. Call of Duty 2 gerçekten beklediğimize değdi. Gerek grafikler, gerek oynanabilirlik, gerekse yapay zeka bakımından oldukça tatmin edici bir oyun olmuş ama oyunda eksikliğini hissettiğimiz bir yön var, o da fizik motoru. Gerek Half-life 2 gerekse F.E.A.R.'da fizik motorunun oynanabilirliğe ne kadar etki ettiğini hepimiz gördük.

COD2'de ise bu şarap şişelerini kırmaktan öteye gidemiyor maalesef. Bu da bence oyunun tek eksisi. Efendim artık yazıyı sonlandırmak zorundayım çünkü COD 2 yazmakla bitmeyecek nadir oyunlardan biri. Eğer COD ve COD: UO severek oynadıysanız, F.E.A.R. ve Quake 4 gibi oyunların sizi iyice daralttığını (sistemlerinizi de tabi ki)düşünüyorsanız, Call of Duty 2'yi severek ve çok büyük zevk alarak oynayacaksınız buna emin olun.

Call of Duty 2 oynamaya hazır mısınız? Hazırsanız aşağıdaki bağlantılarda CoD2 hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Call of Duty 2 Multiplayer Oynama Rehberi

Call of Duty 2 İyi Oynamanın Sırları, İpuçları, Taktikler ve Püf Noktaları

Call of Duty 2 FPS Yükseltme Yöntemleri

Call Of Duty 2 Tam Cozum

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 9 Nisan 2012 08:27
Almiyom Almiyom
(@almiyom-almiyom)
Onbaşı Üye

Slm Yasin kardeş. Sd pam mod zPAM 2.07 için teamvote next map vote yani diğer adı ile bunu servere nasıl koyabilirim? Bir çözüm öneriniz ya da bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim, saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Mart 2017 23:16
Vito Scaletta
(@vito)
Teğmen Üye

2000 ve 2010 doğumlu Z kuşağı tehlikeli saygı kalmadı. Türk olsun yabancı oyuncu olsun ahmakça oyunlar sözlü hakaret ve yazılı hakaret yiyebilirsiniz ve ölüm maçını da satabilirler.

Adminin yazdığı yazı küpür var. Onu okumanız o küpürü tavsiye ederim. Sinirleniyorsanız çıkın !

Eğim geliştirme; malesef cod 1 cod 2 cod 5 aim geliştirme test tabii yok ! Nasıl geliştireceğinizi ben de bilmiyorum haritada gizlenme olayını. Cod 2 'de harita ile ilgili patch yok bakamıyorum nereye saklanabilirim neler yapabilirim keşif yapamıyorum o konuda 0'ım O harita'da singel player'da bakılmıyor; oyuna başlıyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Nisan 2021 16:55
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Call of Duty'nin ilk oyunlarındaki Training bölümlerinde kısmen atış odaklı eğitimler var ama videodaki Valorant oyunundaki kadar gelişmiş bir eğitim mevcut değil maalesef. Olsaydı güzel olurmuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 4 Nisan 2021 18:04
Vito Scaletta beğenme
Vito Scaletta
(@vito)
Teğmen Üye

Başka oyuna geçince elim berbatlaşıyor, başka oyundan çıkıp call of duty mp girersem bu sefer elim daha berbarlaşıyor.

Call Of Duty 2 Mp Skor Tabelasi

CevapAlıntı
Gönderildi : 7 Nisan 2021 11:42