Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Call of Duty 2 FPS Yükseltme Yöntemleri

 
Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Kendi ayarlarınızı kendiniz yaratın, illegal configlerden sakının. Komutları girmek için öncelikle Tab tuşu üstündeki "é'' tuşunu açıp çıkan konsolda tırnak işaretini geri tuşu ile silmeniz gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki komutlardan istediğinizi yazınız, klavyedeki TAB tuşuna basarak ters kesme işaretini elde ediniz ve ardından ENTER tuşuna basarak komutu etkinleştiriniz.

1) cg_drawfps [0,1,2,3] : Oyun sırasındaki FPS (Frame Per Second)' yi görmenizi sağlayan komut. default 0 (kapalı), açmak için 1, daha ayrıntılı bilgi edinmek için 2 veya 3 girilmelidir. Örn: /cg_drawfps 1

2) monkeytoy: Oyun sırasında options'a girmeden konsolun enable/disable yapılmasını sağlayan komut. /monkeytoy 0 konsolu enable eder, 1 değeri girilirse disable olur.

3) Quit : Serverdan bağlantınızı kesen komut.

4) Bind : İstediğiniz komutu herhangi bir tuşa atama özelliğidir . Bind [atamatusu, komutadi] Örn: Bind h say Headshot (serverda h tuşuna bastığınızda nick:Headshot yazısı çıkar)

5) Unbind: Girdiginiz bind'i kapatır. Örn: Unbind h ( üstteki örnek bind'i iptal eder)

6) Screenshotjpeg: Oyun esnasında anlık görüntü resmini kaydeder. Aynı zamanda F12 tusu da aynı görevi görür.

7) record [demoadi]: /record komutu girildiginde oyununuz otomatik olarak kaydedilmeye başlar. Demo kaydına isim vermek isterseniz /record demoadı girerek kayda başlayabilirsiniz. Aksi takdirde yalnız record yazılarak yapılan kayıtlarda, kaydiniz demo0000 veya benzeri şekilde adlandırılacaktır. Örn: /record cN vs ADF

8 ) stoprecord [demoadi]: /stoprecord komutu kaydınızı durdurur. Kayda isim verdiyseniz /stoprecord demoadi da girilebilir. Örn: /stoprecord cNvsTTF

9) demo [demoadi]: Yaptiginiz kayitlar cod2/main/demos klasörü içine kaydedilir. Bu demoları izlemek için cod2mp 'yi çalıştırıp herhangi bir server'a bağlanmadan konsola /demo demoadı komutu girilerek kaydı izleyebilirsiniz . Örn: /demo cNvsBBF

10) sys_cpuGhz: CPU'nuzun kaç Ghz. olduğunu gösteren komut.

11) sys_gpu: Ekran kartınızı görmenize yarayan komut.

12) snd_restart: Ses ayarınızı resetleyen komut.

13) vid_restart: Görüntü yeni görüntü ayarlarınızın etkin olmasi için video uygulamalarını yeniden başlatan komut.

14) map_restart: Oynanan haritayı tekrarlamaya yarayan komut.

15) cg_drawlagometer [0-1]: Lag, loss değerlerini gösterir. 1 degeri girildiginde ekranın sağ alt köşesinde çalışır. Örn : /cg_drawlagometer 1

Grafik ve Performans Komutları:

1) ai_corpseCount [0-64]: Oyun sirasinda anlik görüntü karesindeki ceset görme sayisini belirleyen komuttur. Max. deger girildiginde (64) anlik karedeki bütün cesetleri görmenizi saglar . Ne kadar küçük deger girilirse performansta o kadar artis görülür . 0 degeri girildiginde oyun kitlenebilir. Örn: /ai_corpseCount 3 (3'ten fazla cesetleri göstermez)

2) cg_brass [0,1]: Silahtan çikan mermi kovanlarini görmeyi yahut kapamayi saglayan komut . Kapamak performansi arttirir . 0 degeri kapar 1 açar .

3) cg_marks [0,1]: 0 degeri girilirse kursun , bomba , patlama , çimdeki ayak izleri gibi belirleyici detaylari kapar . Kapamak performansi artirir.

4) cl_mouseAccel [0,100]: 1 ve üzeri degerler girildiginde mouse'unuzun hareket hizini belirli oranda arttirir.

5) com_Hunkmegs [80,512]: Oyun için kullanilacak RAM miktarini belirler. 1GB RAM kullananlar için 512 degeri girilmesi faydali olur.

6) com_maxfps [0,1000]: Fps 'nin sinirlandirilmasini saglayan komuttur . 0 degeri girildiginde limit kalkar , onun disindaki degerler girildiginde örnek /com_maxfps 60 fps'niz max 60'a sabitlenir ve üstüne çikamaz.

7) r_aasamples [1,4]: Options menüsüne girmeden oyun esnasinda Antialiasing degerinizi degistirmenizi saglayan komut. 1 degeri AA'yi kapar.

8 ) r_anisotropy [0,16]: Options menüsüne girmeden oyun esnasinda anisotropy degerinizi degistirmenizi saglayan komut. Default 8x olarak ayarlanmistir. Deger artirimi Texture (bitmap) kalitesini arttirirken , performansi düsürür.

9) r_drawDecals [0,1]: cg_marks komutuyla benzer komut.

10) r_drawsun [0,1]: 0 degeri girildiginde günes ve gökyüzü detaylarini kapatir.

11) r_fullscreen [0,1]: Fullscreen 'den çikip tekrar dönmek için girilen komut.

12) r_gamma [0,5-3,0]: Görüntü parlakligini degistirmeye yarayan komut .

13) r_glow [0,1]: Bulut ve benzeri göz alici ögeleri açip kapamaya yarayan komut.

14) r_lodbias [-1000-0]: 0'dan düsük degerler girildikçe Detaylari (asker vb. ) daha belirgin hale getirmeye yarayan komut.

15) r_lodscale [1-4]: Lodbias degerini hesaplayip , yakinlastikça ögelerin detaylarini artirmayi saglayan komut.

16) r_displayrefresh: Görüntünün yinelenmesini saglayan komut.

17) r_mode [0,1,2,3-]: Çözünürlük ayarini yapan komut. 0 = 640*480 , 1= 800*600 , 2= 1024*768 ...

18) r_zfeather [0,1]: Sis efektlerini açip kapayan komut. Ayni zamanda (Soften Smoke Edges) 'den de ayarlanabilir.

19) rate: Serverda gerçek pinginizi almanizi saglayan komuttur . Serverlarin kendine özgü rate ayarlari vardir . Genel olarak 25000 degeri girilmesi faydali olur.

20) cg_hudcompassize(pusula boyutu Komutu): 1 değeri defult'tur, 1 değeri üstü girildiğinde pusula büyür 1 değeri altı girildiğinde küçülür.

Config Hazırlama: Yaptiginiz ayarlari kaydedip, bir dosya altında saklayabilirsiniz . Bunun için ayarlar yapildiktan sonra /writeconfig dosyaadi yazmaniz yeterlidir veya /writeconfig konfig_dosyaadi da yazilabilir .

Config dosyaniz cod2/main klasörü içine kayit ettiginiz isimle yazilir. Örn: /writeconfig bxpace komutu cod2/main klasörü içinde bxpace dosyası olarak kaydolur. Bu ayarlarin oyunda etkili olmasi için /exec dosyaadi Örn: /exec bxpace

Cod2 Fps Yukseltme

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 9 Nisan 2012 07:22
Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Call Of Duty 2 Multiplayer Online Cvar com_maxfps = 333 Hatası Çözümü:

Call of Duty 2 multiplayer oynarken sunucuya girdiğinizde bazen "Cvar com_maxfps = 333" hatası alabilirsiniz. Bu durumda console açıp com_maxfps 250 yazmanızı tavsiye ederim. Birçok server da özellikle sd maç serverlarında eşitliğin sağlanması nedeniyle FPS sınırı 250 dir.

Cod2mp Cvar Com Maxfps 333 Hatasi

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 9 Nisan 2012 07:26
anadolukartalı09
(@anadolukartali09)
Onbaşı Üye

Hepinizin bildiği gibi Call Of Duty 2 yi multiplayer online olarak serverlarda oynarken ne kadar yüksek FPS alırsanız oyun o kadar akıcı olur. Özellikle rifle veya sniper kullanan arkadaşlar için yüksek fps aim yani nişan alırken zamanlama açısından çok önemlidir. FPS nin anlamı "frame per second" dur yani saniyede ekrandan geçen görüntü sayısıdır.

Yukarıdaki resimdeki gibi 1000 fps kilitlemek isteyen arkadaşlar öncelikle cpu yani işlemcilerini , ramlerini ve ekran kartlarını yenilemelidirler ve güzel bir performans almak için grafik ayarlarını directx7 , anti analysing off yapmalı ve texture settings hariç çoğu ayarı düşüğe getirmelidirler. Unutmayınki online oyunda görüntü kalitesi değil yaptığınız frag önemlidir.

Yüksek performans ve yüksek fps için önerebileceğim sistem şöyledir ; 2048 Ram , pentium core işlemci ve en az 512 MB 256bit GDDR3 bir ekran kartıdır.

Call Of Duty 2 Fps Kitleme

CevapAlıntı
Gönderildi : 19 Nisan 2012 14:02
Esesli
(@esesli)
Onbaşı Üye

Kolay gelsin. Arkadaşlar bilenleriniz mutlaka vardır jump serverlar var. Bu serverlarda rahat bir oyun için yüksek FPS değeri çok önemli. Fakat bende FPS anlamadığım bir sebepten değişmiyor. Konsola komutumu giriyorum hatta konsoldada değeri 250 yaptığım görülüyor, fakat hala FPS 60'ta sabit bir şekilde duruyor. Sorun ne olabilir acaba?

CevapAlıntı
Gönderildi : 10 Mart 2016 17:25
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Call of Duty 2 FPS (Frame Per Second) ayarlarıyla pek ilgilenmemiştim aslında, çoğunlukla standart kurulumla ne geldiyse ya da klandaki arkadaşlardan edindiğim .cfg dosyalarını kullanarak oynardım. Fakat sorunuz üzerine biraz araştırma yapıp sorunu irdelemeye çalıştım.

Çoğu forumlarda konudan bahsedilmiş ama ilgili komutları atmalarına rağmen Call of Duty 2 ya da CoD serisindeki oyunlarda FPS artışını sağlayamadıklarından bahsetmişler ve çözüm için yeterli önerilere ulaşamamışlar.

Tüm komut çeşitlerini, ekran çözünürlüklerini uygulamama, dosya yazma izinlerini kontrol etmeme, bu işleri halihazırda modlu bir multiplayer sunucuda test ettiğimden mod klasöründe bulunan config_mp.cfg ve ayrıca mainplayersplayernameconfig_mp.cfg dosyalarında da komutları kontrol etmeme rağmen çözüme ulaşamadım.

Daha sonra FPS artışını sağlamanın görüntü ile ilgili olduğu ve CoD2 grafik ayarlarında bulunan ''Sync Every Frame'' ayarıyla da ilişkili olabileceği düşüncesiyle Sync Every Frame ''Yes'' > Sync Every Frame ''No'' şeklinde değiştirdikten sonra sunucuya girip kontrol ettiğimde sorunun düzeldiğini ve 250 FPS değerine ulaştığımı tespit ettim.

Siz de Sync Every Frame ayarını kontrol edip Yes olarak işaretli ise ''No'' olarak değiştirirseniz düzeleceğini tahmin ediyorum.

Diğer site ziyaretçisi oyuncu arkadaşların da yararlanması maksadıyla özetleyecek olursam:

Call of Duty 2 FPS Ayarları Nasıl Yapılır?

1. Sync Every Frame ''Yes'' > Sync Every Frame ''No'' şeklinde baştaki resimde de görebileceğiniz gibi ayarlanır.

2. Yapacağımız değişikliklerle elde edilecek ya da mevcut FPS değerimizi oyun içerisinden görmek için cg_drawFPS 1 komutu CoD2 console üzerinden atılır. Diğer cg_drawFPS komutları ise aşağıda, farklı görüntüleme biçimlerini de deneyebilirsiniz.

cg_drawFPS 0 // Display Off
cg_drawFPS 1 // Simple FPS Display
cg_drawFPS 2 // Verbose FPS Display
cg_drawFPS 3 // Time FPS Display

3. Daha sonra arzu ettiğimiz FPS değerini örneğin 250 yapmak istiyorsak /seta com_maxfps 250 şeklinde CoD2 console üzerinden atılır. Daha yukarı örneğin /seta com_maxfps 1000 vb. yüksek rakamlar yazılırsa hata verecek ve sunucu kickleyecektir.

seta com_maxfps 125
seta com_maxfps 250

Diğer resimden ise Call of Duty 2 250 FPS ve 1920x1080 ekran çözünürlüğünde aldığım ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin. Arkadaşlar bilenleriniz mutlaka vardır jump serverlar var. Bu serverlarda rahat bir oyun için yüksek FPS değeri çok önemli.

Fakat bende FPS anlamadığım bir sebepten değişmiyor. Konsola komutumu giriyorum hatta konsoldada değeri 250 yaptığım görülüyor, fakat hala FPS 60'ta sabit bir şekilde duruyor. Sorun ne olabilir acaba?

Cod2 Fps Ayarlari Nasil Yapilir

Cod2 250 Fps Ayari

CevapAlıntı
Gönderildi : 10 Mart 2016 20:46
Zaferheks WaWa
(@zaferheks-wawa)
Uzman Çavuş Üye

Tam da benim soruma yanit olacak cevap. Fps siniri maç sınırı yani bunun tam olarak ayarlamasini yani fps 250 olarak maç fps sinira cevirmek istiyorum serveri bilgi lütfen daha önceki yorumlarda bi yanit aldim gibi ama aldigim cevaplar bana iç açici grlmdi baya bi acarak maç fps sinir limiti kodu veya nasil yapildigi hakkinda yasin kardeşimin bilgisi var sanirim.

Bu konuda baska yardimi olabilcek bilgisi olan varsa lütfen yardimi olsun. Yaniki serverde maç yapacagiz ama 333 de ayak sesi yok ama 250 ayak sesi mevcut ve bir nevi maçda eşitligin saglanmasi ve maçin adil bir sekilde sürmesi için gerekli sözü uzattım hakkınızı helal edin yardimlarinizi bekliyor olucam lütfen çözüm net ve detay açik olsun.

Yaniki benim server fps limitim com_maxfps 250  olsun 333 fps alan atilsin istiyorum bunun için gerekli ayarlar kodlar  bilmem neler neler varsa lütfen saglarmisiniz?

CevapAlıntı
Gönderildi : 13 Aralık 2016 22:26