Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Call of Duty 2 FPS Yükseltme Yöntemleri, Ayarları, FPS Sorunları

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Beğeniler
29.1 K Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@ysn)
Gönderiler: 147
Teğmen
Konu Sahibi
 

Bu başlıkta Call of Duty 2 FPS yükseltme yöntemlerinden ve çeşitli CoD2 FPS sorunlarının çözümünden bahsedeceğiz arkadaşlar.

Kendi ayarlarınızı kendiniz yaratın, illegal configlerden sakının. Komutları girmek için öncelikle Tab tuşu üstündeki "é'' tuşunu açıp çıkan konsolda tırnak işaretini geri tuşu ile silmeniz gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki komutlardan istediğinizi yazınız, klavyedeki TAB tuşuna basarak ters kesme işaretini elde ediniz ve ardından ENTER tuşuna basarak komutu etkinleştiriniz.

1) cg_drawfps [0,1,2,3] : Oyun sırasındaki FPS (Frame Per Second)' yi görmenizi sağlayan komut. default 0 (kapalı), açmak için 1, daha ayrıntılı bilgi edinmek için 2 veya 3 girilmelidir. Örn: /cg_drawfps 1

2) monkeytoy: Oyun sırasında options'a girmeden konsolun enable/disable yapılmasını sağlayan komut. /monkeytoy 0 konsolu enable eder, 1 değeri girilirse disable olur.

3) Quit: Serverdan bağlantınızı kesen komut.

4) Bind: İstediğiniz komutu herhangi bir tuşa atama özelliğidir . Bind [atamatusu, komutadi] Örn: Bind h say Headshot (serverda h tuşuna bastığınızda nick:Headshot yazısı çıkar)

5) Unbind: Girdiğiniz bind'i kapatır. Örn: Unbind h ( üstteki örnek bind'i iptal eder)

6) Screenshotjpeg: Oyun esnasında anlık görüntü resmini kaydeder. Aynı zamanda F12 tusu da aynı görevi görür.

7) record [demoadi]: /record komutu girildiginde oyununuz otomatik olarak kaydedilmeye başlar. Demo kaydına isim vermek isterseniz /record demoadı girerek kayda başlayabilirsiniz. Aksi takdirde yalnız record yazılarak yapılan kayıtlarda, kaydınız demo0000 veya benzeri şekilde adlandırılacaktır. Örn: /record cN vs ADF

8 ) stoprecord [demoadi]: /stoprecord komutu kaydınızı durdurur. Kayda isim verdiyseniz /stoprecord demoadi da girilebilir. Örn: /stoprecord cNvsTTF

9) demo [demoadi]: Yaptiginiz kayitlar cod2/main/demos klasörü içine kaydedilir. Bu demoları izlemek için cod2mp 'yi çalıştırıp herhangi bir server'a bağlanmadan konsola /demo demoadı komutu girilerek kaydı izleyebilirsiniz . Örn: /demo cNvsBBF

10) sys_cpuGhz: CPU'nuzun kaç Ghz. olduğunu gösteren komut.

11) sys_gpu: Ekran kartınızı görmenize yarayan komut.

12) snd_restart: Ses ayarınızı resetleyen komut.

13) vid_restart: Görüntü yeni görüntü ayarlarınızın etkin olmasi için video uygulamalarını yeniden başlatan komut.

14) map_restart: Oynanan haritayı tekrarlamaya yarayan komut.

15) cg_drawlagometer [0-1]: Lag, loss değerlerini gösterir. 1 değeri girildiginde ekranın sağ alt köşesinde çalışır. Örn : /cg_drawlagometer 1

Grafik ve Performans Komutları:

1) ai_corpseCount [0-64]: Oyun sırasında anlık görüntü karesindeki ceset görme sayısını belirleyen komuttur. Max. değer girildiginde (64) anlık karedeki bütün cesetleri görmenizi sağlar.

Ne kadar küçük deger girilirse performansta o kadar artış görülür. 0 değeri girildiğinde oyun kitlenebilir. Örn: /ai_corpseCount 3 (3'ten fazla cesetleri göstermez)

2) cg_brass [0,1]: Silahtan çıkan mermi kovanlarını görmeyi yahut kapamayı saglayan komut. Kapamak performansi arttirir . 0 degeri kapar 1 açar .

3) cg_marks [0,1]: 0 değeri girilirse kurşun, bomba, patlama, çimdeki ayak izleri gibi belirleyici detayları kapar. Kapamak performansı artırır.

4) cl_mouseAccel [0,100]: 1 ve üzeri değerler girildiğinde mouse'unuzun hareket hızını belirli oranda arttırır.

5) com_Hunkmegs [80,512]: Oyun için kullanılacak RAM miktarını belirler. 1GB RAM kullananlar için 512 değeri girilmesi faydalı olur.

6) com_maxfps [0,1000]: FPS'nin sınırlandırılmasını sağlayan komuttur. 0 değeri girildiğinde limit kalkar, onun dışındaki değerler girildiginde örnek /com_maxfps 60 fps'niz max 60'a sabitlenir ve üstüne çikamaz.

7) r_aasamples [1,4]: Options menüsüne girmeden oyun esnasında Antialiasing değerinizi değiştirmenizi sağlayan komut. 1 degeri AA'yi kapar.

8 ) r_anisotropy [0,16]: Options menüsüne girmeden oyun esnasında anisotropy değerinizi değiştirmenizi sağlayan komut. Default 8x olarak ayarlanmıştır. Değer artırımı Texture (bitmap) kalitesini arttırken, performansı düşürür.

9) r_drawDecals [0,1]: cg_marks komutuyla benzer komut.

10) r_drawsun [0,1]: 0 degeri girildiğinde güneş ve gökyüzü detaylarını kapatır.

11) r_fullscreen [0,1]: Fullscreen'den çıkıp tekrar dönmek için girilen komut.

12) r_gamma [0,5-3,0]: Görüntü parlakligini değiştirmeye yarayan komut .

13) r_glow [0,1]: Bulut ve benzeri göz alıcı öğeleri açıp kapamaya yarayan komut.

14) r_lodbias [-1000-0]: 0'dan düşük degerler girildikçe Detayları (asker vb.) daha belirgin hale getirmeye yarayan komut.

15) r_lodscale [1-4]: Lodbias değerini hesaplayip , yakinlaştıkça ögelerin detaylarını artırmayi sağlayan komut.

16) r_displayrefresh: Görüntünün yinelenmesini sağlayan komut.

17) r_mode [0,1,2,3-]: Çözünürlük ayarini yapan komut. 0 = 640*480 , 1= 800*600 , 2= 1024*768 ...

18) r_zfeather [0,1]: Sis efektlerini açıp kapayan komut. Aynı zamanda (Soften Smoke Edges)'den de ayarlanabilir.

19) rate: Serverda gerçek pinginizi almanızı sağlayan komuttur. Serverlarin kendine özgü rate ayarları vardır. Genel olarak 25000 degeri girilmesi faydalı olur.

20) cg_hudcompassize (pusula boyutu Komutu): 1 değeri default'tur, 1 değeri üstü girildiğinde pusula büyür 1 değeri altı girildiğinde küçülür.

Config Hazırlama: Yaptığınız ayarları kaydedip, bir dosya altında saklayabilirsiniz. Bunun için ayarlar yapıldıktan sonra /writeconfig dosyaadi yazmanız yeterlidir veya /writeconfig konfig_dosyaadı da yazılabilir .

Config dosyanız cod2/main klasörü içine kayıt ettiğiniz isimle yazilir. Örn: /writeconfig bxpace komutu cod2/main klasörü içinde bxpace dosyası olarak kaydolur. Bu ayarlarin oyunda etkili olmasi için /exec dosyaadı Örn: /exec bxpace

Cod2 Fps Yukseltme

 
Gönderildi : 9 Nisan 2012 07:22
Avatar Veteran Soldier
(@ysn)
Gönderiler: 147
Teğmen
Konu Sahibi
 

Call Of Duty 2 Multiplayer Online Cvar com_maxfps = 333 hatası çözümünden de bahsedeyim biraz. Call of Duty 2 multiplayer oynarken sunucuya girdiğinizde bazen "Cvar com_maxfps = 333" hatası alabilirsiniz.

Bu durumda console açıp com_maxfps 250 yazmanızı tavsiye ederim. Birçok server da özellikle sd maç serverlarında eşitliğin sağlanması nedeniyle FPS sınırı 250 dir.

Cod2mp Cvar Com Maxfps 333 Hatasi

 
Gönderildi : 9 Nisan 2012 07:26
Avatar Veteran Soldier
(@anadolukartali09)
Gönderiler: 15
Onbaşı
 

Hepinizin bildiği gibi Call Of Duty 2 yi multiplayer online olarak serverlarda oynarken ne kadar yüksek FPS alırsanız oyun o kadar akıcı olur. Özellikle rifle veya sniper kullanan arkadaşlar için yüksek fps aim yani nişan alırken zamanlama açısından çok önemlidir. FPS nin anlamı "frame per second" dur yani saniyede ekrandan geçen görüntü sayısıdır.

Yukarıdaki resimdeki gibi 1000 fps kilitlemek isteyen arkadaşlar öncelikle cpu yani işlemcilerini , ramlerini ve ekran kartlarını yenilemelidirler ve güzel bir performans almak için grafik ayarlarını directx7 , anti analysing off yapmalı ve texture settings hariç çoğu ayarı düşüğe getirmelidirler. Unutmayınki online oyunda görüntü kalitesi değil yaptığınız frag önemlidir.

Yüksek performans ve yüksek fps için önerebileceğim sistem şöyledir ; 2048 Ram , pentium core işlemci ve en az 512 MB 256bit GDDR3 bir ekran kartıdır.

Call Of Duty 2 Fps Kitleme

 
Gönderildi : 19 Nisan 2012 14:02
Avatar Veteran Soldier
(@esesli)
Gönderiler: 10
Onbaşı
 

Kolay gelsin. Arkadaşlar bilenleriniz mutlaka vardır jump serverlar var. Bu serverlarda rahat bir oyun için yüksek FPS değeri çok önemli.

Fakat bende FPS anlamadığım bir sebepten değişmiyor. Konsola komutumu giriyorum hatta konsoldada değeri 250 yaptığım görülüyor, fakat hala FPS 60'ta sabit bir şekilde duruyor. Sorun ne olabilir acaba?

 
Gönderildi : 10 Mart 2016 18:25
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2908
General Admin
 

Call of Duty 2 FPS (Frame Per Second) ayarlarıyla pek ilgilenmemiştim aslında, çoğunlukla standart kurulumla ne geldiyse ya da klandaki arkadaşlardan edindiğim .cfg dosyalarını kullanarak oynardım. Fakat sorunuz üzerine biraz araştırma yapıp sorunu irdelemeye çalıştım.

Çoğu forumlarda konudan bahsedilmiş ama ilgili komutları atmalarına rağmen Call of Duty 2 ya da CoD serisindeki oyunlarda FPS artışını sağlayamadıklarından bahsetmişler ve çözüm için yeterli önerilere ulaşamamışlar.

Tüm komut çeşitlerini, ekran çözünürlüklerini uygulamama, dosya yazma izinlerini kontrol etmeme, bu işleri halihazırda modlu bir multiplayer sunucuda test ettiğimden mod klasöründe bulunan config_mp.cfg ve ayrıca mainplayersplayernameconfig_mp.cfg dosyalarında da komutları kontrol etmeme rağmen çözüme ulaşamadım.

Daha sonra FPS artışını sağlamanın görüntü ile ilgili olduğu ve CoD2 grafik ayarlarında bulunan ''Sync Every Frame'' ayarıyla da ilişkili olabileceği düşüncesiyle Sync Every Frame ''Yes'' > Sync Every Frame ''No'' şeklinde değiştirdikten sonra sunucuya girip kontrol ettiğimde sorunun düzeldiğini ve 250 FPS değerine ulaştığımı tespit ettim.

Siz de Sync Every Frame ayarını kontrol edip Yes olarak işaretli ise ''No'' olarak değiştirirseniz düzeleceğini tahmin ediyorum.

Diğer site ziyaretçisi oyuncu arkadaşların da yararlanması maksadıyla özetleyecek olursam:

Call of Duty 2 FPS Ayarları Nasıl Yapılır?

1. Sync Every Frame ''Yes'' > Sync Every Frame ''No'' şeklinde baştaki resimde de görebileceğiniz gibi ayarlanır.

2. Yapacağımız değişikliklerle elde edilecek ya da mevcut FPS değerimizi oyun içerisinden görmek için cg_drawFPS 1 komutu CoD2 console üzerinden atılır. Diğer cg_drawFPS komutları ise aşağıda, farklı görüntüleme biçimlerini de deneyebilirsiniz.

cg_drawFPS 0 // Display Off
cg_drawFPS 1 // Simple FPS Display
cg_drawFPS 2 // Verbose FPS Display
cg_drawFPS 3 // Time FPS Display

3. Daha sonra arzu ettiğimiz FPS değerini örneğin 250 yapmak istiyorsak /seta com_maxfps 250 şeklinde CoD2 console üzerinden atılır. Daha yukarı örneğin /seta com_maxfps 1000 vb. yüksek rakamlar yazılırsa hata verecek ve sunucu kickleyecektir.

seta com_maxfps 125
seta com_maxfps 250

Diğer resimden ise Call of Duty 2 250 FPS ve 1920x1080 ekran çözünürlüğünde aldığım ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin. Arkadaşlar bilenleriniz mutlaka vardır jump serverlar var. Bu serverlarda rahat bir oyun için yüksek FPS değeri çok önemli.

Fakat bende FPS anlamadığım bir sebepten değişmiyor. Konsola komutumu giriyorum hatta konsoldada değeri 250 yaptığım görülüyor, fakat hala FPS 60'ta sabit bir şekilde duruyor. Sorun ne olabilir acaba?

Cod2 Fps Ayarlari Nasil Yapilir

Cod2 250 Fps Ayari

 
Gönderildi : 10 Mart 2016 21:46
Avatar Veteran Soldier
(@zaferheks-wawa)
Gönderiler: 84
Uzman Çavuş
 

Tam da benim soruma yanıt olacak cevap. Call of Duty 2 FPS sınırı maç sınırı yani bunun tam olarak ayarlamasını yani fps 250 olarak maç fps sınıra çevirmek istiyorum.

Serveri bilgi lütfen daha önceki yorumlarda bir yanıt aldım gibi ama aldığım cevaplar bana iç açıcı gelmedi baya bi açarak maç fps sinir limiti kodu veya nasıl yapıldığı hakkında yasin kardeşimin bilgisi var sanırım.

Bu konuda baska yardımı olabilecek bilgisi olan varsa lütfen yardımı olsun. Yaniki serverde maç yapacagız ama 333'de ayak sesi yok ama 250 ayak sesi mevcut ve bir nevi maçda eşitliğin sağlanmasi ve maçın adil bir şekilde sürmesi için gerekli sözü uzattım hakkınızı helal edin yardımlarınızı bekliyor olucam lütfen çözüm net ve detay açık olsun.

Yaniki benim server fps limitim com_maxfps 250  olsun 333 fps alan atılsın istiyorum bunun için gerekli ayarlar kodlar  bilmem neler neler varsa lütfen sağlar misiniz?

 
Gönderildi : 13 Aralık 2016 22:26
Avatar Veteran Soldier
(@murat-kadriye)
Gönderiler: 1
Er
 

Sistemin Ryzen 7 3500 h 16 GB Ram GTX 1650 4 Gb. bu sistem ile Call of Duty 2 multiplayerde FPS sorunu yaşıyorum. 100'lere kadar düşüyor.

Steam'den oyunu satın aldım Steamapps'daki Call of Duty 2 klasörüne girdiğim zaman main'de 2 tane cfg çıkıyor. Benim ayarladigim cfg ve oyunun kendi orjinal cfg'si aynı anda klasörde oluyor anlamadım gitti. DirectX 7'ye ayarladığım zaman fps sapıtıyor nasıl bir çözümü var bu durumun?

 
Gönderildi : 15 Ocak 2022 23:50
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2908
General Admin
 

Call of Duty 2 .cfg dosyalarının ./main klasöründe değil main altındaki .main/players klasöründe olması gerek. ../Call of Duty 2/main/ klasöründeki tüm .cfg dosyalarını siliniz. 

Call of Duty 2'yi ilk kurduktan sonra profil oluşturmalısınız uyarısı verdiğinde profil oluşturuyorsunuz. Profilinizi oluşturduktan sonra ise aşağıda belirttiğim Call of Duty 2 oyun yolundaki ./players klasöründe profilinize ait dosyaların oluşması gerekiyor, ancak doğru bir şekilde oluşmamış olabilir.

Bu hata sisteminizdeki kullanıcı hesabınızın dosya yazma haklarındaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Call of Duty 2 oyun yolundaki ./players klasörüne girdiğinizde içinde profil adınızın yazılı olduğu bir adet active.txt dosyası ile profil adınızda bir klasör ve bu klasörün içerisinde config.cfg ve config_mp.cfg dosyalarının olması gerekiyor. Ve ayrıca Call of Duty 2 ./save klasörünün de burada yer alması gerekiyor.

Aşağıda da tek tek dizilimlerini gösterdiğim dosya ve klasörlerin oluşup oluşmadığını kontrol edebilir misiniz? Eğer oluşmamışlarsa ya da eksik oluşmuşlarsa manuel olarak oluşturunuz.

Oyun yolundaki CoD2MP_s.exe ve CoD2SP_s.exe dosyalarına ve ilaveten aşağıda yolunu gösterdiğim steam.exe dosyasına da sağ tık yapıp yönetici olarak çalışacak şekilde ayarlamalarını yapınız.

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/main/players

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/main/players/active.txt

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/main/players/ProfilName

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/main/players/ProfilName/config.cfg

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/main/players/ProfilName/config_mp.cfg

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/main/players/ProfilName/save

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/CoD2SP_s.exe

C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Call of Duty 2/CoD2MP_s.exe

C:/Program Files (x86)/Steam/steam.exe
Gönderen: @murat-kadriye

Sistemin Ryzen 7 3500 h 16 GB Ram GTX 1650 4 Gb. bu sistem ile Call of Duty 2 multiplayerde FPS sorunu yaşıyorum. 100'lere kadar düşüyor.

Steam'den oyunu satın aldım Steamapps'daki Call of Duty 2 klasörüne girdiğim zaman main'de 2 tane cfg çıkıyor. Benim ayarladigim cfg ve oyunun kendi orjinal cfg'si aynı anda klasörde oluyor anlamadım gitti. DirectX 7'ye ayarladığım zaman fps sapıtıyor nasıl bir çözümü var bu durumun?

 
Gönderildi : 16 Ocak 2022 00:28