Bildirimler
Tümünü temizle

Ücretsiz Oyun Tavsiyesi: Fallout Shelter

  Yorumlar  
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Bethesda Game Studios ve Behavior Interactive tarafından yapımı gerçekleştirilen Fallout Shelter tavsiye edilmeye değer bulduğumuz bir oyun arkadaşlar.

Oldukça yaratıcı ve gerçeğe yakın bir simülasyon oyunu olduğunu düşündüğüm Fallout Shelter'ın hikayesi kıyamet sonrası bir zamanda geçiyor.

Klasik Fallout oyunlarına nazaran bu oyunda tek bir karakter yerine bir sığınağı yönetiyoruz. Sığınağın başlıca ihtiyaçları olan su, yemek, elektrik gibi temel ihtiyaçların üretimini sağlayıp organize etmemiz gerekiyor.

Fallout Shelter tabiki bu kadarla bitmiyor. Popülasyon arttıkça daha fazla şeye ihtiyaç duyuyor ve baskınlara karşı kendinizi korumanız gerekiyor. Oyunda ayrıca sizin yapacağınız baskınları yönetme, kozmetik ve evcil hayvanlar bulunuyor.

Fallout Shelter Free Oyun Tavsiyesi

Oynanış:

Fallout Shelter oyununa ilk başladığınız dakikadan itibaren su, yemek ve elektrik sorunuyla karşılaşıyorsunuz. Bu sorunları en iyi şekilde halletmenin yolu, sığınağınızda yaşayanları doğru mesleğe yönlendirmeniz ve adım adım gelişmeniz.

Mesela sığınağınızda bulunan bir Dweller/sakinin özelliklerinden Perception diğer özelliklerinden fazla ise onu direk su üretimine göndermeniz gerekiyor. Ne kadar çok puanı varsa su üretim zamanını o kadar düşürüyor.

Su üretim odanızda hep yüksek Perception’lı Dwellers çalıştırırsanız ileride çok hızlı su üretmeye başlarsınız. Kaynaklardan en önemlisi elektrik. Elektrik olmazsa, diğer bütün odalarda işler duraksıyor. O yüzden elektrik üretimine birinci öncelik vermelisiniz.

Odaları dizerken, aynı odaları yan yana dizmeniz çok önemli. Yan yana en fazla 3 oda koyabiliyorsunuz. Her odayı farklı yere koyarsanız Dwellers'ları böler ve üretimi azaltırsınız. Her kaynak üretiminden üçer oda yaptığınızda üretiminiz oldukça fazla olacaktır. Fakat bu odaları doldurmanız gerekiyor.

Üç oda yan yana yaptığınızda en faz 6 Dweller burada çalıştırabiliyorsunuz. Eğer özelliklerine iyi bakıp seçerseniz 6 Dwellers ile üretim zamanını oldukça azaltırsınız. Tabii bu kadar kişiyi çalıştırmak yemek ve su ihtiyacını arttırıyor.

Eğer yeni bölümler inşa ederseniz bu ihtiyacı karşılamanız daha da zor bir duruma gelecektir. Yeni bölümler inşa etmek yerine elinizdeki bölümlerin seviyelerini CAPS karşılığı arttırırsanız aynı çalışan ile daha fazla üretim yapabilirsiniz.

Keşifler:

Kaynak ihtiyacınızı artık hallettiğinize göre keşif ve maceraya hazırsınız. Fallout Shelter'da keşiflere iki şekilde çıkılabiliyor. Herhangi bir Dwellerı sürükleyip sığınağınızın dışına bırakırsanız kendisi otomatik keşiflere çıkıyor. Yanına stimpack vermenizi öneririm.

Saatlerce gezip eşyalar topluyor, ölürse diriltebiliyorsunuz. Bu yöntem biraz rastgele oluyor ve uzun sürüyor. Diğer yöntemde Overseer’s Office kurmanız gerekiyor. Bu ofisin yardımıyla Dwellerları görevlere gönderebiliyor ve belli alanları araştırmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Görevlere gönderdiğinizde seçeceğiniz üç Dweller'ı siz yönetiyor ve baskın yapıyorsunuz. Sağda solda kutu, sandık açıyor bir kaç şey öldürüyor ve topladıklarınızla sığınağınıza dönüyorsunuz.

Ekran başında olduğunuzda yapmanızı öneririm. Topladığınız eşyalar ile sığınağınızda yaşayan Dwellerları daha da güçlendirerek hem raidlere karşı korumuş oluyor hem de üretimi daha hızlı arttırmış oluyorsunuz.

Başlangıçta biraz zorlandıktan işler biraz monotonlaşıyor. Günlük görev gibi girip suyunuzu, elektriğinizi ve yemeklerinizi topluyorsunuz. Zamanınız varsa görevlere gidiyorsunuz. Karakterleri geliştirdikçe sığınağınızın ihtiyaçlarını daha kolay temin edebiliyor ve nüfusunuzu daha rahat artırabiliyorsunuz.

Fallout Shelter'da nüfusu arttırmanın iki yolu bulunuyor; bunlardan bebek yapmak (karizması yüksek Dwellerlar daha hızlı yapıyor) ya da radyo frekansı ile çevrede Dweller aramak, bu da zaten otomatik olan bir şey. Bebek yapma yöntemi oldukça hızlı oluyor.

Son Sözler:

Fallout Shelter oyunu oldukça basit ve eğlenceli. Başında saatler harcamanıza gerek yok. Günde bir kere bile girmeniz yetebiliyor. Kaynaklarınızı yönetip biraz macera yaşayabiliyorsunuz. Kıyamet sonrası oyunlar arasında en iyilerinden birisi tavsiye ederim.

Ücretsiz bir simülasyon oyunu olan Fallout Shelter'ı PC, Android, iOS, PlayStation 4, Nintendo Switch, XBox One platformlarında oynayabiliyorsunuz. Fallout Shelter oyununun tüm platformlar için indirme bağlantılarını resmi sayfasında bulabilirsiniz, iyi oyunlar.

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 22 Ekim 2021 13:25