Internet Cafe Simul...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Internet Cafe Simulator Oyun İncelemesi

2 Yazılar
2 Üyeler
2 Beğeniler
95 Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2884
General Admin
Konu Sahibi
 

Cheesecake tarafından yapımı gerçekleştirilen 2019 çıkışlı simülasyon oyunu Internet Cafe Simulator'ü inceleyeceğiz arkadaşlar.

Cheesecake, Internet Cafe Simulator oyunundan önce de bir çok oyun yayınlamış fakat bir başarı elde edememişti. İlk olarak 25 Ekim 2019'da internet cafe simulator oyunuyla başarıyı elde edebildi. Umarız bundan sonra yoluna daha iyi bir şekilde devam eder.

Internet Cafe Simulator’ün en güzel yanı sanırım oyun oynayan bir çok gencin hayalinde yatan bir internet kafe açma fikrinin olması. 2000’li yılların başlarında birçok kişi bu düşünce ile yanıp tutuşuyordu.

O zamanlar bu kadar büyük oyun kafeleri mevcut değildi. Sadece 5-10 bilgisayarlı ufak kafeler bulunuyordu. Oyunun en güzel yanı ise bizlere bu fırsatı simülasyon bir oyun bile olsa sunabilmesi.

Internet Cafe Simulator Oyun Incelemesi

Oynanış:

Internet Cafe Simulator oyunu ufak bir mahallede geçiyor. Sokakta özgürce dolaşabiliyor, ikinci el satıcılardan bir şeyler alabiliyor ve hatta pavyona gidebiliyoruz. Evet doğru duydunuz oyunda pavyon mevcut.

Mahalle çok büyük değil ama oyunun özgürlük tanıması güzel bir his. Dükkanımız ve evimiz birbirine çok yakınlar, yolda yürürken insanları görebiliyoruz ve her insanın modunu gösteren kafasının üstünde bir ifade var. Bu ifadeler kafenize gelen müşterilerde çok önemli.

Modu düşük, üzgün ya da sinirli olan müşteriler kötü yorum bırakırken daha mutlu müşteriler daha iyi yorumlar bırakabiliyor.

Kafenizin genel bir yıldız ortalaması olduğundan bu yorumlar fiyatları arttırmanız açısından oldukça önemli. Beş yıldız bir kafeyi biraz pahalılaştırdığınızda şikayet edene çok rastlamıyorsunuz.

Ekipmanlar:

Müşterilerin modlarının önemli olduğunu ve ayrıca kafenizdeki servis ücretlerininde belirlenmesinin önemli olduğunu anlattık. Kafenizin iyi yıldız alması için ayrıca ekipmanlarınızında iyi olması gerekiyor.

Kullandığınız bilgisayarlar ne kadar iyiyse müşteride o kadar memnun oluyor ayrıca kafe içerisinde bilgisayar kullanıcılarının +18 içeriklere girmediğinden emin olmalısınız, çünkü diğer müşteriler rahatsız olup kafenizden erken ayrılıyorlar.

Kafeterya:

Internet Cafe Simulator’de yemek oldukça önemli. Karakterimizin yemek ihtiyacı ve uyku ihtiyacı mevcut. Akşam 20:30'dan sonra müşteri kafenizden içeri girmediği için içerideki müşterilerin çıkmasını bekleyip ardından dükkanı kapatarak apartmanınıza uyumaya geçebiliyorsunuz.

Fakat yemek sadece sizin için değil kafenize gelen müşteriler için de bir ihtiyaç. Masanızdaki bilgisayarda gelen mesajlarda hangi masanın ne sipariş ettiğini görebilirsiniz. Fakat bu siparişleri çok hızlı yetiştirmelisiniz, çünkü bazen siparişten sonra kalkabiliyorlar.

Oyunda henüz bu sistem düzgün çalışmıyor. Hızlı olursanız sorun yok fakat müşteri kalkıp gittiğinde elinizde sipariş ile ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Özellikle masa sayısı arttığı zaman işler iyice karışıyor.

Bu konuda size bir tavsiyem olacak. Siparişleri mutfağınızdan almadan önce masanızdaki bilgisayardan malzeme satın almanız gerekiyor. İşe her başladığınızda bol bol malzeme alın ki gün içerisinde sıkıntı çıkmasın tekrar eksik malzemeler ile uğraşmayın.

Güvenlik:

Internet Cafe Simulator oyununda internet kafenizi ziyaret eden evsizler ve hırsızlar da olacak. Size ayrıca meşguliyet verecekler. Hırsızlar rastgele eşya çalabiliyorlar. Onları durdurmak için beyzbol sopasıyla vurmanız gerekiyor.

Beyzbol sopası ayrıca parasını ödemeyip kaçan müşterilerde de işe yarıyor. Fakat ilerleyen zamanlarda güvenlik görevlisi işe alarak bu yoğunluğu düzeltip diğer ihtiyaçlara yoğunlaşabilirsiniz.

Kafenize, bilgisayar, konsol ve retro oyun makineleri koyarak güzel paralar kazanabiliyorsunuz. Fakat en önemlisi kafenizin değerlendirme puanlarına göre ücretleri ayarlabilmeniz. Çok fazla yaparsanız müşteriler şikayet eder, çok az yaparsanız faturaları ödeyemezsiniz.

Grafikler:

Grafiklerin çok iyi olduğunu söyleyemem fakat oyuna girerken zaten aradığım grafik değildi. Ama dükkanımızın yer ve duvar renkleri gerçekten çok kötü olmuş.

Gerçekçilik katmadığı gibi house flipper oyununa çok benzemiş. Özellikle her dükkanı açtığınızda yerlerdeki pisliği temizlemeniz.

Buglar:

Bir diğer problem ise Internet Cafe Simulator'de bugların bulunması. Karakter anlamsız yere çatılara çıkıyor. Kripto para satımında problemler olduğu söyleniyor. Bunlar genel olarak baktığınızda tabi ki oyunun ilerleyişini ve eğlencenizi bölen problemler değil.

Ürünler şu an çok kısıtlı fazla seçeneğiniz yok. Fazla ürün yelpazesi olmadığından her şeyi aynı yapmanız gerekiyor. Tim masalar birbirine benziyor. Bu iyimidir kötümüdür bilemem fakat oyun gelişmeye devam ederse bu gibi sorunlar düzelebilir.

Son Sözler:

Internet Cafe Simulator alınır mı? Oyunda çok fazla eksi yok yani oynanışı etkileyen şekilde yok. Canınız sıkıldıkça girip oynayabileceğiniz oyunlardan diyebilirim.

Fiyatı oldukça iyi ve uzun süre sizi meşgul ederken hayalinizde olduğu gibi bir kafe yönetebiliyorsunuz. Simülasyon Oyunları'nı seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim, iyi oyunlar.

 
Gönderildi : 1 Kasım 2021 19:19
Vito Scaletta tarafından oylandı
Avatar Veteran Soldier
(@vito)
Gönderiler: 470
Yüzbaşı
 

teşekkür ederim makale için okudum, ama almadım oyun içeriğine baktiğimda güzel oyuna benziyor alırım steamde indirim olursa

 

 
Gönderildi : 2 Kasım 2021 08:43
Veteran Soldier tarafından oylandı