Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Call of Duty 2 Console Komutları

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Beğeniler
22.2 K Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@marksman)
Gönderiler: 294
Teğmen
Konu Sahibi
 

Call of Duty 2 Console Komutları: Bir çok oyuncunun, Call of Duty 2'de yaşadığını gördüğüm fps ve ping sorunlarına kesin çözüm olmasa da yararı dokunabilecek ve iyileştirecek bir rehber hazırlama gereği gördüm.

Her ne kadar bazı fps sorunları haritaların yanlış tasarımlarından, bazı lag sorunları da serverlar yüzünden olsa da, bi takım Call of Duty 2 ayarları ile daha az hissedilir bir hale getirilebilir.

Burada yazılan kodları klavyede bulunan é tuşu ile (sol da Tab tuşunun üstündeki) konsolu açarak oraya yazmanız gerekmektedir. Bazı kodların işleme konulması için eğer bir servera bağlıysanız ve özellikle fps komutları için ekran kartına reset atmanız gerekir, bunu da /vid_restart komutu ile yapıyoruz.

Ayrıca bu kodları yanına herhangi bir değer vermeden tek başlarına yazarsanız "default" değerlerini ve o anda kullanımda olan değerlerini görürsünüz.

Eğer kodu doğru kullandıysanız konsola koddan sonra hiç birşey yazılmaz. Fakat yazımda bir hata yaptıysanız hemen ardından “unknown command 'yazdığınız komut’” şeklinde bir hata verir.

Call of Duty 2 FPS Artırmak:

Öncelikle Call of Duty 2'deki FPS değerimizi görebilmek için kullanmamız gereken bir komut var oda /cg_drawfps 1. 0 kullanırsanız kapatırsınız, 2 kullanırsanızda fps ye ek başka bilgilerde görürsünüz ama onlar bize gerekmiyor.

FPS için Call of Duty 2'de üç ana ayar mevcut;

 • /r_displayrefresh (Default=0 yani 60)
 • /r_swapinterval (Default=1)
 • /com_maxfps (Default=0)

/r_displayrefresh: Oyunun tazeleme hızını ayarlamak içindir. Bu masaüstünüzde kullandığınız gibidir, ama oyunda bi ayar yapılmazsa 60'a sabitlenmiştir.

Fakat sizin ekran kartınız ve monitörünüz izin veriyorsa bunu daha yükseğe çıkarmanız aynı zamanda fps nizide arttırmanız anlamına gelir.

/r_swapinterval: Fps yi hz ye (yani yukardaki displayrefresh'e) kilitler, bu akıcılık anlamında önemlidir, abartı fps oynamaları olmaz ama hz'yi bir yerden sonra arttıramıycağınız için ekran kartınızdan maksimum performansı almanızıda önler.

/com_maxfps: Oyunun çıkabileceği max fps'yi sınırlar. İçinizden “ulan manyakmıyım ben, niye fps'mi sınırlıyım” diyebilirsiniz, ama ilerde lazım olabilir, ne demişler herşeyin fazlası zarar.

Önerilen Ayarlar:

/r_displayrefresh 85: Bir çok çözünürlük için uygundur ama 800*600 veya 640*480 gibi çözünürlükler kullanıyorsanız donanımınıza göre 100 ve daha üzerinede çıkabilirsiniz.

/r_swapinterval 0: Eğer hz'niz ayarlıyken ve swap açıkken, fps nizden memnun değilseniz swap ı kapatabilirsiniz, böylece ekran kartınızın verebileceği maksimum FPS'yi alırsınız. Ama bazı haritalarda, bazı yerlerde veya çok oyunculul çatışmalarda büyük fps düşüşleri olabilir.

Bu da takılmalara veya atlamalara sebebiyet verebilir. Bu düşüşleri engellemek için bir kaç performans ayarı anlatıcam ilerde ama bunu yapmanın bir yolu da fps'ye üst sınır koyarak çok yükselmemesini ve böylece düşüşlerin daha yumuşak olmasını sağlamaktır.

Bu ayarı konsola yazmak yerine aynı zamanda Call of Duty 2 oyununda options/performance bölümünde “Sync Every Frame”e "No" diyerek de yapabilirsiniz.

/com_maxfps 120: Bu benim uygun gördüğüm bir sayıdır, siz bu ayarı kendinize göre düzenliyceksiniz tabiiki ama 100 altı bir sayı vermemeniz daha uygun olur. Çokta yükseklere çıkarsanız (tabiiki ekran kartınız destekliyosa) yukarda belirttiğim gibi sert düşüşler yaşıyabilirsiniz.

Call of Duty 2 Performans Arttırmak:

Call of Duty 2 fps performansını arttırmak için grafik ve modelleme detaylarıyla da oynayabilirsiniz. Bunlar;

 • /r_picmip: Kalite 0 – 4 Performans Texture kalitesini belirler. Performans arttırımı için 4 yapın.
 • /r_picmip2: Kalite 0 – 4 Performans Oyuncu modellemelerinin kalitesini belirler. Performans arttırımı için 4 yapın.
 • /r_fastsky: Default 1 – 0 Kapalı Gökyüzünün çizilip çizilmiyceğini belirler. 0 verirseniz gökyüzü düz beyaz olarak çizilir. Performans arttırımı için 0 yapın.
 • /r_drawsun: Default 1 – 0 Kapalı Güneşin çizilip çizilmiyceğini belirler. 0 verirseniz güneş çizilmez, ayrıca güneşe bakınca oluşan göz alma hadiseside oluşmaz. Performans arttırımı için 0 yapın.
 • Bundan sonraki ayarları gene Call of Duty 2 oyununda options/performance sekmesinde bulabilirsiniz.
 • /r_lodbias: Performans 0 – 4 Kalite Bu komut model detayını belirler. Performans arttırımı için küçük değerler kullanın.
 • /r_dynamiclight: 1 Default, 0 Kapalı, 2 Models Only Dinamik ışıklandırmayı ayarlar. Performans arttırımı için 0 yapın.
 • /cg_blood: Default 1 – 0 Kapalı Oyuncular yara aldığında oluşan kan efektini ayarlar.
 • /cg_brass: Default 1 – 0 Kapalı Ateş ederken silahtan çıkan mermi kovanlarının gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlar.
 • /cg_marks: Default 1 – 0 Kapalı Duvarlarda ve yüzeylerde oluşan kurşun izlerinin gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlar.

Ayrıca bilmenizde yarar olduğunu düşündüğüm iki komut daha var;

 • /com_hunkmegs (Default=128)
 • /timedemo “demo_adi”

/com_hunkmegs: Bilgisayarınız belleğinde oyun için ayrılıcak olan cache miktarını belirler. Cache miktarının fazlalığı her haritada kullanılan ortak bileşenlerin hafızaya yüklenerek, aynı haritanın bir sonraki yüklenişinde veya ortak bileşinleri kullanan haritaların yüklenişinde yüklenme süresini kısaltır.

Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi ama tabii ki gerçek ram miktarınızı geçecek veya zorlayacak bir değer olmamalı, genellikle gerçek belleğinizin yarısı uygundur.

/timedemo “demo_adi”: Call of Duty 2 demo komutları. Bu komuta daha önce aldığınız bir demonun adını verirseniz o demoyu yüksek hızda oynatıcak ve sonucunda o demodaki min, max ve ortalama fps değerlerinizi size bildiricektir.

Ayrıca bir excel dosyasında saniye saniye aldığınız fps'lerin dökümünü size döndürecektir...

Call of Duty 2 Ping Sorunları:

Fps konusunda da dediğim gibi Call of Duty 2 ping sorunları konusunda anlatıcaklarım bu soruna tam bir çözüm olamayacak malesef sadece pingleri oynanabilir düzeye çekmeye çalışıcağız.

Unutulmaması gerekir ki, eğer serverdaki herkesin pingi aynı anda zıplıyorsa, kendi bağlantınız hakkında endişelenmeniz gerekmez, tabi herkesin pingi aynı anda artarken bazılarınınki 200 olur bazıları 90 bu normaldir.

Fakat herkes normal pinglerde seyrediyorsa ve sizin ping çoşmuşsa 200-300 ve daha fazlası o zaman sizde bir sorun vardır demektir.

Bunlar için de bazı tweakler anlatıcam ama oyuna girmeden önce arkada kazaa - eMule gibi p2p programların, msn - icq gibi chat programlarının veya kendini update eden programların çalışmadığından emin olun.

Tabii update eden derken oyuna girmeden gidin antivirus ve güvenlik programlarını kapatın demiyorum, ama sizden habersiz update yapmalarını engellerseniz sorun olmaz.

Call of Duty 2 Lagometer Açmak:

Öncelikle lagometer hakkında bilgi vermek istiyorum. Lagometer oyun esnasında sizinle server arasındaki iletişim hakkında bilgi veren ufak bir penceredir.

Bu pencereyi görmek için /cg_lagometer 1 komutunu kullanmalisiniz. 0 girerseniz lagometeri kapatırsınız. Lagometer 2 kısımdan oluşur. Ortadan noktalı beyaz bir çizgiyle ayrılmıştır.

1.si üstteki mavi çizginin bulunduğu bölüm.

2.si alttaki yeşil duruma göre sarı ve kırmızı çizgilerin bulunduğu kısım. 1. Kısım “snapshot” olarak tabir edilen paketlerin bilgisayarınızdaki işlenme durumunu gösterir.

Snapshot bir nevi screenshot olarak düşünülebilir. Default değeri 20'dir. Bu, server oyunun oynandığı haritanın veya “dünya” nın durumu hakkında tüm oyunculara saniyede 20 frame gönderiyor demektir.

Yani snapshots oynanılan mekanı yaratmakta ve değişikleri oyunculara bildirmekte kullanılan bir olaydır. Buna göre bilgisayar size gönderilen snapshotları alır ve sizin görüş alanınızdaki kısmını renderlıyarak görmenizi sağlar.

Tüm oyunlcular sn.de 20 defa tüm oyun alanının snaplerini alırlar fakat sadece kendi gördükleri veya görebilecekleri alanlar renderlar diğer kısımlar üzerinde bir işlem yapılmaz (Tabi hile vs durumları hariç).

Üstteki kısım alınan snapshotlardan renderlanan frame sayısını alttaki kısım ise alınan toplam snapshot miktarını gösterir, üstteki kısımda her pixel bir frame denk gelirken, alttaki kısımda her pixel bir pakete tekabul etmektedir.

Üstteki mavi kısımda oluşan küçük sarılıklar alınan snapshotlardan biligsayarınız tarafından çoğaltılarak üretilen bi kısmının renderlanamadığını göstermektedir ki bu çok önemli değildir.

Sarılıkların sıklaşması, artması be boyutlarının yükselmesi snapshot kaybının fazlalığını belirtir, bu durum geçene kadar server oyuncuları en son oldukları yere çeker, halbuki oyuncular bilgisayarlarına göre hareket etmişlerdir. Bu tam yürürken hop geçtiğiniz bi yere geri gelmeniz olayıdır.

Eğer sarı kısım aralıksız ve gittikçe büyüyen bir üçgen şeklindeyse bu pingin stabil olmadığını ve kararsız bi yapı izlediğini belirtir. Sarı üçgen büyüdüğünde snapshot renderlanması bi süre durmuş demektir ve bu durumda sizin bilgisayarınız oyuncuların yerini tahmin etmeye çalışır. Bu da oyun içinde donmalarla veya oyuncuların ışanlanmasıyla kendini gösterir.

Alttaki kısımda oluşan kırmızı ve yüksek çizgilerse “packet loss” anlamına gelir. Server tarafından size gönderilen paketler ya “transmission” sırasında kaybolmuş yada cpu nuz bunu işleyememiştir, yorgunluktan (ardarda screenshot almak veya arkada cpu'yu meşgul eden programların çalışması gibi).

Eğer üst taraffa sarılıklar artarken, alt kısımda da packet losslar görünüryorsa, oyun tamamen saçmalar oyuncular ışınlanır sonra geri gelirler.

Sonra alakasız bir yerde bulurlar kendilerini, sonra tekrar geri gelirler vs. Lagometerı bu şekilde bilip takip ederseniz sorunun neden kaynaklandığı, dolayısıylada nasıl bir çözüm gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Call of Duty 2 Performans Artırmak (Devamı):

Call of Duty 2'de performans artırmak için kullanabileceğiniz diğer komutlar ise şöyle;

 • /snaps (Default=20)
 • /rate (Default=5000)
 • /cl_maxpackets (Default=30)
 • /pb_sleep (Default=60)

/snaps: Kablo ve dsl için önerilen = 40 Yukarda anlattığım gibi sn de alıcağınız “snapshot” miktarını frame olarak belirtmeye yarar. Önerilen değeri kullanabilirsiniz ama lag durumlarında daha da arttırmanız olumlu sonuç verebilir.

/rate: Kablo ve dsl için önerilen = 25000 Bu komut bağlantınızın sn de alabileceği maximum byte miktarını belirler. Laglı durumlarda düşürmeniz daha uygundur, 10000 veya 15000 gibi bir değer kullanabilirsiniz.

/cl_maxpackets: Kablo ve dsl için önerilen = 100 Bu ayarda, servera sn de gönderdiğiniz max paket miktarını ayarlar. Laglı durumlarda düşürmeniz önerilir ama çok düşürmenizde olumsuz etki yapar.

/pb_sleep: 20 - 500 Bu komut pb'nin (anti-cheat programı) iki işlem arasında ne kadar “uyuyacağını” belirtir. Hızlı bağlantıya sahip olanlar düşürebilir ama bağlantısı yavaş veya lag sorunu olan arkadaşlar arttırsın 300 veya 500 gibi değerler kullanılabilir.

Call of Duty 2 Config Ayarları:

Son olarak nasıl config.cfg oluşturulacağını ve kullanılıcağını anlatıcam ki bu ayarları her seferinde tekrar tekrar yapmak zorunda kalmayasınız. Burada anlattığım ayarları ve varsa sizin başka ayarlarınızı yaptıktan sonra yine konsola

/writeconfig config_adi yazarsanız config'niz o adla harddiskinizde “//Call of Duty/Main” altına kaydedilir, daha sonra oyuna girdiğinizde konsolu açıp

/exec Config_adi derseniz configiniz aynı şekilde yüklenir. Bunu da her seferinde yapmak istemezseniz yine main klasörü altında “autoexec_mp.cfg” diye bi dosya yaratıp onuda text editörüyle açmak suretiyle içine “exec config_adi” yazarsanız configiniz oyunu her açışınızda yüklenir...

Call of Duty 2 Konsol Komutları Nasıl Yazılır?:

Konsolu aktif hale getirmek için 'é' tuşuna basmak yeterli. Parantezler, komutlar konsola girilirken kullanılmayacaktır! Tüm komutların başında ' ' kullanılmalıdır. Yoksa 'chat' mesajı göndermiş olursunuz.

 • Komut: r_overBrightBits "0/1" Grafiklerin parlaklığını ayarlarsınız.
 • Komut: r_gamma "0/1/2/3" Görüntü parlaklığını ayarlamak için kullanılır.
 • Komut: cg_hudDamageIconHeight "0-512" Yara aldığınız zaman çıkan kırmızılığı ayarlarsınız.
 • Komut: cg_hudAlpha "0-1" Sağlığınız, mermi sayınız gibi göstergelerinizin ne kadar saydam olacağını ayarlarsınız.
 • Komut: cg_hudCompassSize "0-4" Radarın büyüklüğünü ayarlarsınız.
 • Komut: cg_drawNotifyText "0/1" Uyarı mesajlarını açar kapar. (Örn: You Killed Your Teammate vox_stellarum)
 • Komut: cg_drawCrosshairNames "0/1" Sıfır olark atarsanız nişangahı üstüne tuttuğunuz oyuncunun rumuzu gözükmez.
 • Komut: cg_hintFadeTime "milisaniye" Oyun ekranında gördüğümüz ipucu mesajlarının kaç saniye kalacağını ayarlarsınız. 1000 milisaniye = 1 saniye.
 • Komut: cl_noprint "0/1" Sıfır yaparsanız oyun ekranında yazılan yazılar ekranınızda gözükmez.
 • Komut: cg_chatTime "milisaniye" Oyun içinde mesajlaşmaların kaç saniye kalacağını belirler. 1000 milisaniye 1 saniyeye eşittir.
 • Komut: cg_drawFPS "0/1/2" Ekranda FPS ile ilgili bilgi verir.
 • Komut: com_hunkmegs "128-128+" Oyunun belleğe alma işlemi için kaç mb ayıracağını belirlersiniz.Ne kadar yüksek tutarsanız, oynadığınız haritalar bir dahakine daha hızlı yüklenir.
 • Komut: com_maxfps "sayı" Oyunu renderleme işlemini ayarlarsınız. Default 85'tir.
 • Komut: r_picmip "0/1/2/3/4" Değeri arttırdığınız sürece grafikleri kötü gösterir ancak performansınız artar. Düşük sistemler için önerilir.
 • Komut: r_lodbias "0/1/2/3/4" Modeller, binalar vs üzerindeki detayları arttırıp, azaltır.
 • Komut: cg_brass "0/1" Sıfır olarak girdiğinizde silahınızda çıkan kovanların yerde birikmemesini sağlar.
 • Komut: cg_marks "0/1" Sıfır olarak girildiğinde kurşun, bomba izlerinin gözükmemesini sağlar.
 • Komut: cg_blood "0/1" Kan efektini kapar, açar. Komut: r_displayRefresh "0/60+" Monitor tazeleme hızını belirler.
 • Komut: r_colorbits "16/32" Renk kalitesinin kaç bit olacağını ayarlar. Düşük sistemlerde 16 önerilir.
 • Komut: r_dlightQuality "0/1" Ateş ettiğinizde silahın yaptığı parlaklığı ayarlar.
 • Komut: r_drawSun "0/1" Güneşe baktığınızda parlaklığı engeller.
 • Komut: r_dynamicLight "0/1" Dinamik aydınlatmanın (ateş ederken oluşan parlamanın duvarı aydınlatması gibi) gözüküp gözükmeyeceğini (renderlenip / renderlenmeyeceğini) belirler. Eski sistemlerde uygulanması tavsiye edilir.
 • Komut: name "isim" Rumuzunuzu değiştirmek için kullanılır. Komut: sensivity "sayı" Farenin duyarlılığıyla oynamanıza.
 • Komut: quit Oyundan çıkarsınız.
 • Komut: showip Ip numaranızı gösterir.
 • Komut: bind "komut" Bir tuşa komut atamak için kullanabilirsiniz. Mesela 'bind F5 say Pardon' yazarsanız, F5'e bastığınızda 'Pardon' demiş olursunuz.

Call of Duty 2 İpuçları ve Taktikler:

Call of Duty 2'yi iyi oynamak için gerekli ipuçları ve taktiklerimiz de şöyle;

 • Mümkün olduğunca çömelmiş bir şekilde yürüyün. Özellikle düşman askerlere yakın olduğunuzu bildiğinizde. Bu ses çıkarmamanızı sağlayacak ve lehinize olacaktır.
 • Ship, Brecourt, Pavlov, Hurtgen ve Rocket haritaları dışında 'Sniper' kullanmayın. Oyunun tadını kaçırmayın.
 • Boş yere havaya ateş açmayın bu yerinizi belli edecek ve kek gibi tüm düşmanları üstünüze çekmenize sebep olacaktır.
 • El bombalarınızı bir noktaya hepisini birden arka arkaya atarak harcamayın en fazla iki tane atın. Düşmanın öleceği varsa iki bombada ölür.
 • Özellikle yeni başlayanlar, oyunda haritanın dışına çıkmamaya dikkat edin, mayın tabelalarını geçmeyin.
 • Mesajlaşmalaı yerinde kullanmaya özen gösterin. Sessizce ilerlerken 'Move In!' deyip, millete 'Ben buradayım' mesaj vermeyin.
 • Her ne kadar mertliği bozacak olsada, göğüs göğüse çarpışmalarda zıplayın!
 • Farenin sağ tuşunu kullanarak, hedefe daha iyi nişan alabilir ve daha çok zarar verebilirsiniz.
 • Teammate Kill yapmamaya özen gösterin. Arkadaşlarınızın olduğu bölgeye el bombaları savurmayın. İstemeden Tk yapan arkadaşlarınıza hoşgörü gösterin, elbet siz de yapmışsınızdır. 'Pardon' demeyi ihmal etmeyin. Bilere Tk yapan arkadaşlarınıza 'kaka' deyin.
 • Oyun içinde ekran görüntüsü (SS) almak için F12 tuşuna basın. Ekran görüntülerinize CoD'u kurduğunuz dizinin main > ss klasöründen ulaşabilirsiniz.
 • Açık bir araziden geçecekseniz kutu, vagon, tank vs gibi şeyleri kendinize kalkan yaparak gidin. * Özellikle sniper kullanırken çömelin veyahut yere yatın. Bu nişan almanızı en az seviyede etkileyecek ve daha etkili atışlar yapmanızı sağlayacaktır.
 • Bina vs köşelerinden etrafa bakmak ve dikkat çekmemek için 'Q' ve 'E' tuşlarını kullanın.
 • Her harita için kendinize bir taktik belirleyin. Haritaları tanımak için kendiniz bir sunucu kurup, etrafı keşfedin.
 • Biri(leri)ni vurduktan sonra (mesela kapı arkasında pusmuş bekliyorsunuz ve kapıdan gelen düşmanlarınızı indirdiniz), yerinizi değiştirin. Çünkü öldüğünüz zaman sizi öldüren kişinin yönü ve yeri az da olsa belli olacaktır. Aynısı siz vurulduğunuz zaman da geçerli.

Bu komutları girmek icin öncelikle tab tuşu üstündeki ''é'' tuşunu açıp çıkan konsolda tırnak işaretini silmeniz gerekmektedir.

 • cg_drawfps: [0,1,2,3] Oyun sırasındaki fps (frame per second)' yi görmenizi sağlayan komut. default 0 (kapali) , açmak için 1, daha ayrıntılı bilgi edinmek için 2 veya 3 girilmelidir. Örn: /cg_drawfps 1
 • monkeytoy: Oyun sirasinda options'a girmeden konsolun enable/disable yapilmasini saglayan komut . /monkeytoy 0 konsolu enable eder , 1 degeri girilirse disable olur.
 • Quit: Serverdan baglantinizi kesen komut.
 • Bind: Istediginiz komutu herhangi bir tusa atama özelligidir . Bind [atamatusu , komutadi] Örn: Bind h say Headshot (serverda h tusuna bastiginizda nick:Headshot yazısı çıkar )
 • Unbind: Girdiginiz bind'i kapatır . Örn : Unbind h (üstteki örnek bind'i iptal eder)
 • Screenshotjpeg: Oyun esnasinda anlık görüntü resmini kaydeder. Aynı zamanda F12 tuşu da aynı görevi görür.
 • record [demoadi]: /record komutu girildiğinde oyununuz otomatik olarak kaydedilmeye baslar. Kayda isim vermek isterseniz /record demoadi girerek kayda başlayabilirsiniz. Aksi takdirde yalnız record yazılarak yapılan kayıtlarda, kaydınız demo0000 veya benzeri şekilde adlandırılacaktır. Örn: /record NAvsTcf stoprecord [demoadi]. Call of Duty Serilerinde Demo Almak ve İzlemek başlığında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.
 • stoprecord: /stoprecord komutu kaydınızı durdurur. Kayda isim verdiyseniz /stoprecord demoadı da girilebilir. Örn: /stoprecord NAvsTcf
 • demo [demoadi]: Yaptığınız demo kayıtları cod2/main/demos klasörü içine kaydedilir. Bu demoları izlemek için cod2mp 'yi çalıştırıp herhangi bir server'a bağlanmadan konsola/demo demonunadı komutu girilerek kaydı izleyebilirsiniz. Örn: /demo NAvsTcf
 • sys_cpuGhz: CPU'nuzun kaç Ghz. olduğunu gösteren komut.
 • sys_gpu: Ekran kartınızı görmenize yarayan komut.
 • snd_restart: Ses ayarınızı resetleyen komut.
 • vid_restart: Görüntü Yeni görüntü ayarlarınızın etkin olmasi için video uygulamalarını yeniden başlatan komut.
 • map_restart: Oynanan haritayı tekrarlamaya yarayan komut.
 • cg_drawlagometer: [0-1]  Lag , loss değerlerini gösterir. 1 değeri girildiginde ekranın sağ alt köşesinde çalışır. Örn: /cg_drawlagometer 1

Call of Duty 2 Grafik ve Performans Komutları:

Call of Duty 2 grafik ve performans komutları şunlar;

 • ai_corpseCount: [0-64] Oyun sırasında anlık görüntü karesindeki ceset görme sayisini belirleyen komuttur. Max. değer girildiğinde (64) anlık karedeki bütün cesetleri görmenizi sağlar. Ne kadar küçük değer girilirse performansta o kadar artis görülür . 0 degeri girildiginde oyun kitlenebilir. Örn: /ai_corpseCount 3 (3'ten fazla cesetleri göstermez).
 • cg_brass: [0,1] Silahtan çıkan mermi kovanlarını görmeyi yahut kapamayı saglayan komut . Kapamak performansiı arttırır. 0 değeri kapar 1 açar.
 • cg_marks: [0,1] 0 değeri girilirse kurşun, bomba, patlama, çimdeki ayak izleri gibi belirleyici detayları kapar. Kapamak performansınızı artırır.
 • cl_mouseAccel: [0,100] 1 ve üzeri değerler girildiğinde mouse'unuzun hareket hızını belirli oranda artırır.
 • com_Hunkmegs: [80,512] Oyun için kullanılacak RAM miktarını belirler. 1 Gb. RAM kullananlar için 512 değeri girilmesi faydalı olur.
 • com_maxfps: [0,1000] Fps'nin sınırlandırılmasını sağlayan komuttur. 0 değeri girildiğinde limit kalkar, onun dışındaki değerler girildiğinde örnek /com_maxfps 60 fps'niz max 60'a sabitlenir ve üstüne çıkamaz.
 • r_aasamples: [1,4] Options menüsüne girmeden oyun esnasinda Antialiasing değerinizi değistirmenizi sağlayan komut. 1 değeri AA'yi kapar.
 • r_anisotropy: [0,16] Options menüsüne girmeden oyun esnasinda anisotropy değerinizi değiştirmenizi sağlayan komut. Default 8x olarak ayarlanmıştır. Değer artırımı Texture (bitmap) kalitesini arttırırken, performansı düşürür.
 • r_drawDecals: [0,1] cg_marks komutuyla benzer komut.
 • r_drawsun: [0,1] 0 degeri girildiğinde güneş ve gökyüzü detaylarını kapatır.
 • r_fullscreen: [0,1] Fullscreen'den çıkıp tekrar dönmek için girilen komut.
 • r_gamma: [0,5-3,0] Görüntü parlaklığını değiştirmeye yarayan komut.
 • r_glow: [0,1] Bulut ve benzeri gözalıcı ögeleri açıp kapamaya yarayan komut.
 • r_lodbias: [-1000-0] 0'dan düşük değerler girildikçe detayları (asker vb.) daha belirgin hale getirmeye yarayan komut.
 • r_lodscale: [1-4] : Lodbias degerini hesaplayıp, yakınlaştıkça ögelerin detaylarını artırmayı sağlayan komut.
 • r_displayrefresh: [0] Görüntünün yinelenmesini sağlayan komut.
 • r_mode: [0,1,2,3-] Çözünürlük ayarını yapan komut. 0 = 640*480 , 1= 800*600 , 2= 1024*768.
 • r_zfeather: [0,1] Sis efektlerini açıp kapayan komut. Aynı zamanda (Soften Smoke Edges)'den de ayarlanabilir.
 • rate: Serverda gerçek pinginizi almanızı sağlayan komuttur. Serverların kendine özgü rate ayarları vardır. Genel olarak 25000 değeri girilmesi faydalı olur.

Cod2 Game Console

 
Gönderildi : 6 Mayıs 2012 01:48
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2908
General Admin
 

Yukarıda anlatılanların dışında normal Call of Duty 2 kontrol tuş ayarlarını yapmak için oyun Options/Ayarlar'ına girerek ''Controls'' bölümündeki ''Look, Move ve Shoot'' ayarlar kısmını kullanabilirsiniz arkadaşlar. Eğer CoD2 oyun kontrol tuşları bozulmuşsa ya da yaptığınız değişiklikleri geri almak isterseniz ''Controls'' bölümündeki ''Set Default Controls'' kısmını kullanarak düzeltebilirsiniz.

 
Gönderildi : 13 Kasım 2016 00:26