Bildirimler
Tümünü temizle

PunkBuster Desteğinin Kesilmesi Nedeniyle Yeni Yol Haritamız Nasıl Olmalı?

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeniler
1,869 Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2909
General Admin
Konu Sahibi
 

Arkadaşlar malumunuz 2013 başında CoD2 desteğini kaldıran Evenbalance, biz bir yandan CoD4 serverlerin halini düzeltmek için aramızda görüşmeler yapmakta iken geçtiğimiz günlerde CoD4 desteğini de kesti, olay iyice kötüleşti anlayacağınız. Geçtiğimiz ay format yiyen server makinasında oluşan CoD2'de mevcut pb sorunlarını iki gün kadar önce gidermeye çalışırken tespit ettim bu destek kesilmesi durumunu ve ilgili sitelerden araştırıp konuyu teyit ettim ve oyunculara PB çözümü için bir konu açtım, konuyu açmasına açtım ama oyuncular ne kadar uygulayabilirler orası tartışılır, CoD2 gerçeğine bakacak olursak yeni oyuncular manuel pb yüklemekte pek başarılı gözükmüyorlar, CoD2 serverlerin boşluğundan bunu görebiliyoruz.

MEVCUT DURUM:
* CoD4 Serverler: Geçen ay server makinası format yediğinden düzgün çalışan CoD4 punkbuster bir türlü düzgün ayar yememişti, şu an pb hizmeti de tamamen resmi sitesince kesilince olay katmerleşti. Punkbuster hizmeti, CoD4 server konsollarında çalışıyor gibi görünüyor ama aslında tam anlamıyla çalışmıyor, arızalı olduğunu ancak rcontools'tan bağlandığımızda farkedebiliyoruz, adminmod da serverde çalışıyor gibi görünüyor ama gerçekte çalışıyor mu bilemiyoruz, çünkü herhangi bir ban/kick yapacak oyuncu dahi yok sunucularda.

Peki serverlerde punkbuster hizmeti kapsamında neler çalışmıyor dersek; PBSS sistemi, rcontoolstan hiçbir pb ban işleminin (pb guid ban, pb bölge ban ya da pb IP ban gibi) yapılamaması yani pb'ye giriş yapılamaması, punkbuster master serverinin çalışmaması nedeniyle global banların yürürlükten kalkması vb.

CoD4 Punkbuster OFF Serverler:
RotU2 (default olarak pb off olmak zorunda)
dBZombie (default olarak pb off olmak zorunda)
Kill The King (Bu serveri açtığımızda pb'yi off olarak ayarlamıştım)

CoD4 Punkbuster ON (sözde ON ama aslında tam anlamıyla çalışmayan) Serverler:
HardCore
NormalTDM
ProMod SD
ProMod TDM

* CoD2 Serverler: CoD2 serverler tam bir yıl önce pb'den darbe yemişti zaten, elimdeki verilere göre pb aktif serverlere ancak eski oyuncular ve pb'yi kurma başarısı gösteren yeni oyuncular gelebiliyorlar. Diğer yandan yeni oyunların çıkması nedeniyle artık yeni oyuncu kazanmak zorlaşıyor ve eski oyuncular da yeni bilgisayarlara kavuşunca yeni oyunlara yöneliyorlar.

CoD2 Punkbuster OFF Serverler:
RifleMOD Server
AdmiralMOD Server
DM Server

CoD2 Punkbuster ON (sözde ON ama aslında çalışmayan) Serverler:
SD ve CTF Serverler (PB kapalı olunca oyuna giriş yapanlara sol altta kırmızı uyarı çıkardığından öylesine pb ON bırakmıştım, modifikasyon ile hata iletisinin gösterilmemesi sağlanabilir sanırım)

Konunun çözülmesi amacıyla değerlendirmelerim şöyle:

* CoD2:
Etap-1: Diğer CoD2 serverlerde de punbuster hizmetini kaldıralım ve uygulamayı bir görelim, adminler zorlanmazsa o şekilde devam edelim.

Etap-2: Eğer adminler zorlanırsa ve punkbuster olmadığından hile iyice yaygınlaşırsa serverleri sadece orjinal oyun sahiplerinin girebileceği hale getirelim. Böylece oyuncuların lisans guidleri tahminimce görünecek ve normal guid ban yapılabilecektir.

* CoD4:
Etap-1:
PB ON durumundaki diğer CoD4 serverlerde de punbuster hizmetini kaldıralım.

ProMod SD, ProMod TDM serverlerde pb off olduğunda hata uyarısı vereceğinden çözümünü sağladıktan sonra pb off yapalım.

RotU2, dBZombie ve KTK serverleri mevcut haliyle yani orjinal oyunu olmayanların da girebileceği şekilde bırakalım.

Etap-2:
NormalTDM serveri sadece orjinal oyunu olanların girebileceği hale getirelim.

HardCore serverde pb off durumda adminler zorlanmazsa o şekilde devam edelim. CoD4 server özelliği nedeniyle normal guidler ve IP'lerin gözükeceğini tahmin ettiğimden pek sorun olacağını düşünmüyorum ama eğer hile ile mücadele zorlaşırsa HardCore serveri de sadece orjinal oyun sahiplerinin gireceği hale getirelim.

Benim görüşlerim bu şekilde, sizler de görüşlerinizi bildirebilirseni yol haritamızı çizelim.

 
Gönderildi : 10 Ocak 2014 16:44