Bildirimler
Tümünü temizle

Call of Duty 4 Modern Warfare Daha Gerçekçi Olamazdı Çernobil!!!

 
Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Call of Duty 4 Modern Warfare daha gerçekçi olamazdı. Çernobil kazasına 1972’de o dönem SSCB’nin bir parçası olan Ukrayna’daki Kiev’in 140 km kuzeyinde kurulan Çernobil Nükleer Santralı’nda ortaya çıkan ve her biri 1.000 Megawatt (MW) gücünde dört reaktördeki tasarım hataları ile reaktörlerden birinde güvenlik sisteminin devre dışı bırakıldığı bir sırada deney yapılması yol açtı.

Deneyin yapılacağı 25 Nisan 1986’da önce reaktörün gücü yarıya düşürüldü, ardından da acil soğutma sistemi ile deney sırasında reaktörün kapanmasını önlemek için tehlike anında çalışmaya başlayan güvenlik sistemi devre dışı bırakıldı. 26 Nisan günü saat 01:00’i biraz geçe teknisyenler deneyin son hazırlıklarını tamamlamak üzere ek su pompalarını çalıştırdılar.

Bunun sonucunda gücünün yüzde 7’siyle çalışmakta olan reaktörde buhar basıncı düştü ve buhar ayırma tamburlarındaki su düzeyi güvenlik sınırının altına indi. Normal olarak bu durumda reaktörün güvenlik sistemine ulaşması gereken sinyaller de teknisyenler tarafından engellendi. Su düzeyini yükseltmek için buhar sistemine daha fazla su aktarıldı ve saat 01:23’de deneyin fiilen başlatılması için koşulların oluştuğuna karar verildi.

Cod4 Chernobyl

Deneyin amacı, reaktörün çalışması ansızın durdurulduğunda, buhar tirbünlerinin daha ne kadar süre çalışmayı sürdüreceklerini ve böylece ne kadar süre acil güvenlik sistemine güç sağlayabileceklerini öğrenmekti. Geri kalan öteki acil güvenlik sinyali bağlantılarını da kestikten sonra türbinlere giden buhar akışı durduruldu. Bunun sonucunda dolaşım pompaları ve reaktörün soğutma sistemi yavaşladı. Yakıt kanallarında ani bir ısı yükselmesi görüldü ve yapım özellikleri nedeniyle reaktör tümüyle denetimden çıkmış oldu. Tehlikeyi farkeden teknisyenler reaktörün durdurulmasını sağlamak amacıyla bütün denetim çubuklarını derhal sisteme sokmaya karar verdiler. Ama aşırı derecede ısınmış bulunan reaktörlerde saat 01:24’te yani deneye başlanmasından bir dakika sonra iki patlama oldu.

Cod4 Chernobyl Patlama

Bu patlamanın ayrıntıları tam olarak bilinememekle birlikte, denetim dışı bir çekirdek tepkimesinin gerçekleşmiş olduğu anlaşılmaktadır.Üç saniye içinde reaktörün gücü %7’den %50’ye fırladı. Yakıt parçacıklarının soğutma suyuyla karşılaşması, suyun bir anda buhara dönüşmesine yol açtı. Oluşan aşırı buhar basıncı reaktörün ve santral binasının tepesini uçurdu. Reaktördeki zirkonyum ve grafitin yüksek sıcaklıktaki buharla karşılaşması sonucu oluşan hidrojen yanarak bütün santralı ateşler içinde bıraktı.

Call Of Duty 4 Çernobil Senaryo Uyarlaması:

Call of duty 4'ü oynayanlar bilir tekkişilik modda görevleri geçerken akıllara zarar '' 1 shot 1 kill '' diğer bir deyişle sniper görevi vardır. Çernobil faciasından sonra imran zakahev'in kontorlünde olan çernobilde gizli nükleer faliyetler yapmaktadır. Imran Zakahev'i yoketmek için Captain Mcmillan başrol oyuncusu ve tabiki ona eşlik eden siz çernobile gönderiliyorsunuz.İşte asıl heyecan ve aksiyon burda başlıyor.Bu yazım daha çok oyunu oynayıp bitirenlerle ilgili bugün nextgenboard isimli bi oyun forumunda gördüğüm fotoğraflar beni bayağı bir etkiledi. Oyundaki heyecan ve gerçek hayatın dehşeti.

Cod4 Chernobyl Hatirasina

Cod4 Chernobyl Kazasi

Cod4 Chernobyl Disaster

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 9 Nisan 2012 07:34