Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Call of Duty 6 Modern Warfare 2 Tam Çözüm

 
Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Call of Duty 6 Modern Warfare 2 singleplayer oynanışında bulunan tüm bölümlere (ACT-I, ACT-II, ACT-III) ve bu bölümlerdeki görevlere ait tam çözümleri detaylı anlatımlı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

5 YIL SONRA...

MW2 ACT-I:

1. S.S.D.D. / PFC. JOSEPH ALLEN / ZÜMRÜDÜANKA KARARGAHI, AFGANİSTAN: Bu bölümde orduya yeni katılan Afgan askerleri eğitmek için bir takım gösteriler yapacaksınız. İlk olarak Çavuş Foley’i göreceksiniz. Afgan askerlere doğru konuşacak ve yanında duran çevirmen ise Afganca onlara aktaracak. Foley’in emri ile masada duran silahı alın. Ve arkanızdaki hedeflere doğru dönün. Çıkan üç hedefi indirin. Foley biraz daha konuşacak. Sonra tekrar hedeflere dönün. C tuşuyla çömelin ve mausunuzun sağ tuşuyla silahınızın dürbününden hedeflere doğru ateş edin.

Sonra bir önceki oyunda olduğu gibi hedeflerin önüne büyükçe bir tahta gelecek. Tahtanın arkasından hedefleri indirin ve masadaki 4 el bombasını alın. G tuşu veya mausunuzun orta tuşuyla bir tanesinin pimini çekin ve elinizde biraz bekletin. Ardından çıkan hedeflere doğru atın. Bomba patlayınca hedeflerlerin birçoğu yıkılacak. Afgan askerlere gösteriniz burada bitecek. Şimdi çatışmalar için kendinizi eğitmek amacıyla “The Pit” (Kuyu) isimli yere gideceksiniz. Askerlerinizin arasından biraz ilerleyin. Oyun sırasında yolunuzu aşağıda bulunan haritadan bulabilirsiniz.

“Kuyu” ya girmeden önce sol taraftaki nöbet kulesine doğru gidin. Oradaki masanın üzerinden oyundaki ilk inteli* alın. (Bir önceki oyunda olduğu gibi bunda da inteller var. Önceki oyundan 15 fazla. Yani toplam 45 adet intel var. İntel, öbür oyundaki gibi hepsini toplayınca mermilerinizi sınırsız yapmıyor veya oyunu değişik modlarla oynayamıyorsunuz. Sadece oyunu %100 bitirmeniz için ufak bir ayrıntı gibi bir şey.) Sonra “Kuyu” ya doğru gidin ve merdivenlerden aşağı inin.

Onbaşı Dunn ile karşılaşacaksınız. Dunn, “Hey asker. Kuyuya hoş geldin. Bu kuyu işlemi General Shepherd’ın yeni yöntemlerinden bir tanesi.” diyecek. Yukarıda sol tarafta Shepherd’ı görebilirsiniz. Sonra Dunn, sandığı açacak. Bir silah alın. Sonra Dunn’ın açtığı kapıdan içeri girin. Hızlı olmalısınız. Sivil hedefleri mümkün olduğunca vurmamaya çalışın. Terörist sembolü olan hedeflerin hepsini vurmanız gerek.

Yalnız silahınızın dürbününü açarak vurmalısınız. Hedefleri temizleyerek ilerleyin ve binanın içine girin. Buradakileri de vurunca yukarı kata çıkın. Kapıdan bir hedef daha çıkacak. E tuşuna basarak onu bıçakla** indirin. (Bu oyunda bıçak tuşu E. Önceki oyunda V idi. Karıştırmayın sakın.) Çatıdaki hedefleri de vurun ve aşağı atlayın. Çıkan hedefleri vurduktan sonra sol Shift tuşuna bir kez basın ve koşarak tel kapıdan dışarı çıkın.

Dunn, başarılı olduysanız size söyleyecek. Sonra zorluk seviyenizi ayarlayacaksınız. Burayı tekrar oynamak isterseniz kapıdan içeri girin ve aynı şeyleri tekrar yapın. Zorluk seviyenizi ayarladıktan sonra merdivenlerden yukarı çıkın ve böylelikle “Kuyu” dan da çıkımış olun. Humvee araçları gelecek ve içinden yaralı askerleriniz çıkacak. Ve sirenler çalmaya başlayacak. Göreviniz şehre gidip teröristleri temizlemek olacak...

2. TEAM PLAYER / PFC. JOSEPH ALLEN / KIRMIZI NOKTA, AFGANİSTAN: Arkadaşlarınızın öldürülmesi sonucu şehre gidip teröristlerin mekanını belirleyerek orayı yok etmelisiniz. Sersemlemiş bir biçimde bölüme başlayacaksınız. General Shepherd sizi kaldıracak. Aşağıya inip bir siper bulun ve nehrin karşı tarafından ateş eden düşmanlarla çatışmaya girin. Emir geldiğinde 3 tuşuna basıp silahınızın bomba atarını açın ve düşmanlara bomba yağdırın. Bir süre sonra yıkık köprünün karşı tarafından da düşmanlar gelecek. Onları temizlemeniz şart.

Hepsi öldükten sonra arkadaki merdivenlerden köprüye çıkın ve bir Humvee aracının makineli tüfeğine geçin. Kaçan düşmanlar bir binanın üzerini sığınak yapacaklar. Koordinatlar belirlenince uçaklarınız oraya bomba yağdıracaklar. Koca bina yerle bir olacak. Sonra konvoyunuz ağır ağır ilerlemeye başlayacak. Yıkılan binada nedeniyle etraf toz bulutlarıyla kaplı olacak. Biraz yol alıp şehrin içine gireceksiniz.

Şimdi amacınız teröristleri bulmak. Bir süre sonra balkonda üç adamın sizi izlediğini göreceksiniz. Telsiz bağlantısı ile bunların sivil olduğunu anlayacaksınız. Sağ tarafa döndüğünüzde ilerideki binadan ateşe başlayacaklar. Düşmanların okulu karargah yaptıklarını öğreneceksiniz. Oraya gideceksiniz. Makinelinizi konuşturun ve teröristlere özelliklede füzecileri vurun. Fakat bir füze size isabet edecek. Bunun üzerine sersemleyeceksiniz.

Araçlarınız buradan kurtuluş olmadığını anlayınca hızlanacaklar. Yolda gördüğünüz düşmanları öldürün. Çatılarda bol miktarda füzeci var. Dostlarınızın olduğu yere gelince bir binadan size füze atılacak ve bu sefer havaya uçacaksınız. Vakit kaybetmeden sağdaki binaya girip üst kata Q tuşuyla bir Flashbang atın ve yukarı çıkın. Burayı temizleyin. Ve soldaki merdivenlerden aşağı inin ve az önceki okulun arka bahçesine ulaşın. Dışarıdakileri halledin ve sağdaki kapıdan içeri girin.

Düşmanların işini bitirdikten sonra üst kata çıkın. Pencerelerden dışarı ateş edenleri vurun. Sonra sağa dönün. Gelen teröristleri de vurun ve sağdaki odaya girin. Masanın üzerindeki inteli alıp dışarı çıkın. Dışarı çıkar çıkmaz arabaların orada yerde duran kutunun üzerindeki inteli de alın ve aşağıdan devam edin. Yol boyunca bütün teröristleri vurun ve dostlarınızın olduğu yere ulaşın. General Shepherd sizi kendi helikopterine davet edecek. Ardından Joseph Allen, tayin olacak.

3. CLIFFHANGER / SERGEANT GARY “ROACH” SANDERSON / TIAN SHAN SAHASI, KAZAKİSTAN: Amacınız kaybolan ACS modülünü bulup onu düşmanlardan korumak. Bölüme bir buz dağında başlayacaksınız. Bir önceki oyunda canlandırdığımız Çavuş “Soap” MacTavish’i görüyoruz. 5 yıl aradan sonra Yüzbaşılığa terfi etmiş. Ve Yüzbaşı Price’a özenip puro içiyor Grin Purosu bitince aşağı atacak ve molanın sonra erdiğini söyleyecek. Aşağı düşmemeye gayret ederek ilerleyin.

Sonra MacTavish,dağa tırmanmaya başlayacak. Peşinden gidin. Farenizin sağ tuşuna basılı tutarak tırmanma çekicinizi buz dağına batırın. Ardından sağ tuşa basılı tutarak sol tuşla sol çekicinizi batırın. Tırmanma işlemi bittikten sonra MacTavish, birden karşı kayalıklara atlayacak. Biraz bekleyin. MacTavish, eliyle gel işareti yapınca siz de atlayın. Fakat çekicinizi tam batıramayacaksınız ve aşağı doğru kaymaya başlayacaksınız. Tam düşecekken MacTavish sizi tutacak ve yukarı doğru fırlatacak. Tırmanın ve düzlüğe ulaşın.

MacTavish’in emri üzerine 3 tuşuna basarak silahınızın tarayıcısını açın. Mavi nokta, MacTavish’i, beyaz noktalar ise düşmanları temsil ediyor. Gösterge saniyede bir etrafı tarıyor ve bulabildiği düşmanları size gösteriyor. Böylelikle yoğun kar fırtınasında daha rahat ilerleyebileceksiniz. MacTavish’i takip edin. İleride iki devriye var. Aşağıda solda ise bir hava iniş sahası var. Tam bir uçak geldiği sırada gürültü çıkacak ve böylelikle devriyeleri kolayca vuracaksınız. Biraz yol aldıktan sonra tekrar iki devriye göreceksiniz. Bunları da vurduktan sonra ikiye ayrılacaksınız.

MacTavish başka yoldan gidecek. Siz düşmanın karargahına sızacaksınız. Karargaha girer girmez bir gözetleme kulesi göreceksiniz. O kuleye çıkın ve inteli alıp aşağı inin. Oradaki küçük kulübeye girin ve sandalyede uyuyan adamı halledip dışarı çıkın. Bu sefer sağdaki kulübeye girin ve ilk önce ayakta duran adamı vurun daha sonra koltukta oturanı. Sonra kapıdan çıkın ve tepeye çıkıp soldan gidin. MacTavish, uzak bir mesafeden sniper ile bazı adamları vurup size kolaylık sağlayacak. Düzlüğe inin. Dümdüz giderek petrol istasyonuna gidin. Hemen oraya herhangi bir aksilik çıkması durumunda patlatacağınız C4’ü yerleştirin ve sağdan devam edin.

Sağa çok gitmeyin. Çünkü yolun sonunda bir BTR zırhlı aracı var. Uçakların arasından adamlara fark olunmadan ilerleyin ve MacTavish’le buluşun. Arkaya dönün ve koridor boyunca ilerleyin. Pencereyi kırın ve içindeki inteli alın. O deponun içinde uydu yapan iki işçi var onları vurabilirsiniz. Sonra tekrar MacTavish’in olduğu yere dönün. Kapıdan içeri girin. Bir adam göreceksiniz. Onu ister öldürün ister öldürmeyin nasıl olsa MacTavish onun işini bitiriyor. Yapım aşamasındaki uydunun oraya ulaşacaksınız. Üst kata çıkın ve ACS modülünü alın.

Aşağı inecekken deponun kapısı açılacak ve MacTavish enselenecek. Düşmanların binbaşısı Petrov, MacTavish’e dostun nerede diye soracak. Ve söylemesi için 5 saniye verecek. MacTavish “Plan B’yi uyguluyoruz.” deyince dedektörünüzü çıkarın ve düğmeye basın. Az önce petrol istasyonuna bağladığınız C4 patlayacak ve düşmanların dikkati dağılacak. Onlar arkalarını dönünce silahınızla kapının önündeki tüm düşmanları öldürün.

Sonra merdivenlerden aşağı  inip MacTavish’i takip etmeye başlayın. Dışarıda bir sürü düşman var ve eğer zorda oynuyorsanız onların hepsini yok edip yolunuza öyle devam etmelisiniz. Her neyse düşmanları öldürerek yolunuza devam edin. Bir süre sonra iki adet kar motoru gelecek. Üzerlerindeki adamları temizlemeyi ihmal etmeyin.  Yoksa canınızı sıkabiliyorlar?. Yandaki binadan ateş edenlerle ilgilenmeyin. Sizi vuramıyorlar ama yine de dikkatli olun. MacTavish’le beraber aşağı kayın.

Düşmanlar yukarıdan ateşe başlayacaklar. Onları vurun daha sonra üç adet kar motoru gelecek. Kar motoruna boşuna ateş etmeyin. Üzerindeki adamları vurun yeter. Birini zaten siz vuracaksınız diğer iki kar motoru kulübenin arkasını dolaşacaklar. MacTavish tırmanma çekiciyle bir motoru indirecek. Diğeri ileride bir yerde duracak. Kalan iki adamı da öldürdükten sonra kar motoruna binin ve sola doğru gitmeye başlayın.

Yolunuz yokuş aşağı olduğu için hızlı gideceksiniz. Etrafınızda kar motorlarıyla gelen düşmanlar olacak. Normal ateş tuşuyla silahınızı çıkarıp ateş edebilirsiniz. Bir helikopter sizi takibe başlayacak. Onun ateşlerinden de sakınmalısınız. Burada bir intel daha var. Motoru sürerken sol tarafta ağaçlık bir alan göreceksiniz. Ve yanlarında çitler var. Çitlerin ortasından geçin ve yerdeki intelin üzerinden geçin. Böylelikle bu bölümdeki son inteli de almış bulunuyoruz.

Ağaçlık alandan çıkıp tekrar yola devam edin. Tekrar söylüyorum silahınızla düşman kar motorlarını mutlaka yok edin. Bir süre sonra çok dik bir yamaca geleceksiniz. Aşağı doğru hızlıca kayın. Fakat ağaçlara ya da taşlara sakın çarpmayın. Yokuş bitiminde karşı yamaca fırlayacaksınız. Motoru sürerek LZ’ye ulaşın.

4. NO RUSSIAN / PFC. JOSEPH ALLEN a.k.a. ALEXEI BORODIN / ZAKHAEV ULUSLAR ARASI HAVAALANI, MOSKOVA, RUSYA: Oyun ilk açıldığında gelen uyarı, size bu bölümden bahsediyordu. Eğer bölümü oynamak istiyorsanız uyarıyı onaylamalıydınız. Ama korkmayın. O uyarı bölümün başında tekrar gelecek. Ama eğer ilk geldiğinde onayladıysanız uyarı falan gelmeden direk bölüme başlıyorsunuz. (İpucu : Eğer oyunu zorda oynuyorsanız bu bölümü atlayabilirsiniz. Sizin için bir avantaj.)

Tayin olan Joseph Allen’ı canlandıracağız. Ama bu sefer farklı bir kimlikle.  Alexei Borodin olarak Makarov adlı bir teröristin takımına katılacaksınız. Bu sefer ilk defa bir kötü adamı canlandırıyorsunuz. Asansörden çıkın. Makarov size dönerek “Unutma. Ruslara ölüm.” diyecek. Makinelinizi çıkarın ve sırada bekleyen insanların üzerine ateş açın. Yürüdüğünüz için yavaş gideceksiniz. Havaalanına girdiğinizde kapılardaki alarmlar ötecek. Sağdan polisler gelecek onları kolayca vurabilirsiniz.

Eğer psikopat biriyseniz bütün sivillere ateş açabilirsiniz. Size kalmış Cheesy Üst kata çıktıktan sonra polisler biraz artacak ama elinizdeki silahlara karşı bir şey yapamayacaklar. Asansörden gelen polisler, el bombası yiyip aşağı uçacaklar. Merdivenlerden aşağı inin. Bütün uçak seferlerinin iptal edildiğini göreceksiniz. Silahlarınızın şarjörlerini yenileyin. Makarov kapıyı açacak. Ve bir sürü polis ve ambulansın buraya geldiğini göreceksiniz. Sağdan devam edin. Ve dışarı çıkın.

Amerika’nın FBI ekibi gibi Rusların ekipleri size ateşe başlayacaklar. Onlarla çatışmaya girin. Biraz sonra Riot Shield kullanan adamlar gelecek. Onlara bomba atarak işlerini bitirin. Ve yolunuza devam edin. Makarov bir kapı daha açacak. Onu takip edin ve içeri girin. Bir ambulans göreceksiniz. Makarov’un bir adamı kapıyı açacak. Diğerleri binecekler. Siz tam binerken Makarov tabancasıyla sizi vuracak ve yere yığılacaksınız. Nedeni suçu Amerika’nın üzerine atmak. Onlar ambulansla gidecekler. Ve gelen askerler sizi bulacaklar. Ardından öleceksiniz.

5. TAKEDOWN / SERGEANT GARY “ROACH” SANDERSON / RIO DE JENERIO, BREZİLYA: Bu bölümde göreviniz, Alejandro Rojas adlı bir silah dağıtıcısını ve onun asistanını yakalayacaksınız. Arabayla gideceksiniz ve duracaksınız. Önünüzdeki minibüsten bir takım adamlar inecek. Binanın içinden Rojas’ın asistanı çıkacak.

Birden silahıyla onları vuracak. Sonra sizin arabaya doğru ateş edecek. C tuşuyla eğilin ve mermilerden kurtulun. Ama sürücünüz vurulup ölecek. Arabadan aşağı inin ve Ghost ile MacTavish’i izleyin. Bir süre sonra asistanı kaçarken göreceksiniz. Ayağına doğru ateş edin ve onu yakalayın…

Bir süre sonra…

MacTavish’in emri üzerine Meat ve Royce ile beraber Alejandro Rojas’u yakalamaya gideceksiniz. Royce, “Unutmayın. Favela’da bir sürü sivil var. Hedefinize dikkat edin.” diyecek. Aşağıda sivilleri göreceksiniz. Bir el ateş edin ve hızlıca aşağı inip soldaki pencereden içeri girin. Siviller dağılacaklar. Etrafı teröristler saracak. Çatılara, sivillere ve patlayan varillere dikkat ederek ilerleyin. Düşmanların hepsini öldürmeye çalışmayın. Çünkü sürekli geliyorlar.

Pencereden içeri girdikten sonra kulübeden çıkın ve dümdüz devam edin. Sonra sağa sapın. Beyaz kapılardan ateş ediyorlar onları mutlaka vurun. Sağdaki evlerden birinde masanın üzerinde intel var. Onu alın. Bu arada Meat ölecek. Ardından Royce da vurulup ölecek. Tek kalacaksınız. Buradan çıktıktan sonra merdivenlerden çıkın ve yolunuza devam edin. Sağdaki tellerden bir köpek havlayacak. Onu vurun.

Bir bina göreceksiniz. Çatıdan adamlar gelecek. Ve bir köpek saldıracak. Köpeği öldürdükten sonra çatıdakileri de vurun ve soldan gidin. Çatılardan ve pencerelerden ateş edenleri vurarak ilerleyin. Merdivenlerden çıkın ve iki kere sağa dönün. İlerideki beyaz kapıdan ateş eden adamı vurun. Soldaki ilk binaya girin ve içeriden küçük bir masanın üzerindeki inteli alın. Yolu izleyip soldan yukarı çıkın.

Çatılardan ateş edenler canınızı sıkıyor onları mutlaka vurun. Bu sefer sağdaki ilk binaya girin ve merdivenlerden aşağı inip iki yatağın arasındaki inteli alıp yukarı çıkın. Tekrar çatılardan ateş edecekler. Temizleyerek ilerleyin. Binalardan son inteli bulun ve (Bu son intelin nereden olduğunu unuttum kusura bakmayın ?) yukarı doğru çıkın. Alejandro Rojas tam kaçıyorken MacTavish pencereyi kırarak onun üzerine atlayacak ve Rojas, kıskıvrak yakalanacak. Ardından Ghost, bir helikopter isteyecek…

MW2 ACT-II:

6. WOLVERINES! / PRIVATE JAMES RAMIREZ / KUZEYDOĞU VIRGINIA, A.B.D. : İki bölüm önce Makarov ve adamları havaalanına baskın düzenleyip yüzlerce insanı katletmişlerdi. Ve suçu Amerika’nın üzerine atmışlardı. Ruslar, Amerika’yı işgale başlamış bulunmakta. Sizin göreviniz onlara karşı savaşıp ülkenizi korumak. Bu bölümde Raptor isimli bir özel kişiyi (VIP) koruyacağız. Bir cipin içinde gidiyor olacaksınız.

Önünüzde başka bir cip daha var. Birden bire karşı yoldan gelen bir BTR zırhlı aracı sizi fark edip ateşe başlayacak. Bir süre yere uzanın. Çavuş Foley’i izlemeye koyulun. Sağdan devam edip BTR’dan kurtulun. Bir süre ekibinizle hareket edeceksiniz. BTR bu arada sol taraftan sizi fark etmemiş bir halde yoluna devam edecek. Yola çıktığınız zaman BTR sizi fark edecek ve bir grup Rus askeri ile birlikte çatışmaya girecek. BTR’ın önüne doğru birkaç sis bombası atın. Sis bombası etkisini gösterir göstermez yola çıkın. Rus askerlerini öldürüp sağdaki koridora girin. Orada da askerler var dikkat edin. Onları öldürerek ilerleyin.

Bir petrol istasyonuna geleceksiniz. Düşmanlar kamyonla takviye alacaklar. Onları temizleyin. Dikkat edin petrol istasyonun alışveriş kulübesinden bir grup asker çıkacak. İmha ettikten sonra kulübenin içine girip masadaki inteli alın. Sonra takımınızla birlikte Nate’s Restourant’ın önündeki erin yanına gidin. Asker size uzun süredir çatıştıklarını bildirecek. Sonra Çavuş Foley’in emri ile restoranın çatısına çıkın. Oradaki otomatik makineli tüfeği alıp ortadaki deliğin önüne koyun.

Gelen askerleri indirecek. Sonra oradaki Claymor’ları da alın ve size zarar vermeyecek biçimde düşmanların çatıya çıkabileceği bütün yerlere döşeyin. Düşmanlar ilk olarak Burger Town adlı restoranın olduğu yerden gelecekler. Arkadaki termal tüfeği alıp onları kolayca vurun. Bu arada düşmanlar bazen çatıya çıkabiliyorlar. Her ne kadar tedbir alsak bile arada bizi öldürebiliyorlar. Her neyse. Düşmanlar bu sefer arkadaki bankadan saldıracaklar. Ve sis bombası atacaklar. Termal tüfeğinizle onları da vurun.

Mermilerinizi artırmak için orada bulunan yardım kasalarını kullanabilirsiniz. Bir süre sonra restoran bombalanmaya başlayacak. Aşağı inin. İki adet BTR sizin olduğunuz yere gelecek. Ve yolda dönmeye başlayacaklar. Şimdi geldiğiniz yere, petrol istasyonun yanındaki kahvaltı salonuna gidin. BTR’lardan saklanarak oraya ulaşın. İçerde adamlar var dikkat edin. İndirdikten sonra masadaki Predator’ü alın. Bu sırada düşmanlar arka kapıdan gelecekler. İmha edin.

Ardından ekrana gelen  tuşa basarak Predator’ü elinize alın. Predator, bu oyunda birkaç kez karşınıza çıkacak. Termal ekrana bakarak düşmanların veya başka bir şeyin üzerine tıkladığınız zaman uçaktan atılan füze, orayı yerle bir ediyor. Bir önceki oyunda AC-130 adlı savaş uçağının silah kısmını kullanmıştık. Orada dostlarımız parlıyordu. Böylelikle onları düşmanlardan ayırt edebiliyorduk. Bu oyunda da aynı şey var. Dostlarınızın üzerine füze göndermemeye dikkat edin.

Devam edelim. Predator’ü açın ve ekranda BTR’ları görün. Üzerlerine bir tıklamayla füze atılacak. Füzeyi kontrol ederek BTR’ları imha edin. Sonra Foley, sizi Nate’s Restaurant’a çağıracak. Oraya giderken düşmanlar yoğunlaşacak. Predator kullanarak hepsini kolayca vurun. Fakat birden gelen uçaklar restoranı bombalayacaklar. Foley bu sefer planı değiştirecek. Birazda öksürecek ? Size Burger Town’u temizlemenizi söyleyecek. Gidin ve Burger Town’u temizleyin.

Foley, Raptor’ü Nate’s Restaurant’tan Burger Town’a taşıyacak. Bu sırada sizde onları koruyacaksınız. Raptor, Burger Town’a taşınınca sizin bulunduğunuz bölgeye bir helikopter gelecek. Tekrar kahvaltı salonuna dönün ve bu sefer masadaki Stinger’ı alın. Nasıl kullanıldığını önceki oyundan biliyorsunuz. Helikoptere kilitlenip biraz bekliyoruz. Ardından ses artınca füzeyi bırakıyoruz. Akıllı füze helikopteri yok edecek. Bu şekilde helikopteri indirin.

Biraz daha savaşın. Bir helikopter daha gelecek. Hızlı bir şekilde Nate’s Restaurant’ın çatısına çıkın. Ve yerdeki Stinger’ı alın. Bu helikopteri de aynı şekilde imha edin. Bir süre sonra konvoyunuz gelecek. Şimdi çatıdan aşağı inin ve bankaya gidin. Ön kapıdan içeri girip dümdüz gidin ve masadaki inteli alın. Sonra Burger Town’a gidin. Sol tarafındaki çöp kovasının içindeki inteli de alın. Ardından Taco Toco isimli restorana girip masadaki son inteli de aldıktan sonra konvoyunuza ilerleyin ve cipe binin.

7. THE HORNET’S NEST / SERGEANT GARY “ROACH” SANDERSON / RIO DE JENERIO 1700 FT. A.S.L. : Önceki bölümde Alejandro Rojas’ı ve asistanını yakalamıştık. Şimdi ise Brezilya’dan kaçacağız. Takımınızı izleyerek yola çıkın ve hemen sağa dönün. Buradan ilerlemek daha kolay çünkü. Sağa döndüğünüzde ilerideki kulübelerden adamlar çıkacak. Orada kırmızı variller var. Ateş ederek işi daha kolay bitirebilirsiniz. Onları vurduktan sonra koşarak kulübenin içine girin. Çatılardaki adamlara dikkat ederek diğer kulübeye koşun. İki adet araç gelecek. Makineli tüfekle ateş edenleri mutlaka vurun.

Ve çatılardakileri de Cheesy Sonra dışarı çıkın ve sağdaki pembe binaya girin. Masadaki inteli alıp aşağıdaki kapıdan çıkın. Aşağıdaki yokuştan bir takım adamlar gelecek. Aşağı doğru koşacaklar bence mermi harcamayın. Aşağı inip sola dönün. Dikkat edin aşağıda mevzilenmiş bir sürü terörist var. Onları tek tek vurarak aşağı inin. Ekibiniz sağdan gidecek. Siz MacTavish’le beraber soldan gidin. Sola girince sağdaki varilin üzerindeki inteli de alın. Ve ilerleyin. Oradaki merdivenlerden çatıya çıkın ve öyle gidin.

Aşağıdaki yolda bir sürü terörist var. Onlarla ilgilenip Ghost,MacTavish ve diğerleri için yolu temizleyin. Sonra aşağı inin. İleride mavi bir araba var. Onun yanındaki binaya girip üst kata çıkın. Ve inteli alın. Aşağı inip yolunuza devam edin. İlerideki yoldan gelen makineliciyi ve keskin nişancıyı vurmayı ihmal etmeyin. Onlar ölünce diğerlerini de etkisiz hale getirin ve sol taraftaki markete girin. Market dediğim pazar gibi bir şey Grin Pazarın içine biraz girin ve soldaki koridora sapın.

Koridoru temizledikten sonra koşun ve düşmanlardan kurutulun. MacTavish’i izleyerek binaya girin. Ve biraz ilerledikten sonra dışarı çıkın. Nikolai aslında siz çıkar çıkmaz oraya iniş yapacaktı ama düşmanlar olduğundan inemeyecek. Düşmanları temizleyin. Ve sağdaki küçük pembe evin önüne gidin. Kırık camın arkasındaki inteli de alın ve diğerleriyle birlikte çatıya çıkın.

Acele edin çünkü düşmanlar sizin olduğunuz bölgeye gelmek üzere. Çatıdan çatıya atla** ilerleyin. Fakat bir süre sonra diğer çatıya zıplayamayacağız ve yere çakılacağız. (MacTavish sizi kurtarmak için bir hamle yapacak ve olmayacak.) Ayıldığımızda her yerden düşman geldiğini göreceğiz. Birden bire ayağa kalkın ve koşmaya başlayın. Önünüzdeki kulübeye girip yolu izleyin.

Merdivenlerden yukarı çıkın ve çatıya tekrar ulaşın. Nikolai orada daha fazla kalamayacaklarını görecek ve size gelmeniz için 30 saniye verecek. Acele edin. Soldan aşağı inin ve kayıp camı kırın ardından dümdüz gidip helikoptere zıplayın ve tutunun. Bölüm sona erecek.

Call of Duty 6 Modern Warfare 2 tam çözümünü anlatmaya devam ediyoruz...

8. EXODUS / PRIVATE JAMES RAMIREZ / KUZEYDOĞU VIRGINIA, A.B.D.: Şimdiki göreviniz düşmanların uçak savarlarını bulup imha etmek. Önceki bölümde Çavuş Foley, hava desteği istemişti ama gelen telsiz bağlantısı sonucu uçakların oraya gelemeyeceklerini söylemişlerdi. İşte şimdiki görevimiz uçakları engelleyen bu cihazları yok etmek. Size zırhlı bir araç verecekler. Onun arkasından ilerleyin. 4 tuşuyla silahınızın lazerini açıp direniş olan evleri gösterin. Aracınız oraya ateş edecek.

Bu taktiği kullanarak çevrenizdeki evlerdeki düşmanları temizleyin. Biraz zaman sonra düşman Chopper’ları gelecek. Zırhlı aracı onlara yönlendirin ve asker indirmelerini engelleyin. Sol tarafta küçük bir ofis göreceksiniz. İçeri girin ve masadaki inteli alın. Otoparkın oradaki askerleri temizleyin. Üstteki apartmanın penceresinden ateş edecekler. Ne yapacağınızı biliyorsunuz. Sağa gidin. İlerideki güvenlik kulübelerinden büyük bir direniş gelecek. Yine zırhlı aracınızı kullanın.

Orada otomatik bir makineli tüfek var. Size ateş ediyor. Onu da imha edin. Ve ilerleyin. Ofisleri temizleyin. İlk önce sağdaki ofise girin. Ve masadaki inteli alıp ekibinizle birlikte yola çıkın. Bir uçak vurulup aşağı düşecek. Şehrin zengin kesimine geleceksiniz. Zaten evlerden anlayacaksınızdır umarım Cheesy Bu yüzden az önce güvenlikten geçtik Cheesy Köprüyü geçtikten sonra (Zırhlı aracınızın arkasından ilerleyin ölümsüz değilsiniz… Grin) Buradaki bütün askerleri öldürün. Çünkü başınıza dert açabiliyorlar.

Sağdaki binaya koşun ve temizleyin. Bu şekilde bütün binaları temizleyin. Köprünün oraya tekrar gidin ve evlere bir bakın. Sağdaki ikinci binaya girin. Ve girer girmez sağdaki küçük merdiveni fark edin. Yukarı çıkıp koltuğun üzerindeki son inteli de alıp sağdan üçüncü binaya girin bu sefer. İçerisi düşman kaynıyor. Onları öldürmek zorunda değilsiniz. Hemen üst kata çıkıp aşağıdaki havuza atlayın ve patikadan devam edin.

İleride ateş eden uçak savarları fark edeceksiniz. 4 tuşuyla silahınızın lazerini yine açın. Ve uçak savara bir kez tıklatın. Bombalanıp imha edilecek. (Zırhlı aracınız tarafından değil.) Sonra diğerine geçin. Yine aynı şeyi uygulayın. O da imha olunca General Shepherd, size başka bir görev verecek. Bir binaya gidip düşmanların intelini almanızı isteyecek. Ekibinizi izleyin. Az önce düşen uçağın olduğu yere gidin. Ve binaya girin. Sağda bir düşman buz dolabını karıştırıyor olacak. Onu kolayca vurun. Ve ikinci kata çıkın. Odaya girin. Birkaç sivilin öldürüldüğünü göreceksiniz. Yerdeki inteli alın. Bölüm bitecek.

9. THE ONLY EASY DAY…WAS YESTERDAY / SERGEANT GARY “ROACH” SANDERSON / VIKHOREVKA 36 PETROL PLATFORMU, RUSYA: Bölüme denizin altında başlayacaksınız. Küçük bir denizaltıya tutunmuş bir vaziyette ilerleyeceksiniz. Başka dostlarınız da gelecekler. Petrol platformuna geleceksiniz. Amacınız mahkum 627’yi kurtarmak ama ilk önce buradaki düşmanları temizleyip gideceksiniz. Denizaltıyı bırakıp yukarı yüzeceksiniz. Ve su yüzüne çıkacaksınız.

Biraz ilerleyin ve karşınızdaki adamın arkasına gidin. E tuşuna basın. Onu suyun altına çekip bıçakla öldüreceksiniz. Sonra platforma çıkın. İki asker sizi yukarı çekecekler. Merdivenlerden çıkın. Aşağı bakan bir asker göreceksiniz. Onu kafadan vurun. Aşağı düşecek. Sonra sol taraftaki kapılardan birine gidip kapıya bombayı takın. (Ona ne deniyor bilmiyorum o yüzden bomba yazdım Cheesy) Bomba patlayınca yavaş çekimde içeri dalıp bütün düşmanları temizleyin. Yanlışlıkla sivillere ateş etmeyin.

Düşmanlar ölünce dışarı çıkıp merdivenlerden yukarı çıkın. Soldaki rafların ortasında bir intel var onu alın. Ekibinizi izleyin. İleride bir kapı daha var. Oraya gidip bombayı takın. Yine aynı şekilde içeri dalıp düşmanları öldürün. Arkadaşlarınız sivilleri çıkaracaklar. Birden düşman telsizinden bir şeyler söyleyecekler. Ne dediklerini anlayamadım ama herhalde kötü bir şey ? Ölmüş adamların üzerine C4’leri yerleştirin ve MacTavish’le birlikte merdivenden yukarı çıkıp düşmanın gelmesini bekleyin. Gelecekler. Ve kapıdan içeri girecekler.

MacTavish işaret verince elinizdeki dedektöre basın. Bombalar patlayacak. Ateşe başlayın. Oradaki bütün düşmanları temizleyin. Sonra yolu izleyin. İleriden dönünce sağda küçük bir kapı göreceksiniz. İçeri girin ve sağ taraftaki raftan inteli alın. Ardından merdivenlerden yukarı çıkın. Düşmanlar helikopterlerle gelecekler. Hem kendinizi korumak hem de ateş eden helikopteri imha etmek için sağ taraftaki kapıdan içeri girin.

Dikkat edin ileriden gelecekler içerisi boş değil. Onları vurun ardından bir AT4 alın. Dışarı çıkıp helikopteri indirin. Sonra sağa dönün. Sağınızdaki kapıdan içeri girin. Eğer bu dediğim kapıları bulamıyorsanız MacTavish’i izlemeniz yeterli. İçeri girince sağa dönün. Merdivenin altındaki kasaların üzerinde bir intel var. Onu alıp çıkın ve savaşın. İşiniz bitince merdivenlerden yukarı çıkın.

Yukarı ulaştığınızda düşmanlar yoğun bir direniş gösterecekler. Sis bombası atacaklar. Pencerelerden makineli tüfekle ateşe başlayacaklar. Ölümüne saldıracaklar. Eğer zorda oynuyorsanız burayı geçmeniz biraz zor. Bu yüzden yukarı ulaşır ulaşmaz ileriye koşun düşmanlardan çekinmeyin. Sol tarafa bütün Flashbang’lerinizi atın. Düşmanlar sersemleyince size zarar verebilecekleri önleyin ardından atik davranarak kapıya bombayı takın.

İçeri dalıp yavaş çekimde düşmanları temizledikten sonra bütün rehineleri kurtarmış olacaksınız. Ekibinizle beraber sağdan gidin. Ve MacTavish’le beraber helikoptere binin. Burada Amerikalı askerler de olacaklar. Bize yardım edecekler. Zaten bunu göreceksiniz. İniş yapacaklar. Neyse Gulag isimli hapishaneye doğru yola çıkacaksınız. Mahkum 627 kurtarılmayı bekliyor…

10. THE GULAG / SERGEANT GARY “ROACH” SANDERSON / PETROPAVLOVSK’UN  40 MİL DOĞUSU, RUSYA: Öceki bölümden devam ediyoruz. Şimdi Amerikalılarla birlikte Gulag’a baskın yapıp mahkum 627’yi kurtaracağız. Bildiğiniz gibi Gulag, eskiden Sovyetler Birliği’nin denetiminde olan cezai amaçlı bir çalıştırılma kampıdır. İnternetten resimlerine bakabilirsiniz. Oradaki mahkumlara yapılan işkenceleri görebilirsiniz. Helikopterle gidiyor olacaksınız. Bir Amerikan uçağı altınızdan geçip ileriyi bombalayacak. Sonra Gulag görünmeye başlayacak.

Oraya ulaştığınızda Sniper ile kuledeki düşmanları vurun. Ardından diğer kuleye geçeceksiniz. Aynı şeyi yapın. Diğer kule uçaklar tarafından bombalanacak. Ardından Gulag’ın içine girip iniş yapacaksınız. Duvarlarda orak çekiç resimlerini görebilirsiniz. Her neyse ilerideki duvardan ateş ediyor olacaklar. Siper yok burada. Bu yüzden sağdaki küçük kulübeye gidin. Kulübenin arkasından dolaşıp adamları vurun.

Diğer duvardan ateş edenler ise helikopter tarafından vurulacaklar. İleride siper almış çok sayıda düşman var. Bu yüzden sağdaki kırık pencereden içeri girip sola dönün. Onların arkasına çıkacaksınız. Kolayca vurduktan sonra dışarı çıkıp sağa dönün. Merdivenlerden yukarıya çıkan iki askeri vurun. Ve bu merdivenlerden çıkın. İçeri girin. Karşıdaki dolabın üzerindeki inteli alıp aşağı inin. Ve Gulag’ın içine girin. Kontrol odasından ateşe geçecekler. Onları durdurun. Kontrol odasında girer girmez sola dönün ve masadaki inteli alın. Ghost burada kalıp cihazlarla ilgilenecek.

Merdivenlerden aşağı inin. Ghost kapıları açacak bir bir. Açılan kapılardan ilerleyip düşmanlarla savaşın. Sonra Ghost bir kapıyı açamayacak bu yüzden soldaki merdivenlerden inip cephaneliğe gireceksiniz. Ghost cephaneliğin kapısını açarken bir arıza çıkacak ve kapı yarıda açılmayı kesecek. Ghost uğraşırken etraf bir sürü düşmanla dolacak. Bir Riot Shield alın ve kendinizi kollayın. Ghost sonunda kapıyı açmayı becerecek. İlerleyin. Silahınıza geçin tekrar. Yolu temizleyin.

Sağdaki ilk kapıdan içeri girip masadaki inteli alın ve MacTavish’in yanına gidin. Oradaki ipe tutunarak aşağı kayın. Ve kapıdan içeri girin. N tuşuyla Gece Görüşünüzü açın. Koridorda bir sürü düşman var. Onları indirin. Ve yolunuza devam edin. Birden bir bomba atılacak ama kimden geldiğini bilmiyorum. Neyse size bir şey olmayacak yolunuza devam edin. Aydınlığa çıkınca Gece Görüşünüzü kaldırın. Burada kapı falan yok bu yüzden duvara bomba takacaksınız. Bomba patlayınca içeri dalıp vurabildiğiniz kadar vurun. Ardından bir siper bulun. Çok fazla düşman var burada. Bu yüzden kendinizi koruyun.

Aşağıdakiler yetmezmiş gibi bir de ikinci kattan ateşe başlayacaklar. Onlara dikkat edin. Bir süre sonra Riot Shield’lerle kuşanmış askerler gelecekler. Bomba kullanarak onları yok edin ve hiç düşman kalmadığına karar verip ilerideki yarıktan aşağı atlayın. MacTavish’i izleyin. Lağımdan geçtikten sonra bir bomba daha takacaksınız duvara. İçeri daldığınızda bir adamın önündeki düşmanın boynuna zincir geçirdiğini ve boğduğunu göreceksiniz.

Adam size bir yumruk atıp yere düşürecek. Ve silahını size doğrultacak. Bir süre sonra mahkum 627’nin aslında önceki oyundan hatırlayacağınız Yüzbaşı Price olduğunu anlayacaksınız!!!! (Bu adam vallahi ölümsüz! Önceki oyunda öldü sanmıştım. Kamarov ve diğerleri gelip sizi kurtarmıştı ama Price ölmüştü. Ölmemiş meğer. Oradaki adamlardan birisi ona kalp masajı falan yapıyordu ne oldu şimdi? Bu adam hortlak bence Grin) MacTavish, silahını ona doğrultacak ve silahını at diyecek. Price “Soap.” diyerek dönecek ve göz göze gelecekler. Sonra MacTavish “Price?” diyecek.

Bence burada bir sarılma tokalaşma olabilirdi. MacTavish’in yüz hareketleri falan da çok donuk. Bu sahne daha güzel olabilirdi Undecided  MacTavish, Price’a bir silah verecek. Orada bulunan bir asker “Soap da ne?” diyecek ve tam bu sırada orası bombalanmaya başlayacak. Yerden kalkın ve koşmaya başlamadan önce sol tarafa dönüp masada duran inteli alın. Ardından diğerlerini izleyin. Aslında ileride bulunan yarıktan helikopteriniz sizi kurtaracaktı ama düşen taşlar yolu tıkayacak.

Geri dönün ve sağ tarafa girin. Çıkmaza gireceksiniz. Bu sırada kafanıza bir taş düşecek ve bayılacaksınız. Price üzerinizdeki taşı kaldıracak. MacTavish yukarıdaki yarıktan silahıyla bir işaret fişeği atacak. Helikopteriniz sizi fark edip aşağı ip yollayacak. İpi kendi üzerinize bağlayın. Helikopter sizi yukarı çekecek.

11. OF THEIR OWN ACCORD / PRIVATE JAMES RAMIREZ / WASHINGTON D.C. , A.B.D.: Bölüme bir sığınakta başlayacaksınız. Yolu izleyerek çıkışa ulaşın. Bir asker Onbaşı Dunn’a silah atacak. Ardından Çavuş Foley’i göreceksiniz. Onu izleyin. Şimdiki amacınız Washington Anıtı’nın etrafını temizlemek. İlk olarak Prens George’un sarayını temizleyeceksiniz. Oraya ulaşana kadar Foley’i takip edin. Varınca oradaki duvarı siper alın. Ve duvara yaslı Sniper’ı alın. Pencerelerden ateş eden birkaç düşmanı vurun. Ardından hiç tehlike olmadığına kanaat getirdikten sonra çıkın ve koşarak sağdaki kapıdan içeri girin. İçerideki düşmanları öldürün.

Bir kat üstten ateş edenleri de ihmal etmeyin. Oradaki yardım kasasından mermilerinizi yenileyip sağa sapın. Solda bir asansör göreceksiniz. Ölmüş bir askeriniz asansörün kapısının önünde duruyor. Bu yüzden kapı kapanmıyor. O kapıdan içeri girin sağda yerde duran inteli alıp dostlarınızın yanına gidin. Yolu izleyerek ve biraz da temizleyerek ikinci kata ulaşın. Karşıki balkondan ateş etmeye başlayacaklar ve bu sırada önünüzdeki odadan da saldıracaklar. İcabına bakın hepsinin.

Sonra sola dönün. Bir düşman kapıyı açıp arada bir ateş ediyor. Onu vurun ve o kapıdan içeri girip soldaki masanın üzerindeki inteli alın. Ardından bir kat daha yukarı çıkın. Amacınız düşmanların “İnek Yuvası” adlı odasını temizlemek olacak. (O odanın gerçek adı oyunda Crow’s Nest. Doğru çevirdiğimden eminim Cheesy) O odaya girip içeriyi temizleyin. Ardından Foley’in emri ile aşağıdaki monte edilmiş Sniper’ı kullanın.

Uzaktan Javelin ile ateş eden düşmanları vurun bir süre. Sonra düşmanlar sizin olduğunuz odaya saldıracaklar. Kapıdan gelecekler bir süre. Onlara karşı direnin. Tehlike geçince masadaki Javelin’i alın ve düşmanların araçlarını vurmaya çalışın. En çok helikopter vurun. Onlar daha tehlikeli. İşiniz bitince oraya düşmanların geldiğini söyleyecekler. Şimdi kaçış işlemlerine geçeceksiniz. Hızlıca üst kata çıkmalısınız. Size zaman veriyorlar. Sanırım 1,5 dakikaydı. Ama endişelenmeyin.

Bu kadar süre size yetiyor da artıyor. Çatıya ulaştığınızda helikoptere binin ve bomba atara geçin. Bir helikopter gelecek ama askeriniz onu Stinger kullanarak vuracak. Ardından havalanacaksınız. Anıtın oraya ulaştığında hiç durmadan ateş edin. Birkaç BTR var. O helikopteri de mutlaka vurun ve kuleden füze atanları da. Bu şekilde ilerleyin. Bir binaya geleceksiniz. Pencerelerdekileri indirin. O binanın çatısına çıkacaksınız. Oradaki uçak savarları vurun. Fakat bir uçak savar füzesi size isabet edecek ve dönerek yere çakılacaksınız…

Bir süre sonra… Ayıldığınızda helikopterin içinde olacaksınız. Avuçlarınızın soyulduğunu göreceksiniz. Bir askeriniz gelip size silah verecek ama vurulup ölecek. Silahı kullanarak birkaç adam vurun. Çavuş Foley, size bir şarjör fırlatacak. O şarjörü de harcayın sonra mermileriniz bitecek ve etrafınız bir sürü düşmanla çevrilecek…

MW2 ACT-III:

12. CONTINGENCY / SERGEANT GARY  “ROACH” SANDERSON / PETROPAVLOVSK, RUSYA: Bölüme Price ile birlikte başlayacaksınız. MacTavish arada sizle bağlantı kuracak. Price’ı izleyerek yukarı çıkın. Amacınız düşmanın denizaltısındaki bombaya engel olmak. Yukarı çıkınca bir konvoy gelecek hemen Price ile beraber sağ taraftaki otların orasına saklanın. Konvoy geçince ayağa kalkın ve karşıda duran iki adamdan birini kafadan sessizce Sniper ile vurun. Price diğerinin işine bakacak.

Ardından ileriye gidin. İlk olarak karşıda duran iki adamdan birini vurun ve diğerini Price vursun. Sonra yanında köpek olan adamı da bir güzel indirin. Ardından köprünün oraya gidin. Yukarı doğru çıkın. Tam bu sırada bir BTR size doğru gelip ateşe başlayacak. Price’ı izleyip ormanın içine dalın. Düşen ağaçlara dikkat edin. BTR ormanın içine giremez korkmayın. Price bir süre sonra oradaki ağaçlardan birine saklanacak. Siz de aynısını yapın.

Önünüzden bir sürü adam geçecek. Sonra önünüzde duran üç adamı indireceksiniz. Bu görev sizin. Hızlı bir şekilde onları vurun. Ses olursa bir sürü adam geliyor. Gerisini biliyorsunuz. Her neyse onları vurduktan sonra oraya gidin ve sola dönün. Oradaki kasanın üzerinden inteli alın ve sağdan gidin. Oradaki bazı adamları vurduktan sonra yere uzanın. Önünüzden köpekli bir konvoy geçecek. En arkadaki adamdan başlayarak hepsini sessizce indirin.

Sonra Price’ı izleyin. Bir tepeye çıkacaksınız. Price’ın emri ile Predator’ünüzü açın. Ve oradaki herhangi bir düşman aracına kilitlenin. Ve ateş edin. Fakat bağlantı kesilecek ve füze işe yaramayacak. Price yeni bir füze isteyecek. Ardından onu izleyerek karda kayarak aşağı inin ve oradaki kasalara yaslı makineli tüfeklerden bir tane alın. Çatışmaya gireceğiz çünkü. MacTavish arada “ACM Missile is online.” diyecek. İşte bu sırada Predator’ünüzü açıp düşmana zayiat verdirin.

Aşağı indiğinizde karşı taraftan Ghost ve bazı askerler gelecekler. Size katılacaklar. Onlarla beraber çatışın. Oradaki bütün düşmanlar öldükten sonra yolu izleyerek büyük kampa ulaşın. Predator’ünüzü açıp oradaki helikoptere kilitlenin. Ve ateş edip yok edin. Ardından eğer zorda oynuyorsanız size süre veriliyor. Bu zorluk seviyesine göre değişiyor. Her neyse aşağı inin ve düşmanlarla çarpışın. Vaktiniz varsa soldan devam edin.

Oradaki küçük kulübeye girin. Ve çıkış kapısının arkasındaki inteli alın. Sonra dışarı çıkıp hızlıca ilerleyin. Soldaki merdivenlerden yukarı çıkıp sağa dönün. Ve oradaki inteli de alın. Aslında zordaysanız buradan gitmeniz çok zor. Vaktiniz olduğu için tabii. Vaktiniz yoksa az önce bahsettiğim yerden sağa dönün. Bir kamyon gelecek. Onu Predator kullanarak yok edin ve dümdüz ilerleyin. İlerideki konteynırların oraya ilerleyin.

Ve görev noktasına gidip süreyi kapatın. Ardından oradaki düşmanları temizleyin. Ve Ghost ile birlikte binanın çatısına çıkın. Price, denizaltıya gidip içine girecek. Amacı füzeyi engellemek. Siz bu sırada kendinizi kollayın. Gelen düşmanlarla savaşın. Bir süre sonra düşmanlar geri çekilmeye başlayacaklar. Bu sırada denizaltının kapağı açılacak. Ve füze fırlayacak.

13. SECOND SUN / PRIVATE JAMES RAMIREZ / WASHINGTON, D.C. , A.B.D.: Önceki bölümde helikopterimiz düşmüştü ve biraz çatışmıştık. Şimdi o çatışma anını tekrar oynayacağız. Merminiz bittiği sırada birden karakter değiştireceksiniz. Ama Dünya’da değil, uzayda! Uzaydaki bir astronotu canlandıracaksınız. Ve Contingency bölümünde denizaltıdan fırlatılan füzeyi göreceksiniz. Füze hızla ilerleyecek ve bir süre sonra patlayacak. Dünya’nın yarısı kapkara olacak.

Ardından basınç nedeniyle uydular patlayacak ve tutunduğunuz uydu da nasibini alacak. Ve aşağı uçacaksınız. Tekrar Ramirez karakterine döneceğiz. Bombanın etkileri burada bile hissedilecek. Helikopter falan düşecek bir süre. Düşmanları tabi ölecekler. Sonra bir dostunuz gelip helikopterin kapısını açacak. Dışarı çıkın ve Onbaşı Dunn’ı takip edin. Araçlara dikkat edin. Patlıyorlar aniden. Güvenli bir yere gidin. İleride bir bina var. Oraya girin. Takımınızda gelecek.

Oradaki masadan cephanelik alın. Bir süre sonra Foley kapıyı açıp dışarı çıkacak. Onu izleyin. İlerideki binadan bir askeriniz çıkıp size doğru gelecek. Ve albayın Beyaz Saray’ın orada savaştığını söyleyecek. Ardından gidecek. Onbaşı Dunn arkasından peki sen nereye gidiyorsun diyecek ama asker sizinle konuşmak zorunda değilim deyip gidecek. Onun geldiği binaya girin. Sağdaki kasadan mermilerinizi yenileyin. Ve orada yaslı duran silahı alın. Üst kata çıkın. Bir asker kapıyı açacak ama düşmanların mermileri ile vurulup ölecek. İçeri girip düşmanları öldürün. Ve diğer odaya girin.

Buradaki düşmanların da hepsini vurun. Sağdan aşağı atlayın. Ve dümdüz gidin. Oradaki aracın üzerindeki üç askeri vurduktan sonra yolu izleyin. İleride bir sürü askerle karşılaşacaksınız. Hepsini temizleyin. Arada şimşek çakacak böylelikle onları daha kolay görebilirsiniz. Hepsinin işi bittikten sonra binaya girin ve merdivenlerden aşağı inin. Başkanlığın sığınağına geleceksiniz. Onbaşı Dunn kapıyı açacak. İçeri girin…

14. WHISKEY HOTEL / PRIVATE JAMES RAMIREZ / WASHINGTON, D.C. , A.B.D.: İçeri girdikten sonra tünelin sonuna gidin. Mermi yardımı gerekiyorsa oradaki kasadan karşılayabilirsiniz. Tünelin sonuna ulaştığınızda yukarıdan albayın emir yağdırdığı sesleri gelecek. Ekibinizle birlikte yukarı çıkın. Foley, albayla konuşacak. Albay ona ekibiyle birlikte sol tarafa gidip temizlemelerini söyleyecek. Şimdi Beyaz Saray’ın üzerinden ateş eden ve size tehlike oluşturabilecek tüm düşmanları vurun.

Ardından koşarak ilerideki arabayı siper alın. Düşmanlar soldan saldıracaklar. Onları temizledikten sonra koşarak sol taraftaki imha olmuş helikopterin oraya gidin. Düşmanlar soldaki binadan ateş edecekler. Çatıdaki makineli tüfekçileri vurun. Sonra diğerlerini temizleyin ve binanın içine girin. Dunn kapıyı açacak. İçeriden ateş edenlerle ilgilenin. Sonra düz gidip sol taraftaki kanepenin üzerindeki inteli alın ve basın salonuna girin.

Burada bir dünya düşman var hepsini temizleyin. Sonra ekibinizi izleyin. Gelen telsiz bağlantısı üzerine binaların düşmanlardan arındırılmak için bombalanacağını öğreneceksiniz. Hem de 90 saniye sonra! Acele edin. Vakit kalmayabilir. Foley’in tekmelediği kapıdan içeri girin. Ve oradaki yarıktan üst kata çıkın. Üst katta da düşmanlar var. Sizi oyalayacaklar.

Onları temizledikten sonra koşarak merdivenlerden çıkın ve üst kata ulaşın. Ulaşır ulaşmaz sağa dönün ve inteli alın. Ardından çatıya çıkıp yeşil işaret fişeği açın. Uçaklarınız yeşil işaret fişeği çıkan binaları bombalamayacaklar. Kurtuldunuz. Amerikalıların bölümleri bitti. Şimdi İngilizlere dönüyoruz.

15. LOOSE ENDS / SERGEANT GARY “ROACH” SANDERSON / GÜRCİSTAN – RUSYA SINIRI: Şimdiki göreviniz Makarov’u bulup öldürmek. Ghost’u izleyin. İki Ghillie üyesi orada Sniper’larıyla bekleyecekler. Siz aşağıdan devam edin. İlerideki dostlarınızın oraya gidin. Birden bire yerden mayınlar fırlayacak. CTRL tuşu ile hemen yere uzanın. Mayın patlayacak ve şu ana kadar hiç olmadığı gibi sersemleyeceksiniz. Düşmanlar saldırıya geçecekler. Sağa doğru gidip bir ağacı siper alın. Sersemleşmeniz bir süre sonra bitecek.

Düşmanlar sis bombası atacaklar. Sağ aşağıdan devam edin. Onlarla ilgilenmeyin. Ekibiniz nasıl olsa onları temizleyecek. Bu arada sadece dört kişi kaldınız. Siz, Ghost, Scarecrow ve Ozone. Bir süre sonra yukarıdaki yoldan iki adet araç gelecek. Boş yere ateş etmeyin. Araçlar kurşun geçirmez. Ama ne yazık ki geride kalan iki Ghillie üyesi arkadaşımız o araçları Javelin ile vuracaklar.

Sonra yukarı çıkın. İki araç daha gelecek. Düşmanları temizleyin ve Makarov’un evinin önüne gidin. Bir bomba yerleştirin ve içeriye yavaş çekimde dalıp temizleyin. Sonra en üst kata çıkın. Merdivenlerden çıkar çıkmaz solda kapı. Tekrar bir bomba koyun ve dalıp temizleyin içeriyi ve sonra cama doğru ilerleyip masadaki inteli alın.Ardından en alt kata inin. Burada iki kapı var. Birine takın bomba ve temizleyin. Eğer girdiğiniz yer cephanelikse içerideki küçük odaya girin ve sağdaki masadan inteli kapın.

Buradan mermi ve silah da alabiliyorsunuz. Sonra diğer kapıyı patlatın ve dalın. Üç kişinin kapıdan kaçtığını göreceksiniz. Onları durdurup öldürün. Ve onların kaçtığı kapıdan çıkıp dümdüz ilerleyin. Ta ileride küçük bir bina göreceksiniz. Hemen dışarıda bir intel daha var. Alın ve binaya geri dönün. Ghost’un yanına gidin. Telsizle konuşacak. Bu arada söylemedim. Price ve MacTavish, görevleri gereği Afganistan’dalar.

Her neyse Ghost, Shepherd ile konuşacak. Shepherd, Makarov’un bilgisayarındaki bütün bilgileri isteyecek. Gidin ve bilgisayara DSM’i koyun. DSM, bilgisayardaki her şeyi kendi hafızasına kopyalayacak. Tam 2067 veri kopyalanacak. Sağ üstte ne kadar zaman kaldığı ve kaç veri kopyalandığı yazacak. Ama hemen vakte bakıp değerlendirme yapmayın. Çünkü biraz büyük bir rakam yazacak orada Sonradan kopyalama hızı arttıkça bu zaman düşecek. Siz bu sırada binayı savunmalısınız. Ve DSM’i korumalısınız.

Claymor’larınızı çıkarın ve kapı girişlerine ve düşmanların gelebileceği bütün yerlere yerleştirmeye çalışın. Sonra güvenli bir er bulun düşmanların gelmesini bekleyin. Düşmanlar taarruza geçince silahınızı konuşturun ve DSM’i sonuna kadar koruyun. Bir süre sonra kopyalama işi bitecek. Gidin ve DSM’i alın. O cehennemden çıkmanız gerekecek. Bu arada bir süre zarfı içerisinde Scarecrow ve Ozone da ölecekler (Bir zaman zarfı yazdım çünkü ne zaman ölecekleri belli olmuyor. Ama eninde sonunda ölecekler).

Siz Ghost’la kalacaksınız. Ve etrafınız düşmanlarla çevrili! Shepherd, size çıkarma noktasına gelmenizi söyleyecek. Ghost’u izleyerek binadan çıkın ve koşar adım sağ aşağıdan devam edin. Etrafınız düşmanlarla çevrilecek. Mermilerden manevra yaparak kurtulun. Çatışmaya girmeyin çünkü her saniye düşmanlar fazlalaşıyor. Aşağı doğru koşun. Aşağıda da düşmanlar var. Oraya bütün Flashbang’lerinizi atın. Hepsi sersemleyince birkaç tane vurun ve çıkarma noktasına koşun.

Bu sırada atılan bir havan mermisi ile vurulacaksınız. Ayıldığınızda Ghost sizi sürükleyecek. Elinizdeki silahla biraz savaşın. Ghost düşmanların olduğu yere kırmızı işaret fişeği atacak. Shepherd’ın helikopterleri orayı tarayacaklar. Sonra Ghost sizi kaldıracak. Karşınızda Shepherd’ı göreceksiniz. Shepherd size DSM’i kurtarıp kurtarmadığınızı soracak. Sonra Ghost evet diyecek. Shepherd sizi biraz taşıyor gibi yapacak ama elindeki silahıyla önce sizi vuracak ardından Ghost’u vuracak.

Siz yaralanacaksınız ama Ghost ölecek. Shepherd gelip üzerinizden DSM’i alacak ve adamlarına işaret edecek. Böylelikle Shepherd’ın bir hain olduğunu öğreneceksiniz. Shepherd’ın askerleri sizi kaldırıp yere fırlatacaklar. Sonra Ghost’u da fırlatacaklar. Ve üzerinize benzin dökecekler. Shepherd purosundan bir nefes daha aldıktan sonra üzerinize fırlatacak ve yanmaya başlayacaksınız. Ardından da öleceksiniz.

16. THE ENEMY OF MY ENEMY / CAPTAIN “SOAP” MACTAVISH / KANDAHAR, AFGANİSTAN: Shepherd’ın  dostlarını öldürdüğünü duyan MacTavish sinirlidir. Şimdi ordudan falan ayrılıyorsunuz artık. Price ile birleşip Shepherd’ı öldüreceksiniz. Şimdi görev yeriniz olan yerden kaçıp Price ile buluşacaksınız. Bölüm başlar başlamaz sağa dönüp uçaktan aşağı inip karşınızdaki uçağın içine girin. Ve inteli alın. Ardından dışarı çıkın. Makarov’un ve Shepherd’ın askerleri savaş halindeler.

Bu cehennemden çıkmamız gerekecek. Saklanarak (Ghillie halindesiniz. Kamuflesiniz.) ve seri davranarak yola doğru ilerleyin. Bu bölümde sadece ilerleyip düşmanla savaşıyorsunuz. O yüzden biraz geçiyorum. Anlatılacak fazla bir şey yok. Bir tepeye geleceksiniz. Yukarı çıkın. Bu arada Price, Nikolai ile bağlantı kuracak. Ve Nikolai uçakla sizi almaya gelecek. Price bu sırada Makarov’un kendi hatlarını dinlediğini anlayacak.

Ve Shepherd’ın yerini soracak. Makarov onun Site Hotel Bravo’da olduğunu söyleyecek. Her neyse tepeden çıkar çıkmaz ortadaki uçağın içine girip son inteli alın. Oradaki BTR’dan biraz uzak durun. Nasıl olsa vurulacak. Bulunduğunuz yeri temizleyin. Price ve bir asker, aşağıdaki cipte bekliyor olacaklar. Koşarak binin. Asker, arabayı sürecek. Siz bu sırada sizi kovalayan arabalarla uğraşın. Peşinizden gelen arabaları yok etmeye uğraşın.

Nikolai bu sırada uçakla iniş yapacak ama düşmanlar olduğundan duramayacak. Bu yüzden uçağı yerde sürmek zorunda kalacak. Siz uçağa doğru gideceksiniz. Nikolai uçağın arka kapısını açacak. Tam bu sırada sürücü asker vurulup ölecek. Direksiyona uzanın ve arabayı uçağın içine sokmaya çalışın. Araba yamulacak haliyle. Uçağın içine girdiğiniz zaman bölüm sonra erecek…

17. JUST LIKE OLD TIMES / CAPTAIN “SOAP” MACTAVISH / SITE HOTEL BRAVO, AFGANİSTAN: Demodan da anlaşılacağı gibi artık bir kaçağız. Resimlerimizin altında Most Wanted yazacak. Kamufle olmuş bir şekilde başlayacaksınız bölüme. Üzerinizdeki örtüyü attıktan sonra General Shepherd’ı bulmak için Afgan mağaralarını araştıracaksınız. Price’ı izleyin. Aşağıda düşmanları göreceksiniz. İsterseniz hepsini birden vurun. Ama bence bekleyin. bir grup asker sola doğru gidecek. Kalanları gizlice vurduktan sonra aşağıya kayın. Diğerlerini de vurun ve oradaki demirlere ipi bağlayın.

Aşağı sarkacaksınız. Farenizin sol kliği ile kayalara tutunarak ilerleyin. Aşağıda iki asker göreceksiniz. Üzerlerine doğru inin. Ve ardından E tuşu ile birini bıçaklayıp öldürün. Price, diğeriyle ilgilenecek. Mağaraya girin. İçeride bir adam göreceksiniz. Ateş etmeyin. Price, karşıdan bir sürü adamın geldiğini görecek. Sola gidin. Geldiğiniz yere doğru giden bir dünya adam geçecek önünüzden. Onlar geçip gidince ekranların oradaki sigara içen adamı kafadan gizlice vurun ve sağa doğru gidin. Orada bir intel göreceksiniz. Alın ve Price’ın yanına gidin. Oradaki merdivenlerden iki adam inecek. Sağdaki sizin.

Price işaret verdiğinde kafadan vurun. Price da diğerini vuracak. Ardından ilerleyin. Sağınızdaki adamlar sizi fark etmeyecekler. Merdivenlerden yukarı çıkın. Orada duran adamı Price, öldürecek. Aşağı inin. Birden ışıklar kapanacak. Düşmanlar kapıları bombayla patlatarak içeri girecekler. Ve sizi görecekler. Bir siper bulup hepsini vurun. Ardından Price’ı izleyin. Dışarı çıkmadan önce sol aşağıda masanın üzerinde bir intel var. Onu da alıp dışarı çıkın.

Price’ın emri ile oradaki Riot Shield’i alın ve karşıdaki adamların oraya doğru gidin. Onların dikkati sizin üzerinize yoğunlaşınca Price hepsini bir bir indirecek. Sonra oyuktan içeri girin. Düşmanlar helikopterle adam indirecek. Ve Riot Shield kullanacaklar. El bombalarınızı kullanarak işlerine son verin. Ardından sol taraftaki oyuktan tekrar mağaraya girin. Düşmanlar sis bombası kullanacaklar.

Oradaki kasalara yaslı termal tüfeği kullanarak onları temizleyin. İşleri bitince sağa doğru gidin. Ve masadaki inteli alın. Ardından yola devam edin. Düşmanlar kapıyı üzerinize örtecekler. Bomba takarak içeri dalın ve yavaş çekimde bütün askerleri öldürün. Ardından kola şişesi dolu masaya gidip ortadaki inteli de alın. Shepherd konuşacak. Oraya bomba yerleştirdiklerini söyleyecek. Aslında sizinle konuşmuyor. Sizin hatta olduğunuzdan bile haberi yok. Price klavyeye bir şeyler yazacak. Ardından onun emri ile klavyeye gidip kapıyı açın ve dışarı çıkın. Bombalar patlayacak ve bayılacaksınız. Price çatışacak. Bu sırada Shepherd’ın yeni bombalar kurduğunu öğreneceksiniz. Price ile beraber geri kaçın. Bu sefer olan düşmanlarınıza olacak. Yerlerde sürünen düşmanlarla ilgilenmenize gerek yok. Biraz ilerledikten sonra düşmanlar helikopterlerle takviye yollayacaklar. Orası biraz kalabalıklaşacak. Hepsini öldürün ve mağaraya girin…

18. ENDGAME / CAPTAIN “SOAP” MACTAVISH / SİTE HOTEL BRAVO, AFGANİSTAN: Merdivenlerden aşağı inin. Shepherd ve birkaç asker botla kaçacaklar. Diğer bota binmeden önce soldaki kasanın üzerindeki 45. ve sonuncu inteli alın. Ardından bota binin. Sherpherd’ın arayı açmasına izin vermeyin. Kayaların kenarlarında düşman askerleri var.

Botu sürerken ateş edebiliyorsunuz. Onlara doğru ateş edin. Daha doğrusu kırmızı varillere ateş edin. Onlar patlayınca düşmanlar ölecek. Bu şekilde ilerleyin. Bir süre sonra mağaraya gireceksiniz. Sonra çıkacaksınız. Çıktığınız anda etrafınız düşman botlarıyla çevrilecek. Botları temizleyerek ilerleyin. Shepherd’ın kaçmasına izin vermeyin. Helikopterlerin mermilerinden  manevra yaparak kurtulun.

Biraz sonra bir eğimle karşılaşacaksınız. Aynı rafting yapıyor gibi ? Kayalara çarpıp dengenizi kaybetmeden düzlüğe ulaşın. Botu biraz daha sürdükten sonra Shepherd’ın helikoptere bindiğini göreceksiniz. Botu biraz yavaşlatın. Price, helikoptere ateş edecek ve helikopter aşağı uçacak. Bu sırada bir çağlayanla karşılaşacaksınız. Price “Geriye geriye!!” diyecek ama çaresiz siz de aşağı uçacaksınız...

Bir süre sonra. Yerden kalkıp bıçağınızı alın. Yerden sürünen askeri öldürün. Helikopterin oraya doğru gidin. Bir asker silahını size doğrultacak ama mermisinin olmadığını görecek. Onu da bıçaklayın. Shepherd’ı göreceksiniz. Sizden kaçacak.  Onu izleyin. Bir arabanın oraya gidecek. Bıçağınızı ona saplamak için E tuşuna basın. Tam bu sırada Shepherd, kolunuzu tutup yüzünüzü arabaya vurduracak ve yere düşeceksiniz.

Ardından kendi bıçağını gelip size saplayacak. Ve konuşmaya başlayacak. Mermilerini doldurarak! 5 yıl önce 30.000 insanın ölümüne yol açtığını söyleyecek. Ve böylelikle bu adamın Al-Asad ve Imran Zakhaev’den daha güçlü olduğunu öğreneceksiniz. Ama artık iş işten geçti! Silahını size doğrultacak. Tam ateş edecekken Price, imdadınıza yetişecek. Ve onun silahına vuracak. Silahı uçacak. Silaha doğru ilerleyin (Cliffhanger bölümünde tırmanıyor gibi).

Silaha ulaştığınızda Shepherd silahı tekmeyle uzaklaştıracak ve size bir tekme savuracak. Ayıldığınızda Price ve Shepherd’ın kavga ettiklerini göreceksiniz. Ama ne yazık ki Shepherd üstün çıkacak ve onu yumruklamaya başlayacak. Bu sırada Shepherd’ın size sapladığı bıçağı fark edeceksiniz. Sürekli F tuşuna basarak bıçağı büyük bir güçlükle karnınızdan çıkarın ve Shepherd’ı hedefleyip atın.

Shepherd, gözünden vurulup ölecek. Ardından biraz süre geçecek. (Bilerek ekranı karartmışlar. Millet oyun bitti sansın diye ) Ekran karardıktan sonra Price ayılacak ve ekran tekrar eski haline dönecek. Price kalkıp yanınıza gelecek. Bir süre sonra size pansuman yaparken Nikolai, kullandığı helikopterle oraya iniş yapacak ve sizi helikoptere taşıyacaklar.

MUSEUM / INFINITY WARD STÜDYOSU, KALİFORNİYA: Bu bölümde oyunda yer alan bütün karakterleri görebilirsiniz. Bütün silahları alıp istediğinizi vurun. Diğer odalara geçtiğinizde başka karakterleri ve araçları görebilirsiniz.

Call Of Duty 6 Modern Warfare 2 Tam Cozum

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 9 Nisan 2012 08:19