Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Call of Duty Sırları - Bölüm 2

 
Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Call of Duty sırları - Bölüm 2: Sırada en çok beğenilen karakterlerden, Captain Price var... Yüzbaşı John Price aslında biraz akıl karıştırıcı bir karakterdir. Çünkü farklı zaman dilimlerinde geçen farklı Call of Duty oyunlarında boy göstermiş ve oyuncuların neler olduğunu tam anlatamadığı bir durum yaratmıştır. Price, nam-ı diğer Bravo Six, İngiliz bir karakterdi. Call of Duty 4 Modern Warfare ve Call of Duty Modern Warfare 2 oyunlarında karşımıza çıktığı gibi daha önceki CoD oyunlarından Call of Duty ve Call of Duty 2 oyunlarındaki Price ile de karıştırılır hatta benzetilir. Ancak oyunu belli bir mantık açısı ile kronolojik olarak sıralarsak bunun mantıken imkansız olduğu anlaşılır. Nitekim adı sadece Price olan –ki büyük olasılıkla bu onun soyadı- karakter ikinci dünya savaşında savaşmışken, John Price’ın yaşadığı macera 2000’li yıllarda geçiyor. Görüntü, isim ve diğer özelliklerdeki benzerliklere dayanarak oluşan genel kanı, iki Price’ın bir akrabalığı bulunduğu, hatta bu ikilinin baba oğul olduklarıdır. Ancak biz şimdilik Modern Warfare oyunundaki John Price’ın tarihini biraz irdeleyeceğiz.

John Price -Mahkum 627: İngiliz SAS ekibinin bir üyesi olan Price genelde modifiye edilmiş M4A1 tüfeği kullanır ve saha operasyonlarında bere giyer. Modern Warfare 2’de –ki ilk oyundan beş sene sonrasını anlatır- Price bir Rus esir kampında mahkum olarak karşımıza çıkar. İlerleyen bölümlerde kurtarılır ve Task Force 141 (Görev Gücü 141) ekibinin komutanı mevkiine getirilir. Price’ı Billy Murray seslendirmiştir.

Call Of Duty Captain John Price Character

Oyuncular tarafından John Price'ın babası olabileceği düşünülen, ilk Call of Duty oyunundaki Price adlı diğer karakter:

Biyografi:

SAS Ekibi – Teğmen: Modern Warfare’deki olaylardan önceki on beş sene boyunca Price, 22’nci SAS Alayı’nda teğmen rütbesi ile görevini sürdürmüştür. Bu sırada Ukrayna’da Çernobil yakınlarında Imran Zakhaev’e düzenlenecek suikast görevinde Yüzbaşı MacMillan’ın emrinde çalışmıştır. Bu görev esnasında Price Zakhaev’i M82 tüfeği ile vurarak öldürdüğüne inansa da, Zakhaev ağır yaralanmış bir kolla kurtulmuştu. İkili daha sonra Zakhaev’in askerleri tarafından kıstırılmış, çıkan çatışmada MacMillian Mi-28 helikopterinden düşerek sakatlanmıştır. Kazadan sonra Price MacMillian’ı kaçış noktasına kadar taşımış, burada uzun bir süre düşmana karşı direndikten sonra merkez tarafından kurtarılmışlardır.

SAS Ekibi – Yüzbaşı: Modern Warfare’deki olaylarda Price, Yüzbaşı rütbesine yükseltilmiş ve bir SAS ekibinin lideri konumuna gelmiştir. Bravo Team adını almış olan ekip, Bering boğazından Rusya’ya oradan Azerbaycan’a ve oradan tekrar Rusya’ya uzanan bir görev gerçekleştirmiştir. Bu görev boyunca Price, bu birlikte Gaz, Çavuş “Soap” Mac Tavish, Mac, Arem, Barton, Wallcroft ve Grifen adlı askerlere komutanlık yapmıştır.

Mac Tavish ile tanıştıktan sonra Bravo Takımı nükleer cihaz taşıyan bir kargo gemisine saldırır, ancak daha sonra MiG-29 savaş uçakları tarafından saldırıya uğrarlar. Bir helikopter yardımı ile kaçarlarken Price, helikopterden düşmek üzere olan Soap’ı yakalar ve onu ölümden kurtarır. Bir sonraki görevleri adına Rusya’ya giden ekip burada muhbirleri Nikolai’yi kurtarmak için Çavuş Kamarov’un askerleri (Loyalists) ile birlikte çalışırlar. Nikolai’yi bir helikoptere bindirseler de maalesef helikopter vurularak düşer. Ekip ve Nikolai, düştükleri alandan düşmanla çatışarak kaçar ve daha sonra AC-130 model bir uçakla kaçmayı başarırlar.

Nikolai’nin verdiği değerli istihbarat sayesinde Price, takımını Khaled Al-Asad’ı yakalamak üzere Azerbaycan’a gotürür. Orada sayısız militan birliklerle çarpışan ekip Al-Asad’ı , Price’a işkence yaptığı yerde yakalar. O esnada Zakhaev’in halen hayatta olduğunu öğrenen Price Al-Asad’ı idam eder. Price ek*****, Zakhaev’i öldürmesi istenen eski görevini anlattıktan sonra, ekip Amerikan donanması kıdemli başçavuşu Griggs tarafından kurtarılmıştır. Militanlardan kaçtıktan sonra Price güç birliği sağlayıp (SAS, Donanma, Kamarov’un askerleri) Victor Zakhaev’i yakalamak için göreve çıkmıştır. Ancak görev sırasında Viktor Zakhaev intihar edip bunun üzerine Imran Zakhaev Amerika üzerine füze gönderdiğinde görev başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bunun üzerine SAS ve donanma tesis boyunca düşmanla savaşıp nükleer füzeleri etkisiz hale getirmişlerdir.

Modern Warfare’in sonunda Rus nükleer füze rampasına düzenlenen bir baskın sonucunda Price, Zakhaev’in adamları tarafından ağır bir şekilde yaralanmıştır. Price bilincini kaybetmek üzereyken M1911 silahını MacTavish’e fırlatmış, o da Kamarov’un askerlerinin kullandığı helikopter yüzünden dikkati dağılmış Zakhaev ve korumalarını öldürmüştür. Olayın ardından bir sıhhiye doktoru Price’ı tedavi etmeye çalışır.

Task Force 141: Modern Warfare ve Modern Warfare 2 arasında geçen olaylarda Price Rusya’da bir esir kampına gotürülmüştür ve daha sonrasında Task Force 141 tarafından kurtarılır. Kurtarıldığı ilk anda Price Roach’a (bizim oynadığımız karakter) silahını doğrultmuş ancak MacTavish’i görünce durumu anlayıp birliğe katılmıştır. MacTavish’in bu sahnede Price’a Zakhaev’i öldürdüğü M1911 silahını geri verdiğini görürüz. (Hatta hatırlarsanız bu sahnede MacTavish silahı iade ederken Price’a “Sanırım bu size ait efendim” der.)

Esir kampından kurtulduktan sonra Price, Yüzbaşılık görevine geri döner ve Task Force 141’in görev brifinglerinde adı geçmeye başlar. “Contingency” adlı görevde Task Force’a bir uzman olarak katılan Price, bu görev esnasında içerisinde nükleer füze bulunan bir denizaltıyı yok etme görüntüsünde olup aslında sırf Washington D.C.’de bulunan Elektro Manyetik Dalga silahının ateşlenmesi için bu füzeyi Amerika’ya ateşler. Füzenin ateşlenmesi Çavuş Foley, Onbaşı Dunn ve James Ramirez’in hayatlarının kurtulmasını sağlar.

Call Of Duty Captain Price Smoking

Daha sonrasında Price MacTavish ile Afganistan’da bulunan bir silah tüccarını araştırmaya gider ancak General Shepherd’ın adamları tarafından saldırıya uğrarlar. Price Ghost ve Roach’u Shepherd ile ilgili uyarmaya çalışırken ikisinin de Shepherd tarafından öldürüldüğünü fark eder. Bunun üzerine “Düşmanımın düşmanı dostumdur” mantığı ile peşine düştüğü silah taciri Makarov dan Shepherd’ın yeri hakkında istihbarat alan Price , intikam peşine düşer. Uçak mezarlığındaki bu sahneyi hatırlarsanız Makarov Price’a istediği bilgiyi verdikten sonra “Seninle cehennemde görüşürüz” der. Price ardından cevap verir “Dört gözle bekliyorum. Sen benden önce gidersen Zakhaev’e selamımı söyle” Oyunun sonunda Shepherd’ı öldürmek MacTavish’e düşer. Bütün bu olaylar temelinde ve sonrasındaki bilgiler ışığında Price ve MacTavish hain olarak görülürler ve en çok aranan suçlular listesine girerler.

Price’ın “Endgame” bölümünün sonundaki seri numarası 9051210

Call of Duty 4’te Soap ve Price, Modern Warfare 2’de Roach ve Soap gibi, Price ve Yüzbaşı MacMillan yakın dostlardı ve her seferinde birisi diğerinden rütbece üst olurdu. Hatta One Shot, One Kill bölümünde Mac Millian Price’a “Sana öğrettiklerimi hatırla” demişti. Oyunda karakterimiz ile ona baktığımızda üzerinde “Captain Price” yazısı çıkıyor. Bu, o zaman kadar ki bütün CoD oyunları içerisinde rütbesi kısaltılmayan tek isimdir. Daha sonrasında Modern Warfare 2’de Soap’ın ismi de kısaltılma olmadan “Captain MacTavish”  olarak gözüküyordu ki bu oyunda Price’da aynı uzun ismi halen elinde tutuyordu. Bu ikilinin haricindeki tek istisna Endgame bölümünde General Shepherd’dır. Kamarov, Soap, Price ve Gaz Blackout bölümünde köprü üzerinde keskin nişancılık yaparken eğer oyuncu bir grup teröristi yeterince hızlı vurursa Price ona “İyi atış. MacMillan burada olsa seninle gurur duyardı” veya “MacMillan çok etkilenirdi” diyor. Burada bizim kontrol ettiğimiz Soap olduğundan dolayı bir anlamda Soap’ın MacMillan’ı tanıdığını veya hakkında bilgisi olduğunu anlıyoruz. Rus esir kampı belli ki Price’ın yaşlanmasında epeyce etki etmiş. Roach onu kurtardığında saçında ve sakalında beyaz teller olduğunu fark ediyoruz.

Call Of Duty Captain Price Mw3

Price karakteri “Kaya” filminde John Mason karakterini canlandıran Sean Connery ile benzer çok yönü var.

-    Her ikisinin adı da John
-    Her ikisi de Britanya SAS timinin yüzbaşısı
-    Her ikisi de yargılanmadan hapse atılmış
-    Her ikisi de yaşlı, saçları ve sakallarında beyazlıklar var ve ciltleri kırışık
-    Her ikisi de silahsız dövüşte uzman
-    Her ikisi de silahlı çatışmalarda M4A1 tüfeği kullanıyor

Dikkat ederseniz Yüzbaşı Price hiçbir zaman şapkasız gözükmüyor. Rus kampında esirken bile bir bere giyiyordu.

Price yaşına oranla mükemmel bir dövüşçü. Zahkaev süikastinin 20 yıl önce olduğunu ve o sırada en az 20 yaşında olduğunu düşünürsek, son oyunda 40 yaşında olur. Dolayısı ile Modern Warfare 3’te de bu kadar bir süre geçecekse bu oyunda Price’ın gözükmesi biraz olasılık dışı.

Game Informer dergisinin “10 yıla yayılmış 30 karakter” listesinde Price 13. sırada...

Call of Duty Sırları serisinin tamamını aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Call of Duty Sırları - Bölüm 1

Call of Duty Sırları - Bölüm 2

Call of Duty Sırları - Bölüm 3

Call of Duty Sırları - Bölüm 4

Call of Duty Sırları - Bölüm 5

The Death of Captain Price

Kaynak : Merlininkazanı

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 9 Nisan 2012 08:10