Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] [Dev Konu] Call of Duty 4 Modern Warfare Favori Silah ve Perkler, Tam Çözümler, Oyun Türleri

25 Yazılar
16 Üyeler
0 Beğeniler
62.1 K Ziyaretler
Avatar Veteran Soldier
(@ysn)
Gönderiler: 147
Teğmen
Konu Sahibi
 

Favori silahlar ve perkler, prestige mod, oyun türleri, tam çözümler ve benzeri konularda Call of Duty 4 Modern Warfare hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Bu konu başlığımız, forumda bulunan bir kaç yazının billeştirilmesiyle oluşturulmuş olup klan elemanlarımızın Call of Duty 4 Modern Warfare'da kullandığı favori silah ve perk tercihlerini de içermektedir.

Call of Duty 4 Modern Warfare Hakkında Her Şey: Call of Duty 4 Modern Warfare “Savaş alanında olmadan savaşmak” kavramını hayatımıza sokan 3-4 bilgisayar oyunundan biridir Call of Duty serisi. Sanal savaş bu mudur? Bence değildir. Çünkü Call of Duty serisinin hangi oyununu oynarsanız oynayın, saklandığınız objenin üzerinden yanından ya da herhangi bir noktasından çıkartıp bakmak isteyeceğiniz gözleriniz ve gözlerinizi barındıran kafanız sizin için hayati değerlidir.

Bu hissi yaşatır size Call of Duty serisi oyunları. Öncelik ölmemenizdir. Pardon pardon, öncelik “öldürerek” ölmemenizdir. Akıllı savaşmak kazanmaktır ve bunun da bilincini size enjekte eder bu oyun. İlk oyunlarda bu gerçeklik hissi ile İkinci Dünya Savaşı tarihi birleştirilmiş, ortaya sizin ortaokul ve lise dönemlerinde tarih derslerinde müfredatta anlatılan savaş cephelerini yaşama fırsatı doğmuştu.

Tamam, Rusya’nın soğuğunda donmuyorduk ya da Omaha sahiline çıkartma yapılırken belimize kadar su gelmiyordu fakat ortada bütün bunları yok eden bir olgu vardı. Oyun her yönüyle gerçekti. Oynanış olsun, oyun içi mekânlar olsun, insanın üzerinde bıraktığı etkiler olsun hepsi gerçekten bir askerin o an orada bulunduğu psikolojiyi size yaşatıyordu. Ve şimdi sıra sizi modern dünyanın savaş sanatları ile süslü topraklarında süründürmeye gelmişti.

Biz oyuncular olarak (özellikle İkinci Dünya Savaşı teknolojilerine ve zamanın gelişimlerine hayran olan ben) bu modern gelişimin sonucunu merak ediyorduk. Ortada dönen çok büyük vaatler vardı. Eski teknoloji Call of Duty yenilenecekti ve modern dünyaya ayak uyduracaktı. Ya uyduramazsa? Enfes bir serinin sonu gelmiş olacaktı…

Korkularımızla yüzleşmeyi bekledik durduk. İlk ekran görüntülerinde ağızlar açık kalmış oyunun gelişiminin ne boyutlara ulaştığını görmüştük. Daha sonra kafamıza “dank” etti ki, bu oyun bizim sistemlerimiz de çalışır mıydı? Çok mülayim donanım gereksinimleri isteyen Call of Duty (tamam Call of Duty 2 biraz açgözlü olabilir) yenilenme sürecinin sonunda bize yeni bilgisayarlar mı toplattıracaktı. Bekleyip görelim diyerek sakinleştirdik kendimizi ve sonunda oyunumuz oyuncuların huzuruna sunuldu. Hızlıca cephelere… öhmz.. oyunu temin edeceğimiz yerlere gidip oyunu edindik. Eve geldik, kurduk ve kısayoluna çift tıklayıp modern dünyada savaş kavramının en derinlerine doğru indik.

Call of Duty 4 Modern Warfare Ayarlar: Oldukça başarılı bir arayüz karşılıyor oyun içinde bizi. Seçenekler ve dağılım oyuncuyu yormadan istediği noktalara ulaşmasını sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Her oyuncunun yaptığı gibi oyuna girer girmez ilk olarak ayarlarımız yaparız. Bu olmazsa olmazlardandır. Kaideyi bozmuyoruz ve ayarlar kısmına giriyoruz.

Call Of Duty 4 Ayarlar

Burada en çok haşır neşir olacağımız grafik ayarlarımız kısmı. Öncelikle hatırlatmak istiyorum. Oyunun son yamalarını yükleyiniz ve sistem bileşenlerinin sürücüleri de son versiyonları (ya da kullandığınız karta göre en uygun verimi alabileceğiniz versiyonları) kurulu olsun. Günümüz oyunları için eskide kalmış sürücülerin performans artışı göstermesini bekleyemeyiz, hatta performans düşüşü bile oluşturabilirler.

Tekrar grafik ayarlarına dönelim, optimal ayarları seçip oyuna girmeyi düşünen arkadaşlar için kötü bir haberim var. Bazı sistemlerde (bizzat gördüm) iyi sistem bileşenleri olduğu halde oyun sisteminizi en düşük çözünürlüğe göre ayarlayabiliyor. Bu yüzden tavsiyem ayarları medium seviyede tutup oyuna girin. Duruma göre ayarları yukarı ya da aşağı çekerek en iyiyi yakalayabilirsiniz. Bu önemli noktayı geçip oyunun asıl hedefine, yeniliklerine geliyoruz.

Call of Duty 4 Modern Warfare Yenilikler: Oyunumuz İkinci Dünya Savaşı’nın kapsamından kurtulduktan sonra oldukça gelişim göstermiş. Yapı itibariyle yeni teknolojik silahlar, araçlar ve günümüz dünyasına eklenen alternatif bir senaryo ile olası savaşın tam orta noktasında buluveriyoruz kendimizi. Bir başka yenilik ise üstünüze çıkınca öldüren köpekler ve düşmanın size attığı bombaları onlara geri gönderebilme. Artı birde artık shift e basınca koşuyoruz dipçik kaldırılmış ve yerini “v” almış yani bıçak darbesi. Ne kadar alternatif bir senaryo olarak söz edilse de, içeriğine baktığınızda Orta Doğu + Rusya = ABD+İngiltere şeklinde bir formülün kullanıldığını fark ediliyor.

Derin siyasi düşünceleri bir kenara itip yeniliklere devam ediyoruz. Oyun boyunca amacımız bazen ABD bazen de İngiliz özel tim (S.A.S) elemanı olup Al-Asad ve Zakhaev’e karşı mücadele etmek.

Call Of Duty 4 Zakhaev

İngiliz askeri olduğumuzda genelde Rusya ve civarında, ABD askeri olduğumuzda ise Irak'ta farklı düşmanlara karşı savaşıyoruz. Tabi burada her iki ülkeyi de 'özgürleştirme' iddiasını taşıyoruz (tabi buna kim inanır bilinmez). İşin siyasi yönünü bir kenara bırakıp oyuna dönecek olursak: Görevlerde çoğunlukla bir ekibin parçası olarak yer alıyorsunuz. Bağlı olduğunuz ekip liderleriniz size neyi nerde nasıl yapacağınızı kısaca anlatıyor ve sizin onu yapmanızı bekliyorlar.

Call of Duty 4 Modern Warfare Atmosfer: Oyunun gelişimi, o adrenalini dorukta oynadığımız “eski” Call of Duty bölümlerini aratmayacak cinsten. Eski oyunda tattığımız oyuncuyu oyuna bağlayan yüksek adrenalinli bölüm tasarımları son oyuna da yansıtılmış. Hatta daha da fazla olarak yansıtılmış. Burada küçük bir not düşelim; oyunun atmosferinden en yüksek verimi almak için iyi bir ses kartı ve kulaklık ya da surround ses sistemi kullanmanızı öneririm. Etrafı rahatsız etmeden en güzel kulaklık ile oynayabilirsiniz, 4.1 ses sistemi vb. kolonlarla oynandığında etrafınızdakilerin odanıza “hangi film bu?” diyerek girmesi olası bir durum.

Oyun içi ambiyansa doğrudan müdahale eden olay, sizin serinin eski oyunlarındaki yoğun ateş altındaki asker konumundan alınıp, yoğun ateş altında hızlı kararlar verip akıllıca hareket edecek grup askerden biri rolünü üstlenmeniz. Yenilenen bölüm tasarımları ile bir görevin birden çok başarma yolu olduğu için sizin, bölgeyi iyi analiz edip hızlı ve akıllı kararlar vermeniz gerekiyor. Yanınızda savaşan askerler de oldukça akıllı hareket eder konuma getirilmiş. Eski oyundaki “çoğu zaman ölseler de bir şey olmaz” konsepti yerini “ölmezlerse size katkı sağlarlar” modeline bırakmış.

Ne demek oluyor bu? Kısaca özetleyelim, 2 çıkışı olan bir evde sıkışıp kaldınız ve kuzey kapısını 3 adam güney kapısını da 2 adam koruyor siz dışarıyı görmeyen bir noktadasınız. Adamlarınız sürekli olarak “dışarıdaki binanın 3. katında 2 kişi var birinde roket atar mevcut” gibi bilgileri grup içi ile paylaşıyor. Böylece dışarı çıktığınızda nerede olduklarını bilerek hamle yapacak durumda oluyorsunuz.

Call of Duty 4 ile şehir içi yakın çatışmaların tamamen içinde yer alıyorsunuz. Her camdan her kapıdan kısaca her delikten bir mermi çıkması gibi durumlarla karşı karşıyasınız. Ve etrafı bilmeden ya da keşif amaçlı atacağınız her çaylak adımı size pahalıya mal olacaktır. Ayrıca burada pahalı demişken, oyun arası yüklemelerde operasyon ile ilgili bilgi veriliyor. Vurulup öldüğünüzde ise savaşla ilgili ünlü siyaset ve devlet adamlarının sözleri ile bazı silahların ne kadar mal olduğu gibi 'ilginç' bilgiler alabiliyorsunuz.

Oyun boyunda sadece binalar arasında üzerinizde teçhizat ile dolaşmıyorsunuz. Görevine göre helikopter ile sıcak temas alanına bırakılıyor ya da oradan alınıyorsunuz. Bazı görevlerin başında grup elemanlarının alana indirilmesi sırasında siz havadan helikopterin makineli tüfeğinin başında destek ateşi açarak zarar görmelerini engelleyebiliyorsunuz. Görevden göreve ve silahtan silaha değişen oynanış stili sizi ister istemez farklı oynanış modlarına sokuyor.

Call Of Duty 4 Single Player

Her silahın farklı farklı ateş mekaniği var, buna göre düşmanınızın kullandığı silahın sesinden onu tanıyıp kaçarken nasıl bir taktik uygulayacağınızı kestirebilirsiniz. Oyun içinde yer alan her silah gerçeğine göre oyuna adapte edildiği için, taşımasından tutun kullandığı merminin bir objeye saplandığında vereceği tepkiye kadar gerçeğiyle örtüşüyor. Savaş alanında da objelerin geçirgenliğinin gerçekteki gibi olduğunu düşünürsek; 2 farklı silah ile ateş edeceğimiz tahta kapının arkasındaki düşmanın alacağı hasarlar birbirinden farklı olacaktır. Bu, oyun boyunca çok kullanacağımız yöntemlerden biri aynı zamanda.

Atmosferin oynanışla birleşme noktasında gözümüzü alan müthiş görselliğe geldi sıra. Gelişimi ile bizi hayretlere düşüren Call of Duty 4, en iyi görselliğe rağmen çok iyi yapılan optimizasyonu sayesinde birçok sistemde hızlıca çalışıyor. Yenilikler arasında görselliğe direkt olarak etki eden bir diğer unsur ise Ragdoll sistemine geçilmiş olması. Bu sistem ile her düşman vurulduğunda gerçek insan modeline en yakın şekilde tepki veriyor.

Ayağından vurulan koşar vaziyetteki bir düşman önce tökezliyor sonra düşüyor hatta yerde sürünebiliyor.Veya bir düşmanı çatışma anında göğsünden vurduğunuzda yere düşerken etrafa ateş saçarak yere düşüyor. Etrafınızda koşturan insanlar Ragdoll sayesinde gerçeğe yakın duruşlar koşmaların yanı sıra o an orda nasıl davranması gerekiyorsa öyle davranıyorlar.

Örneğin ekibinizle binanın duvarına siper aldığınızda, ekibinizden biri arkanızı kolluyor, diğeri ara ara kafasını çıkartıp etrafı kolaçan ediyor, bir diğeri ise sizinle birlikte hareket etmek için sizin durumunuzu izliyor. Ayrıca parçacık efektleri ile mermilerin saplandığı noktalarda partiküller açığa çıkıyor, şarapnel parçaları etrafa toz toprak ile saçılıyor. Objeler patlamalara göre tepki veriyor, araçların hasar alması değişiyor, hatta araçları patlatma imkanınız bile var. Kısacası gerçeklik adına gözün görebileceği birçok şey oyuna işlenmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Bütün bu savaş ortamı oyuna orantılı olarak aktarılmış. Bir tankın yanında en fazla 5 asker siper alabiliyorsa oyunda da 5 asker siper alabiliyor. Hava desteği gerçek hayattaki gibi yapılacak operasyonlarda hayati önem taşıyor. Ağır makineli tüfeğin ateşi ile sıkışıp kaldıkları noktadan çıkamayan askerlerin ölmesi kaçınılmaz… Bu tarz örnekler olması gerektiği ölçüde oyunda yer alıyor ve oyunun dengesini koruyor.

Ayrıca yaralanmalar ve çevresel efektlerde tam ölçüde oyunda bulunuyor. Duvarın arkasından vurulan bir düşman hemen ölmek yerine ağır yaralanıyor, etrafına bakmaksızın ateş açıp yaygara kopartabiliyor. Çok tehlikeli bir durum bütün dikkati (özellikle sessizlik gereken görevlerde) o noktaya çekip başınızı olması gerekenden daha çok belaya sokabiliyor. Ya da tam tersi, öldü diye bıraktığınız adam hafif yerden doğrulup size ateş açabiliyor. Gerçekliğin ne boyutlarda olduğuna ufak bir örnek olarak bunu verebiliriz.

Call of Duty 4 Modern Warfare Oynanabilirlik: Görselliğinden ambiyansına herşeyiyle üzerimizde olumlu etki bırakan Call of Duty 4'‘un sırada oynanış kısmı var. Öncelikle kendinizi yoğun baskıya maruz kalmış olarak düşünün. Elinizde bir M4, aparatları ile birlikte toplam 3.5 Kg’ı bulan bir silahınız var ve sırtınızı dayadığınız kalınlığı 25 cm’den daha az olan evin duvarının arkasında da sayısını tahmin bile edemeyeceğiniz öfke ve nefret ile üzerinize ateş açan düşmanlarınız var.

Durup ateş açsalar gene iyi, kimisi evin çatısında Kanas ile sizi bekliyor. Bir diğeri içinde olduğunuzu düşündüğü bir eve el bombası atmayı planlıyor bir başkası elindeki roketatar ile sizi almaya gelen helikoptere sürpriz yapmayı düşünüyor. Yanınızda yaralı bir asker var ve vurulduğu sağ bacağını tutuyor hafif kıvranıyor…

Ve siz takım liderinin “Hadi!” komutu ile yerinizden fırlıyorsunuz, ilk çıkan 2-3 kişi karşı tarafa baskı ateşi açarak onları susturuyor, siz koşarak bir sonraki eve doğru yol alıyorsunuz. Koştuğunuzu fark eden keskin nişancı size yöneliyor.. Ateş ediyor.. Sağ baldırınızdan sıcak bir şeyin geçtiğini anlıyorsunuz biraz da dengenizi kaybediyor ve üzerinizdeki teçhizat ile yan yatıp yerçekimi ile düşen patates çuvalından farksız biçimde yere düşüyorsunuz.

Bu sırada silah sesleri susmuyor, takım arkadaşlarınız düştüğünüzü gördüğünde keskin nişancıyı devreden çıkartıyorlar ve yanınıza gelip sizi korumaya alıyorlar. Siz bu esnada toparlanıp eve sığınıyorsunuz, sağdan soldan seken mermi sesleri sizi tedirgin ediyor, dışarıda patlayan el bombalarının etrafa saçtığı toz toprak çerçevesi bile olmayan camdan içeri doluyor. Korku iyice damarlarınızda gezen bir konumda sizi esir alıyor. İşte oynanışla birleşen nefes kesici ambiyans sonucu kendinizi her an ölüme yakın hissediyorsunuz. En ufak hatanızda dengelerin değiştiğini çok kez gördüm ve yaşadım.

Call of Duty 4 Modern Warfare Silahlar: CoD4 oyun içi ekipman olarak kullandıklarımızı standart komando araç gereci olarak bahsedebiliriz. Kimi zaman susturuculu,kimi zaman bombalı,kimi zaman lazer ya da dürbün ile desteklenmiş M4A1 kullanıyoruz. Ayrıca tabancamız ve el bombalarımız da mevcut. Bunun haricinde küçük mekânlarda oda temizleme (Room Clear) işlemi için kullanılan geçici körlük yaratan bombamızda mevcut. Göreve göre optik algılayıcılı ya uzaktan kumandalı mayınlarda kullanılabiliyor.

Cod4 All Weapons

Eğer bütün bu silahlar size yetmedi ise, öldürdüğünüz düşmanlardan geriye kalan silahları da elinizdeki bir silahı bırakarak alabilirsiniz. En önemli olanlardan biri ise yakın dövüş özelliği. Bu özellik ile düşmanları sessizce mermi harcamadan (o kadar yaklaşabilirseniz) saf dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca üzerinize çılgınca koşan köpekleri de bu yöntemle etkisiz hale getirebiliyorsunuz, mermi ile de öldürebiliyorsunuz. Seçim size kalmış.

Call of Duty 4 Modern Warfare Karakterler:

1)Sgt. Soap Mactavish (İNGİLİZ) (S.A.S)
2)Paul Jackson (ABD) (U.S.M.C)
3)Captain Price (İNGİLİZ) (S.A.S)
4)Gaz (İNGİLİZ) (S.A.S)
5)Lt. Vasquez (ABD) (U.S.M.C)
6)SSgt. Griggs (ABD) (U.S.M.C)
7)Nikolai (RUS) (VULTURE)
8)Sgt. Kamarov (RUS) (VULTURE)
9)Imran Zakhaev (RUS ASILLI IRAK)
10)Khaled Al-Asad (IRAK)

S.A.S=Special Air Service (özel hava servisi)
U.S.M.C=Unites Stades Marines Corps (birleşik devletler deniz kuvvetleri)

Call of Duty 4 Modern Warfare Bölümler:

1) (S.A.S) F.N.G(antreman)
2) (S.A.S) Crew Expandable(gemideki gizli bilgiler yazan kağıdı al)
3) The Coup(Al-Fulani’nin öldürülüşü)
4) (S.A.S) Blackout(Nikolai’yi kurtar)
5) ( A.B.D) Charlie Don’t Surf(Al-Asad’ı ara)
6) (A.B.D) The Bog(Bataklığı ele geçir)
7) (S.A.S) Hunted(buluşma noktasına git)
8 ) (S.A.S) Death From Above(AC-130 kullanarak S.A.S ları koru)
9) (A.B.D) War Pig(Abrams adlı tankın önünü aç)
10) (A.B.D) Shock And Awe(Al Asad’ı ara)
11) (A.B.D) Aftermath(Paul jackson’un son anları ATOM BOMBASI PATLADI)
12) (S.A.S) Safehouse(Al-Asad’ı öldür)
13) (S.A.S) All Ghillied Up(Chernobilde Zakhaev’e tuzak kur)15 yıl önce(biz Lt. Price’yiz)
14) (S.A.S) One Shot One Kill(Chernobil’den kaç)15 yıl önce(biz Lt. Price’yiz)
15) (S.A.S) The Sins Of The Father(Zakhaev’in oğlunu yakala)
16) (S.A.S) Ultimatum(Griggs’i kurtar ICBM’nin elektrik hattını kes)
17) (S.A.S) All In(ICBM’ye gir)
18) (S.A.S) No Fighting In The War Room(Kontrol odasını ele geçir ve savaş başlıklarını durdur)
19) (S.A.S) Game Over(ICBM’den çık Zakhaev’i takip et)
20) (S.A.S) Mile High Club (VIP ye gir ve sivilleri kurtar)

Call of Duty 4 Modern Warfare Silah Listesi:

Side Arms:

Desert Eagle
M 1911.45
M 9
USP .45

Sub Machineguns:

AK74 u
Mini-Uzi
MP5
P90
Skorpion

Light Machineguns:

M249 S.A.W.
M60e4
RPD
Shotguns:
M 1014
W 1200

Assault Rifles:

AK-47
M14
G36C
M 16A4
M4A1
MP44

Sniper Rifles:

Barrett .50 Cal.
SVD
M21
M40A3
R700

Explosive Arms:

C4
Claymore
Flashbang
Frag Grenade
RPG

Call of Duty 4 Modern Warfare Silah Eklentileri:

Red Dot Sight: Silahınıza lazerli dürbün özelliği ekliyor. Böylece hedefi vurmanız kolaylaşıyor.

ACOG Scope: Silahınıza, Red Dot Sight'dan çok daha uzağı gösteren bir dürbün ekliyor.

Silencer: Silahınıza susturucu ekliyor.

Greande Luncher: Silahınıza bomba fırlatıcı ekliyor.

Front Grip: Light Machine Gun ve Shotgun'lar içine olan bu eklenti silaha denge sağlıyor.

Call Of Duty 4 Create A Class

Ayrıca bazı operasyonlarda helikopter üzerindeki silahlarla hava desteği de veriyoruz. Ek olarak bir görevde üç farklı topu bulunan bir uçaktan hava desteği de veriyoruz. Bunlar dışında araçları ya da üzerlerindeki silahları kullanma imkanımız bulunmuyor.

Cod4 Hakkinda

Call of Duty 4 Modern Warfare Değerlendirme:

Call of Duty 4 Modern Warfare Sistem Gereksinimleri
Oynanabilirlik: 9,5/10
Eğlence: 9,5/10
Grafik: 9,5/10
Ses ve müzik: 9,5/10
Genel: 9,5/10
Platform: PC / PS3 / Xbox 360
Tür: FPS / Aksiyon
Çoklu oyuncu desteği: Var, 1-32 Oyuncu
Yapımcı: Infınıty Ward
Dağıtıcı:Activision
Çıkış tarihi: Kasım 2007

 
Gönderildi : 9 Nisan 2012 07:29
Avatar Veteran Soldier
(@ysn)
Gönderiler: 147
Teğmen
Konu Sahibi
 

Call of Duty 4 Modern Warfare Perkler, Oyun Türleri ve Tam Çözümler: Call of Duty 4 Modern Warfare'de adından da anlaşıldığı gibi günümüz modernliğini taşıyor. Ancak oyunun amacı modern silahlarla savaşıp insanların birbirlerini öldürmesi değildir. Bu amaç doğrultusunda konusu ise küresel teröre son demektir. Bu yüzdendir ki oyunun sonu dramatik bir şekilde bitmiştir. Bize anlatmak istediği savaşlar sevdiklerinizi ve önemsediklerinizi yok eder! Bu oyunun gizli konusudur.

Gelelim görülen konuya. Siz, yani McTavish S.A.S(Special Air Service)'de gizli birim askerisiniz. Göreviniz ise Rusya ve Azerbaycan daki terörizm ile mücadele edip ajanlık yapmak. Suudi Arabistan, Irak ve çevresinde ise Sgt.Paul Jackson ile teröristlerin ve çatışmaların en yoğun olduğu bölgelerde çatışıcaksınız.

Call Of Duty 4 Modern Warfare Oyunu Hakkında: Call of Duty 4, yapımını InfinityWard'ın ve dağıtımını ise Activision'ın üstlendiği FPS tarzı bir oyundur. Oyun Xbox, PlayStation ve PC platformlarında piyasaya sürülmüştür. Call of Duty serisi'nin 4.oyunudur, ama serinin diğer oyunlarından farklı olarak 2.Dünya Savaşı terkedilerek modern zaman üzerine kurgulanmıştır.

Oyun, 25 Nisan 2007'de duyurulmuştur. 6 Nisan'da Amerika'da ve 9 Nisan'da Avrupa'da raflardaki yerini almıştır. Oyun dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştır. Oyun siteleri ve otoriteler tarafından olumlu notlar almış ve ödüller kazanmıştır. Call of Duty 4'ün çoklu oyuncu özelliğinin devrim oluşturduğu genel kabul görmüştür.

Call of Duty 4, yakın gelecekte geçen bir savaşı konu almaktadır. Amerika ve müttefikleri ile aşırı milliyetçi Rus güçleri ve Ortadoğu'daki isyancıların mücadelesi olağanüstü bir gerçekçilik anlayışı içinde kurgulanmıştır. Savaş mekanları ise Ortadoğu, Azerbaycan, Rusya ve Çernobil (Bölüm zamanı SSCB, Günümüzde Ukrayna) olarak seçilmiştir. Maksimum 54 kişilik sunucular ile desteklenen çoklu oyuncu özelliği birçok moda ve oyuncunun ilerledikçe yeni silahlar ve yeni özellikleri açabileceği bir "derece/sıralama" sistemine sahiptir.

Oyunda ilk olarak İngiliz [S.A.S]'in gizli ajanı "Soap"(Takma ismi) McTavish olarak oynuyoruz.Ayrıca Amerikan U.S.M.C.'den Sgt.(Çavuş)Paul Jackson'ı canlandırıyoruz.İngiliz [S.A.S]'in komutanı Captain (Yüzbaşı) Price, Amerikan U.S.M.C'nin komutanı Leftenant (Teğmen) Vasquez'dir.Oyundaki düşmanlarımız Khaled Al-Asad ve örgütü,Rus Imran Zakhayev ve oğlu Victor'dur.Oyunun sonu diğer serilerin aksine dramatiktir.

Oyun ilk üç bölümü içeren Prologue, Act1, Act2, Act3 ve Epilogue'dan oluşmaktadır.

Oyunda birçok farklı silahlarla oynuyorsunuz. Değişik görevler veriliyor. Oyunun bazı bölümlerinde nereye gitçeğimizi iyi belirlememiz gerekiyor.

Call of Duty 4 Modern Warfare Perk Listesi:

Birinci Kategori Call Of Duty 4 Modern Warfare Perkler:

Bomb Squad – Patlayıcıları fark etmenizi güçlendirir
C4 x 2 - 2 tane C4 patlayıcıya sahip olursunuz
Claymore x 2 – 2 adet sensörlü mayına sahip olursunuz
RPG-7 x 2 - 2 Roketatarınız olur
Special Grenades x 3 - Smoke bomb dışında 3 el bombasına sahip olursunuz
Bandolier - Silahlarınız için fazladan şarjör
Frag x 3 - 3 el bombası taşırsınız

İkinci Kategori Call Of Duty 4 Modern Warfare Perkler:

Juggernaut - Normalden daha fazla cana sahip olursunuz
Sleight of Hand – şarjör değişim hızını arttırır, kısa sürede değişim yaparsınız
Sonic Boom – Patlayıcılarınız daha fazla hasar verir
Stopping Power – Mermileriniz daha çok hasar verir
Double Tap – Mermi atış hızınız artar
UAV Jammer - Rakip takım radarına yakalanmazsınız
Overkill - İkinci bir ana silah taşıyabilirsiniz

Üçüncü Kategori Call of Duty 4 Modern Warfare Perkler:

Deep Impact – Mermilerin delip geçme özelliği daha güçlenir
Extreme Conditioning – Daha uzun süreli koşmanızı sağlar
Last Stand – Ölmeden önce tabancanızı çekip dehşet saçabilirsiniz
Martyrdom – Öldüğünüz zaman öldüğünüz noktaya el bombası bırakırsınız
Steady Aim – Atışlarınızın geri tepme oranını azaltır
Dead Silence – Yürürken daha az ses çıkartırsınız
Iron Lungs – Tüfek kullanırken daha uzun nefesinizi tutabilirsiniz
Eavesdrop – Düşmanın sesli iletişimizi duyabilirsiniz

Call of Duty 4 Modern Warfare Oyun Tipleri Oyun Türleri:

Team Deathmatch - Bildiğiniz takım bazlı deatmatch.

Free-For-All - Herkesin tek başına olduğu deathmatch.

Domination - Haritadaki bayrakların yakınında durarak bayrağı ele geçirip, geçen süreler boyunca takımınıza puan kazandırmak göreviniz. Aynı takımdan ne kadar çok kişi bir bayrağın yakınında durursa, bayrak o kadar hızlı ele geçirilir. En çok puan toplayan takım maçı kazanır.

Sabotage - Haritada gelişigüzel bir bomba belirir. Amaç bu bombayı önce ele geçirmek, sonra da rakibin üssüne gotürüp patlatmaktır.

Headquarters - Haritada bir laptop belirir. Amacınız laptopu ele geçirip onu savunmaktır. Eğer A takımı laptopu ele geçirirse, B takımı laptopu bulup imha etmek zorundadır. A takımı laptopa sahipse, takımdaki oyuncuların round boyunca tek can hakkı olup, B takımı belirli süre aralıklarıyla tekrar spawn olabilmektedir. Takımlar laptopu ellerinde tuttukları sure boyunca puan alırlar. Laptopu ele geçirip/yok etmek için, bulunduğu alanda durmalısınız.

Search and Destroy - Saldıranlar ve savunanlar olmak üzere iki takım vardır. Saldıranların amacı, round süresi dahilinde A ve B noktalarından birine bomba kurmak ve süre bitene kadar bombayı savunmaktır. Bir takımdaki bütün oyuncular ölürse, bomba kurulup imha olursa, kurulmuş bomba çözülürse, ya da round süresi dolarsa, round sona erer. En çok round kazanan takım maçı kazanır.

Cod4 Gametypes Perks

 
Gönderildi : 9 Nisan 2012 07:32
Avatar Veteran Soldier
(@ysn)
Gönderiler: 147
Teğmen
Konu Sahibi
 

Call of Duty 4 Tam Çözüm: Call of Duty 4 Modern Warfare singleplayer oynarken bölüm geçmek için yapmanız gerekenleri tüm detaylarıyla sizler için anlattık.

Traning: Burada klasik silah kullanma taktiklerini öğreniyoruz. İlk önce elimize önümüzdeki silahı alalım ve atış poligonuna girelim. Orada nişan alarak yukarıdaki ve aşağıdaki hedefleri vuralım. Sonra önümüze gelen seçenekten; “No’’ seçeneğini seçin. “Yes’’ derseniz fareyi yukarı gotürdüğünüzde adam aşağıya, aşağıya gotürdüğünüzde yukarıya bakacaktır. O yüzden “no’’ seçeneğini seçin.

Şimdi bunları yaptıktan sonra önümüze tabelalar çıkacak bunları nişan almadan ateş ederek vurun. Sonra önünüzde bir tahta çıkacak ona ateş edin ama tahtanın her tarafına tek tek ateş edin çünkü tahtanın arkasında tabelalar var. Buradan bu işlemi de yaptıktan sonra atış poligonundaki işimiz bitti. Sonra atış poligonunun sol tarafında tabanca var onu alın ve karpuza “v’’ ile vurun buradaki işimiz bitti. Şimdi ekranın alt tarafında bir radar var o radarın üstündeki sarı nokta bizim gidilmesi gereken yere olan uzaklığımızı belirliyor.

Mesafe azaldığı zaman sağ tarafınıza bakın ve bir aralıklı kapı göreceksiniz ona yaklaşın ve kapı açılacak içeri girin ve Kaptan Price’i dinleyin. Sonra sağ tarafınızdaki kulenin tepesine çıkın ve orada G3’ü ve Flaş bombalarını alın. Sağ tarafınızdaki halatın yanına gelin ve bekleyin, halat sarı yanmaya başladığı zaman “F’’ tuşuna basarak aşağıya inin, ama elinizden geldiği kadar hızlı olun ve odanın içerisindeki tabelaları tek tek vurun, okları izleyerek odanın içine girin ve merdivenlerden aşağıya inerken bir tabela çıkacak onu vurun.

Aşağıya indiğiniz zaman karşınızdaki odaya flaş bombası atın ve saklanın, bomba patladığı zaman içeri girin ve tabelaları vurun. Odanın solunda bir kapı var içerde tabelalar var kapının yanına saklanın onlara kalkacak ve girip vurun son olarak sol taraftaki odaya flaş bombası atıp tabelaları vurun ve koşar adamlarla bitişe koşun. Sonra oyunu oynamak için seçeceğiniz dereceler gelecek tabiî ki bu size kalmış bir şey ama bölümü gayet çabuk bitirirseniz en son zorluğu oynaya bilirsiniz fakat burası sizin terciğiniz...

Cod4 Tam Cozum 1

Crew Expendable: Burada alıştırmada yaptığımızın nerede ise aynısını yapacağız. Grup arkadaşlarımız nerelere gidiyor ise sizde oralara yani görev yerine gidin görev yerine gitmek için radarı kontrol etmeyi unutmayın. Gerektiği zaman durun siper alın ve arkadaşlarınızla ilerleyin. Görev yerine giderken önüne adamlar çıkacak kaptanın dediklerini yaparsanız ölmeden rahatlıkla ilerleyebilirsiniz. En sonunda görev yerine geldiğiniz zaman bir konteynır’ın kapısını gruptan birisi açacak ve sizde biraz bekledikten sonra içerdeki bombanın üzerindeki defteri alın.

Sonra kaptan ve arkadaşlarınız izleyin geldiğimiz yoldan geri giderken bir anda bir patlama olacak ve herkes yere düşecek sakın korkmayın ölmediniz. Kaptan bizi ayağa kaldırarak koşmaya başlayacak onları izleyin, yavaş yavaş gemi sola doğru eğilmeye başlayacak sizde sağ tarafa doğru basarak koşun. En sonunda gemiden çıktığınız zaman helikopter bizi bekliyor olacak ve helikopterin arkasında önümüze “Space’’ yazı çıktığı zaman basın ve uçağa atlayacaksınız, fakat uçak kalkar iken atladığımız için düşecekken kaptan bizi tutarak yukarı çekiyor görevimizi tamamlıyoruz.

The Coup: Arkadaşlar bu bölümde sadece olanları izliyoruz başka bir şey yapamıyoruz. Bu demoda grubumuza katılacak olan adamı idam ediyorlar onu görüyoruz. Burada bizi öldürme emrini veren, öldüren ve arabada sağ tarafta oturan adamların yüzlerine iyi bakın onlar ile işimiz olacak. Bizi öldürdükleri zaman görev bitecek ve yeni göreve hazırlanın.

Blackout: Görevimiz Nikolai adında bir adamı kurtarmak. Bu kurtarmaya giderken bulunduğumuz yerden az ilerde bir kulübe var bu kulübenin dışarısında 2 tane adam içerisinde 1 tane adam var. Bunları öldürdükten sonra kaptanı izleyin. Kaptan, Gaz ve biz diğer bir kulübenin yanına geldiğimiz zaman duracağız. Hemen önümüzdeki kulübenin arka çıkışına ve ön kapısına “Clymore’’ yerleştirin sonra onun sağında kalan kulübenin önünde uyuyan adam var onu öldürün içerdekileri öldürün diğer adamlar çıkar çıkmaz ölecekler.

Sonra Kaptanı izleyin. Karşımıza bir adam çıkacak sonrada onun timi meydana çıkacak. Bizim kaptan ve Kamarov konuştuktuk tan sonra Kamarov’u izleyelim bize Sniper ile adamları vurmamız için gayet güzel bir yer gösterecek orada durarak düşman askerlerini vurun. (Özellikle ağır makineli adamları vurun.) Sonra düşman helikopterleri geldiği zaman Kamarov’u izleyelim ve bizi getirdiği yerde gelen bütün adamları öldürün, yeri geldiğinde 5’e basarak silahın bombasını kullanabilirsiniz.

Karşıdan gelen adamları vurun roket atarlara dikkat edin. Bunları öldürdükten sonra Kamarov bize yine Sniper için bir yer gösterecek orada da bizim adamların geliş yolundaki bütün düşman askerlerini yok edin. Kamarov bizi Güç İstasyonuna gotürecek orada Kamarov yine bize Sniperlık bir yer gösterecek fakat bizim kaptan artık yeter diyerek Gaz’a emri verecek Kamarov biraz aşağıya göz attıktan sonra kenarı çekilecek ve bizlerde oradaki iplere tutunarak aşağıya ineceğiz.

Oradaki adamları öldürdükten sonra sol taraftaki evin içine girerek ilerleyin fakat önüne adamlar çıkabilir dikkat edin. İlerledikten sonra biz evin önüne geleceğiz, Gaz elektrikleri kesmeye gidecek biz kaptan ile beraber içeri girip içerdeki adamları öldürerek Nikolai kurtaracağız. Fakat içerisi karanlık olduğu için gece görüşü gözlüklerinizi takmayı unutmayın adamları sizi göremez siz onları sessiz bir şekilde öldürün ve Nikolai alın. En sonunda Nikolai aldığımız zaman kaptanı izleyerek uçağa binin ve görevimiz bitti.

Charlie Don’t Surf: Burada, şu an bir helikopterdeyiz ve helikopter durduğu zaman aşağıya ineceğiz. Bizim uçaktan inen grubu izleyerek gidin bir binanın yanına geleceğiz kapısı kapalı kapısını açacaklar ve içerdeki adamları öldürecekler. Bizde aşağıya inerek aşağıdaki bütün adamları öldürelim ve merdivenlerden yukarı çıkalım. Adamlar nereye gidiyor ise onları takip edelim.

Düşmanın yoğun olduğu bir yere geleceğiz burada hemen karşımızda bir kaç adam var onları öldürelim sonra da sol tarafımızdaki adamları öldürelim. Onların geldiği kapının önüne gelin ve sol taraftaki yere girerek devam edin adamlara dikkat edin. Geldiğiniz yerden caddenin karşısına geçin ve adamları öldürün fakat arabalara dikkat edin çünkü patlıyorlar. Adamları öldürerek geldikleri yerdeki kapının soluna gidin ve oradaki adamları temizleyin.

Sonra televizyon istasyonun önüne geleceksiniz içeri girin ve adamları izleyerek ilerleyin. İçerisi adam kaynıyor bu yüzden biraz dikkatli olun ölme tehlikeniz bulunmaktadır. 2. kata çıktığınız zaman merdivenin sağından arkadaşlarımız gelecek ve merdivenden ilerleyin. Adamları izleyerek gidin ve son durağa geldiğiniz zaman birisi kapıyı açacak ve içeri girin biraz bekledikten sonra görev tamamlanmıştır.

The Bog: Burada tabana kuvvet koşuyoruz ve tel kapıdan aşağıya iniyoruz geçe görüşü gözlüğümüzü de takalım ve içeri girelim. İçeriye girdiğiniz zaman merdivenlerden çıkarken bir adam bizim adam ile boğuşmaya başlayacak düşmanı hemen vurun ve yukarı çıkın. Yukarıda adam kaynıyor bunları öldürün ve makineli silahın başına geçerek karşınızdaki binayı temizleyin. Sonra aşağıya inerek gruptaki adamları izleyelim.

Geldiğimiz yerde gece görüşü gözlüklerimizi çıkartalım ve etraftaki bütün adamları öldürelim. Sonra bizim gruptan birisi karşı tarafın tanklarını yok etmek için hazırlanırken onu vuruyorlar. Onun yanına giderek elindeki silahı alalım ve onun görevini biz yapalım. Bu silah ile tankları yok edeceğiz; sağ tuşa basarak ekrandaki yeşil kutulara kilitlenin ve “dıt dıt dııııt’’ diye bir ses geldiği zaman roket tanka kilitlenmiştir. Bu şekilde yaparak bütün tankları yok edelim ve grubu izleyelim.

Yerimize ulaştığımız zaman tankın yanına gidin ve etraftaki bütün adamları öldürün tankın yanından ayrılmayın makineli ve roket atarlı adamları yaşatmayın etraftaki adamlar azaldığı zaman görevimiz değişecek uçak savarı yok edeceğiz. Uçak savarın yanına gidelim giderken de etraftaki adamları öldürmeyi unutmayalım içeri girdiğimiz zaman uçak savarın etrafındaki adamları da öldürdükten sonra uçak savara C4’ü yerleştirin ve patlatın. Sonra oradan uzaklaşın ve görev yerine ilerleyin orada yanan sarı noktaya giderek “F’’ ye basın ve siper alın. Helikopterler gelecek ve karşınızdaki binaları tarayacak onlar gittikten sonra tankın yanına gidin ve görevimiz sona erecektir.

Cod4 Tam Cozum 2

Hunted: Demoda bizim bulunduğumuz uçağı vuruyorlar. Yere çakılıyoruz, Kaptan Price bizi ayağa kaldırıyor ve Nikolai cesetle uğraşıyor bizde yanına giderek elimize silah alalım ve kaptanı izleyelim. Köprünün altında bekledikten sonra kaptan ile kapının yanına gidin ve oradaki düşman askerlerini izleyin. Yaşlı adamı onlar öldürmeden siz yaşlı adam ile uğraşan adamı ve diğerlerini temizleyin sonra sağ tarafınızdaki çitin üstünden atlayıp yola devam edelim.

İleriden düşman helikopteri gelecek ve bizler yere yatacağız helikopter tepemizde hareket ederken bizler aşağıda sessiz bir şekilde duracağız. Helikopter gitti zaman ayağa kalkıp karşımızdaki evin önüne gideceğiz orada gelen adamları öldürün. Gaz arkanızdaki evin deposunun kapısını açıncaya kadar orada bekleyin açtığı zaman içeri girin ve hemen diğer taraftaki merdivenden yukarı çıkın. Orada kapıdan gelen adamları öldürün, içeri flaş bombası atabilirler dikkatli olun.

Onları da öldürdükten sonra kapının karşısındaki evlerin arasında bekleyin ve gördüğünüz adamları vurun fakat dikkatli olun köpekler üstünüze gelebilir. Buralarıda temizledikten sonra ilerleyin kaptan tel kapıyı açacak ve bizde kaptanı izleyerek yola devam edeceğiz. Tepemizde helikopter gezecek bizde hemen otların içinde bekleyelim, kaptan ilerlemeye başladığı zaman onu izleyin ve etraftaki bütün adamları öldürün dikkatli olun tepenizde helikopter var.

Adamları temizledikten sonra kaptanı izleyelim. Bir seranın içine gireceğiz ve dışarıda adamlar var onları öldürdükten sonra dışarı çıkın ve soldaki seraya girerek orda ki adamları da temizleyelim ve karşımızdaki çiftliğin içindeki adamları ve etrafındakileri öldürelim. Çiftliğin içine girdiğimiz zaman boza koyu alalım. Helikopterin üstüne geldiğimiz zaman “dıt dıt dıt dııııt’’ diye bir ses çıktığı zaman roket helikoptere kilitlenmiştir, fakat roketi helikopterin önüne atar iseniz vurma şansınız yüksektir. Sonra içeri girin ve yukarı çıkın kaptanı kapıyı açacak ve onu izleyin.

Death From Above: Burada görevimizi yaparken düşman askerleri ve bizim adamlarımız aynı gözüküyorlar bu yüzden onları ayırt etmek için 25mmlik silah ile adamlara bakın adamların kafalıkları siyah ise bunlar düşmandır, eğer kafalıkları siyah değilse bunlar bizim adamlarımızdır. Bu görevimizde AC-130 Spectra adlı uçağı kullanıyoruz. Bu görev biraz can sıkıcı olabilir.

Uçakta ilk başta ateş edemiyoruz biraz bekleyeceğiz bize uçağı tanıtacaktır. “F’’ ye basarak gece görüşünü açmayı silahları değiştirmeyi öğretecek bunlar bittikten sonra ateş edebileceğiz tabi bizim adamlar yerleştikleri zaman. Bu görevin sadece ilk tarafı zor arkadaşlar, etrafa bakının pusu kurmuş olan bir grup asker var o askerler bizim askerlerimiz onlara doğru giden bütün adamları öldürün. Fakat dikkat edin kendi adamlarınızı vurmayın. Kendi adamlarınızı tespit edin ve sonra gelen bütün adamları öldürün.

Burada düşman askerlerini temizlediğiniz zaman 2 tane araba gelecek bunlar bizim dostlarımızdır. Bunları vurmayın biraz konuşmadan sonra yeni bir yere gidiyoruz buradaki bütün evleri, adamları arabaları yok edin. Burası da ter temiz olduğu zaman başka bir yere gideceğiz burada park edilmiş arabalar ve evler var. Sizler buradaki evleri ve tüm arabalara ateş edin burada bizim arabaların olduğu yere doğru giden bütün adamları öldürün bir müddet sonra 2tane helikopter gelecek bunları sakın yok etmeyin bunlar bizim helikopterlerimizdir. Adamlarımız helikoptere bindikten sonra görev tamamlanmıştır.

War Pig: Burada karşıdaki bütün düşman askerlerini öldürerek ilerlemektir. Tankın yanından ilerleyelim ve önümüzdeki bütün adamları öldürelim. Tank bir yol bulup girecek ve bizlerde onun arkasından giderek etrafı temizleyeceğiz. Çatılarda roket atarlar çıkacak onları da öldürün dikkatli bir şekilde ilerleyin. Grup adamlarını izleyerek ilerleyin dikkatli olun her an düşman askeri çıkabilir.

En sonunda bölgeye geldiğiniz zaman karşınızdaki evde 2tane makineli adam var ve birkaç adam var. Bunları öldürdükten sonra ilerleyin ve kapının yanında durun kapıyı açtıkları zaman üst kata çıkın ve orada bekleyin. Bizim tank düşman tankını yok ediyor, aşağıya inerek adamları izleyin ve uçağa binerek görevimiz sona erecektir.

Shock And Awe: Bu Call of Duty 4 Modern Warfare görevinde uçağın silahını kullanıyoruz. Burada binaların üstündeki roket atarları ve düşman tanklarını yok edeceğiz dikkatli olun her yerden roket atar çıkabilir. Uçakta yere ilk defa indiği zaman biz aşağıya inmiyoruz. 2. defa indiği zaman biz iniyoruz ve adamlarımızı takip ederek ilerleyelim. Adamları temizledikten sonra helikopterimiz gelecek hemen ona binerek makineli silahın başına geçelim.

Biraz ilerledikten sonra uçağın vurulduğunu göreceksiniz, uçağın pilotu yaşıyor ve bizde aşağıya inerek onu alacağız. Yalnızca 1.30 dakikamız var. Bu dakika içerisinde uçağın yanına giderek pilota bakarak “F’’ tuşuna basın ve pilotu sırtınıza alın. Sonra uçağa binin ve gelen adamları vurun. Uçak havalandıktan sonra nükleer bir patlama olacak ve uçağımız düşecek. Bu uçak düştükten sonra bir demo girecek bu demodan sonra adamı biz yönlendireceğiz. Etrafta canlı bir şey yok her yer yıkık dökük bizde uçaktan inerek etrafa bakınarak ilerleyin ve bir süre sonra adam yere yığılacak ve görev bitecek.

Cod4 Tam Cozum 3

Safe House: Bu Call of Duty 4 görevimiz haritada belli olan bütün evleri taramak ve en son evde Khael Al-Asad’ı bulacağız. Bu adamı ararken köpeklere adamlara dikkat edin elinizden geldiği kadar hızlı olun evlere girerek bütün katları dolaşın ve temizleyin son eve gelince oradaki adamları öldürün ve olanları izleyin. Burada Al-Asad dayak yerken çalan telefondaki adamı kaptan tanıyor. Bu görev bitti, yeni görevimize geçelim.

15 Yıl öncesine gidiyoruz...

All Ghillied Up: Burada sadece kaptan MacMillan ve biz varız. Görevimizde Imran Zakhaev’i öldürmek. İlk başta kaptanı izleyerek ilerliyoruz. Kaptanın durduğu yerde sizde durun, kaptan adamları görecek ve size herhangi birisini öldürmeniz isteyecek. Onları öldürdükten sonra kaptanı takip ederek ilerleyin, kaptan duracak. Kaptanın durduğu zaman biraz bekleyeceksiniz kaptan bir şeyler söyleyecek ve geri doğru gideceksiniz.

Pencerenin yanına geldiğiniz zaman kaptan içerde iki kişinin olduğunu ve birisinin dışarı çıktığını söyleyecek. Sonra binanın köşesine geleceksiniz ve kaptan duracak sizde durun olduğunuz yerde çünkü adam bir süre sonra içeri girecek. Adam içeri girdiği zaman kaptanı izleyin, mezarlıktan geçtikten sonra bir düşman helikopteri gelecek ve sizde duvarın gölgesinde diz çökerek bekleyeceksiniz.

Helikopter gittikten sonra kaptan ilerlemeye başlayacak ve boruların üstünden atladıktan sonra yere yatın. Boş bir araziye geldiniz ve düşman askerleri araziye dağılmış bir şekilde ilerliyorlar. Sizde yere yatın ve adamlara, tankın altında ezilmeden onların ruhu bile duymadan sürüne sürüne ilerleyin ve adamları geçtiğiniz zaman bekleyin. Kaptan gelecek ayağa kalkacak ve onu izleyin. İki tane adam bizim adamlarımızın cesetlerini su birikintisine atıyorlar. Bunların sol tarafında iki tane adam etrafa bakınıyorlar. O adamlar diğer adamların yanından uzaklaştıkları zaman ikisini de tek atış yaparak öldürün.

Kaptanı izleyin bir yerde durarak cesetleri atan adamlardan birini seçecek sizde bir tanesini seçerek öldürün. Kaptanı izleyin konteynırların gölgelerinden ilerleyin. Kaptan durduğu zaman sizde arkanızı dönün kaptan sağ taraftan gelen adama silah ile vurarak bayıltacak ve sizde kaptanın yanına gidin. İlerlediğiniz zaman kaptan tekrar duracak ve karşıya geçecek, sağ taraftan gelen adamı vuracak sizde kaptanın yanına gidin ve kaptan “Shhhhh’’ diyecek olduğunuz yerde kalın.

Kaptanın baktığı yerde adamlar ve sizde yere yatarak kaptanın arkasından konteynıra girin. Burası biraz heyecanlı kaptan kapaklardan birisini açacak ve bekleyecek. Koşmaya başladığı zaman sizde koşun arkasından onun durduğu yerlerde durun ve son olarak arabaların altına sürünerek girecek ve ilerleyeceksiniz. Arabalar bittiği zaman iki araba daha gelecek onların altında da sürünerek ilerleyin arabalar bittiği zaman olduğunuz yerde kalın ve kaptanın ilerlemesini bekleyin. Kaptan biraz konuştuktan sonra ilerleyecek onu takip edin.

Bir apartmanın önündeki duvarın yanına gelince duracaksınız size binanın merdivenlerinin 4. katında bir sniper olduğunu söyleyecek ve sizde onu bir zahmet kafasından vurarak öldürün. Adam öldükten sonra kaptanı izleyin, kaptan bulunduğunuz binanın karşısındaki binaya pencereden geçecek sizde onu takip edin. Bir köpek havlayacak ve kaptan duracak ve köpek pencereden çıkarken onu vuracak. İlerlemeye devam... Kaptan binadan çıkınca yine duracak bir köpek cesedi yiyor. Bu köpeği öldürmeden solundan solundan yavaş yavaş ilerleyerek geçeceksiniz ve bölümün ilk yarısı bitecek...

Oyuna geldiğiniz zaman önünüzde mükemmel bir sniper bulunmaktadır, sizde bu silahın başına geçerek fotoğraftaki adamı vuracaksınız. Silahın zumunu “W ile ileri Sile geri’’ alabilirsiniz. Adamı vurmak kolay fakat bir sorunumuz var... Hava rüzgârlı bu yüzden silah istediğimiz yere gitmeyebilir. Neyse adamımız geldiği zaman paraları çıkartacak ve orada bir bayrak var bu bayrağa bakarak rüzgârın nereye doğru estiğini görebilirsiniz. Adamı vurmayı başardıktan sonra bir helikopter gelecek, helikopteri kullanan adamı da vurun ve tabana kuvvet kaptanın peşinden gidin ve ipe tutunun aşağıya inin.

Sonra kaptanı izlemeye devam edin. Bir binaya gireceksiniz bu bina da iken adamlar gelecek sizde sağ taraftaki kapıya clymore yerleştirin ve gelen adamlar havaya uçsun dışarı çıktığınız zaman helikopter gelecek ve kaptan onu düşürecek. Uçak kaptanın ayağını kesecek ve yürüyemeyecek, bizde onu “F’’ tuşuna basarak sırtımıza alacağız. Adamlar geldiği zaman onu yere bırakın adamları öldürün ve ilerleyin. Adamları temizledikten sonra apartmana girin ve ilerleyin köpek çıkacak kaptanı bırakarak köpeği ve içerdeki adamları temizleyin sonra kaptanı sırtınıza alarak ilerleyin.

Dışarıya çıktığınız zaman hemen karşınızdaki binaya girin ve sağ taraftan ilerleyin haritayı kontrol haritada dost olarak köpekler gözükecek onlara dokunmadan havuzun etrafından ilerleyerek aşağıdaki iki adamı öldürün ve gidilmesi gerek yere gidin. Görev yeri değişecek ve sarı bir yer yanacak kaptanı oraya bırakın ve clymoreları adamların size ulaşmalarını engelleyecek yerle kurun ve bekleyin. Arkadaşlarımız uçakla gelecekler fakat onlar gelene kadar biz ve kaptan ölmemeli gelen adamları öldürün, uçak geldiği zaman uçağa binin ve görevimiz tamamlanmıştır.

Al-Asad öldükten 8 saat sonra...

Heart: Kaptanı izleyelim ve durdukları yerdeki adamlara ateş etmeyin bekleyin. Büyük bir patlama olacak ve o patlamadan sonra adamları vurmaya başlayın. Adamların sayıları artınca geriye çekileceğiz ve orada adamları durdurmaya çalışacağız ve yine başarılı olamayacağız. Haritadaki evin ikinci katına çıkarak pencere kenarlarındaki C4leri alın ve patlatın sonra kaptanı izleyin çiftliğin içinden boza koyu alın ve tanklara kilitlenerek yok edin.

“7’’ye bas komutu geldiği zaman basın ve sarı göstergeyi adamların sürekli geldikleri yere tutun. F16lar gelecek ve orayı bombalayacak. Bizde görev yeri değiştiği zaman 3dakika içersinde oraya gitmeliyiz. Giderken adamları öldürmeyi unutmayın, gelmemiz gereken yere geldiğimizde helikopter gelecek ve helikoptere binin görevimiz bitmiştir.

The Sins Of The Father: Burada ilk başta elimize bir sniper veriliyor. Adamları izleyerek gidin ve bir çöp tenekesi göreceksiniz onun tepesine çıkarak kulenin içindeki adamları öldürün. Sonra diğer bütün adamları öldürdükten sonra görev tamamlanıyor.

2 saat sonra...

Herkes düşmanların kıyafetlerini giyiyoruz ve Zakhaev’in oğlunun gelmesini bekliyoruz. Oğlu bir konvoy ile birlikte geliyor ve duruyorlar. Zakhaev hariç diğer bütün adamları öldürün ve Zakhaev kurnazlık yaparak kuleye çarpacak ve bizi düşürecek. Zakhaev kaçmaya başlayacak. Biz ve Griggs Zakhaev’in peşine düşeceğiz, onun peşine takıldığımız zaman dikkatli olun köpekler ve adamlar çıkıyor.

Zakhaev adamlarının yanına geldiği zaman etrafındaki bütün adamları öldürün, Zakhaev tek başına kalacak ve bizim grup yavaş yavaş üstüne gitti zaman kaçmaya başlayacak. Bizde Zakhaev’in ona göre sağ tarafındaki aralıktan ilerleyeceğiz. Orada köpekler gelecek onlardan kurtulun ve ilerleyin. 3 adam var onları öldürün ve sağ taraftaki evin içinde adamlar var oraya girerek onları öldürün.

Aşağıya indiğiniz zaman sağınızdaki evin yanındaki boşluktan ilerleyin oradaki adamları öldürdükten sonra park alanına geliyoruz burada patlamış bir arabanın yanına saklanın makineli bir adam pencerede duruyor gitmeye çalışırsak bizi öldürüyor. O yüzden helikopteri bekleyin helikopteri orayı temizlediği zaman içeri girin. Her kattaki adamları öldürerek ilerleyin ve son kata geldiğiniz zaman V.Zakhaev silahı elinde köşeye sıkışmış durumdadır. Kaptanın yanına gidin ve kaptan bize silahı almamızı söyleyecek ve bizde almaya giderken Zakhaev silahı ateşleyecek, yavaş çekimde ölüşünü göreceğiz ve görevimiz tamamlanmış bulunmaktadır.

Cod4 Tam Cozum 4

Ultimatum: Burada görevimiz Griggs’i bulmak. Biz sadece kaptanı izleyelim ve önümüze çıkan adamları öldürelim. İlerlerken bir araba gelecek o arabadan inen adamları öldürün ve ilerdeki fenerli adamları da öldürün, kaptanı izleyin ve eve girin evin içini iyice temizleyin hiçbir adam kalmasın. İçerdeki adamları temizledikten sonra alt kata kaptanın yanına inin. Kaptan kapıyı açtıktan sonra dışarı çıkın dışarıdaki adamı tek atışta öldürün ve merdivenlerden inin çıktığınız evin sağ tarafında bir adam var onu da görünmeden tek atışta öldürün ve kaptanı izleyin.

Diğer eve girince ikinci kata çıkın ve gaz kapıya bomba koyup açacak içerdeki adamı öldürdükten sonra Griggs’in arkasına giderek ellerindeki ipi kesin ve Griggs’i serbest bırakın. Sonra dışarı çıkınca elektrik direğine doğru ilerleyin düşman helikopterleri gelince yere yatın gidince kalkıp elektrik direğine C4leri yerleştirin ve patlatın sonra Gaz telleri keserek yok açacak onlarla beraber ilerleyin.

Gaz izleyin ve etraftaki bütün adamları temizleyin ve ilerleyin. Dikkatli olun tek başınıza ilerlemeyin adamlar bazen bir anda toplu bir şekilde çıkabilirler. İlerledikçe önünüze adam çıkacak bu yüzden dikkatli olun ve en sonunda adamlar kamyon ile gelecekler sizde kamyondan inen adamları ve etraftaki adamları öldürünce kamyonun olduğu yerin soluna doğru giderek sniper grubu ile buluşun. Büyük bir patlama olacak ve başka bir yere gideceksiniz oraya gelince görevimiz tamamlanacak.

All In: Bu Call of Duty 4 Modern Warfare bölümü diğer bölümün devamıdır. Bu sefer işimiz biraz daha zor çünkü bir tanka C4 yerleştireceğiz. Ama elimizde sis bombası var bu sis bombasını kullanarak tanka yaklaşıp C4ü yerleştirmeniz daha rahat olabilir. Tanka C4ü yerleştirdikten sonra bizim grubu izleyin ve durduğunuz yerdeki bütün adamları öldürdükten sonra gruptan birisi büyük tel kapıyı patlatacak ve içeri gireceksiniz. İçeride size bir sürpriz var bu sürpriz tanklar... İçeride iki tane tank var bu tanklara C4 yerleştirerek patlattıktan sonra istenilen yere gidin ve bekleyin. İki kişi telleri kesecek ve siz orada bekleyin.. Telleri kestikten sonra bekleyin ip çıkınca ipe tutunun ve aşağıya inin görevimiz tamamlanmıştır.

No Fighting In The War Room: Arkadaşlar burada Griggs veya kaptanı izleyin. Havalandırma borusundan tuvalete ineceksiniz oradan ilerleyin. Tuvaletten çıktıktan sonra düşmanların geldikleri yola doğru ilerleyin. İlk barikatta adamları rahatlıkla öldürebilirsiniz fakat ikinci barikatta adamlar önümüzü kutularla birlikte kapatmışlar. Bu yüzden sağdaki veya soldaki kapıdan girerek ilerleyin. Oralardaki adamları öldürdükten sonra ilerleyin ve önünüze gelen bütün adamları öldürün. Sonra kaptan siz ve Griggs bir odaya gireceksiniz burada hiçbir yere gidemeyeceksiniz sadece bekleyeceksiniz.

Karşınızdaki büyük kapı açıldığı zaman içerideki bütün adamları öldürün ve oradaki aşağıya inen merdivenlerden inin ve biraz bekleyin. Duvarda C4 yerleştirmek için yer çıkacak oraya giderek C4ü yerleştirin ve patlatın sonra içeri girin ve içerdeki adamları öldürün. İçerisini temizledikten sonra dev ekranın karşısındaki ikinci bilgisayarın başına gelerek “F’’ye basılı tutarak kodu girin ve ekrana bakın. Imran Zakhaev kaçıyor şimdi onun peşine düşeceğiz. Kaptanı izleyin önünüze çıkan bütün adamları öldürün ve depodaki adamları da öldürdükten sonra görevimiz tamamlanmıştır.

Game Over: Arkadaşlar buranın ne olduğunu artık görevin isminde anlayabilirsiniz, artık oyunumuz bitiyor. Şimdi bir arabadayız ve arkamızdan düşman arabaları geliyor bu arabaların arkasındaki adamları vurarak ilerleyin. Sonra bir helikopter gelecek bu helikopteri sağ tarafınızdaki boza koyu alın ve sol tarafınızda gelen helikopteri vurmaya çalışın. Fakat ne kadar da uğraşsanız bu helikopteri vuramıyoruz.

Neyse arkamızdan gelen arabadan birisi benzin taşıyan kamyonete çarpacak ve alevler çıkacak artık arkadan bir araba gelmeyecek, fakat helikopter önümüze geçerek köprüyü yıkacak ve arabalar çarpışacak. Bu çarpışmadan sağ olarak kurtulacağız fakat köprü yıkılıyor bu yüzden kaptan nereye giderse onu izleyin. Yıkık yerden kurtulduktan sonra karşınızdan bir sürü asker gelecek bunları öldürün ve bir müddet sonra helikopter füze ile bizleri vuracak ve herkes yere yığılacak. Griggs bizi tutarak çekecek fakat onu vuracaklar.

Karşıdan iki adam ve Imran Zakhaev geliyor. Zakhaev Gaz’ın kafasına sıkarak öldürecek diğer askerleri de diğer arkadaşlarımızı öldürecek, bize doğru gelirlerken onların helikopterlerini Kamarov’un takımı yok edecek ve Zakhaev ve adamlarının dikkatleri dağılacak. Bizim adam kaptana bakacak ve kaptan bize silahı atacak silah elimizde Zakhaev ve adamları bize dönüyorlar bu yüzden elinizdeki silahın mermileri ile onları öldürün. Görevimiz tamamlanmıştır.

Mile High Clup: Bu bölümden sonra Credits bölümünü geçmeyin bekleyin credist bölümü bittikten sonra bir bölüm daha gelecek o bölümde ise sadece yapmamız gereken 3dakika içerisinde adamları öldürerek VIP’i kurtarmaktır. Son yere geldiğiniz zaman bir düşman askeri bir rehineyi tutuyor 5saniye içerisinde rehineyi vurmadan adamı öldürmelisiniz. Adamı vurup rehineyi kurtardıktan sonra birisi kapıya C4 yerleştirecek ve kapı patlayacak aşağıya atlayın ve görev tamamlanmıştır.

Oyunla Kalın: Bu görevden sonra Ana Menüde Arcade Mod ve Options Menüsünde Cheats Mod açılmıştır.

Cod4 Tam Cozum 5

 
Gönderildi : 9 Nisan 2012 08:25
Avatar Veteran Soldier
(@sinyal)
Gönderiler: 75
Uzman Çavuş
 

Bu yazımda sizlere Call of Duty 4 oyunundaki silahlar hakkında bazı bilgiler aktaracagım. Her sınıf ve silah hakkındaki artılar ve eksileri belirtip, silah secmenizde yardımcı olmayı umuyorum.

ASSAULT

AK 47

Cod4 Ak 47

Assault klasmanının en popüler silahı diyebiliriz. İyi bir rof u (rate of fire) ve buna oranla çok güclü bir silah. kısa veya orta mesafede kafaya ya da gögüse gelecek 2 kursun ile rakibi öldürebilmek mümkün. Bu silahın baska bir özelligi de uzak mesafeye atıs gerceklestirdiginizde diger assault silahlarına göre daha cok zarar veriyor. Iron sight diye tabir edilen, aim almamıza yardımcı olan "zoom" kısmı diger silahlara nazaran daha kücük oldugundan fazla rahatsız edici değil. Tabiki bu da uzun mesafeli atıslarda rakip daha kücük görünürken cok büyük bir rahatlik saglıyor. Silahın geri tepmesi ise bol antrenman ve calısma ile kontrol altına alınabilir. 30 mermilik sarjörü ile de duvar arkalarından rakibi yaralamak ya da öldürmek de diger silahlara göre büyük bir avantaj saglıyor.

M-4

Cod4 M4
AK47 ye göre belirgin 2 farkı olan bu silahin ilk önemli farkı mermi basına verdigi hasarın daha az olmasıdır. Özellikle duvar arkasından ates edildiginde AK47 nisbeten cok daha az hasar vermektedir. Rof un daha iyi ve recoil (geri tepme) in daha az olması ise bu silahın en büyük avantajları. Bu iki avantajla birlikte AK47 gibi cok güclü bir silahla baş edebilecek düzeyde. Diger bir dezavantajı ise iron sight ın cok büyük ve görüsü engelleyici olması. Aim aldıgımızda muhtemelen yakın rakipleri görememe ihtimalimiz artıyor. Ancak AK47 ye göre orta mesafede daha basarılı bir silah oldugunu söyleyebilriz.

M-16

Cod4 M16
M-4 ile neredeyse aynı olan silahın temel bazı farklılıkları mevcut. M-4 ile mermileri ve sarjörleri anı tip öncelikle. Yerdeki M-4 ün üzerinden gecerek M-16 nıza mermi alabilirsiniz. En öenmli fark ise tek seferde 3 mermi atabilmesidir. FPS oyunlarında burst diye gecen bir atıs sitiline sahiptir. Ancak bu burst atısların arasında belli bir zaman farkı vardır. ilk burstten sonra ikinci burst ü atabilmek belirli bir beceri ve senkron gerektirmektedir. Uzak ve orta mesafede etkili olan bu silah yakın mesafede ise bazı dezavantajlar getiriyor. Crosshair i büyük oldugundan aimsiz atıslarda kacırma olasılıgı rakibi yükseliyor, aynı zamanda atıslar arasındaki zaman farkı da rakibi öldüremeden öldürülme riskini arttırıyor.

G36

Cod4 G36
Profesyonel ortamda oyun içinde daha az kullanılan bir silah. Aim alındıgında iron sight M4 teki gibi görüsü engellemektedir. Rof u M4 den daha azdır yani saniyede attıgı mermi sayısı daha azdır. Ayrıca M4 e göre hasar verme özelligi daha zayıftır. Her ne kadar assault sınıfında yer alsada uzun mesafede cok basarısız bir silah olarak göze carpıyor. Recoilde oldukca belirgin ve konrol edilebilmesi AK47 ye göre daha zordur. M4 ve AK47 silahlarının yanında oldukca zayıf kalan bu silah en üst seviyedeki oyuncular tarafından tercih edilmemektedir.

MP44

Cod4 Mp44
CoD 1,2 ve 4 te olan bu silah ise oyunun normal modunda son level de cıkmaktadır. Ancak competitve gaming için saka gibi bir silah denebilir. Yakın mesafede duvar arkasından bile cok öldürücü olan bu Assault sınıfı silah, uzak mesafede ise oldukca kullanımı zordur. Geri tepmesi ise diger silahlara göre cok cok fazladır. Dolayısıyla önemli maclarda kullanımı cok nadir olmakla beraber zevk içinse kullanılabilir.

G3

Cod4 G3
Silahın tek atıs özelligi yakın mesafede diger otomatik silahlara göre acık bir dezavantajdır. Ölmeden yeteri kadar atıs yapabilmek oldukca zordur. Diger yandan uzak mesafe içinse profesyonel ellerde cok basarılı bir silah olabiliyor. 2 mermide öldürebilen bir silah olan G3 ü etkili kullanabilmek için seri ve senkronlu olarak parmagımızı calıstırmamız gerekiyor.

M-14

Cod4 M14
G3 ile cok benzer olan bu silah orta ve uzak mesafede cok basarılı olmasına ragmen recoil nedeni ile tercih edilmemektedir. İnanılmaz bir geri tepmeye sahip bu silah gögüse gelebilecek 2 mermi ya da kafaya gelebilecek tek mermi ile ölüm sacabiliyor. Ancak yakın mesafede yine G3 gibi cok kötü bir performansa sahip. Buna ek olarak da kullanacaksanız eger susturucu takmanızı öneririm, zira cok gürültülü bir silah.

Gelelim submachine gun kısmına. Kısaca SMG olarak adnlandırılan bu grup CoD4 ü CoD4 yapan silahlardan olusmakta. Hızlı oyuna yönelik üst düzey silahlar bu kısımda.

Aku74

Cod4 Aku74
Tecrübe ile kontrol edilebilen recoili sayesinde 10m içindeki düşmanı birkac saniye içerisinde öldürebilmek mümkün. Oyunun default halinde bu silah ile sniperi uzak mesafeden bile 3-4 atışta vurmak mümkündü. Ancak cıkarılan son modda bu ortadan kaldırıldı. Orta mesafe ve uzak mesafede ki damage i düşürüldü. Iron sight da görüşü engelleyecek bir yapı yok. Tecrübe kazanana kadar yapılması gereken tek şey düşmana yeterince yaklasıp sarjörü düsmanın üstüne bosaltmak.

MP5

Cod4 Mp5
Aku74 e cok benzeyen bu silah 2 yönüyle ondan ayrılmaktadır. Verdigi hasar ve duvardan verdigi hasar aku74 den farklıdır. Özellikle aku74 e göre duvardan geçtiginde verdigi hasar cok kücük kalmakta bu yüzden de popülerliği düşüktür. Call of Duty 4 ün genel yapısı itibariyle duvarları kullanabilmek cok önemli. Bu yüzden de duvar tarama cok önemki bir noktada. Özellikle dar koridorlu, bol ince duvar ya da  metalli haritalarda bu farka oldukca ihtiyac duyulmaktadır. Aku74 e göre ilk mermilerden sonra isabet oranı düşmekte. MP5 ile uzun süre oynarak ancak kontrol edilebilirlik kazanılabilir.

Mini-Uzi

Cod4 Mini Uzi
MP5 ve Aku74 e göre daha yakın mesafede etkili olan bu silah, daha fazla mermi taşımakta. Üstelik fire of rate i bu 2 silaha göre cok yüksek. Recoil ise diger 2 silaha göre dezavanta yaratmakta. Silahın baska bir + sı da, bu silahla cok daha hızlı hareket edebilmenizdir. Ancak bu silah maclarda neredeyse hiç tercih edilmemektedir. Assault sınıfındaki MP44 te kullandıgımız tabirle, saka silahlardan biridir.

Oyunun cıkısından bu yana tek kullanılan smg Aku74 silahıdır. Daha isabetli, daha güçlü. Kısacası secmek için başka alternatif bırakmıyor.

 
Gönderildi : 21 Nisan 2012 23:44
Avatar Veteran Soldier
(@gangster)
Gönderiler: 340
Teğmen
 

Call of Duty 4 silahlar ve perklerle ilgili detaylı açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Call of Duty 4 Perk Listesi:

Call of Duty 4 Perk 1:

C-4x2: 2 adet C4 patlayıcı taşımak için.
Special Granade x3: 3 adet Flash veya Stun Grenade taşımak için.
RPG-7 x2: Roket atar ve 2 roket taşımak için.
Claymore x2: 2 adet mayın taşımak için.
Frag x3: 1 yerine 3 el bombası taşımak için.
Bandolier: Tüm silahlar için ekstra mermi taşımak için.
Bomb Squad: Düşman patlayıcılarını duvarların arkasında da olsa farkedebilmek için.

Call of Duty 4 Perk 2:

Stopping Power: Mermilerin hasarını arttırmak için.
Juggernaut: Enerjiyi arttırmak için.
Sleight of Hand: Daha hızlı şarjör değiştirmek için.
Double Tap: Silahın mermi atış hızını arttırmak için.
Over Kill: 2 tane Primary weapon taşıyabilmek için.yani iki adet silah taşımak.
UAV Jammer: UAV radarda görünmemek için
Sonic Boom: Patlayıcıların hasarını arttırmak için.

Call of Duty 4 Perk 3:

Extreme Conditioning: Daha uzun mesafe koşabilmek için.
Steady Aim: Dürbünsüz atışlarda daha dengeli atış yapabilmek için.
Last Stand: Ölmeden önce yerde yatarken 15 saniye düşmanlarınıza tabancayla ateş edebilmek için.
Martyrdom: Ölürken el bombası bırakabilmek için.Bu özelliği kullanmanızı tavsiye etmem
Deep Impact: Mermilerin daha derine gitmesini sağlamak için.duvar arkasındaki düşmanı vurmayada yarar
Iron Lung: Daha uzun süre nefesi tutabilmek için.sinip olan arkadaşların perki
Dead Silence: Yürürken daha az ses çıkarmak için.
Eavesdrop: Rakip takımın telsiz konuşmalarını duyabilmek için.

Call of Duty 4 Silah Listesi:

Side Arms:
Desert Eagle
M 1911.45
M 9
USP .45

Sub Machineguns:

AK74 u
Mini-Uzi
MP5
P90
Skorpion

Light Machineguns:

M249 S.A.W.
M60e4
RPD
Shotguns:
M 1014
W 1200

Assault Rifles:

AK-47
M14
G36c
M 16A4
M4
MP44

Sniper Rifles:

Barrett .50 Cal.
SVD
M21
M40A3
R700

Explosive Arms:

C4
Claymore
Flashbang
Frag Grenade
Smoke Grenade
Stun Grenade
RPG

Call of Duty 4 Silah Eklentileri:

Red Dot Sight: Silahınıza lazerli dürbün özelliği ekliyor. Böylece hedefi vurmanız kolaylaşıyor.
ACOG Scope: Silahınıza Red Dot Sight'dan çok daha uzağı gösteren bir dürbün ekliyor.
Silencer: Silahınıza susturucu ekliyor.
Greande Luncher: Silahınıza bomba fırlatıcı ekliyor.ama bu özellik türk servurlarında yasak
Front Grip: Light Machine Gun ve Shotgun'lar içine olan bu eklenti silaha denge sağlıyor.

Cod4 Oyun Rehberi

 
Gönderildi : 10 Mayıs 2012 18:28
Avatar Veteran Soldier
(@administrator)
Gönderiler: 2908
General Admin
 

Cod4 Modern Warfare Favori Silah

Call of Duty 4 oyununda en çok kullandığınız silah ve eklentileri nedir arkadaşlar? Ben 2003'ten bu yana alışkanlıktan olsa gerek 😀 genellikle MP44 kullanırım, peki sizler?

 
Gönderildi : 29 Temmuz 2012 22:34
Avatar Veteran Soldier
(@gangster)
Gönderiler: 340
Teğmen
 

m4 carbine+Sleight of Hand+Extreme Conditioning+Bandolier
Desert Eagle

bu grup çok kişiyi bezdirdi   

                        ::) ::) ::)

 
Gönderildi : 29 Temmuz 2012 22:50
Avatar Veteran Soldier
(@marksman)
Gönderiler: 294
Teğmen
 

mp5+desert eagle 😀

 
Gönderildi : 30 Temmuz 2012 12:10
Avatar Veteran Soldier
(@highflyer)
Gönderiler: 77
Uzman Çavuş
 

rpg 😀 buda çok kişiyi bezdirdi 😀

 
Gönderildi : 30 Temmuz 2012 16:45
Avatar Veteran Soldier
(@gukkan)
Gönderiler: 113
Astsubay
 

favori p90+uav jammer+3x frag+steady aim ama mp5 ve ak74u'yu da severim.

 
Gönderildi : 1 Ağustos 2012 02:47
Avatar Veteran Soldier
(@shark_bf_2)
Gönderiler: 7
Onbaşı
 

mp5 diye koyduğun hk33 yalnız

 
Gönderildi : 14 Ağustos 2012 23:54
Avatar Veteran Soldier
(@gangster)
Gönderiler: 340
Teğmen
 

bence sen yanlış görüyorsun bu yeni nesil mke'nin üretimi olan mp5 😀

 
Gönderildi : 15 Ağustos 2012 02:46
Avatar Veteran Soldier
(@kokocan)
Gönderiler: 92
Uzman Çavuş
 

şarjörü nniye geniş öyle mp5 in hakketten:)
7.62 ye mi döndü:D

 
Gönderildi : 15 Ağustos 2012 16:21
Avatar Veteran Soldier
(@tolga1453)
Gönderiler: 6
Onbaşı
 

Herkese iyi günler. Konuyu açma sebebimi belirteyim öncelikle... Call of Duty 4 Modern Warfare favori perkleriniz? Geçen gün server da oynarken büyük ihtimal yeni olan bir arkadaşımızın perk hakkında yardım istemesiyle aklıma geldi. Dedim madem bu konu hakkında bazı arkadaşlarımızın kafalarında soru işaretleri var bende kendi kullandığım perkleri ve silahları yazayım. Umarım yararlı bir paylaşım olur. Siz okuyanlarda fikirlerinizi ve kullandığınız silah perk kombinasyonlarınızı yazarsanız konu daha bir güzel olur diye düşünüyorum ve soyunuyorum konu hakkında görüşlerimi yazmaya.

Öncelikle size perkleri tanıtayım...

|| Call of Duty 4 Modern Warfare PERK 1 ||

*C4 x 2 --> 2 tane c4 verir. Bunları 5'e basıp sağ tuş ile atar sol tuş ile de patlatırsınız.

*Special Grenades x 3 --> Special granade bölümünden seçtiğiniz bombadan 3 tane verir. (Smoke dan alamazsınız. stun veya flash dan alabilirsiniz.)

*RPG x 2 --> 2 tane roket atar verir. Helikopteri patlatabilir veya oyuncuları öldürebilirsiniz. 5'e basıp rpg yi kullanabilirsiniz.

*Claymore x2 --> 2 adet sensörlü mayın verir. Genelde sniper kullanan arkadaşlar alır bunu arkalarına sızma yapıp da bıçak falan atmasınlar diye. 5'e basarak mayını alır ve yere kurarsınız. Rakip adam onu bomba veya mermi ile patlatmadan sensörüne (kırmızıya) gözükürse patlar ve juggernaut yoksa öldürür. Rakibin bu mayınları duvar arkasından veya uzaktan farkedebilmesi için birazdan açıklayacağım bomb squad ı perklerine eklemesi gerekmektedir.

*Frag x 3 --> 3 adet el bombası verir.

*Bandolier --> Tabanca ve ana silahınıza ekstra şarjör ekler.

*Bomb squad --> Yukarıda da bahsettiğim gibi rakibin yere kurduğu mayınları (claymore'ları) fark etmeye yarıyor. Bu genellikle sd de güzeldir search and destroy yani cs gibi bomba kurup çözmede çünkü etkili yöntem olarak bir yere pusup claymore kuruyorlar bomb squad ile claymoreleri ölü kafa iskeleti şeklinde duvardan bile görebilirsiniz.

|| Call of Duty 4 Modern Warfare PERK 2 ||

*Stoping Power --> Bu da özellikle sniper'da iyidir. Özellikle hardcore olmayanlarda. Rakipte juggernaut olursada büyük ihtimalle, bazen kaçırsada, tek mermide alır. Taramalıda falanda daha az mermide düşmanı öldürmenizi sağlar.

*Juggernaut --> Bu ise ekstra candır. Mesela rakip sizi vurduğunda hardcore ise sniper genelde tek mermide alır. Hardcore değilse normalde adamda stoping power varsa bile ölmeme şansınız olur. Hatta bazen adamda kırmızı artı çıkıyor vurunca işte o juggernaut.

*Sleight of Hand --> Buda hızlı şarjör değiştirmenizi sağlar.

*Double Tap --> Bu ise teklilerde işe yaramayan taramalılarda ise daha hızlı mermi atmasını sağlayan perktir genelde ak47 ile alırım ben bunu çünkü biraz yavaş atar mermileri AK47.

*Over Kill --> 1 ana silahtan sonra tabanca yerine bir ana silah daha alırsınız ( fakat skin, desen yapamazsınız ama eklentileri ekleyebilirsiniz. (red dot sight, grip, silencer, grenade launcher, acog)

*UAV Jammer --> Rakip sizi radarda (kırmızı nokta olarak) göremez.  (Bu perkle ilgili hala kafamda soru işaretleri var. Acaba susturucu olmadan ateş edersek görünüyor muyuz. Susturucu takıp ateş edersek hiç mi görünmüyoruz bunu bende tam çözemedim...)

*Sonic Boom --> Buda bombaları daha kuvvetli yapıyor.

|| Call of Duty 4 Modern Warfare PERK 3 ||

*Extreme Conditioning --> Daha uzun menzilli koşmanızı sağlari

*Steady Aim --> Sağ tıklayıp nişan almadan, normal atışlarda, silahın daha az sekemsini sağlar. Mermiler daha düz bir doğrutuda gider yani.

*Last Stand --> Türk serverlarının çoğunda yabancılarınkinde ve bizim CodturkiyeTDMde de(orada oynadığım için iyi biliyorum) yasak olan perk. Normalde öldüğünüz zaman ölmeden tabanca ya geçer yere yatar (otomatikmen) bir yere gidemeden sağa sola dönerek ateş edebilirsiniz fakat ne silahla ne perk olursa olsun (karşıdakide sizde) 1 mermilik canınız kalmıştır sonra vurulunca ölür tekrar başlarsınız.

*Martrydom --> Öldüğünüzde yere otomatik olarak bomba bıraktıran perk. Buda CodTurkiyeTDM de yasaktır. Bunuda kullanmayınız lütfen.

*Deep Impact --> Genelde herkes bu perki kullanır. Özellikle duvardan geçirmeyen silahlara alınan perktir.

*Iron Lungs --> Sniperdan başka hiçbir silahta alınmaz alınırsa işe yaramaz, nefesinizi daha uzun tutturan perktir. Sniperda dürbünle bakınca acogdada işe yaramaz red dot sight'dada. Shift tuşu ile kullanırsınız.

*Dead Silence --> Yürürken ve koşarken çok sessiz olursunuz ve rakip sizi duyamaz. Bu perkin yanında bir de Uav jammer var ise rakibe görünmeden sessizce arkasından dolaşarak onu çok rahat bir biçimde erkisiz hale getirebilirsiniz.

*Eavesdrop --> Düşman takımın konuşmalarını takım mesajlarını görebilirsiniz "y" (takım mesajı).

Şimdi gelelim asıl meseleye. Ben hangi silahlarla hangi perki kullanıyorum.

Genelde sniper sever birisi olduğum için öncelikle M40 yani sniper listesindeki en başta olan silah...

Perk 1 kısmından Bandolier.
Perk 2 kısmından Uav Jammer tercihen Stopping power da olabilir. Ben 2 tane M40 yaptım birinde Uav Jammer diğerinde Stopping Power kullanıyorum
Perk 3 kısmından Deep İmpact

İkinci silah olarak genelde yakın temasda kullandığım Mp5+Silencer

Perk 1 kısmından Bandolier. Sonuçta çok çatışmaya girecez. Ölmemeyi becerebilirsek mermiler lazım olacak ek şarjör her zaman işe yarar.
Perk 2 Uav Jammer. Görünmezlik önemli
Perk 3 Steadly Aim. Yakın temasda olacağımız için sağ tuşla dürbün açıp taramak zor geliyor ve zaman kaybettiriyor. Bununla direk tara geç

Üçüncü silah olarak P90+silencer. Yakın temasda kullanırım. Özellikle mermi kapasitesi fazla olduğu için yakın temasda işe yarıyor. (Damage si düşük bir silah gibi geliyor bana M4a1 de öyle.)

Perk 1 kısmından Bandolier
Perk 2 kısmından Uav Jammer
Perk 3 Steadly Aim. Tercihen Deep İmpact veya Steadly Aim tercih edilebilir.

Dördüncü silah AK47+siliencer. (Sliencer keleşte birazcık daha cod4 de zaman geçirmiş kişilere öneriyorum. Double Tab da ekleyeceğimiz için ateş ederken silah fazla teptiğinden görüntü kayboluyor nişan almak zorlaşıyor. Siliencer yerine red dot alınabilir)

Perk 1 kısmından Bandolier. Bu benim vazgeçilmezim 🙂
Perk 2 kısmından Double Tab. Ak47 gerçekten yavaş ateş ediyor.
Perk 3 kısmından Deep impact alıyorum ben tabi bu değiştirilebilinir tercihen...

Bunlar haricinde pek silah kullanmam. Umarım açıklayıcı ve yararlı olmuştur. Tüm bilgileri kendi elimle düzenledim. Herkese iyi oyunlar. CodTurkiyeTDM de görüşmek üzere 🙂

Cod4 Perks

 
Gönderildi : 16 Eylül 2012 17:04
Avatar Veteran Soldier
(@arshavin01)
Gönderiler: 7
Onbaşı
 

😀 İyi açıklamışsın dejin Perkleri Bilmeyenler için yararlı olabilir ;D

 
Gönderildi : 14 Ekim 2012 22:01
Sayfa 1 / 2