Web Site Geliştirme...
 

Web Site Geliştirmelerimiz, Görüşleriniz, Önerileriniz

Sayfa 1 / 3
 
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Call of Duty Türkiye Oyun Sunucuları ve CoDTürkiye |C-TR| Klan web sitemiz üzerinde;

* Site ve sayfalarımızın genel tanıtımının yapıldığı, Call of Duty, Battlefield ve Crysis serilerine ait oyun inceleme ve haberleri, ekran görüntüleri, wallpapers, screenshots, resimler, duvar kağıtları vb. zengin görsel arşivin yer aldığı, PunkBusterSS, Serverlerimiz vb. uygulamaların barındırıldığı ve diğer tüm uygulamalara erişim için linklerin verildiği Wordpress tabanlı Ana Sayfa,

* Call of Duty serileri hakkında genel bilgilerin, oyun ile ilgili çözüm önerilerinin kısacası Call of Duty ile ilgili her şeyin bulundurulmaya çalışıldığı ve klan faaliyetlerin yürütüldüğü SMF tabanlı Forum,

Halihazırda planlı projeler arasında;

* Mobil cihaz kullanan ziyaretçilerimizin forum sayfamıza erişimlerinde kolaylık sağlaması amacıyla SMF Mobile Tema çalışması,

* Resim tabanlı slideshow çalışmaları,

* Web site giderlerinin karşılanması amacıyla değişik reklam ajanslarıyla görüşmeler yapılması bulunmaktadır.

oyun.news adresi üzerinde kurulu web sitemizin kurulum ve düzenleme çalışmalarının ilk aşamasının genel anlamda tamamlandığını düşünüyorum.

Web sitemizin görünümü, işleyişi vb. hususlarda siz değerli forum mensuplarının da görüşleri bizler için çok önemli. Bu bakımdan görüş ve önerilerinizi bildirirseniz hep birlikte değerlendirelim ve imkanlarımız ölçüsünde gerçekleştirmeye çalışalım.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Alıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 23 Mayıs 2012 20:26
Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Uzun Süre Online Olmayan, Siteye Giriş Yapmayan Üyelerimize Bu Tarz Bir Mail Hem Site Üzerinden Hem de Hotmailine Atılabilir Diye Düşünüyorum... Seneler Önce Üye Oldugum Bi Site Kaç Yıldır Uğramadıgımı Bilmiyorum Ama Göndermişler 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 23 Mayıs 2012 20:52
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Uzun Süre Online Olmayan, Siteye Giriş Yapmayan Üyelerimize Bu Tarz Bir Mail Hem Site Üzerinden Hem de Hotmailine Atılabilir Diye Düşünüyorum... Seneler Önce Üye Oldugum Bi Site Kaç Yıldır Uğramadıgımı Bilmiyorum Ama Göndermişler 😀

Eski site üzerinden tüm üyelere zaman zaman web adresi değişikliği, xfire oyuncu grubuna davet, CoDStast ve GameTube gibi yeni uygulamaların tanıtımı vb. çeşitli konular hakkında toplu e-postalar gönderiyorum. Verdiğin örnektekine benzer bir metin hazırlayabilirsen hem eski site üzerinden hem de zaman içerisinde buradan ya da junk/spam kutusuna düşmeyecekse hotmail üzerinden gönderilebilir.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 23 Mayıs 2012 22:37
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Oyun.News üzerinde kurulu bulunan SMF ve WordPress scriptlerine Wibiya Toolbar Web Uygulaması yüklenmiştir.

Böylece;

Ana Sayfa

Forum

sayfalarımızın tamamında Wibiya Toolbar etkinleştirilmiştir.

Wibiya araç çubuğu, web browserlara kurulum ya da eklenti gerektirmeyen java tabanlı ve çok kullanışlı free bir araç çubuğu uygulamasıdır. Görünüm olarak bir çok tema ve düzenleme seçeneği mevcuttur. Sitelere yüklemek için kod bilgisi gerektirmez. Ana kullanım amacı site ziyaretçilerinin ve üyelerinin siteden ayrılmadan bir çok uygulamaya erişebilmelerini sağlamaktır. Facebook, Twitter vb. uygulamalara aynı pencere üzerinden ulaşılabilir, SoundCloud favorilerine eklenen müzik parçaları dinlenebilir. Görüntülü görüşme ve chat uygulamaları mevcuttur.

Araç çubuğununa sahip olmak için sitesinden üye olunur, arzu edilen servisler araç çubuğuna entegre edilerek kaydedilir. Alınan kod web sitesine entegre edilir. Daha sonra yapılan servis değişiklikler için yeni kod almaya yani site üzerindeki kodu değiştirmeye gerek yoktur. Wibiya Toolbar sitesine login olunarak yapılan değişiklikler kaydedildiği anda siteniz üzerinde etkin hale gelir.

Aşağıdaki listeden de görebileceğiniz gibi araç çubuğuna eklenebilecek 80'e yakın uygulama mevcut. Bazı uygulamalar ise Komoona Ads örneğinde olduğu gibi araç çubuğuna yüklenmezler. Bazı servislerinden yararlanabilmek için ise ücretli versiyona yükseltme yapmak gereklidir, Integrate Your Ads / HTML, Integrate toolbar Iframe vb.

CoDTurkiye araç çubuğunda ise halihazırda şu uygulamalar yüklüdür.

Simple Text Title
Smart Share
Tweet Button
Facebook Like Button
Social Connect
Navigation Links
YouTube Video Gallery
Twitter Dashboard
Komoona Ads

Hayırlı olsun.

All Apps :

    * Donate To Japan
    By Wibiya

    Donate to help rebuild Japan in the wake of the terrible earthquake and tsunami that has led to unprecedented destruction in Japan
   
* Challenge On!
    By Come2Play

    Games! Fun and exciting 1 on 1 multiplayer and single player games for your users to play. Keep your users engaged and boost interactivity with your site.
   
* PhoneTell
    By PhoneTell

    Find any number you need, fast. With PhoneTell’s app on Wibiya, you can quickly find phone numbers for nearby businesses, national customer service numbers, people and more...
   
* ooVoo Video Chat
    by ooVoo

    Enable users to invite and video chat with friends on your website. Viral marketing at its best engaging video chat on your website.
   
* Face Reader
    By Profiler1

    Add Face Reader to your website. A Personality Analyzer that scans any face and within seconds gives a character analysis revealing the person's best or worst traits.
   
* AffinityClick
    By AffinityClick

    Target relevant products from leading merchants exactly where people are talking about them. Automatically. More clicks, more sales, higher CPC and CPM payouts.
   
* elog
    By Littlearth, Inc.

    Enable your users to take notes on your web pages, bookmark them, and capture content. Your users can then easily return to your site from their elog.
   
* Komoona Ads
    Komoona Support

    Free tool! enable your advertisers/readers to easily create or upload ads and pay for them while never leaving your page
    Contact Form With a Meeting Scheduler (vCita)
   
* vCita

    Allow visitors to contact you or directly set a meeting with you. Meet over video/phone. Optionally collect payments.
   
* Games for kids
    MyPlayYard

    Play great online games for kids, more than 2000 games online, click play and have fun.
   
* Images Interactive Player
    imonomy.com

    Enrich your content with automatically added images and a player pointing users to additional content on your site.
   
* SoundCloud
    Wibiya

    Share your hottest sounds directly on your website! Enable users to listen to your music and promote it via social media
   
* Automatic Breaking-News Video from RSS
    Wibbitz

    Automatically convert your RSS feed into an engaging video complete with music and text-to-speech narration.
   
* Pin it on Pinterest
    Wibiya

    Let users capture your website’s visual content and pin it on their pinboards with a single click!
   
* iTranslation
    Wibiya

    New inline translation - no page reload necessary! Lets you translate any page on your website into any language!
   
* Professionals In Your Area
    No Problem PPC

    Make money and enable your users to quickly find and compare qualified professionals in their area.
   
* GameTreat
    By Exent Technologies

    Treat your website visitors to a large range of flash casual games for free. Offering users a fun new way to enjoy your website and stick around longer.
   
* Facebook Subscribe Button
    By Facebook

    The Facebook "Subscribe" button lets your users follow your content, just as they would on your Facebook Profile page.
   
* Twitter Follow Button
    By Twitter

    Enable your site visitors to follow you on Twitter with a single click. Increase engagement and create a lasting connection with your audience.
   
* Facebook Send Button
    By Facebook

    Enable users to easily share the page they are viewing with selected Facebook friends and groups as a message, wall post or email in just one click.
   
* Foursquare
    By Wibiya / Foursquare

    Connect Foursquare to your website and display real time information about a specific venue such as tips, specials, "mayor", address, map & more.
   
* Contact Form
    By ContactMe

    Get more customers with the ContactMe button. When clicked, it opens a customizable form that collects contact info, turning site visitors into hot, new leads.
   
* Happy Holidays
    Wibiya

    Dazzle your site visitors with a festive happy holidays message, transforming your site into a winter wonderland. Users can Like it or Tweet about it to their friends, directly from the app.
   
* Social Ticker Pro
    By Wibiya

    Display multiple social and news sources on your toolbar to optimize user engagement. Supports facebook, twitter, RSS feeds and custom messages
   
* Online Games
    By TicTacTi

    Let your users play free games, Triple Games offers a rich game arcade packed with cool games from different genres: Classics, Arcade, Puzzle and more!
   
* Wazala
    By Wazala

    Wazala shopping cart allows you to add an online shop within your website or blog. Sell digital downloads or physical goods. Sell online today.
   
* Top Pages (real time)
    Via whos.amung.us

    Display your website's top pages in real time including page ranking, the number of online users on each page and more.
   
* Share Menu
    By Wibiya

    Enable your visitors to share, save and distribute your content through Facebook, Twitter, Email, Digg, Stumbleupon, Yahoo! buzz, MySpace and more.
   
* Social Chat
    By Wibiya

    Add a sophisticated social chat layer to your toolbar. Users can join the main chat room and start multiple private chats with users from any network on your site.
   
* Webs Chat
    By Wibiya

    Add a sophisticated social chat layer to your toolbar. Users can join the main chat room and start multiple private chats with users from any network on your site.
   
* Live Notifications V2.0
    By Wibiya

    Broadcast customizable alerts / messages on your website. Easily promote your own content or anything else to specific users on specific pages.
   
* Latest Posts
    By Wibiya

    Keep users up to date by displaying the latest posts from your site. This toolbar application includes an automatic detection of thumbnail images.
   
* Real Time Users
    Via whos.amung.us

    Display your website's stats in real time, including the number of online users, popular pages and a dynamic Geolocation user map.
   
* Website Chat
    Via TinyChat

    Create a chat room with Twitter and Facebook integration that can be entered from any page on your site. Supports video chat, voice chat and more.
   
* Twitter Dashboard
    By Wibiya

    Let your users enjoy the full Twitter experience directly from your website including tweeting, latest tweets, search and more.
   
* Photo Gallery
    By Cooliris

    Provide your readers with a comprehensive photo gallery using a Cooliris 3D Wall. This toolbar application also supports Flickr and Picasa.
   
* Search
    By Wibiya

    Add a search box with multiple search options. Let your readers search your content from anywhere on your site while increasing page views.
   
* Subscribe
    By Wibiya

    Have your users subscribe to your website's RSS feed from the site itself. Users can subscribe to multiple RSS feeds.
   
* Games Arcade
    By HeyZap

    Get 12,000+ addictive games on your website. Give your users more reasons to visit your site and increase traffic and user time on your site.
   
* Facebook Page
    By Wibiya

    Connect your Fan Page with your website using this Facebook toolbar and increase the number of fans.
   
* Random Post
    By Wibiya

    Let users to discover new content on your website and increasing your site's page views thanks to this random post button.
   
* Navigation Links
    By Wibiya

    Create a custom navigation menu or button through which users can reach your website's different pages easily
   
* Twitter Profile
    By Wibiya

    Display your full Twitter feed in real time! Users will also be able to view complete profiles and search Twitter without leaving your website.
   
* Scroll To Top
    By Wibiya

    It doesn't get any simpler than this. Click and scroll back to the top of the page with a clever slide effect.
   
* Simple Text Title
    By Wibiya

    Showcase a short title text on your wibar web toolbar.
   
* Integrate Your Ads / HTML
    Open app by Wibiya

    Add your own dynamic html component to your web toolbar and integrate ads or any feature you want with total freedom and control.
   
* Integrate toolbar Iframe
    Open app by Wibiya

    Add a customizable Iframe to your web toolbar and integrate your own components with total freedom.
   
* Custom Script Button
    Open app by Wibiya

    Create a custom button on your web toolbar that launches any script. Enable users to launch different website functions from your web toolbar.
   
* Automatic script loader
    Open app by Wibiya

    Trigger an automatic JavaScript with your web toolbar and control its timing (only if a user has been X seconds on your website).
   
* Digg
    By Wibiya

    Integrate a Digg button into your wibar web toolbar. Encourage your users to submit content to Digg or Digg available content.
   
* Smart Share
    By Wibiya / AddThis

    Boost traffic back to your site by making it easier for visitors to share your content. Includes personalized platforms per user and sharing from Images.
   
* Content Timeline (beta)
    By AllofMe

    Automatically create a visual and interactive Timeline from any RSS feed. Encourage users to browse through your website's latest content.
   
* Custom Overlay Application
    Open app by Wibiya

    Create a custom toolbar button that will open up an overlay window with any application or feature you choose.
   
* User Donation
    By Wibiya/PayPal

    Add a Donate button to your site. Encourage your users to support your favorite causes and get donations through a secure PayPal service.
   
* YouTube Video Gallery
    By CoolIris

    Create a comprehensive video gallery through a Cooliris 3D Wall. Full support for YouTube Channels, Users, Popular Feeds and Search.
   
* Twitter Lists
    By Wibiya

    Share Twitter lists on your website in real time! Users will also be able to view full profiles and search Twitter without leaving your website.
   
* Social Connect
    By Wibiya

    Connect with a variety of social networks straight from your toolbar. Users will add friends, update their statuses and tweet without leaving your website
    Toolbar Branding
    By Wibiya

    Promote yourself with a clickable logo. Embed your logo onto your web toolbar and generate more traffic to your homepage or any other page of your choice.
   
* Notifier Pro
    By Wibiya

    A great new pro web application that allows you to create multiple custom notifications, add html, advertisements and use a message bank.
   
* Project Board
    By DoNanza

    Rev up your revenue! Add a project board to your website listing paying projects your visitors can do from home, base on their skills.
   
* Facebook Recommendations
    By Facebook

    Facebook recommendations lets your users know what pages and content on your website they may like and connects them to it.
   
* Facebook Activity Feed
    By Facebook

    The activity feed will display the most recent activity on Facebook about your website. Enable your users to see what their friends are doing on your website.
   
* Facebook Like Button
    By Facebook

    The Facebook "Like" button allows your users to share your content from any page on your website to all their friends on Facebook with one simple click.
   
* Twitter @Anywhere
    By Twitter / Wibiya

    Integrate Twitter directly on your website in just one click. Seamlessly activate Twitter hover cards wherever you mention a Twitter account.
   
* FriendFeed Stream
    By FriendFeed

    Integrate your FriendFeed stream onto your website. Users will be able to view, videos, user profiles and more without leaving your website.
   
* Google +1 Button
    By Google

    Add the Google + 1 button and let people who love your content recommend it on Google search. Adding it to your pages will help your website stand out.
   
* Tweet Button
    By Twitter

    The Tweet Button will allow your users to tweet about your content in just one click as well as follow you on twitter without leaving the website.
   
* User Bookmarks
    By Wibiya

    Users can create their own bookmark links on your website and save them for easy access each time they visit
   
* Facebook Profile
    By Wibiya

    Show your latest activity on facebook to all of your website visitors. Users can see your public wall posts and send you 'friend' requests.
   
* LinkedIn Share Button

    Let users share your content through their LinkedIn networks and connections.
   
* Facebook Group
    By Wibiya

    Connects your site with any open facebook group. Become a member, view the latest activity, group members & post messages.
   
* Social Ticker Light
    By Wibiya

    Display different social and news sources on your toolbar to optimize user engagement. Supports facebook, twitter, RSS feeds and custom messages
   
* Appsfire Search
    By Appsfire

    Appsfire Search is a fun and visual way to search for iPhone and iPad apps. Search for an app and watch the matching apps slide through a hypnotic spiral.
   
* Search Predictions
    By Complitly

    Enhance your site search engine with a cool search predictions feature. Upgrade the search experience and enjoy a new revenue stream
   
* Recent Visitors (real time)
    Via whos.amung.us

    See where your visitors are coming from and what pages they are landing on using the Recent Visitors (Veteran Soldier) application.
   
* Infolinks
    By Infolinks Inc.

    Earn money from In-Text ads on your website! Infolinks places double-underline links and pays you per click.
   
* Radio Beta
    By Radio Beta

    Radio Beta allows users to find and listen to any radio station around the world easily. Save personal playlists and access them anywhere, anytime.
   
* Party Lands
    By SparkyBee

    Enriches the content and time spent on your site by connecting your users to a fun & interactive social game, enabling them to engage in social play on your site.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 4 Haziran 2012 23:07
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Forum ana sayfasından görebileceğiniz gibi yeni oyun kategorileri oluşturulmuştur. Hayırlı olsun. Tüm forum sakinleri ve klan elemanı arkadaşlarımız, ilgi alanlarındaki ve aynı zamanda forum kuralları dahilinde paylaşım yapabilecekleri oyunları bildirdiklerinde yeni kategoriler açılmaya çalışılacaktır. Teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 26 Eylül 2012 16:51
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Site ranking konusunda dünyada söz sahibi olan Alexa puan sıralamasında site sakinlerinin desteği ile daha iyi bir yere geleceğimizi düşünüyoruz.

Alexa, site kullanıcılarının görüşlerine ve site için verdikleri puana da dikkat ediyor. Alexa'ya üye olup oyun.news hakkındaki görüşlerinizi buradan yazıp sitemizi derecelendirebilirsiniz.

Ayrıca Alexa, site kullanıcılarının siteye olan aidiyetini ve sitede geçirdikleri zamanı da değerlendirmelerinde gözönünde bulunduruyor. Şu an için forum sayfasında da linki bulunan CoDTurkiye Alexa Toolbar'ımızı kullandığınızda sitemizin Alexa sıralamasını etkileyecektir.

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 13 Kasım 2012 16:49
Y@S!N
(@ysn)
Astsubay Üye

Hepsini uyguladım ve yaptım sitemiz için hayırlı olsun hemde toolbar oldukca hoşuma gitti ve faydalı oldu alexa sitesine görüsümü türkçe yazdım , yıldızları fulledim , dislike bölümü haric heryeri anladıgım kadarıyla tık yaptım ve tüm klan elemanlarımız ve üyelerimizden aynı hassasiyeti bekliyoruz . Eger bu ortamda mutluysalar ve bi şekilde bu ortamdan faydalanılıyorsa 3 dk bile sürmeyen bir işlemle sitemize destek verebilirler diye düsünüyorum kullan geç yani (sömürücü) olmaktansa paylasımcı üye olmaya davet ediyorum tüm dostlarımız üyeleri demiyorum dikkat edin dostlarımızı bu oluşumun diger forumlardan  farkıda budur.
Sitemize Biraz Daha İlgi her üyemiz için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13 Kasım 2012 22:24
Samurai
(@gangster)
Teğmen Üye

toolbarı yükledim gayet güzel ve kullanışlı.yeni sayfa açıp google amcaya danışana kadar her şey elinin altında sen tıklıyorsun o açıyor 😀
ayrıca alexa ya girip 5star verdim

CevapAlıntı
Gönderildi : 13 Kasım 2012 23:13
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Oyun.News web adresinin faaliyete geçmesine denk gelen günlerde açılan bu konuya, o günkü Alexa sıralamasını gösteren ekran görüntüsünü koymamıştık ama; dünya sıralamasında yaklaşık 15.000.000, Türkiye sıralamasında ise 136.000 civarında idik. Şu an itibariyle aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi; dünya sıralamasında 2.873.000, Türkiye sıralamasında ise 23.000 civarındayız.

Katılan arkadaşlara teşekkür eder, konu başında ayrıntıları yazılı Alexa faaliyetimize katılmalarını tüm forum sakinlerinden rica ederiz.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 25 Kasım 2012 23:49
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Tam gaz devam, bakalım nereye kadar yükselececeğiz 😀

Facebook hesabınızla ya da Alexa'ya üyeliğinizle sitemiz hakkındaki görüşlerinizi buradan bildirebilirsiniz.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 9 Aralık 2012 14:04
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Oyun.News ana sayfası Wordpress scripti üzerinde Theron Lite teması kullanılarak yeni yılda yeni yüzüyle yayın hayatına başlamıştır. Hayırlı olsun.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 22 Aralık 2012 19:09
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Bazı linklerimizin değişmesi nedeniyle CoDTurkiye Alexa Toolbar güncellenmiştir, arzu eden kullanıcılarımız yeni versiyonu indirebilirler.

Eğer CoDTurkiye Alexa Toolbar'ımızın browser'ınıza ağır geldiğini düşünüyorsanız daha light sürüm olan Alexa'nın orjinal toolbar'ını da kullanabilirsiniz. Sitemizin Alexa sıralamasını aşağıda görebilir, Facebook hesabınızla ya da Alexa'ya üyeliğinizle sitemiz hakkındaki görüşlerinizi buradan bildirebilirsiniz.

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 3 Ocak 2013 02:40
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Oyun.News ana sayfası üzerindeki Wordpress temanın yapımcı sayfasında Iphone, Ipad ve Android Mobile cihazlar için optimize edildiği belirtilmiş. Mobil cihaz kullanan site sakinlerimiz kullanıcı deneyimlerini ve varsa tema hatalarını belirtirlerse düzeltmeye çalışabiliriz. Teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 14 Ocak 2013 19:23
Veteran Soldier
(@administrator)
General Admin

Sürekli artan yükseliş grafiği ile dünya sıralamasında 700.000, Türkiye sıralamasında ilk 10.000 içerisine girerek oldukça iyi duruma geldiğimiz Alexa.com trafik rankımıza ait ekran görüntüsünü gururla sunarız 😀

Alexa.com üzerinde bulunan sitemize ait bölümde görüş yazmak için ''Write a View'' butonunun yerini bulamayan site sakinlerimiz için resim üzerine ok işareti eklenmiştir 😛

Facebook hesabınızla ya da Alexa'ya üyeliğinizle sitemiz hakkındaki görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Görüş yazarken yıldızları kullanarak puan vermeyi unutmayınız. Teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu Sahibi Gönderildi : 23 Ocak 2013 00:49
ThePro
(@thepro)
Uzman Çavuş Üye

Gerekenler harfiyen uygulandi. Herşey CodTürkiye için 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 23 Ocak 2013 03:41
Sayfa 1 / 3