Hoşgeldiniz...
Sniper Elite V2 Ön İnceleme
3

Sniper Elite V2 Ön İnceleme

Yazar: Veteran Soldier10 Nisan 2016

İlk oyunu az çok hatırlıyorum. Çünkü ismini hiç duymamıştım, ilk gördüğümde kafamda bin tane soru oluşmuştu. Oyunun kapağını yeni görmüştüm ve oyun hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Oyunu yüklediğimde şöyle 2-3 bölüm oynamış sonra da silmiştim. Ondan sonra bir daha hiç aklıma gelmedi. Ta ki 2. oyun duyurulana ve videolarını izleyene kadar. İlk oyun hiç ses seda çıkartmadan piyasaya çıkmıştı ama bu sefer 2. oyun daha ciddi reklamlarla kendisini duyurmayı başardı.

Yayımlanan videolardan gördüğümüz kadarıyla 2. oyun gerçekten kaliteli bir oyun olacakmış gibi duruyor. İlk oyunu çok az oynamış, oynadıktan sonra silmiştim ve daha sonraları aklımın ucundan dahi geçmemişti. Umarım bu oyun ilk oyunun akıbetini yaşamaz.

Hikayesi:

Sniper Elite V2‘deki ana karakterimizi OSS ajanı olan Karl Fairburne karakterini yönlendiriyoruz. Oyunun geçtiği dönem 2. Dünya savaşının sonlarına denk geliyor. Oyunun hikayesi biraz çetrefilli ve süprizlere açık bir hikaye olduğundan oyun incelemesinde değinmek istiyorum. Oyunun en gerçekçi taraflarından birisi de izlediğimiz videolardan anladığımız kadarıyla, tamamen gerçekçi bir 2. Dünya savaşının tasarlanmış olması.

Savaşın kaderini siz değiştirin…

Tanklar, silahlar ve diğer şeyler tamamen döneme uygun bir şekilde tasarlanmış gözüküyor. İlk oyunda olduğu gibi ikinci oyunda Tps (üçüncü bakış açısı) kamerasıyla oynanacak ve taktiksel öğeler ön planda olacak. Oldukça gerçekçi bir oynanışa sahip olacak oyun, bu konuda oyuncuları baya zorlayacağını düşünüyorum.

Oynanış:

Taktiksel oynanıştaki zorluklardan en önemlisi hedeflerimize suikastler düzenlemek ve oldukça zor gözüküyor. Hedefinizi beklerken burada gerçeğe uygun bir şekilde, her şeyi hesaplamanız gerekiyor. Rüzgar, yerçekimi, merminin etkisi gibi şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. En küçük bir hesaplama hatasında görevimiz başarısız olabilir. Bu şekilde oyun tam anlamıyla bir simulasyon örneği vereceğe benziyor.

Sniper Elite V2 Ön İnceleme

Sniper Elite V2’ye eklenen yeni özelliklerden birisi de “Killcam”. Yani hedefinize ateş ettiğiniz anda, kamera mermiyle birlikte hareket ediyor ve hedefin neresinden vurmuşsanız onu X-Ray cihazı gibi gösteriyor. Mesela omurgasından vurmuşsanız, omurgasının nasıl etkilendiğini gösteriyor. Bu da oyuna baya bir heyecan katmaya yetiyor.

Oyunda tabi sessiz şekilde hedefimizi vurabileceğimiz en iyi yeri de seçmemiz gerekiyor. En rahat atışı yapabileceğimiz yer, atış yaptığımız yerde düşman askerlerinin fazla olmaması ve hedefi vurduktan sonra kaçış için en uygun yer olması gerekiyor. Sniper Elite V2’da 4 kişi destekli co-op modu da var. Bu modda oyunun hikayesini 4 arkadaşınızla oynayabilirsiniz. Üstelik bu tarz oyunlarda çoklu oyuncu kısmında oldukça keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca oyunun çoklu oyuncu modları da baya zevkli olacağa benziyor. Bu tarz oyunları çok sevdiğimden uzun bir süre Sniper Elite V2’den çıkmayacağım anlamına geliyor.

Sniper Elite V2 Demo

Son Sözler:

Sonuç olarak bu tarz oyunlar fazla yok. Sniper Ghost Warrior’u çıktığı dönem ne kadar bitirmek için oyuna başlasam da yarım saat zor dayanıyordum. Geçen gün tekrar yükleyip oynamayı denedim yine sonuç hüsran. Sniper Elite ilk oyununda da bu şekilde oldu.

Araştırmalarıma bakarak söylüyorum, Sniper Elite V2 oldukça kaliteli bir oyun olacak gibi gözüküyor. Umarım yanılmam pek yanılacağımı da düşünmüyorum açıkçası. Küçük bir hatırlatma oyun 4 Mayıs’ta evlerimize konuk olacak. Bir an önce oynamak isteyenler Sniper Elite V2 demosunu aşağıdan indirebilirler. Bol oyunlu günler dilerim…

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
harun gökgöz
harun gökgöz

abi bunun sistem gereksinimlerinide yazarmısın benim pc kaldırırmı black opsta konuşmuştuk ya

harun gökgöz
harun gökgöz

abi koyduğun için teşekkür ederim